REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop sabbatical - na czym polega urlop regeneracyjny?

Urlop sabbatical, zwany też urlopem sabatycznym czy regeneracyjnym jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w korporacjach na całym świecie. Czym jest urlop sabbatical? Czy zlostał uregulowany przez polskie prawo?

Ulga termomodernizacyjna a budynek mieszkalny będący w budowie

Przepisy w zakresie ulgi termomodernizacyjnej nie odwołują się do nowo budowanego budynku jednorodzinnego. A zatem, regulacje określające warunki korzystania z tej ulgi wykluczają jej stosowanie w przypadku wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym w budowie. Odliczenie w ramach ulgi dotyczy wyłącznie budynków już wybudowanych.

Rozporządzenie zwalniające Olgę Tokarczuk z podatku od Nagrody Nobla

W dniu 10 marca 2020 roku wejdzie w życie rozporządzenie zwalniające z podatku od Nagrody Nobla pisarkę Olgę Tokarczuk. Dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Koronawirus - jak powinien zachować się pracodawca w związku z zagrożeniem?

Jak powinien zachować się pracodawca, który chce ustrzec swoich pracowników przed ryzykiem zarażenia koronawirusem? Jakie są granice działań prewencyjnych, których nie może przekroczyć?

REKLAMA

Rozliczenie PIT za 2019 rok osób głuchych i niedosłyszących - akcja KAS i PZG

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych (PZG) organizują akcję, która pomoże osobom głuchym i niedosłyszącym złożyć roczne rozliczenie PIT. Tłumacze języka migowego z PZG będą dostępni 9 marca i 2 kwietnia 2020 r. w wybranych urzędach skarbowych na terenie całego kraju.

Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy w podatku PIT

Właściwe określenie obowiązku podatkowego ma istotne znaczenie, szczególnie w czasach swobodnego przepływu osób pomiędzy krajami. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) zawiera zasady, które określają kiedy występuje ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy.

Wspólne rozliczenie PIT a mikrorachunek

Podatnik rozlicza roczny PIT wspólnie z małżonkiem. Na czyj indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek podatkowy) powinien wpłacić podatek?

Zryczałtowany zwrot kosztów za odstrzał sanitarny dzikich zwierząt jest opodatkowany PIT

Wypłacone myśliwym środki pieniężne stanowiące zwrot w formie ryczałtowej kosztów za każdą sztukę odstrzelonego zwierzęcia (np. dzików) w trakcie odstrzału sanitarnego są opodatkowane PIT (jako przychody z tzw. innych źródeł) i nie korzystają ze zwolnienia z tego podatku. Wypłacający myśliwym ten ryczałt Polski Związek Łowiecki nie musi pobierać zaliczek na podatek ale ma obowiązek sporządzenia odrębnie dla każdego podatnika (myśliwego) informacji PIT-11. Te informacje PZŁ musi przekazać urzędowi skarbowemu, właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika (myśliwego) do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, a samym podatnikom - do końca lutego następnego roku podatkowego.

REKLAMA

Procedura antymobbingowa: 3 ważne rozwiązania dla pracodawcy

Wewnętrzne procedury antymobbingowe mogą stanowić skuteczne narzędzie w walce z tym zjawiskiem. Warto pamiętać o 3 rozwiązaniach, które wzmocnią pozycję pracodawcy w przypadku ewentualnego sporu sądowego.

Większy odpis na ZFŚS w 2020 roku - o 321 zł więcej na jednego pracownika

13 lutego 2020 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach, służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020. Ustawa ta zmienia obowiązującą dotychczas ustawę z 4 marca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Wojewódzkie infolinie PIT

Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła 24 lutego 2020 r. dodatkowe wojewódzkie numery telefonów, pod którymi można zadawać pytania, które dotyczą rozliczenia PIT za 2019 r. Informacji udzielają specjaliści w każdej z 16 izb administracji skarbowej, od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy urzędu. Wojewódzkie infolinie PIT działać mają do końca okresu rozliczeniowego, tj. do 30 kwietnia 2020 r.

