REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Praca w unii

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy

W naszym zakładzie zatrudniamy pracowników pracujących w biurze oraz przy lekkich pracach fizycznych w hali. W okresie letnim, kiedy występują upały, często w pomieszczeniach pracy jest wysoka temperatura – około 30°C. Czy taka temperatura jest dopuszczalna?

Jaka odprawa po zwolnieniu pracownika?

Jaka odprawa przysługuje pracownikowi po zwolnieniu? Przepisy Kodeksu pracy przewidują dwa rodzaje odpraw pieniężnych.

Utrata uprawnień zawodowych przez pracownika

W razie utraty przez pracownika wymaganych uprawnień zawodowych, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę, zmienić stanowisko lub rodzaj pracy lub powierzyć wykonywanie innych zadań niż określone w umowie o pracę.

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu skierowany do pierwszego czytania w Sejmie

Obywatelski projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie - poinformował rzecznik NSZZ "Solidarność" Wojciech Gumułka.

REKLAMA

Zwolnienie pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne

Czy można zwolnić pracownika po 182 dniach i 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, jeżeli świadczenie zostało mu przyznane na okres 5 miesięcy?

Tajemnica przewodzenia ludziom czyli co powinien wiedzieć szef, by skutecznie zarządzać ludźmi

Historia dostarcza wielu przykładów imponujących osiągnięć firmy, z których większość nie miałaby miejsca, gdyby nie odbywała się pod znakomitym przywództwem. Ludzie prowadzeni przez prawdziwych liderów, którzy są nimi nie tylko z nazwy, angażują się znacznie bardziej w osiąganie celów. W czym tkwi w takim razie tajemnica przewodzenia ludziom?

Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Pracownik podczas urlopu wypoczynkowego stawił się w siedzibie firmy na zebraniu. W tym samym dniu podpisał porozumienie zmieniające do umowy o pracę. Czy za dzień stawienia się pracownika w siedzibie firmy należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie czy wynagrodzenie za urlop?

Wniosek pracownika niepełnoetatowego o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy

Zatrudniamy kierowców na pełny etat i kilka osób na tym stanowisku na pół etatu. Ostatnio, po zawarciu umowy na pełny etat z kierowcą z zewnątrz, zgłosił się do nas kierowca pracujący u nas na pół etatu z żądaniem zatrudnienia go w pełnym wymiarze. Czy żądanie pracownika jest uzasadnione?

REKLAMA

Jak korzystnie zatrudniać do prac sezonowych

O tym, że praca ma charakter sezonowy, decyduje pora roku. Sektorami gospodarki najczęściej korzystającymi z pracy pracowników sezonowych są: budownictwo, rolnictwo, gastronomia czy hotelarstwo, a najkorzystniejszą umową jest umowa o dzieło.

Praca na zlecenie - czy trzeba wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny będącego studentem

Dodatek za rozłąkę

Pracownik, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, niekiedy ma prawo do otrzymywania różnego rodzaju premii i dodatków np. dodatku za rozłąkę. Zwiększają one wysokość wynagrodzenia oraz rekompensują niedogodności związane z pracą.

Prawo do urlopu macierzyńskiego w szczególnych okolicznościach

Urodzenie martwego dziecka upoważnia do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni. Natomiast w przypadku poronienia taki urlop nie przysługuje, a pracownica ma prawo jedynie do zwolnienia na czas niezdolności do pracy.

Które świadczenia pracownicze podlegają zwolnieniu od podatku?

Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) oraz funduszu związków zawodowych (FZZ) podlegają limitowanemu zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy PIT. Od 2009 r. poszerzeniu uległ zakres wskazanego zwolnienia także na świadczenia pieniężne. Uprzednio zwolnieniu podlegały wyłącznie świadczenia rzeczowe.

Staż pracy po przywróceniu do pracy lub zasądzeniu odszkodowania

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, do okresu zatrudnienia wlicza się okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.

Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych

Jak powinny wyglądać szkolenia okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych?

Wydano ponad 10 tys. pozwoleń na pracę dla cudzoziemców

Ponad 10 tys. pozwoleń na pracę dla cudzoziemców wydano w pierwszym półroczu 2010 roku w województwie mazowieckim - poinformowało biuro prasowe wojewody. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba wydanych pozwoleń wzrosła o 24 proc.

Zasady odpowiedzialności majątkowej urzędników państwowych za rażące naruszenie prawa

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia od pracodawcy za czas pełnienia funkcji ławnika

Firmy mniej proponują bezrobotnym

Z danych Ministerstwa Pracy wynika, że urzędy pracy mają o 26 proc. mniej propozycji dla bezrobotnych niż w ubiegłym roku. W pierwszym półroczu 2011 r. było ich 403,5 tys. To najmniej od 2003 r.

Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu

Nauczyciel akademicki uczelni publicznej lub niepublicznej ma prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu nie jest uzależniony ani od poziomu wykształcenia, ani od okresu zatrudnienia i wynosi 36 dni roboczych w ciągu roku.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym.

Jak zwiększyć efektywność pracowników?

