REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Adwokat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak postawa pracodawcy wobec środowiska wpływa na pozyskiwanie pracowników?

Coraz więcej kandydatów do pracy bierze pod uwagę, jak potencjalny pracodawca wpływa na środowisko naturalne. Czy zielonym firmom łatwiej jest pozyskać nowych pracowników? Sprawdź co na ten temat mówią wyniki sondażu.

Rotacja pracowników po pandemii COVID-19 – czy można ją powstrzymać?

Pandemia COVID-19 sprawiła, że firmy często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Co zrobić aby powstrzymać rotację pracowników? Sprawdź w jaki sposób pracodawcy mogą poradzić sobie z tego typu trudnościami.

Jak wzmocnić pozycję młodych na rynku pracy?

Trwają prace nad Rządową Strategią na rzecz Młodego Pokolenia. Czy uda się wzmocnić sytuację młodych Polek i Polaków na rynku pracy? Sprawdź jakie są założenia Strategii na rzecz Młodego Pokolenia.

Pandemia COVID-19 w miejscu pracy

Po ponad dwóch latach życia w pandemii zaczynamy funkcjonować relatywnie normalnie. Jednak do Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom nadal wpływają skargi związane z obostrzeniami dotyczącymi COVID-19.

REKLAMA

Pomoc dla obywateli Ukrainy - rynek pracy

Poszukujący zatrudnienia obywatele Ukrainy mogą skorzystać m.in. z dostępnej w ich języku Centralnej Bazy Ofert Pracy, portalu Zielona Linia oraz infolinii 19524. I nie tylko. Mogą także zarejestrować się w urzędzie pracy. Przedstawiamy najważniejsze informacje, a także przypominamy, o czym warto pamiętać, by nie dać się oszukać.

Urlop 14 dni - czy obowiązkowy w 2022 r.?

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Czy urlop wypoczynkowy można podzielić na części? Sprawdź czy dwutygodniowy urlop wypoczynkowy jest obowiązkowy.

Urlop szkoleniowy – dla kogo?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, ma prawo do skorzystania z urlopu szkoleniowego. Wymiar takiego urlopu wynosi od 6 do 21 dni roboczych. Kiedy można z niego skorzystać?

Zdrowie psychiczne w miejscu pracy

Pandemia COVID-19 stworzyła niezwykłą sytuację dla ludzi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zdrowie psychiczne pracowników? Sprawdź najnowsze wyniki badań.

REKLAMA

Rozwój zawodowy - pracownicy doceniają jego znaczenie

Pracownicy w Polsce chcą rozwoju zawodowego głównie ze względów osobistych i po to, żeby zwiększyć swoje szanse na lepsze wynagrodzenie. 60 proc. badanych oczekuje, że to pracodawcy będą dbali o rozwój kompetencji – wynika z 47. edycji raportu Monitor Rynku Pracy przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster.

Za mało pracowników sezonowych ze Wschodu

Wojna nie tylko postawiła pod znakiem zapytania dostawy surowców rolnych z obydwu krajów, ale również podaż pracowników sezonowych w europejskim, w tym polskim rolnictwie. Gospodarstwa najmocniej odczuwają niedobór mężczyzn z Ukrainy, którzy stanowili trzon pracowników sezonowych w Polsce w ubiegłych latach. Właściciele upraw chcą ułatwień w zatrudnianiu pracowników z Azji i zmian w przepisach o pracy sezonowej.

Wolontariat pracowniczy – pytania i odpowiedzi

4 na 10 pracowników chciałoby mieć możliwość angażowania się w wolontariat. Jak umożliwić pracownikom wykonywanie wolontariatu? Jak angażować zasoby finansowe i przedmiotowe w działalność społeczną pracowników? Jak koordynować prowadzone przez pracowników akcje?

Rozwój zawodowy polskich pracowników

Zgodnie z najnowszym Monitorem Rynku Pracy 98 proc. ankietowanych deklaruje, że zależy im na rozwoju zawodowym. Chęć rozwoju zawodowego zależy od płci, wieku i wykształcenia. Dlaczego polscy pracownicy chcą rozwijać się zawodowo? Sprawdź najnowsze badania.

Kompetencje cyfrowe pracowników

Kompetencje cyfrowe są warunkiem koniecznym na rynku pracy. Polscy pracownicy wykazują dużą gotowość do zdobywania nowych kompetencji, a 62 proc. z nich pozytywnie ocenia swoje umiejętności cyfrowe.