Programista może skorzystać z ulgi IP Box

Programista, który wytwarza oprogramowanie na zlecenie spółki, a następnie przenosi na jej rzecz prawa własności intelektualnej, może skorzystać z ulgi IP BOX.

Konsultacje podatkowe KIS - ponad 6 tys. rozmów telefonicznych dziennie

W okresie rocznych rozliczeń podatkowych PIT konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej odbywają dziennie ponad 6 tys. rozmów telefonicznych - mówi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej Ewa Łuczak.

e-PIT 2020 - rekordowy pierwszy tydzień

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało 21 lutego 2020 r., że w pierwszym tygodniu sezonu PIT-owego 2020 (tj. w ciągu 6 dni od 15 lutego) złożono prawie 850 tys. e-PITów za 2019 rok. W tym czasie założono prawie 140 tys. nowych Profili Zaufanych, które są najwygodniejszym sposobem logowania do usługi Twój e-PIT. A 23 lutego minister finansów poinformował, że "Liczba deklaracji podatkowych za 2019 r. złożonych za pośrednictwem usługi Twój e-PIT przekroczyła milion."

Ulga mieszkaniowa - zakup nowego mieszkania przed sprzedażą starego

Prawo do ulgi mieszkaniowej w PIT przysługuje także tym podatnikom, którzy najpierw dokonują zakupu nowego mieszkania, a dopiero później sprzedają stare. Tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Rekrutacja - dlaczego firmy nie dają feedbacku?

Wydawałoby się, że udzielanie informacji zwrotnej wszystkim kandydatom zaangażowanym w proces rekrutacji to standard w pracy rekrutera czy specjalisty ds. HR. O ile jednak chętnie dajemy pozytywny feedback, o tyle nie śpieszy nam się do kontaktu z odrzuconymi kandydatami. Jak mówią eksperci, to poważny błąd w rekrutacji.

Opodatkowanie dochodów uzyskanych z praw własności intelektualnej

Jakie warunki należy spełnić, żeby skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania dochodów z komercjalizacji praw własności intelektualnej (IP Box)?

Jakie nagrody rzeczowe i prezenty dla pracowników i klientów

Prezenty, czy nagrody zwiększają lojalność klientów, są również skuteczną formą motywowania pracowników. Doceniać można jednak nie tylko za pomocą gratyfikacji finansowych, czy też typowych nagród rzeczowych. Skuteczna nagroda to taka, która wywołuje emocje.

Ulga rehabilitacyjna - wydatki na operacje

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej podatnik może odliczyć od dochodu wydatki poniesione na operacje medyczne? Jaki jest zakres pojęcia "zabiegi rehabilitacyjne", użytego w ustawie o PIT?

Dokumentowanie kosztów uzyskania przychodów

Aby móc potrącić koszty, podatnik musi zgromadzić odpowiednie dowody ich poniesienia. Co do zasady będą to faktury, podpisane umowy cywilnoprawne czy inne dowody księgowe. W przypadku kosztów, których wpływ na przychody jest trudny do wykazania, podatnik powinien mieć przygotowane, oprócz dowodów księgowych, również inne dowody świadczące o związku danego wydatku z przychodem.

Akcja #PIT2020 - wsparcie przy rozliczaniu PIT przez internet

Akcja rozliczeniowa PIT (#PIT2020) ruszyła 15 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2020 r. Poprzez usługę Twój e-PIT wpłynęło już ponad 350 tys. deklaracji. Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zapewniają wsparcie przy rozliczaniu rocznych deklaracji PIT przez internet.

Zwrot podatku PIT w 2020 roku - nawet w ciągu 2 tygodni

Ustawowy termin zwrotu podatku z PIT to 3 miesiące od daty poprawnego złożenia deklaracji w tradycyjnej, papierowej formie lub 45 dni liczonych od dnia 15 lutego w przypadku rozliczeń elektronicznych. Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez producenta programu e-pity®, podatnicy rozliczający się w zeszłym roku online mogli znaleźć nadpłatę na swoich kontach znacznie szybciej. Urzędy Skarbowe stają na wysokości zadania, rozliczając PITy w rekordowym tempie – nawet 14 dni!

