REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Nadgodziny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pakiet medyczny jest przychodem pracownika?

Wielu pracodawców wyposaża swoich pracowników w pakiety zdrowotne. Do czasu uchwały sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego pakiety te budziły wątpliwości co do obowiązku opodatkowania takich dodatkowych świadczeń medycznych dla pracowników.

Wypadek przy pracy

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć.

Wygaśnięcie umowy o pracę

Umowa o pracę wygasa w przypadkach określonych w kodeksie pracy oraz w przepisach szczególnych.

Telepraca

Praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w zdaniu poprzednim i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

REKLAMA

Rada pracowników

Radę pracowników powołuje się w celu usprawnienia przepływu informacji między pracownikami a pracodawcą.

Państwowa Inspekcja Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w zakresie określonym w ustawie.

Czy do pracowników zwracać się formalnie, czy nieformalnie?

Co pewien czas w naszej organizacji pojawiają się nowi pracownicy. Są to często młodzi ludzie, gdyż obecnie rozpoczęcie studiów idzie na ogół w parze z poszukiwaniem pierwszego zatrudnienia. Dodatkowo to reprezentanci pokolenia Y, które zdaniem wielu badaczy ma odmienne, od dotychczas znanych, spojrzenie na rynek pracy oraz samo wykonywanie obowiązków zawodowych. Czy warto w przypadku tych pracowników, których będzie na rynku pracy coraz więcej, wprowadzić swobodną komunikację i zwracać się do siebie nawzajem nieoficjalnie? Jak wpłynie to na relacje w organizacji?

Dane o stanie zdrowia kandydata do pracy

Czy pracodawca może wymagać od osoby ubiegającej się o pracę podania danych dotyczących jej stanu zdrowia i wyrażenia zgody na ich przetwarzanie?

REKLAMA

Żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników - zmiany w ustawie o zfśs

Ryczałt dla kierownika za pracę w nocy

Obecnie zatrudniamy w naszym zakładzie pracy 5 osób na stanowiskach kierowniczych. Z uwagi na zwiększoną liczbę zamówień w najbliższym czasie zamierzamy zaproponować tym osobom pracę w godzinach nocnych. Czy tym pracownikom (pracujących na stałe w zakładzie pracy) możemy wypłacić dodatek za pracę w godzinach nocnych w formie ryczałtu?

Czy molestowanie seksualne w pracy jest karalne?

Wprawdzie w Kodeksie karnym nie znajdziemy przestępstwa określanego jako molestowanie seksualne w miejscu pracy, jednak pewne zachowania pracodawcy czy współpracowników mogą wypełniać znamiona czynów zabronionych.

Zaległy urlop wykorzystamy do końca lipca

Pracownicy będą mieli czas do końca lipca na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego. To projekt zmian przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, które jest zdania, że obecny trzymiesięczny okres jest za krótki.

Rozliczenie roczne w PIT-11 za 2010 r.

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez podwładnego?

Podmiot prawa cywilnego, który wyrządza szkodę innemu podmiotowi jest obowiązany do jej naprawienia. Jest to podstawowa zasada odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną swoim własnym działaniem. Polski Kodeks Cywilny jasno formułuję tą regułę w art. 415. Ale czasem szkoda nie jest powodowana bezpośrednio przez podmiot odnoszący z niej korzyść majątkową. W takich przypadkach zasady współżycia społecznego wymagają, ażeby odnoszący korzyść ponosił odpowiedzialność za szkody wyrządzone czynnościami wykonywanymi na jego rachunek.

Czy szczepionka od pracodawcy jest przychodem pracownika?

Czy wartość szczepienia przeciw grypie, za które płaci pracodawca jest dla pracownika nieodpłatnym świadczeniem, które stanowi przychód ze stosunku pracy?

Emerytura po krótkim okresie pracy

Kobieta w wieku 58 lat podjęła pracę, którą należy traktować jako pierwszą pracę w życiu, ponieważ w żaden sposób nie jest w stanie udokumentować krótkich okresów pracy z wcześniejszych lat. Do momentu podjęcia pracy była na utrzymaniu męża, w tym czasie urodziła i wychowała czworo dzieci. W dalszym ciągu jest zatrudniona. Czy ta osoba w ogóle ma szansę na uzyskanie jakiejkolwiek emerytury?

Szkolenia w zakresie bhp

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi przeszkolenie w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Ponadto pracodawca powinien zapewnić okresowe szkolenia w tym zakresie.

Jak zintegrować zespół?

Urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Od 1 lipca 2010 r. zatrudniliśmy na zastępstwo sprzątaczkę, na pół etatu, która ma już 20 lat stażu pracy. Pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. Ile dni urlopu się jej należy? Czy za każdy dzień urlopu odejmuje się 4 godziny?

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Pracodawca powinien pamiętać, że ze względu na ochronę pracownika ograniczono swobodę stron w zakresie umownego określenia jurysdykcji dla stosunku pracy. Jeśli w umowie zostaną zawarte sprzeczne z prawem postanowienia w tym zakresie, nie wywołają one skutków prawnych.

