REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Opieka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy emeryt lub rencista może mieć zawieszone świadczenia?

Emeryt i rencista rozliczając swój przychód może zwrócić lub utracić część swojego świadczenia emerytalnego lub rentowego. Kiedy może mieć to miejsce?

Jak zatrudniać na czas określony pracowników pracujących na umowy terminowe przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 30 listopada 2007 r. Następnie podpisaliśmy z tym pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony od 1 grudnia 2007 r. do 31 marca 2011 r. Czy po zakończeniu tej drugiej umowy będziemy mogli ponownie zatrudnić pracownika na czas określony?

Jak organizować pracę, by była wydajna i satysfakcjonująca?

Ocena stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy

REKLAMA

Odpowiedzialność kierownika i pracowników jednostki za używanie nielegalnego programu finansowo-księgowego

Używanie nielegalnego oprogramowania może się wiązać z koniecznością poniesienia dotkliwych konsekwencji. Przedstawiamy najczęstsze przykłady naruszenia ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w tym zakresie. Ponadto wskazujemy praktyczne działania, jakie jednostka powinna przedsięwziąć, by do tego nie dopuścić.

Rozwiązanie umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem

Rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem jest szczególnym sposobem zakończenia stosunku pracy. Pracownik może z niego skorzystać w sytuacji przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

Zmiana wymiaru etatu a wymiar urlopu

Pracownik, w zależności od okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. W przypadku, gdy w ciągu roku zmieni się jemu czas pracy np. z pełnego etatu na ½ etatu, wymiar urlopu należy obliczyć oddzielnie dla każdego z tych okresów, a następnie zsumować wyniki.

Wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu

Zasiłek chorobowy za okres przebywania w szpitalu przysługuje w wysokości 70 procent podstawy wymiaru zasiłku. W określonych przypadkach wysokość zasiłku może być wyższa.

REKLAMA

Jak oddać pracownikowi dzień wolny za nadgodziny?

Udzielenie pracownikowi czasu wolnego od pracy w zamian za pracę w nadgodzinach może mieć miejsce albo na wniosek pracownika, albo bez jego wniosku z inicjatywy pracodawcy. W pierwszym przypadku udziela się czasu wolnego w wymiarze równoważnym liczbie godzin nadliczbowych, natomiast w drugim przypadku w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

Firmy nie zwalniają starszych pracowników

Firmy więc nie tylko nie zwalniają osób powyżej 50. roku życia, ale inwestują w ich rozwój. Wysyłają je na szkolenia, kursy, a także powierzają naukę młodszych i mniej doświadczonych pracowników.

Pracownikowi należy się rekompensata za każdą minutę pracy nadliczbowej

Pracownikowi za pracę w nadgodzinach należy się dodatek w wysokości 100% lub 50% wynagrodzenia. Pracodawca jest zobowiązany rozliczyć każdą minutę pracy nadliczbowej. Tak więc czas pracy w niepełnych godzinach nadliczbowych, powinien być rozliczany odrębnie.

W jaki sposób zawierana jest umowa o pracę?

Przez zawarcie umowy o pracę pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Pracodawca zaś zobowiązuje się zatrudnić pracownika za wynagrodzeniem.

Miniprzedszkola zwiększą liczbę zajęć

Tygodniowy wymiar zajęć w miniprzedszkolach został  podzielony ze względu na liczebność grup dziecięcych. W małych grupach od trzech do 12 dzieci będzie to 12 godzin, natomiast w największych grupach powyżej 20 dzieci – 25 godzin.

Jak należy wypełniać dokument ZUS ZSWA

Płatnicy składek, zatrudniający osoby do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, są zobowiązani do przekazania tego dokumentu do ZUS w terminie do 31 marca każdego roku za rok poprzedni. Pierwsze zgłoszenie, za 2010 r., płatnicy mają obowiązek przekazać do ZUS w terminie do 31 marca 2011 r. Muszą przy tym pamiętać, że w 2011 r. wyjątkowo zamieszczą w informacji ZUS ZSWA nie tylko dane dotyczące 2010 r., ale również 2009 r.

Na jakich zasadach wypłacane są zarobki?

Pracownika wykonuje swoją pracę, w zamian za zarobki, jakie wypłaca mu pracodawca. Prawo określa warunki i zasady wpłacania pracownikowi należnych mu zarobków.

Jakie warunki pracy muszą być zapewnione pracownikom pracującym na mrozie?

W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy nie niższą niż 14 °C, chyba, że względy technologiczne na to nie pozwalają. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownicy pracują na otwartej przestrzeni?

