REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Plan urlopów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik zatrudniony na umowę zlecenia może skorzystać z urlopu wypoczynkowego

Jestem zatrudniony od dwóch lat na umowę zlecenia. Czy mogę zażądać od pracodawcy kilku dni urlopu wypoczynkowego na regenerację sił?

Czy pracodawca może przesunąć termin urlopu wypoczynkowego

Mam zaplanowany urlop wypoczynkowy. Czy pracodawca może przesunąć jego termin? Czy jest to zgodne z prawem?

Urlop wypoczynkowy a zatrudnienie u wcześniejszych pracodawców

Pracuję pięć lat u jednego pracodawcy. Wcześniej w trzech różnych firmach przepracowałam łącznie trzy lata. Pracodawca poinformował mnie, że przysługuje mi 20 dni urlopu, ponieważ u niego jestem zatrudniona dopiero 5 lat i mam skończoną tylko zasadniczą szkołę zawodową. Po zsumowaniu 5 lat pracy i trzech lat szkoły zawodowej mam 8 - letni staż pracy. Czy pracodawca ma rację?

Szykują się zmiany w ubezpieczeniach z tytułu wypadku przy pracy

Rząd przyjął założenia nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Dzięki nim o wiele łatwiejszy ma być dostęp do opieki stomatologicznej.

REKLAMA

Jak mam udzielić urlopu pracownikowi ochrony?

Jestem pracodawcą zatrudniającym pracowników ochrony. Ich rozkład czasu pracy przewiduje pracę przez 12 godzin dziennie, a w niektóre dni 8 godzin dziennie. W tym zdarza się również, iż w dni powszechnie wolne od pracy, jak niedziela lub święta, pracownicy ci również pracują. Jak powinien być im udzielany urlop?

Korekta deklaracji

Zgłosiłam pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. W zgłoszeniu zaznaczyłam 001/001 etatu, a powinnam 003/004. Poszły imienne raporty miesięczne już za dwa miesiące. Czy muszę te raporty korygować łącznie z deklaracją rozliczeniową, czy wystarczy zrobić ZUS ZUA korektą?

Większość pracowników jest zatrudnionych w firmach bez związków zawodowych

Do związków zawodowych należy 7 proc. dorosłych Polaków, czyli około 15 proc. pracowników najemnych. Najwięcej pracowników należy do NSZZ Solidarność - 6 proc. zatrudnionych, 3 proc. należy do OPZZ - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Odprawa pośmiertna

Zmarł nasz pracownik. Był kawalerem, nie posiadał dzieci. Kto w takim razie jest upoważniony do odbioru wynagrodzenia i odprawy pośmiertnej?

REKLAMA

Wynagrodzenie za czas strajku

Pracownikowi za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie. Pensja powinna być zatem obniżona o cały okres trwania absencji pracownika.

Czy mogę udzielić urlopu wypoczynkowego na połowę dnia pracy?

Kodeks pracy stanowi, że urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Co zatem z urlopem na połowę dnia pracy?

Świadczenia socjalne

Jestem zatrudniona w dwóch zakładach pracy. Czy w moim przypadku kwotą wolną od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika – w związku z finansowaniem działalności socjalnej – rzeczowych świadczeń w kwocie łącznie 380 zł. Czy też kwota tych zwolnień dotyczy poszczególnych zakładów pracy?

Czy mogę udzielić pracownikom urlopu bezpłatnego ze względu na swoje potrzeby?

Prowadzę firmę remontowo-budowlaną. Ze względu na mniejszą liczbę zawieranych kontraktów nie jestem w stanie dostarczyć pracy wszystkim moim pracownikom. Nie chcę ich też zwalniać, ponieważ w ciągu kilku najbliższych miesięcy mam podpisać dużą umowę. Czy mogę wysłać część załogi na urlop bezpłatny, do momentu zawarcia tej umowy? Czy moi pracownicy będąc na urlopie bezpłatnym mogą podjąć pracę w innych, nawet konkurencyjnych firmach? Czy jeśli tak jest to mogę im tego zabronić?

