REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O ile wzrosną wynagrodzenia w 2015 r.?

Eksperci szacują, że przeciętny wzrost wynagrodzeń na świecie w 2015 r. wyniesie 5,4 proc. Średnie tempo zwiększania się dochodu będzie nieco wyższe niż w ubiegłym roku, zmienią się jednak globalni liderzy wzrostu. W Polsce podwyżki przy uwzględnieniu inflacji powinny kształtować się na poziomie około 3 proc.

Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Składki na Fundusz Pracy opłaca się od podstaw wymiaru składek emerytalno-rentowych, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2015 r. – 1750 zł) lub 80% minimalnego wynagrodzenia u pracowników będących w pierwszym roku pracy (w 2015 r. – 1400 zł). Czy za pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu z wynagrodzeniem 1313 zł brutto należy odprowadzać składki na FP? Jest to jego jedyna praca.

Zmiany w PIT i CIT dotyczące krótkiej sprzedaży

Zostały ogłoszone zmiany w ustawie o PIT oraz w ustawie o CIT dotyczące zasad określania dochodu (przychodu) z transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych w ramach krótkiej sprzedaży. Aktualnie obowiązujące przepisy odnoszą się jedynie do krótkiej sprzedaży, w ramach której źródłem "pokrycia" jest zawarta umowa pożyczki sprzedawanych "na krótko" papierów wartościowych. Co się zmieni?

Jak z klasą pożegnać odchodzącego pracownika?

Noworoczne postanowienia to już tradycja, robi je większość z nas. Te najpopularniejsze nie zmieniają się od lat – chcemy rzucić palenie, zgubić zbędne kilogramy i zmienić pracę na lepszą, a przynajmniej dostać awans lub podwyżkę. Według różnych badań, tę ostatnią zmianę planuje co najmniej ¼ Polaków. Jak z klasą pożegnać pracownika, który chce od nas odejść?

REKLAMA

Czy diety pracownika są kosztem przedsiębiorcy?

Diety wypłacane pracownikom za wyjazdy związane z działalnością firmy są kosztem uzyskania przychodu. Również wydatki na swoje podróże przedsiębiorca może zaliczyć w ciężar kosztów w wysokości nieprzekraczającej kwot ustalonych dla pracowników.

Problem sygnalistów w polskim prawie pracy

Wykrycie nieprawidłowości w zakładzie pracy może okazać się niemożliwe. Powinni informować o nich sami pracownicy, którzy jednak boją się konsekwencji. Problem sygnalistów w polskim prawie pracy polega na braku ochrony takich osób.

Której organizacji przekazać 1 procent z naszych podatków?

Mimo że na rozliczenie roczne PIT mamy czas do 30 kwietnia, warto już wcześniej rozejrzeć się za organizacją pożytku publicznego, której chcielibyśmy przekazać 1 procent z naszych podatków.

Jak jest wysokość nagród i premii górniczych?

Część górników otrzymuje specjalne nagrody i premie, a także dodatkowe wynagrodzenie stanowiące równowartość jednej pensji wyliczanej na podstawie ostatnich 12 miesięcy. Jaka jest wysokości premii regulaminowych oraz nagród i premii uznaniowych w górnictwie?

REKLAMA

Większe wymagania dla firm prowadzących agencje pracy

Liczba pracowników tymczasowych z roku na rok rośnie o kilkanaście procent. Dzięki agencjom zatrudnienia co roku pracę znajduje pół miliona osób. Na rynku pośrednictwa pracy tymczasowej działa ponad 5 tys. podmiotów, z których aż 40 proc. to jednoosobowe firmy. Rosnąca popularność tego typu pracy powoduje, że potrzebne są nowe regulacje, które uporządkują ten rynek i będą lepiej chronić pracowników.

Stawka podatku od ukrywanych dochodów

Sejm znowelizował przepisy dotyczące podatku od ukrywanych dochodów pozostawiając 75 proc. stawkę PIT w przypadku próby oszustwa fiskusa. Zdaniem resortu finansów przepisy mają charakter prewencyjny - mają zachęcić do uczciwego rozliczania się z państwem.

Jak kontrolować pracowników podejrzanych o zażywanie narkotyków

Pracownicy podejrzewani o znajdowanie się pod wpływem narkotyków mogą być poddani badaniu narkotestem. Takie badanie może być przeprowadzone tylko za zgodą pracownika.

