REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Inwalidztwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczać wysokość odszkodowania z umowy o zakazie konkurencji

Czy wysokość minimalnego odszkodowania wynikającego z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy powinna być obliczana na podstawie wynagrodzenia brutto czy wynagrodzenia netto?

Jak w dokumentacji ZUS ujmować urlopy bezpłatne?

PROBLEM: Pracownik będzie przebywał cały miesiąc na urlopie bezpłatnym. Czy pracodawca zawsze musi się zgadzać na udzielenie urlopu? Czy okres tej nieobecności należy wykazać w imiennym raporcie ZUS RCA czy tylko w ZUS RSA? Jakim ubezpieczeniom podlega pracownik, który podczas urlopu bezpłatnego zawarł umowę zlecenia? Jak długo w trakcie urlopu bezpłatnego zachowuje ważność ubezpieczenie zdrowotne?

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych umorzenie pożyczki byłemu pracownikowi

Zamierzamy umorzyć udzieloną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pożyczkę mieszkaniową byłemu pracownikowi. Jak rozliczyć w księgach rachunkowych takie umorzenie? Czy trzeba pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty umorzonej pożyczki?

Monitoring służbowych maili w firmie a RODO

Chcesz wprowadzić w firmie monitoring służbowej poczty elektronicznej? Pamiętaj od dostosowaniu wewnętrznych regulacji do aktualnych wymogów Kodeksu pracy oraz RODO.

REKLAMA

Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 2019 r.

Nowe przepisy m.in. rozszerzają odpowiedzialność materialną pracodawcy za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych „na czarno”, ograniczona zostanie także możliwość ukrywania dochodów w kosztach podróży służbowej. Ponadto, ustawa przewiduje zacieśnienie współpracy różnych instytucji w celu zapewnienia lepszej ściągalności alimentów. Projekt jest na etapie opiniowania.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie 2018 - ułatwienia dla pracowników i pracodawców

Elektroniczne zwolnienia lekarskie staną się powszechne od 1 grudnia 2018 r. Elektroniczne zwolnienia to ułatwienia, zarówno dla pracodawców jak i pracowników. Szef niemal natychmiast otrzyma wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi zwolnienia lekarskiego, a pracownik nie będzie musiał pamiętać o dostarczeniu zwolnienia pracodawcy, czego niedokonanie grozi obecnie zmniejszeniem świadczenia.

5 najważniejszych zasad przeprowadzania trudnych rozmów

Przedstawienie przełożonemu gorszych wyników kwartalnych, poinformowanie zleceniodawcy o opóźnieniu czy zakomunikowanie pracownikowi tego, że nie wszystkie obowiązki wykonuje tak, jak trzeba. Prędzej czy później większość z nas stanie przed koniecznością odbycia trudnej rozmowy zawodowej. Jak się do niej przygotować i co robić, by emocje nie wymknęły się spod kontroli?

Pokolenia X, Y, Z w pracy - jak zarządzać wielopokoleniowym zespołem

Przywiązana do tradycji i bezkonfliktowa generacja X, ceniące rozwój osobisty oraz czas wolny „Igreki”, odrzucające hierarchię i zanurzone w świecie wirtualnym „Zety”. Zarządzanie zespołem składającym się z wielu pokoleń to spore wyzwanie dla menedżerów i działów HR. Jak wśród tak różnorodnej załogi nie zapomnieć o innowacyjności?

REKLAMA

Czy pracownik może przyjść do pracy w trakcie e-zwolnienia

Problem: Do systemu PUE wpłynęło e-ZLA pracownika. Pracownik w czasie zwolnienia przyszedł do pracy. Pracodawca zorientował się, że pracownik jest niezdolny do pracy dopiero po kilku dniach. Jakie działania powinien w związku z tym podjąć pracodawca? Jak zachowa się w takiej sytuacji ZUS?

Podróż służbowa – najważniejsze orzeczenia sądów w 2018 r.