Składki po przywróceniu do pracy

Sąd przywrócił do pracy pracownika, któremu wypowiedziałem umowę o pracę. Czy po przywróceniu do pracy należy tego pracownika ponownie zgłosić do ubezpieczeń społecznych? Czy trzeba opłacić składki od wynagrodzenia za czas pozostawania tego pracownika bez pracy?

Wykluczenie społeczne a szanse zatrudnienia

Ostatnio bardzo często mamy do czynienia z terminem „wykluczenie społeczne”, zwłaszcza w kontekście osób poszukujących pracy czy zamierzających podnosić swoje kwalifikacje. Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym są szczególnie narażone na bezrobocie i brak środków na prawidłowe funkcjonowanie.

Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Osoba młoda posiada bardzo duży potencjał, który pracodawca z powodzeniem może wykorzystać w swojej firmie. To od kandydata do pracy zależy, czy zaprezentuje się tak, że pracodawca będzie widział taką potrzebę.

Wakacyjna praca - korzyści

Na obecnym runku pracy można wielokrotnie znaleźć oferty pracy sezonowej. Zwłaszcza teraz, kiedy rozpoczynają się prace związane ze zbiorem owoców i warzyw, przetwórstwem owocowo-warzywnym oraz pracą na roli, branżą rekreacyjno-turystyczną czy handlem, jest znacznie większe zapotrzebowanie na pracowników.

Praca w okresie urlopu macierzyńskiego

Pracownica szkoły podstawowej zajmująca stanowisko głównej księgowej w lipcu br. urodzi dziecko i przejdzie na urlop macierzyński. Deklaruje wykonywanie swoich obowiązków bez przerwy w pracy. Pracodawca również jest zainteresowany jej pracą z uwagi na ciągłość obsługi oraz brak kosztów z zatrudnieniem nowego pracownika. Na jakiej podstawie pracownica może świadczyć pracę w okresie urlopu macierzyńskiego? – pyta Czytelniczka z Pabianic.

Likwidacja podziału tajemnic na zawodową i służbową

Informacje, które zawierają dane chronione, będą oznaczane jako ściśle tajne, tajne, poufne i zastrzeżone – wynika z nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych. Nowelę z poprawkami przyjął Senat. Ponownie trafi ona do prac w Sejmie.

Doświadczenie zawodowe niezgodne z wykształceniem

Obecny rynek pracy stawia przed bezrobotnym bardzo duże wymagania. Oprócz dobrego wykształcenia bardzo pożądane jest również doświadczenie zawodowe, które jest poświadczeniem tego, że osoba potrafi wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w praktycznych działaniach. Co jednak, kiedy kandydat do pracy nie posiada doświadczenia w pracy, która jest zgodna jego wykształceniem?

Komu pracodawca obowiązany jest udzielić urlopu bezpłatnego

Mam 17 lat. Na okres wakacji chciałam otrzymać urlop bezpłatny. Pracodawca poinformował mnie, że nie może mi go udzielić. Czy pracodawca może tak postąpić?

Kiedy okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy

Słyszałam, że w niektórych sytuacjach okres trwania urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Czy tak rzeczywiście jest?

Zwolnienie na opiekę a praca na pół etatu

Kadrowa twierdzi, że skoro jestem zatrudniona na pół etatu to przysługuje mi 1 dzień opieki nad dzieckiem. Czy kadrowa ma rację?

Czy na urlopie bezpłatnym można wypowiedzieć umowę o pracę

Pracodawca wyraził zgodę, abym przez pół roku przebywał na urlopie bezpłatnym. Czy w tym czasie pracodawca może mnie zwolnić?