Doprecyzowanie przepisów dotyczących mikrorachunków podatkowych

Ustawodawca doprecyzowuje przepisy dotyczące indywidualnych rachunków podatkowych. Za pomocą mikrorachunku podatkowego możliwe będzie m.in. opłacanie innych podatków, w tym podatku akcyzowego oraz podatku od kopalin. Natomiast jeżeli wpłata zostanie dokonana na niewłaściwy rachunek urząd skarbowy odpowiednio przeksięguje daną wpłatę.

Samochód prywatny pracownika do celów służbowych - czy zwrot kosztów jest opodatkowany PIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje kolejne interpretacje podatkowe, w których przekonuje pracowników, że powinni płacić daninę od refundowanych przez pracodawcę wydatków za wykorzystywanie własnych samochodów do celów służbowych

Rozlicz PIT z profilem zaufanym

15 lutego 2020 r. w usłudze Twój e-PIT zostaną udostępnione nasze, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, zeznania podatkowe za 2019 r. Najprostszy sposób sprawdzenia rozliczenia? Profil zaufany.

Podnoszenie kwalifikacji w rozumieniu Kodeksu pracy

Wykwalifikowany pracownik jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Widząc braki właściwych kandydatów, część pracodawców we własnym zakresie oferuje różne formy podnoszenia kwalifikacji np. przez udział w szkoleniach czy organizacji kursów. Jak zatem należy rozumieć określenie podnoszenia kwalifikacji?

Sezon PIT-owy 2020 - MF i KAS w pełnej gotowości

Akcja rozliczeniowa PIT rusza 15 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2020 r. Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zapewnią wsparcie przy rozliczaniu rocznych deklaracji PIT przez internet. Osoby składające PIT mogą liczyć m.in. na stanowiska komputerowe z dostępem do sieci w całej Polsce i punkty rozliczeń w galeriach handlowych.

Zmiana zasad logowania do usługi Twój e-PIT w 2020 roku

Minister Finansów przygotował projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego. Zmiana ta ma na celu zwiększenie poziomu zabezpieczeń w mechanizmie autoryzacji w portalu podatkowym poprzez określenie szerokiego katalogu danych, które mogą służyć uwierzytelnieniu m.in. w zakresie usługi Twój e-PIT. Zmienione przepisy mają wejść w życie już 15 lutego 2020 r.

Koszty zatrudnienia pracownika w 2020 roku

Planując zatrudnienie nowego pracownika, pracodawca musi liczyć się z coraz większymi wymaganiami na rynku. Pracownicy oczekują określonych narzędzi do pracy, a specjaliści zdający sobie sprawę z swojej wartość, będą się również cenić – żądając określonych wysokości wynagrodzenia. Oczekiwana przez pracowników pensja netto, jest jednak tylko częścią kosztów, z którymi musi liczyć się pracodawca. Jakie koszty zatrudnienia pracownika ponoszą przedsiębiorcy w 2020 roku? Sprawdzamy koszty przy minimalnym wynagrodzeniu, przy wynagrodzeniu 5000 zł i przy pensji 10 tys. zł brutto.

Twój e-PIT - nowe funkcjonalności od 15 lutego 2020 r.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będą mogli składać zeznania roczne PIT za 2019 r. od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Ci, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na jeszcze łatwiejsze rozliczenie. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oprócz dostępnych w ubiegłym roku zeznań PIT-37 i PIT-38, będą mogły złożyć również PIT-28 i PIT-36. Dodatkowo usługa będzie m.in. uwzględniać ulgę w PIT dla osób do 26. roku życia i podawać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku.

Twój e-PIT 2020 - wywiad z ministrem finansów

Minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej mówi o nowym, rozpoczynającym się 15 lutego 2020 r. "sezonie" usługi "Twój e-PIT". Kościński wskazuje m.in. rozwiązania w usłudze Twój e-PIT (np. to, że każdy podatnik będzie miał pełną informację o stanie procedury zwrotu nadpłaty podatku przez urząd skarbowy). MF spodziewa się, że w 2020 roku wpłynie on-line więcej e-deklaracji niż w 2019 r., kiedy to złożono ok. 16 mln e-deklaracji, z tego prawie 7 mln przez Twój e-PIT.