Jestem szefem HR w firmie zatrudniającej ponad 380 osób. Prezes postawił mi zadanie: opracowanie działań w celu zwiększenia efektywności naszych pracowników. Przechodzili oni w ostatnich latach cykl szkoleń z obszaru zarządzania sobą w czasie i organizacji pracy własnej. Kadra kierownicza brała udział w szkoleniach z zarządzania projektami, komunikacji, delegowania. Efekt jest taki, jaki jest. Dlatego zastanawiam się nad tym, co ma wpływ na efektywność osobistą. Co można jeszcze zrobić w tej sytuacji, w jakiej jestem?

Czy rozwiązanie umowy o pracę pozbawia pracownika prawa do urlopu szkoleniowego

Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownicą, z którą zawarliśmy umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy. Nie rozwiązaliśmy jednak umowy szkoleniowej, która według byłej pracownicy nadal trwa. Umowa szkoleniowa nie zawierała postanowień dotyczących jej rozwiązania i byliśmy przekonani, że rozwiązuje się ona automatycznie w chwili ustania stosunku pracy. Była pracownica domaga się od nas udzielenia płatnego urlopu szkoleniowego już po ustaniu zatrudnienia oraz dalszego finansowania nauki. Czy ma rację?

Jaki powinien być cel szkolenia bhp

Zamierzam zatrudnić pracowników na umowy o pracę. Wiem, że musimy przeprowadzić szkolenia z zakresu bhp. Chcemy wybrać dobrą firmę szkoleniową. Jakie cele szkolenia powinna przedstawić nam taka firma?

Emerytury i renty z FUS znowelizowane

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która pozwala na ponowne przeliczenie wysokości świadczeń niektórych pracujących emerytów, wejdzie w życie. Wczoraj podpisał ją Prezydent Bronisław Komorowski.

Zatrudnienie przy pracach w szczególnych warunkach pracownika, który przeszedł na wcześniejszą emeryturę

Zatrudniamy pracownika, który pracował w szczególnych warunkach przy pracach wymienionych w wykazie A. Chciałby on w sierpniu 2011 r. zwolnić się z pracy i przejść na wcześniejszą emeryturę przyznawaną na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, a tuż po przyznaniu świadczenia zatrudnić się ponownie na tym samym stanowisku. Obecnie taka praca nie znajduje się w nowych wykazach prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Czy pracownik będzie mógł pobierać emeryturę po ponownym zatrudnieniu w szczególnych warunkach?

Zmiany w zatrudnianiu pracowników socjalnych

Liczba pracowników socjalnych zatrudnionych w ośrodku pomocy społecznej będzie proporcjonalna do liczby osób objętych opieką – wynika z nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowością jest możliwość korzystania przez pracownika socjalnego z pomocy superwizorów.

Nie dopuścić do znudzenia pracą

Jak sprawić, aby praca była ciekawa, aby można było czerpać z niej radość i zadowolenie? Oto kilka sposobów, jak tego dokonać.

Nie dopuścić do znudzenia pracą

Jak sprawić, aby praca była ciekawa, aby można było czerpać z niej radość i zadowolenie? Oto kilka sposobów, jak tego dokonać.

Jak założyć agencję nieruchomości – zatrudnianie pracowników

Decyzja o założeniu własnej firmy - agencji nieruchomości - łączy się z reguły z koniecznością zatrudnienia pracowników. Jak współpracować z maklerami i pośrednikami? Przeczytaj poradę eksperta.

Dlaczego podstawowe umiejętności komunikacyjne są tak istotne?

Zauważyłem, że moi podwładni, liniowi menedżerowie, nie znają dobrze swoich pracowników. Mamy tak dużo pracy, że wszyscy są nieustannie zajęci swoimi projektami, realizowaniem celów i wypełnianiem raportów. Czego powinienem wymagać od swoich menedżerów, żeby lepiej poznali swoich pracowników?

Powstrzymanie się od pracy przez pracownika

Pracuję na dużej budowie, gdzie ze względu na napięty harmonogram nie są przestrzegane przepisy bhp. Słyszałem, że każdy pracownik w pewnych sytuacjach może powstrzymać się od pracy, czy to prawda?

Prawo do urlopu zdrowotnego

Przez 11 lat byłam nauczycielem akademickim. Obecnie od 3 lat pracuję w szkole podstawowej w charakterze nauczyciela języka polskiego. Od 2 lat choruję na gardło i chciałabym ubiegać się o urlop zdrowotny. Dyrektor twierdzi, że nie mam jeszcze prawa do niego. Czy ma rację?

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na podstawie oświadczeń pracodawcy - nowe rozporządzenie

Rozporządzenie dot. pracy cudzoziemców bez zezwolenia na pracę ogranicza pracę cudzoziemca do 6 miesięcy niezależnie od liczby podmiotów powierzających mu pracę.

Pracowniczy kontrakt menedżerski - WZÓR UMOWY

Kontrakt menedżerski to powszechnie stosowana forma zatrudnienia kadry menedżerskiej w spółkach.

Przestój - dokumentowanie czasu pracy

Zmiana harmonogramu czasu pracy może nastąpić tylko wyjątkowo, jednak za przesłankę jego zmiany nie można uznać awarii czy braku zamówień.