W lutym bezrobocie wzrośnie

Według Janusza Witkowskiego, p.o. prezesa GUS, w lutym bezrobocie wzrośnie do 13,3-13,4 proc., a latem może spaść do 9 proc., co pozwoliłoby zakończyć rok na poziomie 9,9 proc. lub niżej.

Układ zbiorowy pracy

Układ zbiorowy pracy to porozumienie zawierane w drodze rokowań pomiędzy pracodawcami albo organizacjami pracodawców a związkiem lub związkami zawodowymi.

Umowa o pracę

Umowa o pracę to sposób nawiązania stosunku pracy. Może być zawarta na czas nie określony, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, na zastępstwo (w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Każda z tych umów może być poprzedzona umową na okres próbny (nie dłuższy niż 3 miesiące).

Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczenia społeczne to jeden z podstawowych instrumentów polityki socjalnej państwa.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy to uprawnienie pracownicze przysługujące zarówno matce jak i ojcu dziecka (będącymi pracownikami) celem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Urlopy bezpłatne

Pracownik ma prawo wystąpić o udzielenie urlopu bezpłatnego przez pracodawcę. Pracodawca może udzielić urlop pracownikowi tylko na jego wniosek. Nie można zmusić pracownika żeby wystąpił z takim wnioskiem.

Świadectwo pracy

W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

Służba bezpieczeństwa i higieny pracy

Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.

Wyłączenie pracownika oraz organu [w postępowaniu administracyjnym]

Wyłączenie pracownika bądź organu dotyczy sytuacji, w której pracownik bądź organ zostaje odsunięty od orzekania w danej sprawie administracyjnej.

Przerywany czas pracy

Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin.

Wynagrodzenie za pracę

Wynagrodzenie za pracę to świadczenie wypłacane w kwocie odpowiadającej w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniającej ilość i jakość świadczonej pracy.

Praca w ruchu ciągłym

Przy pracach, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane (praca w ruchu ciągłym), może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin.

Praca w godzinach nadliczbowych

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Zakaz konkurencji [w prawie pracy]

W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład jest państwową jednostką organizacyjną i posiada osobowość prawną. Siedzibą Zakładu jest miasto stołeczne Warszawa. Nadzór nad zgodnością działań Zakładu z obowiązującymi przepisami sprawuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. Nadzór ten nie może dotyczyć spraw indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnej.

Rekompensata za pracę w wolną sobotę i niedzielę

Mobbing

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika.

Związek zawodowy

Związek zawodowy to dobrowolna i samorządna organizacja ludzi pracy, powołana do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Jest on niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji. Organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawcy obowiązani są traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe.

Dyżur

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Zwrot kosztów za otrzymaną odzież ochronną w razie zwolnienia z pracy

Nowe zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca zmiany w Kodeksie pracy w zakresie prawa do urlopu ojcowskiego. Nowelizacja ma na celu ułatwienie korzystania z urlopu ojcowskiego pracownikom–ojcom adopcyjnym, pozbawionym tej możliwości m.in. z powodu długotrwałej procedury adopcyjnej.

Uzyskanie i wypłata rekompensaty

Formy realizacji rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych

Osoba niepełnosprawna może uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym, jeśli zostanie skierowana przez lekarza opiekującego się nią, a w warsztacie rehabilitacyjnym– gdy posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2011 roku

Dodatkowa godzina pracy nauczyciela

W naszej szkole wicedyrektor jest zwolniony z realizacji 19. godziny. Czy pracując jednocześnie na 1/2 etatu w innej szkole, ma tam realizować 19. godzinę? Czy nauczyciel pracujący na pełnym etacie realizujący 19. godzinę, musi także realizować ją w innej szkole, gdzie zatrudnił się na część etatu?

Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego trwającego dłużej niż 3 miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Urlop szkoleniowy a studia podyplomowe

Od sierpnia 2010 r. pracownicy podnoszący swoje kwalifikacje zawodowe uzyskali prawo skorzystania z płatnego urlopu szkoleniowego. O ile w przypadku studentów studiów magisterskich sprawa jest oczywista, o tyle w przypadku studiów podyplomowych już niekoniecznie.

Jak wnieść odwołanie od orzeczenia lekarza ZUS?

Osoba zainteresowana, która nie zgadza się z orzeczeniem lekarza, wydanym dla celów świadczeń z ubezpieczeń społecznych, może złożyć odwołanie.

Jak uniknąć zapłaty mandatu karnego od inspektora pracy?

Podstawowym zadaniem inspektorów pracy jest dbanie o przestrzeganie przepisów prawa pracy przez pracodawców. W przypadku stwierdzenia naruszeń inspektor ma prawo reagować, a jednym ze sposobów jest nałożenie mandatu karnego.

Jak obliczyć wysokość trzynastej pensji?

Koniec pierwszego kwartału to czas, kiedy pracodawcy zobowiązani do wypłaty tzw. „trzynastki” muszą ją wypłacić swoim pracownikom. Do grupy pracowników uprawnionych należą przede wszystkim pracownicy sfery budżetowej.

REKLAMA