REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Praca w nocy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o pracę na okres próbny 2015

Zasady zawierania umów o pracę na okres próbny tylko nieznacznie zmienią się w 2015 roku. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, przewiduje nie tylko – szeroko komentowane - zmiany w zakresie umów o pracę na czas określony. Zmianie mają bowiem uleć również przepisy dotyczące umów o pracę na okres próbny.

Jak pozyskać wartościowych pracowników stosując content marketing

Obecnie pracownicy mogą wybierać, często spośród kilku, a nawet kilkunastu podobnych ofert pracy. W związku z tym tradycyjne ogłoszenie o pracę często to za mało, żeby pozyskać wartościowego pracownika, szczególnie o bardzo konkretnych kwalifikacjach. Co zatem zrobić, aby pokazać się z najlepszej strony i przyciągnąć zainteresowanie wartościowych kandydatów?

Oskładkowanie umowy zlecenia

Oskładkowanie umowy zlecenia stanowiło przedmiot prac Sejmu. W czwartek 23 października 2014 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tzw. ustawy systemowej), na mocy której zmienią się zasady dotyczące m.in. obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od umów zlecenia.

Jakie są uprawnienia niepełnosprawnych pracowników samorządowych

Niepełnosprawni pracownicy korzystają z przywilejów w zakresie czasu pracy, urlopów i innych zwolnień z pracy. Część tych szczególnych uprawnień przysługuje wszystkim, u których orzeczono niepełnosprawność, a część zależy np. od stopnia niepełnosprawności.

REKLAMA

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej od 1 stycznia 2015 r.

Minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązek rejestrowania sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotu obejmie m.in. lekarzy, dentystów, prawników, fryzjerów, kosmetyczki, mechaników samochodowych czy osoby prowadzące stacje diagnostyczne. Wiceszef resortu Janusz Cichoń zaznaczył, że podatnicy będą mieli czas na dostosowanie się do zmian.

Czy warto wpisywać w CV zainteresowania?

Zainteresowania, hobby, pomysły na życie są elementami, które nas wyróżniają. Dużo mówią o osobowości, temperamencie, a nawet o organizacji czasu i właściwym zarządzaniu sobą. Wpisane w CV mogą stanowić kartę przetargową w staraniu się o pracę, ale także zniweczyć wszelkie starania, jakie dotychczas poczyniliśmy.

Zwolnienie dyscyplinarne, czyli rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Zwolnienie dyscyplinarne, czyli rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, to szczególny tryb zakończenia stosunku pracy. Zwolnienie dyscyplinarne, tzw. dyscyplinarka, może nastąpić w związku z naruszeniem pracowniczych obowiązków, popełnieniem przestępstwa lub utratą uprawnień.

Odszkodowanie od pracodawcy -kiedy można się ubiegać?

Wielu pracowników nie wie w jakich dokładnie sytuacjach przysługuje im odszkodowanie od pracodawcy. O tym jakie rodzaje odszkodowań od pracodawcy przewidział polski ustawodawca, jaka jest ich wysokość oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby je uzyskać traktuje poniższy artykuł.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, czyli przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia to jeden z kodeksowych sposobów zakończenia stosunku pracy. O jakich regułach warto pamiętać, by skutecznie rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem?

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych od 2015

Zmiany w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych od 2015 roku to efekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Nauka języków skandynawskich a perspektywy zawodowe

Jest coraz więcej powodów, dla których warto uczyć się języków skandynawskich. Przede wszystkim języki skandynawskie coraz częściej określane są mianem przyszłościowych. Ich znajomość nie tylko pozwala na zrozumienie kultury najszczęśliwszych ludzi na świecie, lecz także może być ciekawym i atrakcyjnym punktem w CV, a zatem pomóc zdobyć opłacalną pracę w firmie związanej z państwami skandynawskimi.

Czy pracodawca może cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy

Na wniosek pracownika o zmianę rozkładu czasu pracy pracodawca wyraził zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie art. 142 Kodeksu pracy na czas nieokreślony. W obecnej chwili pracodawca chciałby cofnąć swoją decyzję, chciałby aby pracownik pracował jak pozostali pracownicy. Pracownik ten nie wyraża zgody na zmianę czasu pracy. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca, aby cofnąć swoją decyzję?

Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Do określenia wysokości należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej został upoważniony minister właściwy do spraw pracy.

Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Pracodawcy powinni wybierać ubezpieczenia grupowe oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. To ważne dla ochrony zdrowia i życia pracownika oraz jego rodziny. Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Zarządzanie talentami w firmie

Zarządzanie talentami w firmie powinno być oparte na rozwijaniu umiejętności i kompetencji pracownika. Dotyczy to szczególnie pracowników o najwyższym potencjale, którzy mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość pracodawcy.

