REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Adwokat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kopia aktu zgonu

Niedawno zmarł członek rodziny jednego z naszych pracowników. Chcemy pracownikowi udzielić urlopu okolicznościowego na załatwienie spraw związanych z pogrzebem. Czy w takiej sytuacji pracodawca może żądać kserokopii aktu zgonu do dokumentacji? Jeżeli tak, to dlaczego?

Jak zapanować nad własnym głosem?

Czasami po samym powitaniu w czasie rozmowy telefonicznej, jesteśmy w stanie odczytać nastawienie rozmówcy. Możemy wywnioskować czy dzwoniący chce nawiązać współpracę, czy będzie o coś prosić, czy też wystąpi z ciekawą propozycją. Z intonacji możemy wywnioskować wiele cennych dla nas informacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby panować nad swoim głosem i intonacją.

Czy pracodawca ma obowiązek zatrudniać pracownika służby bhp na najwyższym możliwym stanowisku?

Pracodawca zatrudnił pracownika służby bhp na stanowisku inspektora ds. bhp, pomimo że pracownik ma wyższe wykształcenie o specjalności bezpieczeństwo i higiena pracy oraz udokumentowany sześcioletni staż pracy w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik uważa, że ma uprawnienia do posługiwania się tytułem głównego specjalisty do spraw bhp i że w związku z tym pracodawca powinien zmienić nazwę stanowiska w jego umowie o pracę. Czy pracodawca ma obowiązek zatrudniać pracownika służby bhp na najwyższym możliwym stanowisku, na które pracownik spełnia wymagania kwalifikacyjne, i czy pracownik służby bhp może używać określeń: inspektor, starszy inspektor, specjalista, starszy specjalista, główny specjalista ds. bhp, jako tytułu zawodowego?

Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy (art. 174(1))

Fakultatywnym urlopem bezpłatnym jest także urlop udzielany przez pracodawcę z jego inicjatywy, jednak za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między zainteresowanymi pracodawcami.

REKLAMA

Czy zwrot kosztów za wykorzystanie samochodu prywatnego w celach służbowych jest przychodem

Katalog przychodów zwolnionych od podatku dochodowego nie jest tożsamy z wykazem przychodów, które nie stanowią podstawy wymiaru składek ZUS pracowników.

Jakie świadczenia przysługują za podróż służbową

Podróże służbowe stanowią coraz bardziej popularny element pracy. Warto zatem wiedzieć co Kodeks Pracy nazywa podróżą służbową, a także jakie świadczenia przysługują nam po powrocie.

Jakie są obowiązki pracodawcy użytkownika w zakresie bhp wobec pracowników tymczasowych?

Pracodawca w sezonie letnim w związku ze zwiększoną sprzedażą zdecydował się na zatrudnianie w magazynie pracowników tymczasowych. Pracownik agencji zapewnił go, że wszystkie obowiązki związane z bhp bierze na siebie agencja. Czy rzeczywiście obowiązki z zakresu bhp wobec pracowników tymczasowych ma wyłącznie agencja zatrudniająca tych pracowników?

Data rozwiązania umowy o pracę

Od 2 marca 2010 r. zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę. Pracownik przychodzi do pracy na godzinę 8 rano i podpisuje listę obecności. Następnie pracuje przez 3 godziny i wychodzi z pracy, tego dnia ani następnego już nie wraca. Następnie oświadcza, że już nie będzie pracował. Mam pytanie, z jaką datą powinnam rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem. Wiem, że muszę zapłacić za przepracowany czas, ale co z urlopem?

REKLAMA

Ocena okresowa pracownika samorządowego

Otrzymanie przez pracownika negatywnej oceny wymaga dokonania ponownej oceny nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia przeprowadzenia poprzedniej. Konsekwencją uzyskania kolejnej negatywnej oceny jest rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresów wypowiedzenia.

Co może zrobić pracodawca, gdy pracownik jest nietrzeźwy lub pod wpływem narkotyków

Pracodawca, który stwierdzi nietrzeźwość pracownika, ma obowiązek odsunięcia go od pracy. W zależności od stopnia naganności zachowania zatrudnionego pracodawca może zastosować wobec niego różne sankcje, z dyscyplinarnym zwolnieniem włączenie. W taki sam sposób pracodawca może ukarać pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki po użyciu narkotyków lub innych środków odurzających.

Wysokość odprawy

Zamierzamy zwolnić jednego z naszych pracowników. Bezpośrednią przyczyną zwolnienia są przyczyny ekonomiczne i likwidacja stanowiska pracy. Zwalniany pracownik pracuje w naszym zakładzie od 1995 r., w związku z czym będzie miał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5000 zł. W jakiej wysokości powinien otrzymać odprawę?

Dopłata z ZFŚS do biletów na imprezy kulturalne

Jednostka przekazuje pracownikom bilety wstępu na imprezy sportowe, kulturalne (bilety do kina, teatru), które są w 50% dofinansowane ze środków ZFŚS. Pozostałe 50% kwoty dopłacają pracownicy. Czy świadczenia te korzystają ze zwolnienia (w limitowanej wysokości 380 zł) na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Orzeczenia o chorobach zawodowych

Choroby zawodowe będą orzekane przez lekarzy specjalizacji, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 czerwca 2010 r. Wchodzi on w życie 28 czerwca.