Ulga rehabilitacyjna - zakup i naprawa urządzeń do rehabilitacji

W ramach ulgi rehabilitacyjne odliczeniu podlegają wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych służących do rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Odliczenia dokonuje się od dochodu.

Ulga na dziecko pełnoletnie uczące się lub studiujące

Ulga prorodzinna obowiązuje zarówno w przypadku dzieci małoletnich, jak też obejmuje dzieci dorosłe, pod warunkiem jednak, że nie ukończyły 25 roku życia i nadal się uczą. Ulga na uczące się dzieci przysługuje również za miesiące wakacyjne.

Nowe terminy i obowiązki dla płatników PIT

Płatnicy podatku PIT – jak co roku – zobowiązani są do sporządzenia informacji o uzyskanych za ich pośrednictwem przychodach i opłaconych zaliczkach na podatek. W 2015 r. muszą jednak uważać, by przekazać je terminowo oraz prawidłowo dostarczyć. Przepisy w tym zakresie uległy bowiem zmianom.

Kiedy pracownik jest chroniony przed zwolnieniem?

Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z pracownikiem przez wiele miesięcy w sądzie. Szczególnie trudne jest to w przypadku pracowników objętych szczególną ochroną. Jednak wbrew pozorom, mimo ustawowej ochrony, ich również może czekać zwolnienie.

Opodatkowanie przychodów pochodzących ze źródeł nieujawnionych

Opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych zakłada rządowy projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie.

Odliczenie składek ZUS w rocznym PIT

Od podstawy opodatkowania (dochodu) można odliczyć składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kwoty odliczeń należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑36L, PIT‑37 lub w PIT-40 sporządzanym przez płatnika.

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem samorządowym

Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku Pośrednik pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy jest wiceprezesem w spółce prowadzonej wraz ze swoim mężem. Działalność jest prowadzona od 2012 roku. Z wyciągu KRS wynika, że w PKD firmy znajduje się m.in. działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników oraz działalność agencji pracy tymczasowej. Pracodawca nie został poinformowany o prowadzonej działalności gospodarczej ani jej zakresie. Czy w tej sytuacji należy rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia w związku z naruszeniem art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych?

Spółka płaci składki na ubezpieczenie OC – czy osoby ubezpieczone mają przychód?

Objęcie osób ubezpieczonych zakresem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na mocy umowy zawartej przez spółkę z towarzystwem ubezpieczeniowym nie prowadzi do powstania u tych osób przychodu i nie będzie zobowiązywało pracodawcy do pobrania zaliczek na podatek dochodowy PIT.

Benefity dla pracowników - co najpopularniejsze?

Pieniądze nie są wystarczającym sposobem wynagradzania i motywowania pracowników – wynika z badania Benefit Systems oraz HRNews.pl. 66,7 proc. respondentów wśród pozapłacowych świadczeń na pierwszym miejscu wybrało kursy doszkalające oraz dodatkową opiekę medyczną. Zajęcia sportowe są ważne dla 44,4 proc. badanych.

Usprawiedliwione zwolnienie od pracy - 7 powodów

Pracodawca w uzasadnionych przypadkach może zwolnić pracownika od pracy. Za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Sprawdź, jakie przypadki kwalifikują się do usprawiedliwionego zwolnienia!

Prawo do ulgi na dzieci i jej wysokość w rozliczeniu rocznym PIT

Komu przysługuje prawo do skorzystania z ulgi na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT? W jakiej wysokości można z niej skorzystać? Na jakim formularzu dokonać rozliczenia?

Ulga na dzieci od 1 stycznia 2015 r.

Na początku stycznia 2015 r. weszły w życie nowe przepisy zmieniające zasady przyznawania ulg na dzieci. Obecnie z ulgi na dzieci mogą skorzystać wszystkie rodziny, w których przynajmniej jedno z rodziców płaci podatek PIT, podwyższona została także ulga na trzecie i każde kolejne dziecko.

Pracujemy o prawie 3 lata mniej niż nasi koledzy z krajów UE

Ile lat tak naprawdę pracujemy w ciągu całego swojego życia? Według danych Eurostatu, wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej wynosi w Polsce 32,2 lat. Oznacza to, że pracujemy mniej o prawie trzy lata niż nasi koledzy z Unii Europejskiej.