Od 15 lutego 2020 będzie można rozliczyć się przez Twój e-PIT

30 kwietnia mija termin rozliczenia się z fiskusem. Osoby fizyczne mogą to robić samodzielnie od 1 stycznia lub skorzystać z gotowego rozliczenia w usłudze Twój e-PIT przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową. Gotowe formularze dostępne będą online od połowy lutego. – W rozliczeniach za 2019 rok miały być także e-PIT-y dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jednak ministerstwo wycofało się z tego pomysłu, będą natomiast e-PIT-y dla osób rozliczających się z najmu podatkiem zryczałtowanym – mówi Małgorzata Słomka z Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy.

Bezpłatne szkolenia z PPK dla pracowników

Nie wszyscy wiedzą, że każdy pracownik może zapisać się na bezpłatne szkolenie z zakresu PPK. Należy w tym celu wypełnić formularz rejestracji na szkolenia otwarte PPK dla pracowników. Jak to zrobić?

Ulga IP BOX a przeniesienie praw do oprogramowania

Czy podatnik może skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% (ulgi IP BOX) w przypadku dochodu uzyskiwanego z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania?

Zagraniczny zakład podatkowy w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

Prowadzenie działalności w innym państwie może przyczynić się do powstania tzw. zagranicznego zakładu podatkowego. W związku z tym przed rozpoczęciem działalności za granicą warto sprawdzić, jakie formy prowadzenia działalności skutkują powstaniem zakładu podatkowego, a także w jaki sposób prawidłowo dokonywać rozliczeń podatkowych w Polsce i w państwie prowadzenia zakładu.

Darowizna na cele krwiodawstwa w rocznym PIT

Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym oddają bezpłatnie krew (honorowi dawcy krwi), mają prawo uwzględnić taką darowiznę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Wysokość odliczenia zależy od ilości oddanej krwi lub jej składników.

Zasady ustalania indywidualnej stawki amortyzacji

Stawka indywidualna może być stosowana wobec środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji podatnika, które są używane lub ulepszone. Bardzo ważnym warunkiem dla zastosowania stawki indywidualnej jest wprowadzenie środka trwałego po raz pierwszy do ewidencji podatnika.

Impreza firmowa - jak zorganizować i ile kosztuje

Zdaniem 47% pracowników, popularność imprez (wyjazdów) firmowych w ciągu ostatnich 2 lat wzrosła. W polskich firmach najczęściej organizowane są 2-3 wydarzenia rocznie, a przeciętny budżet na osobę wynosi 235 zł. Jak przygotować imprezę firmową? O czym warto pamiętać?

Darowizna akcji na rzecz nierezydenta - skutki w PIT (exit tax)

Czy nieodpłatne przekazanie (darowizna) akcji na rzecz podatnika nie będącego polskim rezydentem podatkowym skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków (exit tax)?

Odliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne w PIT za 2019 rok

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), który w trakcie roku podatkowego opłacał samodzielnie składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na ubezpieczenie zdrowotne osób z nim współpracujących – ma prawo odliczyć te składki od podatku dochodowego za ten rok. Można to zrobić w rocznych zeznaniach podatkowych PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28. Prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi również wtedy, gdy składki na ubezpieczenie zdrowotne w trakcie roku podatkowego potrącał płatnik. Kwota składki zdrowotnej, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Compliance – przepis na sukces – piąty składnik – KULTURA ORGANIZACYJNA

Od czego zależy udane wdrożenie i utrzymanie systemów Compliance, systemów przyjmowania i reagowania na zgłoszenia Sygnalistów, systemów antykorupcyjnych lub  systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Danych Osobowych (dalej będę pisał tylko o systemach Compliance ale poniższe zasady należy stosować też analogicznie do pozostałych systemów)?