Podróż służbowa, zwana także powszechnie delegacją, związana jest z rożnymi świadczeniami i dietami, które przysługują pracownikowi. Pomimo uregulowania wielu kwestii w Kodeksie pracy oraz rozporządzeniach ministerstwa, w praktyce właściwa interpretacja przepisów dotyczących podróży służbowej bywa kłopotliwa. Wiele wątpliwości w tym zakresie rozstrzyga orzecznictwo sądów.

Jak przebiega procedura orzekania o chorobie zawodowej?

Stwierdzenie występowania choroby zawodowej u pracownika, która spowodowała uszczerbek na zdrowiu lub trwałą/czasową niezdolność do pracy, uprawnia go do różnego rodzaju świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Pracownik może liczyć np. na zasiłek chorobowy, rentę lub jednorazowe odszkodowanie. Jak przebiega procedura orzekania o chorobie zawodowej?

Sposób wypłaty wynagrodzenia – ważne zmiany w 2019 r.

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy już od 2019 r. domyślnym sposobem wypłaty wynagrodzenia będzie forma bezgotówkowa – przelew na rachunek bankowy pracownika. Zmiana ta ma przede wszystkim zbliżyć rozwiązania prawne do faktycznych preferencji pracowników. Jak będzie wyglądało przejście na formę bezgotówkową? Jakie inne zmiany przewiduje nowa ustawa?

Co to jest mobbing? Jak z nim walczyć?

Ogólnie rzecz ujmując, mobbing to uporczywy i długotrwały terror psychiczny w miejscu pracy. Warto wiedzieć, że każdemu pracownikowi, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę przysługuje odpowiednie odszkodowanie. Co więcej, w przypadku gdy zachowanie pracodawcy spowodowało problemy zdrowotne pracownikowi należy się także zadośćuczynienie.

Związki zawodowe również dla osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnionych

W dniu 25 lipca 2018 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o związkach zawodowych autorstwa MRPiPS. Najważniejszą zmianą jest objęcie pełnym prawem do zrzeszania się w związkach zawodowych osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, osób samozatrudnionych. Wskazane uprawnienie będzie przysługiwało również wolontariuszom, stażystom i innym osobom, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia. To jednak nie wszystkie zmiany wprowadzone przez nowelizację.

Czy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniu powypadkowym

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W związku z doznanym urazem otrzymał zwolnienie lekarskie na okres 1 miesiąca. Pracodawca chce go zobowiązać do czynnego uczestnictwa w postępowaniu powypadkowym na terenie zakładu pracy - składania wyjaśnień, uczestniczenia w oględzinach miejsca zdarzenia, zapoznania się z protokołem oraz jego podpisania. Czy pracodawca ma prawo wymagać od pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim udziału w czynnościach powypadkowych?

Kompetencje – efektywne wykorzystanie czasu pracy

W średniowieczu moment oznaczał 90 sekund. Obecnie często nie doceniamy tak krótkich jednostek czasu. Tymczasem w półtorej minuty można napisać zaległego maila, zaktualizować listę zadań czy oddzwonić do podwykonawcy – to naprawdę sporo. Jak nie przegapić takich chwil i maksymalnie je wykorzystać?

Rekrutacja - jak przygotować i przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Odpowiedni dobór członków zespołu to kwestia kluczowa dla każdego przedsiębiorstwa. Sposób komunikacji podczas rozmowy z potencjalnym pracownikiem, a także przygotowanie się do niej, zależą od celu spotkania, a równocześnie wpływają na wizerunek firmy w oczach kandydata. Na co zatem zwrócić uwagę, planując przeprowadzenie spotkania rekrutacyjnego?

Zaległy urlop? Musisz go wykorzystać do 30 września

Pracownik powinien wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy do dnia 30 września. Jeżeli pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu do tego dnia, naraża się on na grzywnę w wysokości co najmniej 1000 zł. Państwowa Inspekcja Pracy informuje, że w 2017 r. wykryła nieprawidłowości w tym zakresie w trakcie blisko 2 tys. kontroli, a dotyczyły one ponad 24 tys. pracowników.

Jakie obowiązki ma pracodawca względem pracowników w czasie upału ?

W czasie upałów, na pracodawcy spoczywa obowiązek podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie pracowników przed negatywnymi skutkami wysokich temperatur. Przepisy przewidują, że w czasie pracy w upale pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom zimne napoje. Jakie inne obowiązki ma pracodawca względem swoich pracowników? Państwowa Inspekcja Pracy odpowiada.