Bezpieczeństwo pracowników a stosowanie substancji szkodliwych dla zdrowia

Pracodawca może stosować materiały i procesy technologiczne dopiero wtedy, gdy ustali się ich stopień szkodliwości dla zdrowia pracowników i podejmie się odpowiednie środki profilaktyczne.

Jak przeprowadzic rekrutację wewnętrzną?

Najbardziej popularne metody poszukiwania nowego pracownika to nabór poprzez publikację ogłoszenia rekrutacyjnego w prasie i w Internecie, selekcję wśród osób poleconych, czyli w oparciu o tzw. rekomendacje, promocję marki pracodawcy na targach pracy oraz nabór zlecony agencjom rekrutacyjnym. A co zrobić jeśli musisz przeprowadzić rekrutacje wewnątrz firmy?

Jak stworzyć dobre CV?

Dobre CV to jeden z najważniejszych etapów uzyskania dobrej oferty pracy. Jak zatem przygotować takie CV, aby wzbudziło zainteresowanie przyszłego pracodawcy? Poniżej przedstawiamy kilka porad.

Selekcja CV - kilka porad dla pracodawców

Chcesz zatrudnić pracownika, dałeś głoszenie, a teraz na biurku piętrzy się góra aplikacji, przez które trzeba się przekopać. Jak się do tego zabrać? W poniższym artykule prezentujemy kilka porad selekcji CV.

Składki za pracowników "sezonowych"

Umowa-zlecenie zawarta ze studentem do ukończenia 26. roku życia powoduje obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli jest zawarta z własnym pracodawcą lub jeżeli w ramach takiej umowy praca jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Dlaczego pracownicy nie chcą się uczyć?

Wprowadzenie zmian w zakresie tak istotnym dla firmy jak system ocen pracowniczych wymaga skupienia uwagi na kulturze organizacyjnej. Przede wszystkim trzeba zburzyć silosy wiedzy.

Sposób na udaną imprezę integracyjną

Gdzie zaplanować imprezę integracyjną? Jakie atrakcje tym razem zorganizować dla pracowników? Istnieje kilka sposobów na udaną  imprezę integracyjną, lista w poniższym artykule.

Nagranie rozmowy jako dowód w sprawie pracowniczej

Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę. Od tej decyzji odwołał się do sądu pracy. Jednym z powołanych przez niego dowodów jest nagranie rozmowy za pomocą telefonu komórkowego. Czy sąd może dopuścić ten dowód, nawet w sytuacji gdy nie wiedziałem, że rozmowa jest nagrywana?

Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Pracodawcy ciągle nie zdają sobie sprawy z korzyści, jakie niesie zatrudnianie osób niepełnosprawnych, wielu z nich odstraszają towarzyszące temu formalności. Dlatego wielu inwalidów, mimo dobrych kwalifikacji, nigdy nie trafia z zakładów aktywności zawodowej na otwarty rynek pracy.

Kto może ubiegać się o status osoby bezrobotnej

Status bezrobotnego wiąże się z posiadaniem określonych praw, które ułatwiają odnalezienie się w nowej sytuacji i opuszczenie szeregów bezrobotnych.

Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego

Pracownikami sezonowymi są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Wybór formy zatrudnienia pracowników sezonowych zależy wyłącznie od ustaleń dokonanych między osobą zatrudniającą a pracownikiem sezonowym. Podpowiadamy, czym się kierować przy zatrudnieniu pracownika na sezon, żeby ograniczyć koszty i nie narazić na zarzuty organów kontroli.

Adwokat otrzyma zwrot wydatków za dojazd do klienta

Obrońca z urzędu nie musi się zwracać do sądu o zezwolenie na poniesienie określonych wydatków. Koszty obrony z urzędu obejmują opłatę oraz niezbędne, udokumentowane wydatki adwokata.

Czy negatywną ocenę pracownika samorządowego można zaskarżyć do sądu

Od ponad roku sprawy pracownicze pracowników samorządowych regulowane są przez nową ustawę. Przez ten czas powstało wiele niejasności i trudnych do wyjaśnienia wątpliwości. Jedną z nich jest kwestia zaskarżenia oceny pracowniczej do sądu.

System pracy weekendowej

System pracy weekendowej jest najbardziej odpowiedni dla osób które ze względu na swoje inne obowiązki np. naukę mogą pracować jedynie w weekend.

System równoważnego czasu pracy

Zastosowanie równoważnego czasu pracy pozwala pracodawcy w niektórych dniach na wydłużenie czasu pracy. Należy wówczas pamiętać, aby wymiar pracy w jednym dniu pracy nie przekroczył 12 godzin.

Czy można odwołać pracownika z urlopu na żądanie

Pracownik wystąpił o udzielenie 4 dni urlopu na żądanie. W drugim dniu korzystania z tego urlopu przez pracownika nastąpiła awaria systemu informatycznego. Pracownik ten ze względu na swoje umiejętności oraz zajmowane w firmie stanowisko jest nam niezbędny do usunięcia awarii. Czy możemy go odwołać z urlopu na żądanie?