Jak sprostować błąd dotyczący wysokości wynagrodzenia

Osoba pracująca w kadrach naszej firmy w umowie o pracę jednego z pracowników popełniła błąd dotyczący wysokości wynagrodzenia za pracę. W wyniku pomyłki pracownikowi wskazano w umowie wynagrodzenie o wiele wyższe od tego, które wynikało z uzgodnień z pracownikiem przed sporządzeniem umowy. W jaki sposób powinniśmy sprostować ten błąd?

Edukacja pracowników a bezpieczeństwo danych

Zakup nowej drukarki lub laptopa jest stratą pieniędzy, jeśli pracownicy nie wiedzą, jak wykorzystać wszystkie możliwości urządzenia. Podobnie jest z bezpieczeństwem, nawet jeżeli firma inwestuje w odpowiednie oprogramowanie, a nie szkoli swoich pracowników, to grozi jej poważne niebezpieczeństwo związanie z utratą cennych firmowych danych. Polityka bezpieczeństwa to nie tylko inwestycja w software, to także edukacja wszystkich osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie – począwszy od pracowników niższego szczebla, skończywszy na zarządzie firmy.

Nowe przepisy dotyczące zwolnień od pracy i usprawiedliwiania nieobecności pracowników

Dzisiaj, 1 sierpnia, weszły w życie nowe przepisy dotyczące zwolnień od pracy dla pracowników zasiadających w komisjach wyborczych.

System równoważnego czasu pracy - porada

Dla wielu przedsiębiorstw, których efektywność w znacznym stopniu zależy od zmieniających się warunków atmosferycznych, kodeksowa ośmiogodzinna dobowa norma czasu pracy nie zawsze okazuje się najkorzystniejsza. Wówczas optymalnym rozwiązaniem może okazać się równoważny system czasu pracy.

Zasiłek dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy u innego pracodawcy

Zatrudniliśmy pracownika na pół etatu od 1 czerwca 2011 r. Jest to jego drugie zatrudnienie, gdyż pracuje on już w innej firmie także na pół etatu. W tamtym zakładzie pracy pracownik uległ 3 czerwca br. wypadkowi, który został uznany za wypadek przy pracy. Z tego powodu od 3 czerwca br. pozostaje on na zwolnieniu lekarskim. Niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem powstała w czasie, gdy jeszcze nie zgłosiliśmy pracownika do ubezpieczeń społecznych (zrobiliśmy to 7 czerwca 2011 r. z datą od 1 czerwca br.). Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty jakiegokolwiek świadczenia w sytuacji, gdy pracownik ten nie ma u nas wystarczająco długiego okresu ubezpieczenia?

Uprawnienia pracownic w ciąży

Pracownice w ciąży korzystają ze szczególnych uprawnień, jakie przyznał im ustawodawca, jako grupie pracowniczej. Czasami nawet wbrew swojej woli.

Jakie raporty złożyć w ZUS za pracownika, który nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik był nieobecny w pracy przez cały czerwiec br. Poinformował firmę, że jest chory, ale zgubił zwolnienie lekarskie. Nie dostał w czerwcu żadnego wynagrodzenia. Poinformowaliśmy go, że wynagrodzenie chorobowe otrzyma dopiero po dostarczeniu odpisu zwolnienia. Co zrobić, jeśli nie mamy jeszcze oryginału zaświadczenia? Jak rozliczyć składki, jeśli odpis zwolnienia lekarskiego pracownik przysłał faksem?

Kiedy zwolnienia grupowe, a kiedy indywidualne

Jak organizacja może pomóc swoim pracownikom pozbyć się nałogu nikotynowego

Średnio około 30 proc. pracowników każdej firmy to nałogowi palacze tytoniu. W interesie zarządzających leży eliminowanie problemów, jakie z tego wynikają. Same zakazy i propagowanie niepalenia to za mało – należy bardziej konkretnie pomóc pracownikom, którzy chcą przestać palić. Sposobem pomocy w wychodzeniu z nałogu może być metoda Allena Carra, od lat stosowana przez pracodawców chcących wesprzeć pracowników w zerwaniu z nałogiem.

Zasady finansowania z zfśs działalności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej

Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych często przeznaczają część jego środków pieniężnych na sfinansowanie działalności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej pracowników. Muszą jednak pamiętać, aby prawidłowo rozliczyć takie świadczenia.

Przedłużenie terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Udzielanie pracownikom urlopów okolicznościowych

Aby uzyskać urlop okolicznościowy pracownik jest zobowiązany do wystąpienia z odpowiednim wnioskiem. Pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu.

Luka w przepisach Kodeksu pracy

Pracodawcy znaleźli lukę w sztywnych przepisach o zatrudnieniu. Ich podwładni wykonują obowiązki także w weekendy, ale formalnie dla innej firmy.

Spadło bezrobocie

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,8 proc., wobec 12,2 w maju - podał GUS. Sezon na prace wakacyjne zachęca przedsiębiorców do zwiększania zatrudnienia.

REKLAMA