Cechy poszukiwane u przyszłych pracowników?

Znajomość języków obcych, obsługa komputera i wiedza merytoryczna to mocne strony studentów i absolwentów polskich uczelni. Niestety, wielu z nich nie potrafi zastosować wiedzy w praktyce. Słabo wypadają też kompetencje osobiste – wynika z Badania Potrzeb Pracodawców.

Czy można zwolnić pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Mam pytanie o możliwość zwolnienia pracownicy. Przebywała ona na urlopie wychowawczym. W tym czasie w firmie zostało zlikwidowane jej stanowisko. Właściwie to cała działalność została zlikwidowana, obecnie firma ma dochody jedynie z wynajmu swoich pomieszczeń gdzie kiedyś odbywała się produkcja. W czasie u. wychowawczego pracownica zaszła w ciążę i teraz przebywa na u. macierzyńskim.

Sądowe przywrócenie do pracy to nie wszystko

Mimo uwzględnienia powództwa pracownika w zakresie przywrócenia go do pracy powrót podwładnego na wcześniej zajmowane stanowisko nie musi być jednoznaczny. Pracownik zobowiązany jest bowiem dopełnić formalności, bez których wyrok nie będzie mógł zostać zrealizowany.

Składki ZUS od umów zleceń i dochodów członków rad nadzorczych 2015/2016

1 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy nakładające obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Natomiast oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych obowiązywać będzie już od stycznia 2015 r.

Umowa o pracę - najczęstsze błędy

Niektóre błędy popełniane przy zawieraniu umowy o pracę mogą spowodować, że umowa na czas określony zostanie uznana za umowę bezterminową. Będzie tak w przypadku, gdy pracodawca ustali w niej długi termin jej trwania, np. przekraczający 5 czy 6 lat. Natomiast podanie w umowie o zastępstwo daty końcowej może doprowadzić do jej przekształcenia w umowę na czas określony.

PIT od samochodów służbowych w 2015 roku

W Sejmie odbyło się 21 października 2014 r. drugie czytanie ustawy, wprowadzającą zryczałtowany podatek od prywatnego użytku służbowych aut. Po uchwaleniu nowych przepisów konieczne będzie jednak jeszcze zdefiniowanie, czy za prywatny użytek można uznać dojazd pracownika służbowym autem do miejsca pracy. Interpretacje podatkowe w tej sprawie są rozbieżne.

Dodatkowy dzień wolny dla pracowników za sobotę 1 listopada

Święto 1 listopada przypada w 2014 roku w sobotę. Oznacza to, że pracodawca powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny pracownikom, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przy planowaniu pracy w listopadzie pracodawca powinien uwzględnić również święto 11 listopada.

Narzekający zespół? Sprawdź, jak stworzyć własny dream team!

Efektywny zespół jest filarem każdego sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa. Stworzenie takiego zespołu wymaga jednak działań skierowanych na rozwijanie zdolności współpracy i efektywnej komunikacji. Zgrany zespół jest skarbem dla każdej firmy!

Wynagrodzenie za pracę w soboty i święta - nowelizacja kodeksu pracy

Projekt zmian w kodeksie pracy autorstwa Platformy Obywatelskiej, który przewiduje wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym od pracy jest propracowniczy, likwiduje lukę w polskim prawie - przekonywali w poniedziałek politycy Platformy. Odpierali zarzuty, jakoby zmiany miały zmierzać do wydłużenia tygodnia pracy do sześciu dni. W najbliższym czasie rząd przedstawi swoje stanowisko odnośnie tego projektu.

Nie można ustalić przychodu pracownika ze zbiorowej imprezy integracyjnej

W przypadku udziału pracowników w organizowanych przez pracodawcę imprezach zbiorowych nie jest możliwe ustalenie wysokości przysporzenia po stronie konkretnych pracowników. A zatem, nie jest możliwe ustalenie podstawy opodatkowania PIT. W konsekwencji, pracownikom biorącym udział w takich imprezach nie można przypisać przychodu podlegającego opodatkowaniu. Powyższą tezę potwierdza również wyrok TK z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13).

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zamiast papierowych od 2015 r.

Od 2015 roku tradycyjne papierowe zwolnienia lekarskie L4 zastąpią zwolnienia wystawiane w formie elektronicznej. Przy czym obok elektronicznych zwolnień, nadal (przez kolejne trzy lata) będą honorowane tradycyjne papierowe druki.

Jak zatrudnić osoby pozbawione wolności?

