REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dni na szukanie pracy

Dostałem wypowiedzenie pracowałem na umowę na czas nieokreślony. U obecnego pracodawcy przepracowałem 2 lata. Czy należą mi się dni na szukanie pracy podczas wypowiedzenia?  

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia

Mam problem jaki rodzaj umowy podpisać. Nie wiem czy ma być to umowa zlecenia czy umowa o dzieło. Dodam, że chodzi o wykonanie bilansu. Jestem początkującą księgową i dostałam dodatkowe zlecenie. Nie wiem dlatego, która z umów będzie dla mnie korzystniejsza.

Wcześniejsze rozwiązanie okresowej umowy o pracę

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony na 5 miesięcy. Mija już 4 miesiące jego pracy, nie jesteśmy zadowoleni z efektów pracy. Chcemy wypowiedzieć mu umowę. Podobno nie można tego dokonać, czy to prawda?  

Bony dla pracowników

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wielu pracowników otrzymuje od swoich pracodawców bony towarowe. Takie dodatkowe wynagrodzenie przydaje się w trudnym finansowo okresie przedświątecznym. 

REKLAMA

Wymiar urlopu

Pracuję u jednego pracodawcy już od 6 lat. Ile mam w związku z tym dni urlopu? Gdzie mogę znaleźć informację na ten temat?  

Jak moge powrócić z telepracy

Rozpoczęłam pracę w formie telepracy. Jednak przestały mi odpowiadać takie warunki pracy. Czy mogę wrócić do starej formy wykonywania pracy? 

Gdzie wnieść pozew o ustalenie stosunku pracy

Chcę wnieść pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy. Pracuje na umowę Zlecenia. Ale pracuję tak jak pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Przychodzę i wychodzę o określonych godzinach, podpisuję listę pracowników, pracodawca wydaje mi zadania do wykonania. Dlatego chcę wnieść pozew. Mam pytanie do jakiego sądu mam powinienem się z tym udać? 

Jakich danych może żądać pracodawca

Zatrudniłam się u mojego szefa. Wypełniłam ankietę osobową. Pojawiły się w niej bardzo szczegółowe pytania. Mam z związku z tym pytanie, jakich danych może się domagać ode mnie pracodawca.

REKLAMA

Dodatek przysługuje za sprawowanie każdej z funkcji

Nie może być tak, że w przypadku zbiegu kilku uprawnień do uzyskania dodatku funkcyjnego z tytułu zajmowania stanowiska i sprawowania przez nauczyciela funkcji przysługuje tylko jeden wyższy dodatek funkcyjny.

Dodatek przysługuje za sprawowanie każdej z funkcji

Nie może być tak, że w przypadku zbiegu kilku uprawnień do uzyskania dodatku funkcyjnego z tytułu zajmowania stanowiska i sprawowania przez nauczyciela funkcji przysługuje tylko jeden wyższy dodatek funkcyjny.

Ile mam dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Wypowiedziano mi umowę o pracę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia to trzy miesiące. Słyszałem o tym, że mogę otrzymać dni wolne na poszukiwanie pracy. Umówiłem się na rozmowę kwalifikacyjną u nowego pracodawcy i nie ukrywam, że taki dni mi się przydadzą. Czy muszę o nie składać wniosek.  

Czy mogę się domagać świadectwa pracy

Pracowałem na początku na umowę na czas określony. Teraz pracodawca przedłużył ze mną umowę na czas nieokreślony. Nie wydał mi świadectwa pracy. Czy mógł tak postąpić? Co mogę zrobić, aby otrzymać świadectwo? 

Jaki obowiązuje mnie okres wypowiedzenia?

Mam zawartą umowę na okres próbny. Jednak nie jestem zainteresowany pracą w tej firmie. Chciałbym wypowiedzieć umowę, nie czekając aż minie okres wypowiedzenia. Jaki jest termin wypowiedzenie umowy na okres próbny zawartej na 2 miesiące. Słyszałem też coś o dniach wolnych na poszukiwanie pracy, czy mi się należą?  

Czy możliwe jest rozwiązanie umowy za porozumieniem w czasie ciąży?

Jestem w ciąży. Chciałabym rozwiązać umowę z dotychczasowym pracodawcą, mam inną ofertę pracy. Słyszałam o zakazie rozwiązywania umów z kobietami w ciąży, czy dotyczy to także rozstania się za porozumieniem stron? 

Wolontariat

Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów.

Co należy wiedzieć o pracy młodocianych?

Praca młodych osób nie jest zjawiskiem nieznanym. Pracodawcy powinni jednak uważać. Zatrudnianie pracownika młodocianego rządzi się swoimi prawami. Nieprzestrzeganie ich grozi wykroczeniem.

Obowiązki wobec ZUS przedsiębiorstwa przejmującego inną firmę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 20 października br. połączę się z inną firmą i przejmę wszystkich zatrudnionych w niej pracowników. Na skutek połączenia powstanie spółka jawna pod nową nazwą. Jakie mam obowiązki wobec ZUS? W jaki sposób powiadomić ZUS o tym, że powstanie nowy płatnik?