Jakie są zasady zatrudniania pracownic w ciąży?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunku pracy pracownicy w ciąży. Prawo pracy traktuje pracownice w ciąży, jako uprzywilejowaną grupę pracowników.

Jak niemieckie prawo pracy chroni pracownika przed wypowiedzeniem?

Ustawa o ochronie przed wypowiedzeniem ma zastosowanie tylko do wypowiedzeń pracodawcy, które nastąpiły z zachowaniem formy i terminu wypowiedzenia (tzw. ordentliche Kündigung).

Dodatkowe zapisy w regulaminie pracy

W regulaminie pracy pracodawca musi zawrzeć postanowienia wymagane przez kodeks pracy. Z własnej woli może jednak uregulować w nim także inne zagadnienia. Warunkiem jest jednak, aby dotyczyły one organizacji i porządku w procesie pracy oraz związanych z tym praw i obowiązków stron stosunku pracy.

Czy zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscu pracy dotyczy e-papierosów?

Jakie zmiany w przedszkolach?

W przedszkolach znajdą się miejsca dla czterolatków, a gminy częściej dopłacą za przejazd dzieci. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian dotyczących edukacji przedszkolnej.

Jak założyć żłobek lub klub dziecięcy?

Prowadzenie żłobka i klubu dziecięcego wymaga wpisu do rejestru prowadzonego przez gminę. Żłobki i kluby dziecięce mogą tworzyć gminy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Jakie wymagania powinien spełniać żłobek?

Żłobek zapewnia opiekę nad dzieckiem w wymiarze 10 godzin względem każdego dziecka. Maluchy powinny mieć zapewnione wyżywienie, za które płacą rodzice.

Kto może zostać opiekunem w żłobku i klubie dziecięcym?

Skład personelu w żłobku i klubie dziecięcym dostosowany jest do liczby uczęszczających do nich dzieci. Opiekun w tych placówkach musi posiadać odpowiednie wykształcenie. Niekiedy konieczne jest odbycie specjalnego szkolenia.

Jakie czynności poprzedzają zawarcie umowy o pracę?

Umowa o pracę jest podstawową formą zatrudnienia pracowników. Aby doszła do skutków, muszą ją poprzedzić ściśle określone czynności, które leżą zarówno po stronie pracodawcy, jaki i pracownika.

Konsekwencje śmierci pracodawcy lub pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy śmierć pracownika, jaki i pracodawcy powoduje wygaśniecie stosunku pracy. W przypadku pracodawcy jego następcy prawni mogą wejść w jego prawa i tym samym nie spowoduje wygaśnięcia stosunku pracy.

Co może spowodować wygaśnięcie stosunku pracy?

Zakończenie stosunku pracy może spowodować oprócz rozwiązania umowy o pracę, również wygaśnięcie stosunku pracy.

Czym jest zatrudnienie niepracownicze?

Zatrudnienie niepracownicze to forma wykonywania pracy, w której nie ma pracodawcy i pracownika, tylko zleceniodawca i zleceniobiorca. Zatrudnienie to staje się coraz bardziej powszechne, ponieważ w określonych okolicznościach odpowiada realiom rynku pracy, niż tradycyjna umowa o pracę.

Czym jest praca w godzinach nadliczbowych?

Pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, w czasie pracy określonym w umowie o pracę. Może się jednak zdarzyć, że zaistnieje potrzeba pracy ponad wymiar czasu pracy pracownika, czyli praca w godzinach nadliczbowych.

Zmiany w sposobie obliczania czasu pracy w 2011 roku

Zgodnie ze zmianą obliczania czasu pracy, jeśli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Co dla pracownika oznacza taka zmiana.

Kiedy można przenieść pracownika do innej pracy?

Przeniesienie pracownika do innej pracy nie jest zmianą stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę.

Zwiększenie zasiłku chorobowego dla pracowników po 50 roku życia

Zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu dla pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia, wyniesie 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Oznacza to, że od tego roku wysokość zasiłku wzrośnie o 10 procent.

Jakie są skutki wypowiedzenia zmieniającego?

Zmiana warunków umownego stosunku pracy może nastąpić na podstawie wypowiedzenia zmieniającego. Na jego podstawie może dojść do zmiany warunków pracy i płacy.

Jak można przekształcić umowę o pracę?

W trakcie trwania umowy o pracę może dojść do zmiany ustalonych warunków pracy i płacy lub też podstawy nawiązania stosunku pracy. Możliwe jest przekształcenie stosunku pracy opartego na umowie o pracę.

Czy przez porozumienie zmieniające można przekształcić umowę o pracę?

Jednym ze sposobów przekształcenia umowy o pracę jest zawarte pomiędzy pracownikiem a pracodawcą porozumienie zmieniające.

Na czym polega rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia?

Rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym – czyli bez okresu wypowiedzenia – dopuszczalne jest tylko w wyjątkowych okolicznościach. Prawo do takiego postępowania przysługuje zarówno zakładowi pracy, jak i pracownikowi.

Wypłata trzynastek za 2010 rok

Wypłata tzw. trzynastki jest obowiązkiem pracodawców sfery budżetowej i samorządowej. Inni pracodawcy mogą to robić z własnej woli. Zasadą jest, że trzynasta pensja za dany rok powinna być wypłacona do końca pierwszego kwartału następnego roku. Jest to przychód pracownika, od którego należy rozliczyć podatek dochodowy według zasad obowiązujących w bieżącym roku, gdyż został uzyskany w 2011 r.

Zwrot jakich kosztów przysługuje polskim pracownikom za granicą

Pracownikowi, który jest w podróży służbowej w innym państwie, wskazanym przez pracodawcę przysługują diety, zwrot kosztów przejazdów i dojazdów oraz noclegów. Ponadto pracownik może liczyć na zwrot innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych z prawem do emerytury bez dopłat dla pracodawcy

Przedłużony termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego zostanie przedłużony do 31 lipca następnego roku - tak przewidują założenia projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Niezbędna jest zmiana przepisów o czasie pracy

Partnerzy społeczni wiele miesięcy oczekiwali na zapowiedziany projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie nowelizacji czasu pracy. Dlatego z tym większym zaskoczeniem Pracodawcy RP przyjęli wiadomość, że Komisja Trójstronna nie podejmie prac nad zmianą tych przepisów.

Świadczenie przedemerytalne - zawieszenie czy zmniejszenie?

Od 2003 r. jestem uprawniony do świadczenia przedemerytalnego w wysokości 1671,77 zł (kwota od marca br.; przed waloryzacją 1621,50 zł). Jednocześnie cały czas pozostaję w stosunku pracy i zarabiam 2200 zł miesięcznie. Moje świadczenie było dotychczas cały czas zawieszone. W ZUS uzyskałem informację, że bez względu na wysokość dodatkowego przychodu moje świadczenie będzie zawieszone, ponieważ jego kwota przekracza dopuszczalną kwotę przychodu. Słyszałem, że obecnie nie obowiązuje już takie ograniczenie. Czy od marca br. mogę liczyć na podjęcie wypłaty świadczenia?

Pracodawca nie może wysłać chorego pracownika na badania lekarskie

Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Dopuszczalne jest zwolnienie pracownika za wypowiedzeniem w sytuacji, gdy zachowuje się on nielojalnie wobec pracodawcy, a także wobec współpracowników. Zachowania te mogą być zgodne z prawem, nie muszą być zawinione – ale gdy są sprzeczne z interesami pracodawcy, uzasadniają wypowiedzenie. Taki wniosek wypływa z wyroku Sądu Najwyższego z 4 lutego 2011 r. (II PK 199/10).

Internet i nowe technologie są dla firm rekrutacyjnych źródłem wiedzy o kandydatach

Jak przyśpieszyć zwolnienie pracownika?

W praktyce często zdarzają się sytuacje, że pracodawcy bądź pracownikowi zależy na wcześniejszym zakończeniu współpracy. Możliwość takiego rozwiązania przewiduje Kodeks pracy poprzez skrócenie okresu wypowiedzenia.

Jak wypłacać dodatkowe świadczenia pracownikom czasowo przeniesionym

Jesteśmy pracodawcą prywatnym. Na podstawie regulaminu wynagradzania wypłacamy pracownikom czasowo przeniesionym określone świadczenia. Czy jeśli w regulaminie uchylimy postanowienia przyznające pracownikom te świadczenia, podstawą do ich wypłaty będzie zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych?

Zbliża się termin udzielenia zaległych urlopów wypoczynkowych

Dyskryminacja kobiet wrogiem gospodarki

PKPP Lewiatan przytacza kilka ciekawych faktów na temat zatrudnienia kobiet. Tylko co druga kobieta zdolna do pracy jest aktywna zawodowo. Zaledwie 43,5 proc. żeńskiej populacji może utrzymać stałe zatrudnienie. Monika Zakrzewska, ekspert z PKPP Lewiatan, uczula na dyskryminację kobiet, która jest wrogiem gospodarki.

W jakiej dacie trzeba ująć w kosztach wynagrodzenia?

Podatnik prowadzący działalność na księgach rachunkowych, chce (zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o PIT) wypłacone wynagrodzenia pracowników bezpośrednio produkcyjnych traktować jako koszt bezpośredni i zaliczać do kosztów w dacie uzyskania przychodu.

REKLAMA