Termin na przygotowanie papierowych formularzy o zarobkach pracowników

Tylko miesiąc mają małe firmy, zatrudniające nie więcej niż 5 osób, na przesłanie do urzędu skarbowego papierowych formularzy o przychodach uzyskanych przez pracowników. Ci, którzy zrobią to drogą elektroniczną, będą mieli o miesiąc więcej na dostarczenie tych informacji fiskusowi.

Rywalizacja pracowników - kradzieże pomysłów

Pracodawcy cenią u pracowników zaangażowanie i kreatywność. Rywalizacja pracowników doprowadza więc czasami do kradzieży pomysłów. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy współpracownik przedstawia twój pomysł jako autorski?

Jak i kiedy złożyć oświadczenie PIT-12 (rozliczenie przez pracodawcę)

Podatnik, który nie chce samodzielnie rozliczać swoich rocznych dochodów może skorzystać z pomocy pracodawcy. W tym celu należy złożyć do pracodawcy oświadczenie PIT-12, które zobowiązuje pracodawcę do wypełnienia i złożenia za pracownika zeznania rocznego na deklaracji PIT-40.

Inspektor pracy jako pełnomocnik pracownika

Naruszający prawa pracownika pracodawca wie, że ten może dochodzić swoich praw przed sądem. Podwładny może liczyć w tym zakresie na pomoc inspektora pracy.

Obowiązek przesyłania droga elektroniczną formularzy PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, IFT-3, PIT-40, CIT-8 oraz IFT-2

Począwszy od 1 stycznia 2015 r. firmy mają obowiązek przesyłania droga elektroniczną – i z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego - formularzy PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 oraz IFT-3, a także rocznego obliczenia podatku PIT-40, zeznania CIT-8 oraz informacji IFT-2.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zastąpią druki L4

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-zwolnienia) stopniowo zastąpią tradycyjne druki L4. Na lata 2015-2017 przewidziany został okres przejściowy, w którym nadal honorowane będą druki papierowe.

Rozliczenie PIT przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych

Obowiązek podatkowy dotyczący dochodu od osób fizycznych (PIT) należy uiścić w przypadku uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych. Jakie rodzaje przychodów podlegają rozliczeniu w ramach przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych?

Szybszy zwrot ulgi na dzieci w ramach Karty Dużej Rodziny

Duże rodziny, wychowujące tróję i więcej dzieci, mogą liczyć na szybszy zwrot podatku wynikający z rozliczenia ulgi na dzieci w deklaracji PIT. Na zwrot poczekają najwyżej miesiąc, a nie trzy miesiące.

Koszty pracy i ich klasyfikacja

Koszty pracy to jeden z najbardziej istotnych czynników wyboru form zatrudnienia pracowników przez daną firmę. Ich udział w kosztach działalności jednostki stanowi bowiem znaczącą pozycję. Wysokość kosztów pracy zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Liczba dni pracujących i wolnych w 2015 r.

Większość pracujących na pewno zastanawia się, ile dni będzie musiała przepracować w 2015 roku? Z wyliczeń wynika, że w nowym roku będziemy musieli spędzić w pracy 252 dni, czyli o 2 dni więcej niż w roku 2014.

Wynagrodzenia w krajach UE w 2015 r. będą rosnąć

Prognozy wynagrodzenia na rok 2015 dla krajów Unii Europejskiej są optymistyczne. W ocenie analityków z Europejskiej Komisji Gospodarczej przeciętne wynagrodzenie w Europie będzie ciągle wzrastać, chociaż ze zróżnicowaną dynamiką.

Przekroczenie 24-miesięcznego zatrudnienia na umowę o pracę na czas określony - sankcje

Przekroczenie 24-miesięcznego zatrudnienia na umowę o pracę na czas określony nie powoduje - zgodnie z kodeksem pracy - żadnych sankcji dla pracodawcy. Jednak zgodnie ze stanowiskiem SN przekroczenie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia na umowę o czas określony jest równoznaczne w skutkach z zawarciem umowy na czas nieokreślony, gdy zatrudnienie to miało miejsce w okresie od 22.08.2009 r. do 20.11.2013 r.

Odliczenie wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań osób niepełnosprawnych

W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu od przychodu podlegają wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Czy pracownik może posługiwać się podpisem elektronicznym pracodawcy?

Podpisem elektronicznym są dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Ponadto złożenie bezpiecznego podpisu elektronicznego wiąże strony treścią podpisanego dokumentu.