Zadaniowy system czasu pracy

W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją, albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy.

Szczególne systemy czasu pracy

Na podstawie przepisów Kodeksu pracy możemy wyróżnić podstawowy system czasu pracy oraz szczególne systemy czasu pracy, które są wyjątkami od systemu podstawowego.

System skróconego tygodnia pracy

W systemie skróconego tygodnia pracy dopuszczalne jest wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia.

Przerywany system czasu pracy

Wprowadzenie przerywanego czasu pracy jest podyktowane rodzajem lub organizacją pracy, które obowiązują w danej firmie ,w związku z czym pracodawca nie może wprowadzać tego sytemu swobodnie.

Prawo pracownika do tygodniowego odpoczynku

Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Prawo pracownika do odpoczynku dobowego

Przepisy Kodeksu pracy gwarantują pracownikowi prawo do codziennego odpoczynku po pracy.

Prawo do przerwy w pracy pracownicy karmiącej piersią

Zgodnie z art. 187 § 1 Kodeksem pracy, pracownicy karmiącej dziecko piersią przysługują na okres tego karmienia przerwy w pracy, a ich wymiar uzależniony jest od czasu pracy i liczby dzieci.

Na czym polega praca zmianowa

Definicja pracy zmianowej została uregulowana w art. 128 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy. W myśl tego przepisu praca zmianowa polega na wykonywaniu pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni.

Praca w ruchu ciągłym

Praca w ruchu ciągłym może być stosowana w przypadku prac, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane, oraz w przypadku gdy praca nie może być wstrzymana ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności.

Dyżur w pracy

Pracownik nie może odmówić pełnienia dyżuru, obowiązek objęcia dyżuru wynika bowiem z podstawowych obowiązków pracowniczych.

Czy pracodawca może wprowadzić przerwę niewliczaną do czasu pracy

Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut.

Nie tylko umowa o pracę i ewidencja czasu pracy dowodzi prawa do 50% kosztów pracowniczych

Od wielu lat podstawowym dowodem uzasadniającym prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przez pracowników – twórców są zapisy w umowie o pracę oraz ewidencja czasu pracy. Te dokumenty analizują organy podatkowe w czasie kontroli pracodawców. WSA w Warszawie 15 stycznia 2010 r. zgodził się na inne dowody niż umowa o pracę i ewidencja czasu pracy rozliczanej jako podlegająca prawu autorskiemu. Są dopuszczalne pod warunkiem, że pozwalają wydzielić z pensji część wynagrodzenia za korzystanie przez pracownika z praw autorskich lub rozporządzenie nimi. Wyrok ma charakter przełomowy.

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownika

Zbliża się czas letni, kiedy to pracownicy częściej korzystają z należnych im urlopów. W jaki sposób obliczać wynagrodzenia związane z ich wypoczynkiem? Jakich składników nie uwzględnić w podstawie wynagrodzenia urlopowego?

Czy nagroda w konkursie może być przychodem ze stosunku pracy

Wiele podmiotów, w ramach działań wizerunkowych lub promocyjnych, organizuje różnorodne konkursy, których zwycięzcy otrzymują nagrody. Co do zasady, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, gdy wartość takiej nagrody przekracza 760 zł, podlega ona opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10% (nagrody o jednorazowej wartości do 760 zł korzystają ze zwolnienia z podatku).

Jak udzielać reprymend?

Mimo że reprymenda może zostać odebrana jako reakcja negatywna, to jeśli zostanie udzielona z troskliwą szczerością może okazać się skutecznym narzędziem motywacyjnym dla wydajnych pracowników, którzy ostatnio, z jakiegoś powodu, nie pracują tak dobrze jak zwykle.

Ekwiwalenty pracownicze

Ekwiwalenty pracownicze spełniają jedną podstawową funkcję – rekompensują pracownikom świadczenia, których nie mogli otrzymać w ich pierwotnej postaci. W praktyce najczęściej spotykamy się z ekwiwalentem pieniężnym za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

W przypadku długotrwałych lub krótszych usprawiedliwionych nieobecności pracownika, pracodawca może zawierać umowy o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika.

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi?

Kodeks pracy zapewnia w niektórych przypadkach pracownikowi ochronę przez zwolnieniem. Należy jednak pamiętać, że istnieją jednak sytuację kiedy pomimo zapewnionej ochrony pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę bez wypowiedzenia.

System pracy w ruchu ciągłym

Przy pracach, które ze względu na technologię produkcji oraz gdy praca nie może być wstrzymana ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

W ubiegłym miesiącu wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę i zwolniłem go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu za 2 miesiące. Czy mogę cofnąć złożone oświadczenie o wypowiedzeniu i wezwać pracownika do pracy?

Kodeksowa ochrona telepracownika

Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę i przekazuje pracodawcy wyniki pracy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Należy podkreślić, że Kodeks pracy chroni telepracownika przed bezprawnym postępowaniem ze strony pracodawcy.

REKLAMA