Czy przedsiębiorcy powinni płacić alimenty za pracowników

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy dotyczący egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Zakłada on, że w pewnych przypadkach pracodawca będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązania uchylającego się od alimentów pracownika. Przedstawiamy opinię Pracodawców RP na temat projektu.

Warunki nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy podstawową przesłanką roszczenia o urlop wypoczynkowy jest istnienie stosunku pracy. Od czego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy prawa do urlopu można się zrzec?

Zmiany w wynagrodzeniach pracowników medycznych 2018 r.

Zmiany w sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne już niedługo. Wynagrodzenie zasadnicze ma być podwyższone do 31 grudnia 2021 r.

Dyskryminacja w zatrudnieniu

Kodeks pracy zakazuje dyskryminacji w zatrudnieniu. Wobec tego, że do Polski napływa coraz więcej pracowników z zagranicy warto przypomnieć o tym zakazie. O czym powinni pamiętać pracodawcy?

Jak firmy IT zachęcają do pracy programistów

Firmy IT poszukują programistów i często stają na głowie, żeby zwabić pracowników, kusząc nie tylko wysokimi zarobkami. Natomiast programiści robią, co mogą, żeby im tego nie ułatwiać. Ich zachcianki mogą wprawiać w osłupienie. Zwłaszcza, że bywają spełniane.

Pracodawca nie zawsze musi udzielić 14 dni urlopu

Kodeksowa regulacja dotycząca korzystania z urlopu wypoczynkowego opiera się na zasadzie jego jednorazowego udzielenia pracownikowi w pełnym wymiarze. W praktyce jednak większość zatrudnionych wykorzystuje przysługujący rocznie urlop partiami – w zależności od potrzeb – w wymiarze od kilku do kilkunastu dni.

Jak nie dać się odwołać z urlopu wypoczynkowego?

Podczas letnich miesięcy wiele osób korzysta z urlopu wypoczynkowego. W związku z tym na pewno warto wiedzieć, że w niektórych okolicznościach pracodawca ma prawo odwołać z niego pracownika, a niewykorzystane dni wolne mogą po pewnym czasie przepaść. Jakie są prawa pracownika i pod jakimi warunkami należy wrócić do firmy z urlopu wypoczynkowego?

Jak zaplanować urlop w 2019 roku?

Urlop w 2019 roku należy zaplanować wcześniej, abyśmy mogli skorzystać z niego jak najdłużej bez konieczności „brania” większej ilości dni wolnych od pracy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Dwutygodniowy urlop pracownika a zatrudnienie w trakcie roku

Jednym z przywilejów osób zatrudnionych na umowę o pracę jest urlop wypoczynkowy zagwarantowany przez Kodeks pracy oraz Konstytucję RP. Powinien być to czas przeznaczony na regenerację sił pracownika, dzięki której będzie mógł efektywnie wykonywać swoją pracę. Jak zatem wygląda udzielenie dwutygodniowego urlopu pracownikowi, który rozpocznie pracę w trakcie roku?

Brakuje inżynierów i pracowników służby zdrowia

Około 59 % pracodawców z północnej Polski ma problem ze znalezieniem odpowiednich osób do pracy. Firmy z Polski wschodniej radzą sobie lepiej ponieważ problem ze znalezieniem pracownika ma 46 % pracodawców. Jak informuje ManpowerGroup, wszyscy narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników fizycznych, natomiast firmy z Polski północnej i południowej wspominają o braku chętnych do pracy w restauracjach i hotelach, a pracodawcy z Polski północno-zachodniej o niedoborze pracowników służby zdrowia.

Jak wypłacać świadczenia chorobowe pracownikowi, który ukończył 50 lat

Prawo do wynagrodzenia chorobowego finansowanego ze środków pracodawcy przysługuje pracownikowi przez okres pierwszych 33 dni w danym roku, bez względu na liczbę pracodawców i przerwy w zatrudnieniu. Jednak w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, koszty niezdolności do pracy pracodawca ponosi przez krótszy okres, trwający 14 dni w roku kalendarzowym.