Czy pracownik może skorzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem, jeżeli drugi rodzic nie pracuje

Chciałem skorzystać z dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem na podstawie art. 188 Kodeksu pracy. Pracodawca poinformował mnie jednak, że jeżeli moja żona nie pracuje tylko przebywa z dzieckiem w domu nie przysługują mi 2 dni wolne. Czy szef ma rację?

Porozumienie w sprawie praktyk zawodowych

Chcielibyśmy w okresie wakacyjnym przyjąć studentów na praktyki. Szkoły są zainteresowane, aby kierować do nas swoich studentów, natomiast dla nas są to dodatkowe obowiązki, jak np. dodatkowe obciążenie pracownika, który staje się koordynatorem praktyk. W związku z tym, czy w porozumieniach o prowadzeniu praktyk studenckich, zawartych ze szkołami wyższymi, możemy zawrzeć zapis o odpłatności za takie praktyki?

Czy pracownikowi przysługuje prawo sprzeciwu wobec kary porządkowej?

Do skutecznego nałożenia kary porządkowej na pracownika niezbędne jest jego pisemne zawiadomienie, zaś odpis zawiadomienia o nałożeniu kary jest umieszczany w aktach osobowych pracownika. Pracownik musi być w tym piśmie poinformowany o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie do jego wniesienia. Obowiązku tego nie może zastąpić informacja ustna.

Renta po wypadku

Pracownik, który ulegnie wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, nie uzyska już jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego. Może jednak otrzymać inne świadczenia – na zasadach bardziej korzystnych niż ogólnie obowiązujące – np. prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zakaz dyskryminacji pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy

W związku z tym, iż nie jest dopuszczalna jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, także nierówne traktowanie pracowników zatrudnionych na część etatu jest zabronione. Jest to podstawowa zasada prawa pracy wyrażona w Kodeksie pracy. W przypadku naruszenia tej zasady pracodawca również będzie ponosił odpowiedzialność.

Kim jest Społeczny Inspektor Pracy?

Społecznym Inspektorem Pracy może być pracownik danego zakładu pracy, który jest członkiem związku zawodowego i nie zajmuje stanowiska kierownika zakładu pracy lub stanowiska kierowniczego bezpośrednio podległego kierownikowi zakładu. Społecznym Inspektorem Pracy może być również pracownik zakładu niebędący członkiem związku zawodowego, o ile zakładowe organizacje związkowe wyrażą na to zgodę. Równie ważny jest zakres jego obowiązków w zakładzie pracy.

Czym jest szczególny urlop bezpłatny

Czy pracodawca może zaproponować mi pójście na urlop bezpłatny w zamian za pracę u innego pracodawcy? Czy jego działanie jest zgodne z prawem?

Urlop bezpłatny a przeniesienie na inne stanowisko

Jestem na urlopie bezpłatnym. Otrzymałam telefon od pracodawcy, że zostałam przeniesiona na inne stanowisko. Czy pracodawca mógł tak postąpić?

Ilość posiadanych dzieci a zwolnienie na opiekę

Wychowuję trójkę dzieci. Czy nie powinno mi przysługiwać 6 dni zwolnienia na opiekę nad nimi?

Czy przysługuje mi urlop okolicznościowy

Zmarła moja teściowa. Czy w związku z tym mogę skorzystać z urlopu okolicznościowego? Jakie przepisy prawa regulują tą kwestię?

Czy wszyscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają Kodeksowi pracy?

Kodeks pracy stanowi, że ilekroć jest w nim mowa o prawie pracy, to należy przez to rozumieć przepisy tego kodeksu oraz m.in. przepisy innych ustaw. Trzeba pamiętać, że kodeks pracy jest również ustawą i w hierarchii źródeł prawa zajmuje zasadniczo takie samo miejsce jak inne ustawy regulujące prawo pracy. Jakie konsekwencje mogą z tego wynikać dla pracownika?

Na jak długi okres można udzielić urlopu bezpłatnego

Chcę złożyć wniosek o urlop bezpłatny. Jak długo, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, może trwać mój urlop?

