REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Pomoc społeczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracodawca może zwiększyć wymiar urlopu?

Co do zasady Kodeks pracy przyznaje pracownikom 20 lub 26 dni urlopu, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jest to minimalny wymiar urlopu, którzy nie może być przez pracodawcę skrócony. Kodeks pracy nie zabrania jednak wydłużania tego okresu.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Zatrudniona w mojej firmie pracownica skorzystała w listopadzie z 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z pogrzebem ojca. Zaznaczam, że na jej wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze w stałej kwocie 3200 zł oraz zmienna prowizja miesięczna uzależniona od efektów pracy. W listopadzie prowizja wyniosła 800 zł. Jak mam obliczyć jej wynagrodzenie za te dni?

Karta obiegowa

Od kilku miesięcy prowadzę małą firmę i zatrudniam czterech pracowników. Jeden z pracowników złożył wypowiedzenie. Słyszałem, że w takich wypadkach muszę wydać mu kartę obiegową. Jednak nie mogę nigdzie znaleźć wzoru takiej obiegówki. Co powinna zawierać i czy jest obowiązkowa?

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniona od rodzaju zawartej umowy o pracę oraz od czasu jej trwania. Istnieją jednak sytuacje, w których długość okresu wypowiedzenia może zostać zmieniona.

REKLAMA

Jak efektywnie wykorzystać wskaźniki benchmarkingowe w zarządzaniu zasobami ludzkimi

DHL Express Poland Sp. z o.o. od kilku lat z powodzeniem stosuje benchmarking w swoim dziale HR. Ta praktyka pozwala lepiej planować strategię i rozwój oraz skuteczniej rozmawiać z zarządem i partnerami biznesowymi.

Powszechność ubezpieczeń społecznych - czy będą wyższe składki

Płace w 2011 r. - najwyższe w Warszawie

Z analizy przeprowadzonej przez Dziennik Gazetę Prawną wraz z firmą Sedlak&Sedlak oraz kilkoma polskimi agencjami rekrutacyjnymi wynika, że najwięcej zarabiają pracownicy w Warszawie, zaś najmniej - w województwie podlaskim.

Czy zwrot wydatków za odwołanie pracownika z urlopu jest opodatkowany PIT?

Prawo do nieprzerwanego urlopu jest jednym z podstawowych praw pracownika. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że pracodawca odwoła pracownika z urlopu. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy zwrot wydatków poniesionych przez pracownika z tytułu odwołania z urlopu jest przychodem pracownika, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu pracy - stanowisko ws. ochrony działaczy związkowych

Pracodawcy RP są przeciwni wprowadzeniu w życie proponowanej zmiany artykułu 50 kodeksu pracy (k.p.), mającej na celu wzmocnienie ochrony stosunku pracy działaczy związkowych.

Odmowa wykonania polecenia służbowego przez pracownika

Czy od nagrody dla wyróżniającego się pracownika trzeba opłacić składki i podatek

Nasz zakład pracy cyklicznie organizuje wyjazdowe szkolenia dla wszystkich pracowników. W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na przyznanie nagród rzeczowych dla wyróżniających się pracowników, wręczanych podczas tych szkoleń. Czy wartość nagrody pracownika trzeba opodatkować i oskładkować? Czy zakład pracy może zrekompensować pracownikowi wartość odprowadzonego podatku i składek?

Odpracowywanie spóźnień a wynagrodzenie - porada

Niemalże każdemu pracownikowi zdarzyło się spóźnić do pracy, szczególnie teraz, w okresie zimowym, kiedy nie można liczyć na komunikację miejską czy pociąg. Kodeks pracy nie zawiera uregulowań dotyczących spóźniania się do pracy, każdy pracodawca ma zatem swoją praktykę w tym zakresie.

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia w przypadku kilku zajęć komorniczych

Okres wyczekiwania przy umowie-zleceniu

Po zakończeniu umowy o pracę z tym samym pracownikiem została zawarta umowa-zlecenie. Przerwa między umowami wynosi 10 dni. Czy do okresu wyczekiwania, aby nabyć prawo do zasiłku chorobowego, zalicza się umowę o pracę? Kto wypłaca wynagrodzenie chorobowe – pracodawca czy ZUS?

Haerowy certyfikat

Gdzie studiować zarządzanie zasobami ludzkimi? To pytanie, które pojawia się m.in. na różnych portalach i forach internetowych. Na co zwracać uwagę przed podjęciem decyzji?

Powierzenie pracownikowi innej pracy w okresie wypowiedzenia

Jednym z podstawowych sposobów rozwiązania stosunku pracy zawartego na czas nieokreślony, jest wypowiedzenie. Wypowiedzenie umowy o prace jest jednostronną czynnością prawną, do ważności której wymagane jest złożenie oświadczenia woli tylko jednej strony.

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, czyli w okresie trwania stosunku pracy.

Kiedy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy. Istnieją jednak pewne szczególne warunku, które należy spełnić, aby uzyskać zasiłek chorobowy.

Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy

Jak otrzymać zasiłek chorobowy. Gdzie i komu złożyć zaświadczenie lekarskie. Czy oprócz zaświadczenia ZUS wymaga jeszcze innych dodatkowych dokumentów.

Czy bal sylwestrowy sfinansowany przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Czy powracający do Polski pracownicy są szansą, czy zagrożeniem dla pracodawcy?

Ostatnio rozmawialiśmy ze znajomymi zajmującymi się rekrutacją o tym, że ogłoszenia o pracę spotykają się z coraz większym zainteresowaniem ze strony Polaków zamieszkałych czasowo lub na stałe za granicą – w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, a nawet Australii. Czego możemy oczekiwać od osób powracających z pracy poza Polską? Czy należy się obawiać ich zatrudnienia, a może wręcz przeciwnie, dla polskich pracodawców to przede wszystkim szansa, a nie zagrożenie?

Udzielanie zaległych urlopów wypoczynkowych z 2010 r.

Urlopy wypoczynkowe niewykorzystane w 2010 r. powinny być udzielone do końca pierwszego kwartału 2011 r. Pracodawca może nawet zmusić do tego pracowników, narzucając im terminy odbycia zaległych urlopów. Zaległości te powinien rozłożyć tak, aby nie zakłócić organizacji pracy. Jeśli z tych powodów nie każdy pracownik będzie mógł w pierwszym kwartale pójść na urlop, nie oznacza to, że można go w ogóle pozbawić. Trzeba go udzielić później. Inaczej pracodawca może odpowiadać za popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Jakie wymagania dla osób pracujących z ofiarami przemocy w rodzinie?

Do pracy z ofiarami przemocy w rodzinie w specjalistycznych ośrodkach wsparcia niezbędne będzie ukończenie szkolenia w wymiarze co najmniej 100 godzin w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Osoby pracujące z ofiarami domowej przemocy będą musiały mieć również udokumentowany co najmniej 3 letni staż pracy w instytucjach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zaświadczenie o ukończeniu specjalnych szkoleń.

Wydłużenie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych

Pracodawcy zapominają, że 8-godzinny dzień pracy dla osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będzie obowiązywał dopiero od stycznia 2012 roku.

Ustalanie liczby ubezpieczonych do informacji ZUS IWA

Rekrutacja pracowników - analiza użyteczności

W trakcie rekrutacji można stosować wiele metod selekcji personelu, które przynoszą firmie różne efekty. Analiza użyteczności tych procedur pozwoli na wybranie tej najodpowiedniejszej i może przynieś firmie nawet kilka milionów złotych zysku, wynikającego z ograniczenia kosztów selekcji.

Domy opieki w województwie podlaskim

Przed wyborem domu spokojnej starości warto sprawdzić czy dana placówka znajduje się w rejestrze wojewody. Do prowadzenia działalności gospodarczej tego rodzaju potrzebne jest bowiem zezwolenie.

Domy opieki w województwie małopolskim

Poniżej przedstawiamy wykaz placówek zapewniających całodobową opiekę funkcjonujących na terenie woj. małopolskiego, posiadających wpis do rejestru wojewody.

Jak udzielić urlopu na żądanie

Urlop na żądanie jest szczególnym rodzajem urlopu wypoczynkowego, który przysługuje w wymiarze 4 dni na każdy rok kalendarzowy. Dni urlopu na żądanie nie zwiększają wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, a dni niewykorzystane nie przechodzą na następny rok kalendarzowy.

W jakiej wysokości wypłacać dodatek za pracę w nocy na przełomie 2010 r. i 2011 r.

Nasz pracownik wykonywał ostatnią dniówkę pracy w 2010 r. w porze nocnej od godz. 22.00 31 grudnia 2010 r. do godz. 6.00 1 stycznia 2011 r. W podstawie obliczenia dodatku za pracę w porze nocnej uwzględniliśmy wynagrodzenie minimalne obowiązujące w 2010 r. (za 2 godziny w 2010 r.) i obowiązujące w 2011 r. (za 6 godzin pracy). Czy nasze postępowanie było prawidłowe? Wynagrodzenia wypłacamy 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego.

Zapobieganie wypadkom – szkolenia bhp pracowników

Wszystkie szkolenia z zakresu bhp, zarówno instruktaże, jak i szkolenia okresowe, powinny odbywać się w czasie pracy. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania szkolenia w czasie pracy, można je przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy, ale wtedy pracownikowi trzeba zapłacić za godziny szkolenia lub oddać czas wolny.

Kiedy szkolenia pełnią funkcję motywacyjną?

Niedawno rozpoczęłam pracę jako menedżer ds. szkoleń w instytucji finansowej i jest to moja pierwsza funkcja kierownicza. Szkolenia stanowią dla mnie ważny element motywacyjny, gdyż firma inwestująca w pracownika pokazuje, jak ważnym jest on zasobem. Sytuacja w mojej firmie jest jednak niezrozumiała i mam wrażenie, że szkolenia traktowane są jak zło konieczne. Trudno wspierać i rozwijać politykę rozwojową, jeżeli nikt nie ma do niej przekonania.