Jak należy rozliczyć prawa majątkowe ze stosunku pracy zmarłego pracownika

10 czerwca 2018 r. zmarł pracownik, który pracował u nas 11 lat. Do praw majątkowych po nim uprawniona jest małżonka oraz jedno dziecko w wieku 13 lat. Należną im kwotę po zmarłym pracowniku stanowi wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, dodatek stażowy 15% wynagrodzenia oraz ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, łącznie jest to 6465,80 zł. Pracownik miał potrącenia komornicze niealimentacyjne, z których zostało jeszcze do spłaty 1700 zł. Czy z praw majątkowych po zmarłym należy dokonać potrącenia?

Jak obliczyć pensum łączone dyrektora szkoły

PROBLEM: Dyrektor szkoły zatrudniony jest w obniżonym wymiarze pensum i ma 10 godzin obowiązkowych. Oprócz tego w roku szkolnym 2017/2018 przydzielono mu 1 godzinę ponadwymiarową. Od września 2018 r. zmieniają się przepisy i nauczyciele z obniżonym pensum nie mogą mieć przydzielanych godzin ponadwymiarowych. W jakich sytuacjach jest to dopuszczalne? Czy w związku z potrzebami szkoły dyrektor w ramach obniżonego pensum może łączyć pracę w szkole w wymiarze 4 godzin lekcyjnych i pracę w bibliotece w liczbie 6 godzin? Jak obliczyć pensum łączone przy obniżonym wymiarze godzin?

Czy polscy pracodawcy wypłacają minimalne wynagrodzenie? PIP odpowiada

Już od roku obowiązują przepisy gwarantujące minimalną. stawkę godzinową dla zleceniobiorców. W związku z tym Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) postanowiła sprawdzić czy polscy pracodawcy wypłacają minimalne wynagrodzenie? Wynik? Inspektorzy pracy przeprowadzili 19,5 tysiąca kontroli dotyczących przestrzegania obowiązku wypłacania takiego wynagrodzenia i stwierdzili nieprawidłowości w trakcie 27 proc. kontroli.

Bezpieczne wakacje - jak to zrobić?

Wakacje rozpoczęły się na dobre a wraz z nimi rozpoczął się sezon urlopowo-wyjazdowy. Wielu z nas decyduje się na opuszczenie swojego bezpiecznego lokum na co z pewnością czekają włamywacze. Lista zagrożeń wynikających z pozostawienia domu lub mieszkania bez opieki jest jednak dłuższa - jak się ustrzec przed nimi?

Nieodpłatne udostępnianie mieszkania jako przychód pracownika

Pracownik, któremu pracodawca nieodpłatnie udostępnia lokal mieszkalny, osiąga przychód z nieodpłatnych świadczeń w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu.

Służby Ochrony Państwa - wzrost wynagrodzeń 2018 r.

Sejm za zmianami w polityce wydatkowej Służby Ochrony Państwa. Zmiany mają na celu przede wszystkim podwyższenie wynagrodzeń osób zatrudnionych w SOP.

Wydatki poniesione na imprezę integracyjną a koszt uzyskania przychodu

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może zorganizować dla swoich pracowników imprezę integracyjną. Często jednak pojawia się dylemat czy wydatki poniesione na organizację takiego wydarzenia możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności. Na co należy zwrócić uwagę organizując takie wydarzenie, aby wydatki poniesione ze środków obrotowych celem jego zrealizowania uwzględnić podczas kalkulacji podatku dochodowego?

Udogodnienia w pracy także dla rodziców dorosłych dzieci niepełnosprawnych

Nowe przepisy wprowadzają szereg udogodnień dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Zmiany przewidują m.in. elastyczne formy i godziny pracy na wniosek wiążący pracodawcę. Co ważne, z uprawnień mogą także korzystać rodzicie opiekujący się dorosłymi dziećmi niepełnosprawnymi.

Kiedy pracodawca może stosować monitoring pracowników - zmiany w Kodeksie pracy 2018

Wejście w życie RODO pociągnęło za sobą zmiany w obszarze ochrony danych osobowych także w innych ustawach. I tak do Kodeksu pracy wprowadzono nowe przepisy w zakresie monitoringu pracowników, które, podobnie jako RODO, obowiązują od 25 maja 2018 r.