Ochrona miejsc pracy w firmach dotkniętych rosyjskim embargiem

Firmy dotknięte rosyjskim embargiem otrzymają rządowe wsparcie - przewiduje nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy uchwalona w piątek przez Sejm. Na pomoc ma być przeznaczone do 500 mln zł.

Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?

O konieczności konstruowania i stosowania motywacyjnych systemów wynagrodzeń wie każdy manager. Dobry system motywacyjny to nie tylko większe przywiązanie pracownika do firmy, ale i przewaga konkurencyjna nad innymi firmami w wyścigu po najlepszych pracowników. Jednakże przy budowaniu optymalnych systemów motywacyjnych, warto wziąć pod lupę strukturę potrzeb pracownika. Tylko tak możemy stworzyć optymalne narzędzia motywacyjne. Który zatem system wynagradzania jest lepszy dla firmy, a który dla pracowników – zespołowy czy indywidualny?

Jak rozliczyć zyski z akcji i obligacji w rocznym PIT

Zyski z akcji czy obligacji nie łączą się w PIT z innymi dochodami – dochód ten trzeba rozliczyć oddzielnie, w deklaracji PIT-38 i jest on opodatkowywany 19-proc. stawką podatku.

Akcje pracownicze a PIT-38

W jakiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany odprowadzić podatek dochodowy i składki na system ubezpieczeń społecznych od akcji pracowniczych? Jakie ma to znaczenie przy rozliczeniu się przez pracownika na formularzu PIT-38?

Jak wypełnić zeznanie PIT-38?

Formularz zeznania podatkowego PIT-38 służy do rozliczenia przychodów kapitałowych. Składają go osoby, które w roku podatkowym uzyskały przychody m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, objęcia udziałów w spółkach. Podpowiadamy jak go wypełnić.

Czas pracy kierowców - nowelizacja ustawy

Szykują się zmiany w regulacjach dotyczących czasu pracy kierowców. Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz poinformował, że resort ma już przygotowaną nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców, która jeszcze przed końcem roku trafić ma do konsultacji społecznych.

Czy udział w firmowej wigilii trzeba opodatkować

Pracownicy, którzy biorą udział w firmowej wigilii nie uzyskują z tego tytułu przychodu, który należałoby doliczyć do ich podstawy opodatkowania.

Przełożenie urlopu na inny termin przez pracownika

Pracownik ma możliwość przełożenia zaplanowanego urlopu wypoczynkowego na inny termin. Jest to możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach na podstawie wniosku pracownika. Kiedy pracownik może przełożyć swój urlop?

Kiedy należy skierować pracownika na badania profilaktyczne i szkolenie bhp

Proszę o wyjaśnienie kwestii badań lekarskich w przypadku drugiej umowy z tym samym pracodawcą. Czy w przypadku drugiej umowy zarówno u nauczycieli jak i u pracownika obsługi należy kierować osobę po raz kolejny na badanie lekarskie oraz przeprowadzać szkolenie bhp (druga umowa ma zupełnie inny przydział czynności)?

Wstępne badania lekarskie pracowników - zmiany w kodeksie pracy w 2015r.

1 kwietnia 2015 r. wejdą w życie przepisy Ustawy z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie zmieniającym przepisy Kodeksu pracy dotyczące wstępnych badań lekarskich pracowników. Celem całego pakietu zmian przewidzianych w Ustawie jest uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej oraz odformalizowanie związanych z tym wymogów i procedur.

Świąteczne spotkania w firmach - jak traktują je pracownicy

Wiele firm podtrzymuje tradycję organizowania świątecznych spotkań. Jednak dla prawie 44 proc. pracowników takie spotkania nie mają wiele wspólnego z przyjemnością, a wręcz przeciwnie – stanowią obowiązek, który „trzeba” wypełnić. Mimo to ponad połowa pracowników uważa, że pracodawcy powinni podtrzymywać tradycję firmowych wigilii – takie wnioski płyną z badania portalu infoPraca.

Czy bony i talony podarunkowe korzystają ze zwolnienia z PIT

Bony i talony, które często wybierane są przez pracodawców na podarunki przed świętami, nie podlegają zwolnieniu podatkowemu. Natomiast wolne od podatku dochodowego są świadczenia pieniężne (np. w postaci kart przedpłaconych) do wysokości 380 zł, sfinansowane w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

REKLAMA