Polskie prawo przyznaje możliwość zatrudnienia osób pozbawionych wolności za zgodą dyrektora zakładu karnego. Celem zatrudnienia jest pozytywne nastawienia skazanych na ich postawę. Skazani mogą wykonywać pracę na podstawie umów, jak normalni pracownicy. Jakie korzyści z tytułu zatrudnienia przysługują pracodawcy?

6-dniowy tydzień pracy – czy będą zmiany w Kodeksie pracy?

6 –dniowy tydzień pracy przewiduje poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Projektodawcy przekonują, iż zmiany są korzystne dla pracownika.

Mobilność pracowników

Mobilność na rynku pracy jest nieunikniona i nie pozostaje nic innego, jak się z nią pogodzić. Czasem poddajemy się jej chętniej, a czasem przychodzi nam to z dużym trudem. Szczególnie mocno wzbraniamy się przed migracją wewnętrzną.

Dłuższa przerwa w pracy zawodowej (career break)

Career break to kilkumiesięczny odpoczynek od pracy, który pozwala pracownikowi na lepszą regenerację i zapobiega wypaleniu zawodowemu. Rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim wśród wyższej kadry menadżerskiej.

Czwarta transza deregulacji od 2015 roku

Czwarta ustawa deregulacyjna, która ma usunąć szereg utrudnień w działalności gospodarczej, jest bliska przyjęcia przez Sejm. “Ustawa może zostać przyjęta jeszcze w październiku, a wejść w życie z początkiem 2015 r.” - uważa poseł sprawozdawca Maria Janyska z PO.

Dodatkowy dzień wolny za 1 listopada

Święto 1 listopada przypada w 2014 roku w sobotę. Oznacza to, że pracodawca powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny pracownikom, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przy planowaniu pracy w listopadzie pracodawca powinien uwzględnić również święto 11 listopada.

Czy pracownik domu kultury może w czasie pracy uczestniczyć w spotkaniach organizacji pozarządowych

Ustawa o samorządzie gminnym zapewnia pracownikowi będącemu radnym zwolnienie z pracy na czas trwania sesji i na czas dojazdu na sesję i powrotu oraz w pracach organów gminy. Ustawa nie zagwarantowała radnemu za czas tych zwolnień prawa do wynagrodzenia . Radni za udział w pracach gminy otrzymują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowej.

Na rynku pracy brakuje specjalistów

Choć bezrobocie wśród młodych utrzymuje się na wysokim poziomie, to są branże, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników. Oprócz IT, także firmom technicznym trudno jest pozyskać odpowiednie osoby. Zapotrzebowanie jest także na pracowników do centrów usług wspólnych. Polski system edukacyjny nie nadąża za tak szybko rosnącym sektorem. Sytuację może zmienić ściślejsza współpraca między uczelniami, samorządami i pracodawcami. Ważna jest również aktywizacja młodzieży.

Czas pracy rejestrowany wirtualnie

Do niedawna rynek czytników RCP obfitował wyłącznie w bardzo kosztowe rozwiązania. Ten stan rzeczy powoli ulega zmianie. Daje się zaobserwować również zwiększone zainteresowanie przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego. Korzyści płynących z zastosowań tego typu urządzeń jest wiele, a firma, nawet pomimo wydatków na infrastrukturę, paradoksalnie może zaoszczędzić.

Leasing pracowniczy - jak działa?

Leasing pracowniczy jest mało skomplikowaną konstrukcją, pozwalającą w prosty sposób uniknąć problemów związanych z przejściowym przestojem i wykorzystać potencjał pracownika bez konieczności dokonywania redukcji zatrudnienia. Ułatwia także mobilność pracowników w ramach spółek z tej samej grupy, umożliwiając wykonywanie pracy na rzecz różnych podmiotów bez utraty uprawnień zależnych od stażu pracy u danego pracodawcy.

Dyscyplinarne zwolnienie pracownika

Zwolnienie dyscyplinarne to rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jest to wyjątkowy sposób zakończenia stosunku pracy.

Wynagrodzenia dyrektorów

12 800 PLN brutto miesięcznie – tyle zarabiała połowa dyrektorów w 2013 roku. Jest to wynagrodzenie dwukrotnie wyższe od przeciętnych zarobków kierowników, trzykrotnie wyższe od płac specjalistów i niemal pięciokrotnie wyższe od wynagrodzeń pracowników szeregowych.

Zmiana klasyfikacji zawodów i specjalności

Dnia 7 sierpnia 2014 r. wydane zostało nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, które zastąpi aktualnie obowiązujące rozporządzenie w tym samym zakresie z dnia 27 kwietnia 2010 r. Zaktualizowany został przede wszystkim załącznik stanowiący klasyfikację zawodów i specjalności.