Urlop bezpłatny a ZUS

Urlop bezpłatny został uregulowany w art. 174 Kodeksu pracy. Udziela się go na pisemny wniosek pracownika. Czy opłaca się za niego ZUS? W jakim wymiarze przysługuje? Czy jest to okres oskładkowany? Czy wlicza się do stażu pracy?

Zmiany we wsparciu zawodowym uchodźców od 15 kwietnia 2022 r.

Od 15 kwietnia 2022 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź co się zmienia we wsparciu zawodowym uchodźców.

Nowy rodzaj urlopu – czy tylko w celu opieki nad dziećmi?

Do 2 sierpnia 2022 roku Polska musi zaimplementować dyrektywę work-life balance. Dzięki jej wdrożeniu pracownicy uzyskają prawo do nowego rodzaju urlopu. Komu przysługuje urlop opiekuńczy? W jakim wymiarze?

Zmiany w zatrudnieniu uchodźców z podpisem Prezydenta

Prezydent 14 kwietnia 2022 r. podpisał ustawę z dnia 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w zawiązku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju oraz niektórych ustaw. Celem ustawy jest zmiana obowiązującej ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Co do zasady ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 24 lutego 2022 r.

Służba w WOT a praca

Coraz większą popularnością cieszą się Wojska Obrony Terytorialnej. Z danych WOT wynika, że prawie 57% terytorialsów to osoby czynne zawodowo, 19% jest jeszcze w trakcie studiów, a dla pozostałych służba w WOT stanowi jedyne źródło dochodu. Jakie obowiązki względem pracodawców mają terytorialsi oraz na jakie przywileje mogą liczyć, aby połączenie pracy ze służbą w wojsku było możliwe?

Hobby - czas wolny i praca

Czy hobby Polaków ma wpływ na ich pracę i zarobki? 87% respondentów potwierdza, że posiada hobby, z kolei 77% przyznaje, że pomaga im ono zachować work-life balance. Większość badanych Polaków uważa, że zainteresowania mogą być atutem na rozmowach kwalifikacyjnych. Jednocześnie jednak co trzecia osoba posiadająca zainteresowania pozazawodowe uważa, że hobby zamienione w pracę przestaje być pasją.

Dwukrotny wzrost liczby ofert pracy w IT

Specjaliści IT to ciągle najbardziej poszukiwani pracownicy; w pierwszym kwartale tego roku liczba ofert pracy kierowanych do tej grupy wzrosła dwukrotnie w porównaniu z tym samym okresem rok temu - wynika z raportu firmy Experis. Jej analitycy prognozują kolejne wzrosty.

Wzrost liczby ofert pracy w branży w IT w 2022 r.

W pierwszym kwartale 2022 r. dwukrotnie wzrosła liczba ofert pracy w IT. Sprawdź na jakie warunki mogą liczyć potencjalni kandydaci do pracy w tej branży.

Poziomy ryzyka w miejscu pracy

Minister zdrowia wydal komunikat w sprawie środków ochrony indywidualnej pracowników wykonujących czynności dla których ocena ryzyka wykazuje potencjalne narażenie zawodowe na SARS-CoV-2. Sprawdź poziomy ryzyka w miejscu pracy. Publikujemy tabele zawierającą przykłady oraz konkretne wskazówki dla pracodawców.

Pracodawcy oceniają umowy zlecenia i pracę zdalną

Według pracodawców objęcie wszystkich umów zlecenia składkami na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od osiąganych przychodów, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Rozwój pracowników - czy zahamowała go pandemia?

W okresie pandemii możliwości rozwoju zawodowego prawie 30 proc. Polaków obniżyły się. Pracodawcy dostrzegają tę tendencję i w rozpoczynającym się roku zamierzają wspierać zatrudnionych w obszarze podnoszenia ich kompetencji.

Praca zdalna Polaków - badanie VELUX

Z badania przeprowadzonego przez VELUX we współpracy z Ipsos wynika, że 46% osób pracujących zdalnie deklaruje, że robi to cztery lub pięć dni w tygodniu. Globalna zmiana modelu pracy, która nastąpiła w ciągu ostatnich dwóch lat, spowodowała gwałtowny wzrost zapotrzebowania na przestrzeń w domu przeznaczoną na home office. Aż 43% osób pracujących zdalnie przez co najmniej jeden dzień, planuje przeprowadzić w domu remont, aby dostosować go do takiego trybu pracy, a 62% już wprowadziło takie zmiany. Światło naturalne to jeden z najważniejszych czynników tworzących idealne miejsce pracy, zaraz po infrastrukturze IT i sprzęcie biurowym.