Kiedy przepada urlop okolicznościowy

Przebywając na urlopie wypoczynkowym zmarł mój teść. Kadrowa poinformowała mnie, że nie mogę skorzystać przebywając na urlopie wypoczynkowym z urlopu okolicznościowego. Czy to prawda?

Czym się różni norma od wymiaru czasu pracy?

Wymiar i norma czasu pracy nie są identycznymi określeniami. Norma czasu pracy to maksymalna liczba godzin do przepracowania przez pracownika zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Natomiast wymiar czasu pracy to liczba godzin pracy do przepracowania przez pracownika w ciągu doby i okresu rozliczeniowego. Wymienione różnice mogą tym samym wpływać na sytuację pracownika.

Kiedy pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu w terminie późniejszym

Przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego zachorowałem. Od lekarza otrzymałem zwolnienie na 10 dni tj. w okresie kiedy przebywałbym na urlopie wypoczynkowym. Co się stanie z moim urlopem?

Ile dni wolnych na opiekę nad dzieckiem przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwa etaty

Pracuję w dwóch firmach na umowę o pracę. Czy w obu zakładach pracy przysługuje mi po dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem?

Czy za dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem przysługuje ekwiwalent pieniężny

W 2009 r. nie wykorzystałem dwóch dni opieki nad dzieckiem. Czy pracodawca nie powinien mi wypłacić ekwiwalentu pieniężnego?

Kiedy pracodawca narusza dobra osobiste pracownika?

Zgodnie z art. 11 Kodeksu pracy, stanowiącym jedną z podstawowych zasad prawa pracy, pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika.

Czy przebywając na urlopie bezpłatnym muszę poinformować pracodawcę o podjęciu innej pracy?

Jestem na urlopie bezpłatnym, pracuję u innego pracodawcy. Czy muszę poinformować pracodawcę, u którego jestem na urlopie bezpłatnym o podjęciu na ten czas innej pracy?

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wzięcia urlopu bezpłatnego

Pracodawca poinformował mnie, że przez okres wakacji nie będzie dla mnie pracy. W związku z tym wyśle mnie na ten czas na urlop bezpłatny. Czy jest to zgodne z prawem?

Czy podczas trwania urlopu bezpłatnego przysługuje zasiłek chorobowy

Czy przebywając na urlopie bezpłatnym, w razie choroby będę mógł otrzymać zasiłek chorobowy?

Jakie zachowania stanowią przejaw mobbingu?

Instytucja mobbingu została zdefiniowana w Kodeksie pracy jako działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu wywołującym u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej.

Czy przy umowie zlecenia mam prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

Jestem zatrudniony na umowę zlecenia. Pracodawca poinformował mnie, że nie należą mi się 2 dni na opiekę na dziecko. Dlaczego?

Praca w porze nocnej

Pora nocna obejmuje 8 godzin przypadających między godzinami 21.00 a 7.00. Praca w porze nocnej zabroniona jest w stosunku do: kobiet w ciąży, pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4 bez ich zgody, pracowników młodocianych i pracowników niepełnosprawnych. 

Granice dopuszczalności korzystania z urlopu na żądanie

Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Jeśli w takiej sytuacji pracownik mimo wyraźnej odmowy nie stawi się w pracy, pracodawca może wobec niego wyciągnąć konsekwencje służbowe, np. nałożyć na pracownika karę porządkową.

Jak rozliczyć godziny nadliczbowe pracowników zarządzających zakładem pracy?

Pracownicy, których dotyczy zadaniowy system pracy, czyli pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych zakładu pracy, w razie konieczności mogą wykonywać pracę poza normalnymi godzinami pracy, bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Jak odróżnić motywowanie od manipulowania? – porady dla podwładnych i szefów

Niektórym menedżerom motywowanie myli się niekiedy z manipulowaniem. Gdyby uważnie przyjrzeć się ich poczynaniom, można zauważyć, że stosują typowe chwyty opisywane przez psychologów.

REKLAMA