Kiepska organizacja pracy – jak temu zaradzić?

W ciągu roku w pracy spędzamy takie wiele chwil, że warto zrobić wszystko, by czas ten spędzić jak najbardziej efektywnie. Problem w tym, iż w wielu firmach istnieje szereg elementów uniemożliwiających płynne i produktywne wykonywanie obowiązków. Zamiast jednak narzekać na swoją codzienność warto na chwilę przystanąć i spojrzeć na wszystko z dystansu, po czym wprowadzić kilka drobnych usprawnień organizacyjnych.

Mniejsze formalności z archiwizacją dokumentów przez pracodawców

Trwają prace nad ograniczeniem obowiązków archiwizacyjnych pracodawców oraz likwidacją obowiązku przechowywania dokumentów przez 50 lat. Tylko niektóre z nich będą musiały być nadal przechowywane przez tak długi czas w wersji papierowej.

Kontrola stanu trzeźwości pracowników

Zdarza się, iż zachowanie pracownika, który stawił się danego dnia do pracy wzbudza uzasadnione podejrzenie, iż znajduje się w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Owo podejrzenie może być spowodowane np. wyraźnie wyczuwalną wonią alkoholu, chwiejnym krokiem, czy bełkotliwą mową pracownika. Czy pracodawca, który kwestionuje zdolność pracownika do podjęcia pracy, z uwagi na podejrzenie spożycia przez niego alkoholu, może nie dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków pracowniczych i zmusić go do przeprowadzenia badań na obecność alkoholu?

Zatrudnianie bezrobotnych – konsekwencje dla pracodawcy

Nowe formy wsparcia dla pracodawców zatrudniających osoby bezrobotne przewidują różne okresy obligatoryjnego zatrudnienia bezrobotnego i różną wysokość dofinansowania z tego tytułu.

Jakie były wynagrodzenia w dawnej Polsce

Robotnik budowlany pracujący w Warszawie w XVI wieku mógł ze swojej pensji samodzielnie utrzymać trzyosobową rodzinę. Dziś przeciętne wynagrodzenie takiego pracownika wystarcza na pokrycie zaledwie 80 procent minimum socjalnego dla dwojga rodziców z jednym dzieckiem. Okazuje się również, że emigracja zarobkowa od wieków jest dla Polaków atrakcyjna. Już czterysta lat temu rzemieślnik na budowie w Londynie zarabiał o 82% więcej niż w Warszawie.

Transport do pracy: zwolnienie pracowników z podatku dochodowego w 2015 roku

Od 2015 roku pracownicy korzystający z transportu zbiorowego organizowanego przez pracodawcę nie będą płacić podatku dochodowego z tego tytułu.

Uprawnienia przedstawiciela pracowników

Przedstawiciel pracowników konsultuje z pracodawcą ważniejsze zmiany w firmie. Działa on w firmach, w których nie funkcjonują związki zawodowe. Jakie uprawnienia posiada przedstawiciel pracowników?

Zakład pracy chronionej - podatek od nieruchomości

Czy zakład pracy chronionej korzysta ze zwolnienia z podatku od nieruchomości? W jakim zakresie?

Wstępne badania lekarskie – zmiany w kodeksie pracy od 2015 roku

Od 1 stycznia 2015 r. nowy pracodawca nie będzie musiał kierować osoby przyjmowanej do pracy na wstępne badania lekarskie, jeżeli osoba ta przedstawi orzeczenie lekarskie odnoszące się do stanowiska pracy u poprzedniego pracodawcy. Warunkiem jest jednak, by na poprzednim stanowisku pracy występowały czynniki środowiska pracy takie same jak u nowego pracodawcy, a poziom tych czynników w środowisku pracy był co najmniej taki jak na nowym stanowisku pracy.

Opodatkowanie świadczeń pracowniczych – uzasadnienie wyroku TK

8 lipca 2014 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących nieodpłatnych świadczeń zapewnianych przez pracodawców swoim pracownikom. Przedstawiamy najważniejsze wnioski płynące z ogłoszonego uzasadnienia Trybunału, które mogą być pomocne dla pracodawców w wypełnianiu ich obowiązków jako płatników.

Odstąpienie od umowy o odpowiedzialności materialnej

Umowa o odpowiedzialności materialnej jest umową z zakresu prawa pracy, zawieraną pomiędzy pracownikami odpowiedzialnymi za powierzone mienie przez pracodawcę. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, który ma większą jasność w dochodzeniu odszkodowania, jak i pracowników, którzy dzielą się w umowie zakresem odpowiedzialności. Nie każdy jednak wie, jak rozwiązać lub odstąpić od tej umowy.

REKLAMA