Środki ochrony indywidualnej pracowników szczególnie narażonych na COVID-19

Znamy termin końca epidemii. Ministra Zdrowia wydał komunikat w sprawie środków ochrony indywidualnej pracowników wykonujących czynności dla których ocena ryzyka wykazuje potencjalne narażenie zawodowe na SARS-CoV-2 Sprawdź jakie przepisy przestana obowiązywać a które należy nadal stosować.

Po pandemii młodym na rynku pracy jest ciężej

Z ubiegłorocznego badania PwC wynika, że prawie połowa młodych ludzi twierdzi, że pandemia negatywnie wpłynęła na ich szanse na rynku pracy. Z kolei 18,4 proc. dostrzega jej pozytywny wpływ. COVID-19 z pewnością przyspieszył transformację cyfrową zarówno firm, jak i samych pracowników. A to stawia przed nimi szereg wyzwań związanych m.in. z nabywaniem cyfrowych kompetencji. Nowy program szkoleniowo-stażowy Kariera Jutra – organizowany przez sektor publiczny i prywatny przy wsparciu środków unijnych – ma stworzyć nowe możliwości młodym ludziom, którzy chcą się rozwijać w obszarze marketingu internetowego, z drugiej strony wesprzeć w tym procesie polskie firmy, które wciąż borykają się z niedoborem specjalistów.

Urlop a choroba dziecka

Czasami podczas trwania urlopu zdarza się, że dziecko pracownika zachoruje. Czy sprawowanie opieki nad dzieckiem przerywa urlop wypoczynkowy? Czy można wykorzystać pozostałe dni urlopu?

W Polsce nie będzie „Wielkiej rezygnacji” - Polacy nie odchodzą z pracy przez wojnę

- Najpierw Polski Ład w Polsce sprawił, że menadżerowie średniego i wyższego szczebla zaczęli się rozglądać za nową pracą, bo nowe rozliczenia podatkowe zabrały im z kont nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Potem jednak przyszła wojna w Ukrainie i nagle Ci poszukujący stwierdzili, że w sumie lepiej jest się nie wychylać i przetrwać ten trudny dla rynku pracy czas. Mamy nadal rynek pracownika, ale w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, Australii, Francji czy Stanów Zjednoczonych w Polsce „Wielkiej Rezygnacji” nie będzie – przekonuje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy i prokurent w Idea HR Group.

Jak pomóc pracownikom w walce ze stresem spowodowanym wojną?

Polacy od dawna to najbardziej zestresowani pracownicy. Ostatnie lata nie wpłynęły na poprawę tych statystyk. Zaledwie oswoiliśmy sytuację związaną z koronawirusem, lockdownami i pracą zdalną, gdy przyszło nam mierzyć się z kolejnym wyzwaniem – wojną w Ukrainie. A ta wpływa na poczucie zagrożenia pracowników.

Jakie czynniki decydują o wyborze odpowiedniego pracodawcy

Wynagrodzenie za pracę jest głównym czynnikiem wpływającym na decyzję zawodowe. Ale czy tylko? Okazuje się, że aż 61% kandydatów chciałoby poznać opinię o potencjalnym szefie przed podjęciem współpracy.

Urlop a L4

L4, czyli zwolnienie lekarskie pracownik może otrzymać przed urlopem albo w trakcie trwania wypoczynku. Czy zatem urlop wypoczynkowy może być przerwany przez chorobę pracownika?

Czego oczekuje kandydat od pracodawcy

Czego szukają specjaliści w ofertach pracy? Czy wizerunek pracodawcy ma znaczenie? Zapoznaj się z badaniem Najbardziej Pożądany Pracodawca 2021 r.

Rozwój zawodowy pracowników w trakcie pandemii COVID-19

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na rozwój kompetencji zawodowych pracowników. Sprawdź co spowodowało obniżenie rozwoju. Jakie zmiany zamierzają wprowadzić pracodawcy.

Branża IT: Oczekiwania pracodawców i kandydatów

Ile zarabia się w branży IT w 2022 r.? Czego oczekują pracodawcy, a czego kandydaci?

Kto znajdzie zatrudnienie w obszarze badań klinicznych?

Choć mogłoby się wydawać, że do pracy w badaniach klinicznych konieczna jest wiedza biotechnologiczna, nie zawsze jest to prawda. To dziedzina, w której odnajdą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni na różnorodnych stanowiskach. O procesie rekrutacji do obszaru badań klinicznych i o różnorodności stanowisk, jakich ona dotyczy opowie ekspertka – Anna Majczyk-Zawada, HR Menager Neuca.