Jaki okres rozliczeniowy stosować w przypadku prac sezonowych

Jakie skutki niesie decyzja ZUS o uznaniu umowy o pracę za nieważną

W naszej firmie ZUS przeprowadził kontrolę dotyczącą zatrudnienia pracownicy, która po 2 miesiącach pracy poszła na zwolnienie lekarskie związane z ciążą. Otrzymaliśmy z ZUS decyzję, że zatrudnienie pracownicy było pozorne i nie skutkowało powstaniem obowiązku ubezpieczeń. Czy jeśli od tej decyzji nie złożymy odwołania, będziemy mieć jakieś obowiązki wobec ZUS?

Czy inspektor pracy może poinformować pracodawcę, kto złożył na niego skargę

Zmiany w funkcjonowaniu zakładów pracy chronionej

Uzyskane w danym roku środki zakładowego funduszu rehabilitacji pochodzące ze zwolnień podatkowych oraz kwot pobranych zaliczek na podatek dochodowy pracodawca powinien wydatkować do końca grudnia następnego roku. Jeżeli do tej daty zasoby te nie zostaną spożytkowane, podlegają obowiązkowej wpłacie na PFRON.

Jak należy potraktować wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy udzielony pracownikowi ponad przysługujący mu wymiar roczny

Jeden z pracowników, zatrudniony od 1 września 2010 r. na czas nieokreślony, przedłożył nam 10 stycznia 2011 r. świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia, gdzie pracował od 1 stycznia do 31 sierpnia 2010 r. Na świadectwie jest informacja, że wykorzystał 26 dni urlopu wypoczynkowego. Na początku grudnia 2010 r. nie mieliśmy tej informacji i udzieliliśmy mu 4 dni urlopu. Wymiar urlopu wypoczynkowego należnego za 2010 r. ustaliliśmy proporcjonalnie jako 9 dni (pracownik ma prawo do 26 dni urlopu rocznie). Wynagrodzenia za grudzień 2010 r. wypłaciliśmy 5 stycznia br. Czy powinniśmy potrącić wypłacone wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, skoro pracownik nie miał do niego prawa? Jak potraktować dni tej nieobecności?

Dofinansowania do wynagrodzeń powinny być wypłacane na bieżąco

Blokowanie przez PFRON dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych było szczególnie dokuczliwe dla pracodawców zatrudniających takie osoby.

Co grozi za posiadanie narkotyków?

Posiadanie narkotyków, nawet w niedużych ilościach, jest w Polsce czynem karalnym. Jaką karą zagrożone jest to przestępstwo? Czy można zrobić coś, by uchronić się przed karą?

Zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA i ZLA/K wydane na starych drukach

Ustalanie wysokości odprawy emerytalnej i rentowej

Rejestracja czynności kierowcy

Kierowca, który udaje się do miejsca wskazanego przez pracodawcę w celu odebrania znajdującego się tam pojazdu, wykonuje obowiązki pracownicze, a zatem czynność ta powinna być zaznaczona na wykresówce.

Praca przy komputerze - problemy z oczami

Problemy z oczami występują u prawie 90 proc. osób, pracujących przy komputerze więcej niż trzy godziny dziennie. Najczęstszym skutkiem długiej pracy z komputerem jest zespół suchego oka.

Przewidzieć ryzyko

Rozmowa ze Sławomirem Paruchem, wspólnikiem w Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, kierującym Departamentem Prawa Pracy

Praca a czas wolny

W dzisiejszym świecie coraz częściej zacierają się granice pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Im bardziej odpowiedzialne stanowisko tym większe prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie poświęcać więcej czasu kwestiom związanym z pracą, zaniedbując tym samym sprawy osobiste i rodzinne. Dlatego ważne jest, by nauczyć się wyznaczać wyraźne granice pomiędzy tymi dwoma obszarami życia.

Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego

Kiedy sąd nie uwzględni roszczenia o przywrócenie do pracy

Nie zawsze roszczenie zwolnionego pracownika o przywrócenie do pracy zostanie przez sąd uwzględnione. Nawet jeżeli uzna on, że pracodawca rozwiązał umowę o pracę z naruszeniem prawa, może orzec, że powrót pracownika jest niecelowy czy niemożliwy – bo np. pogłębi trwający od dawna konflikt.

Work-sharing i job-sharing – innowacja w zatrudnianiu

W literaturze prawa pracy postuluje się ustawowe uregulowanie instytucji work-sharingu i job-sharingu. Niewątpliwie regulacja taka byłaby pomocna, choć osiągnięcie celów ww. instytucji jest obecnie możliwe również na podstawie obowiązujących przepisów.

Szkolenia z zakresu bhp są zwolnione z podatku VAT - informacja Ministerstwa Finansów

Szkolenia bhp są zwolnione od podatku od towarów i usług. Jednakże, jak informuje Ministerstwo Finansów, szkolenia te powinny być prowadzone zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

REKLAMA