Sygnalista a obowiązek wdrożenia procedury zgłaszania naruszeń

Sygnalista (ang. whistleblower) nadchodzi – każda spółka handlowa, jednostka samorządu terytorialnego itd. będzie musiał opracować i wdrożyć procedury zgłaszania naruszeń.

Rada Dialogu Społecznego będzie mogła wnioskować o ogólną interpretację podatkową

Zgodnie z uchwaloną 15 czerwca 2018 r. przez Sejm nowelizacją ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego (RDS) na wniosek przedstawicieli pracowników i pracodawców zasiadających w RDS może wystąpić do ministra finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej.

Wynagrodzenia osób zatrudnionych w instytucjach rządowych

Prezentujemy wynagrodzenia osób zatrudnionych w instytucjach rządowych. Zarobki w administracji rządowej różnią się m.in. ze względu na zajmowane stanowisko. I tak pracownik administracyjny zarabiał 3 122 PLN, podczas gdy naczelnik wydziału 8 500 PLN.

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy - praktyczna instrukcja, wzór

W sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Zobacz wzór informacji w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Mobbing w zatrudnieniu

Wielu pracowników doświadczających złego traktowania w miejscu pracy nie wie o przysługujących im prawach. Czym jest mobbing w zatrudnieniu oraz jak mu przeciwdziałać?

Jak prawidłowo wypełnić protokół powypadkowy - krok po kroku

Przy sporządzaniu dokumentacji powypadkowej należy dołożyć należytej staranności, ponieważ błędnie sporządzona dokumentacja powoduje bardzo często konieczność wdrożenia postępowania wyjaśniającego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas dochodzi do przedłużenia terminu załatwienia sprawy, a tym samym powoduje to dłuższe oczekiwanie wnioskodawcy na przyznanie i wypłatę przysługujących jemu świadczeń. W niniejszym opracowaniu przedstawiamy prawidłowo sporządzony protokół powypadkowy wraz z załącznikami, które powinny zostać dołączone do dokumentacji powypadkowej.

Kierownicze stanowisko urzędnicze a emerytura

Czy pracownik po przejściu na emeryturę może aplikować na stanowisko urzędnicze? Czy emeryt może pracować na kierowniczym stanowisku urzędniczym?

Udzielanie urlopów bez tworzenia planów urlopowych

Tworzenie planów urlopów i udzielanie wypoczynku zgodnie z nimi występuje w przepisach jako zasada. Jednak wielu pracodawców korzysta z możliwości rezygnacji z przygotowywania takich planów. Terminy wykorzystywania urlopów w tej sytuacji są ustalane przez pracodawcę po porozumieniu z pracownikiem.

Czy osobą wyznaczoną do wykonywania zadań służby bhp może być pracownik zatrudniony w formie telepracy

W naszej firmie nie ma służby bhp. W związku z tym chcemy powołać do wykonywania zadań tej służby pracownika zatrudnionego przy innej pracy. Jeden z telepracowników posiada odpowiednie kwalifikacje w zakresie bhp. Czy fakt świadczenia przez niego pracy regularnie poza zakładem może być okolicznością dyskwalifikującą do wykonywania obowiązków służby bhp na terenie zakładu pracy?

Firma rodzinna - jak zatrudnić małżonka na umowę o pracę?

W obrocie gospodarczym funkcjonuje wiele firm rodzinnych, przede wszystkim w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Oznacza to, że przy prowadzeniu działalności pomagają członkowie rodziny. Najczęściej są nimi małżonkowie i dzieci. Jak zatem prawidłowo zatrudnić małżonka na umowę o pracę? Z jakimi formalnościami to się wiąże?

Wynagrodzenia pracowników samorządowych niższe od 1 lipca 2018 r.

Nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych weszło w życie 19 maja 2018 r. Zgodnie z nim od 1 lipca 2018 r. będą obowiązywały niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, burmistrzów dzielnic m.st. Warszawy, a także ich zastępców.

REKLAMA