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej prowadzi nabór

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej prowadzi ciągły nabór do służby w Straży Granicznej. W 2022 r. przyjął 20 nowych funkcjonariuszy, a na kolejnych chętnych czeka jeszcze w tym roku 50 etatów – poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.

Co to jest urlop sabatowy?

Czym jest urlop sabatowy (sabbatical leave)? Kto i kiedy może z niego skorzystać? Ile trwa?

Wzrost ofert dla pracowników w urzędach pracy

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej coraz więcej firm składa oferty w urzędach pracy. Sprawdź jacy pracownicy są poszukiwani przez pracodawców.

PIT: ulgi dla pracowników

Pracowniku jeśli jeszcze nie złożyłeś PIT-u za 2021 r. sprawdź z jakich ulg możesz skorzystać. Jak prawidłowo złożyć ePIT?

Mobbing w pracy? Blisko 23 proc. kobiet doświadczyło go w czasie pandemii

W czasie pandemii blisko 23 proc. kobiet w Polsce doświadczyło mobbingu w pracy. Ofiarami nękania są głównie Polki z najniższym wykształceniem oraz z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców - wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland.

Rekrutacja zdalna – porady dla pracownika

Pandemia COVID-19 spowodowała, że wielu pracowników przeszło w tryb zdalny. Możemy mówić nie tylko o pracy zdalnej, ale również zdalnej rekrutacji. To właśnie rekrutacji online zostanie poświęcony ten artykuł. Pracowniku sprawdź, jak przebiega i jak się przygotować do rekrutacji zdalnej.

Pracownicy częściej sięgają po psychologa w obliczu wojny

Tylko w pierwszym tygodniu rosyjskiej inwazji, po pomoc psychologów sięgnęło ponad dwukrotnie więcej pracowników i ich bliskich niż w poprzednich tygodniach - wynika z danych Mindgram, platformy well-being i wsparcia psychologicznego B2B.

Spadek bezrobocia w marcu 2022 r.

MRiPS informuje, że najniższy stopień bezrobocia odnotowano w Wielkopolsce. Tam stopa wyniosła 3,1 proc. Szacunkowa stopa bezrobocia w marcu 2002 r. wyniosła 5,4 proc.

Zmiana w przyjmowaniu w Polsce pracowników ukraińskich

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wsparcia działań, których celem jest zacieśnienie współpracy badawczo-rozwojowo-produkcyjnej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą – „Współpraca Techniczna”. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest skoordynowanie działań podejmowanych przez przedsiębiorców z siedzibą w RP, jeśli chodzi o relokację i stworzenie przez nich warunków zatrudnienia pracowników z ukraińskich przedsiębiorstw.

Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Pracownikowi przysługuje wypoczynek określony w Kodeksie pracy. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Jak młodzi ludzie postrzegają równość w pracy?

Według badań aż 42,6% Polek spotkało się w pracy z umniejszaniem kompetencji zawodowych ze względu na płeć. Rocketjobs.pl w kolejnych spotach kampanii o Generacji Z bierze na warsztat temat równości w środowisku zawodowym nawiązując odważną, skłaniającą do refleksji dyskusję na temat dyskryminacji kobiet i osób LGBT.

Well-being – wyzwanie dla pracodawców

40 proc. Polaków uważa, że ich pracodawca w trakcie pandemii nie zapewnił im finansowego well-beingu – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę ADP. Choć w najbliższych miesiącach to pracownicy mają stanowić o sile przedsiębiorstwa, ich samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Pandemia COVID-19 uwypukliła problemy na linii zatrudniony-przełożony i postawiła przed kadrą kierowniczą nowe wyzwania.

Wysokość dopłat rocznych do PPK

Komu przysługuje dopłata roczna w 2022 r.? Sprawdź warunki otrzymania dopłaty rocznej dla uczestników PPK.

Praca w nadgodzinach i po godzinach

Nadgodziny i praca o nietypowych porach należą do zjawisk, które budzą duże kontrowersje w zawodowym świecie. Często kojarzone z przepracowaniem, mają one jednak niejedno imię. W badaniu Pracuj.pl aż 74% pracujących Polaków przyznało, że zdarza im się wykonywać obowiązki ponad standardowy etat lub w nietypowych godzinach. Przyczyną nie zawsze jest zbyt duża liczba obowiązków, ale także dodatkowe wynagrodzenie czy korzystanie z zalet elastycznego grafiku zatrudnienia. Jak dużo pracujemy i w jakich godzinach?

REKLAMA