PIT za 2019 rok - odliczenie strat z lat ubiegłych

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień (w formie broszury informacyjnej) jak podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może prawidłowo dokonać odliczenia strat poniesionych w poprzednich latach. Kwotę odliczonej w roku podatkowym straty wykazuje się w odpowiednim dla podatnika zeznaniu podatkowym: PIT-36, PIT-36S, PIT 36L, PIT-36LS, PIT-28, PIT-28S, PIT-38.

Rozliczenie PIT za 2019 rok - dochody ze sprzedaży nieruchomości

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) niebędący przedsiębiorcą, który uzyskał w poprzednim roku podatkowym dochody z odpłatnego zbycia (np. sprzedaży) nieruchomości (np. domu, mieszkania, także mieszkania spółdzielczego) musi się rozliczyć uzyskane z tego tytułu dochody w zeznaniu PIT-39. Po zakończeniu roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, w terminie do 30 kwietnia należy złożyć zeznanie roczne PIT-39, w którym wykazuje się kwoty przychodu, kosztów i dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych), zarówno tego, który podlega opodatkowaniu, jak i tego, który jest zwolniony z opodatkowania.

Zmiany rozporządzeń w sprawie cen transferowych dla celów CIT/PIT

Ministerstwo Finansów przypomina o wejściu w życie rozporządzeń zmieniających w sprawie cen transferowych dla celów CIT/PIT oraz obowiązywaniu nowych wzorów sprawozdania o realizacji uprzednich porozumień cenowych (APA).

Kilka wypłat z rachunku PPK z powodu poważnego zachorowania - zwolnienie z PIT

Zgodnie z indywidualną interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kilkukrotna wypłata środków z jednego rachunku uczestnika PPK związana z poważnym zachorowaniem jego, małżonka lub dziecka skutkuje zwolnieniem z PIT.

Dokumentowanie zatrudnienia za granicą do stażu pracy

Pracownik szkoły dostarczył dokumenty poświadczające wykonywanie pracy w Wielkiej Brytanii. Na dokumentację składają się payslipy oraz druk P-45, z których nie można jednoznacznie ustalić daty początkowej zatrudnienia. Wszystkie dokumenty sporządzone są w języku angielskim. W jaki sposób zaliczyć te okresy do stażu pracy?

Obliczanie podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego w praktyce

W 2019 r. pracownik otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2800 zł brutto, dodatek za wysługę lat w wysokości 560 zł i premie miesięczne w kwotach od stycznia do sierpnia 200 zł, a od listopada do grudnia 250 zł. W październiku została mu wypłacona nagroda z funduszu nagród w wysokości 1000 zł brutto. W listopadzie przebywał zaś na 5-dniowym zwolnieniu lekarskim, za co otrzymał wynagrodzenie chorobowe, natomiast w grudniu skorzystał z jednego dnia urlopu okolicznościowego. Jak prawidłowo należy pracownikowi obliczyć trzynastkę za 2019 r.?

Dokumentowanie zakupu okularów w celu uzyskania refundacji

Jednostka refunduje pracownikom zakup okularów do pracy przy monitorach ekranowych. Jak pracownicy powinni prawidłowo udokumentować poniesione wydatki? Zgodnie z regulaminem przyjętym w jednostce, przedkładają faktury, na których jednostka jest wskazana jako nabywca. Czy takie postępowanie jest prawidłowe.

Zapłata podatku na mikrorachunek - konieczne jest wskazanie tytułu przelewu

Uruchomione przez Ministerstwo Finansów od 1 stycznia 2020 roku indywidualne rachunki podatkowe (mikrorachunki podatkowe) ułatwiają przedsiębiorcom opłacanie podatków. Należy jednak pamiętać, że przy dokonywaniu opłat konieczne jest wskazanie tytułu przelewu.

31 stycznia 2020 r. upływa termin składania ZUS IWA za 2019 r.

Przypominamy o złożeniu informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA za 2019 r. należy złożyć do 31 stycznia 2020 r.

REKLAMA