Ustalenie rozkładu czasu pracy

Nasza firma działa w godzinach od 8.00 do 20.00. Niektórzy pracownicy zatrudnieni na pełny etat chcieliby pracować w godz. od 12.00 do 20.00. Natomiast pracownicy pracujący na 1/2 etatu chcieliby pracować w godz. od 16.00 do 20.00, a jeszcze inni zatrudnieni na pełny etat woleliby pracować w soboty i niedziele (chcą mieć wolne poniedziałki i wtorki). Prezes firmy zaakceptował te propozycje. W jaki sposób (najłatwiejszy dla firmy) powinniśmy ustalić takie rozkłady i godziny pracy dla pracowników?

Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Moja firma wykonuje prace tam, gdzie uzyskam zlecenia, czyli praktycznie w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Poza pracownikami zatrudniam kilka osób na podstawie umów zlecenia. W jaki sposób sformułować treść umów zlecenia, aby z jednej strony nie zawierały regulacji zbliżających je do umów o pracę, a z drugiej zobowiązywały do wykonywania pracy w różnych miejscach? Czy za każdym razem trzeba będzie zmieniać treść umów? Zasadniczo zleceniobiorcy wykonują pracę w jednym, stałym miejscu (baza przeładunkowa firmy) i zależałoby mi na tym, by było to umieszczone w treści umów.

Właściwość sądu pracy

Siedziba naszej spółki mieści się w Krakowie. Pracownik wykonywał pracę w Częstochowie. Jaki sąd pracy właściwy do wystąpienia o sprostowanie świadectwa musimy wskazać pracownikowi w świadectwie pracy?

Od kiedy student- zleceniobiorca przestaje podlegać ubezpieczeniom?

Zatrudniamy zleceniobiorcę, który ma 23 lata. Do tej pory podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jednak od października br. zleceniobiorca został przyjęty na uzupełniające studia magisterskie. Oficjalnie zostanie przyjęty w poczet studentów w dniu inauguracji roku akademickiego, tj. 20 października br. Czy w związku z tym będzie zwolniony z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako student dopiero od 20 października?

Czy pracownikowi młodocianemu przysługuje urlop na żądanie

Ostatnio zwrócił się do mnie 17-letni pracownik z prośbą o udzielenie mu urlopu na żądanie. Nigdy wcześniej nie zatrudniałem pracownika młodocianego. Pracownik, o którym mowa, pracuje u nas od 3 miesięcy i jest to jego pierwsza praca. Czy pracownikom młodocianym przysługuje urlop na żądanie? Jeśli tak, to jak go rozliczyć?

Opodatkowanie pakietów medycznych

Objęcie danego pracownika potencjalną możliwością skorzystania z usługi medycznej w ramach opłaconego przez pracodawcę abonamentu nie uzasadnia opodatkowania tego świadczenia.

Pożyczki z zakładowego funduszu socjalnego

Zwróciłam się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie zwrotnej pożyczki z zakładowego funduszu socjalnego na płatny zabieg medyczny (koszt 2500 zł), którego wykonanie pomoże mi wrócić do zdrowia. Koszt zabiegu nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pracodawca odmówił, twierdząc, że pożyczki z zfśs nie może udzielić na cele zdrowotne. Ja z kolei słyszałam, że jest to możliwe. Czy mogę domagać się przyznania takiej pożyczki?

Umowa zlecenia czy umowa o pracę

• specyfika funkcjonowania podmiotu zatrudniającego• sposób realizacji zobowiązania• świadomość i wola stron przy zawieraniu umowy

Wynagrodzenie pracowników tymczasowych (cz. 1)

Pracownik tymczasowy nie może być zatrudniony na mniej korzystnych warunkach pracy i płacy niż pracownicy zatrudniani przez pracodawcę użytkownika na tych samych lub podobnych stanowiskach.

Wypowiadanie umów o pracę

Umowa o pracę może być rozwiązana z kilku przyczyn. Najpopularniejszym z nich jest wypowiedzenie umowy. Jednak każdy rodzaj umowy o pracę rządzi się własnymi prawami w kwestii wypowiadania.  

Odciski palców identyfikacją pracownika

W firmach europejskich popularne staje się używanie czytników linii papilarnych w pracy. Odciski palców pracowników maja pomóc w ewidencji ich czasu pracy. Czy ta moda zawita do Polski? Czy takie postępowanie pracodawców jest zgodne z prawem? 

Kto ma prawdo do zasiłku wyrównawczego

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem, które przysługuje tylko ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Pracownik musi mieć obniżone wynagrodzenie. Zmniejszenie wynagrodzenia musi wynikać z faktu poddania się rehabilitacji zawodowej na skutek częściowej utraty sprawności do pracy.

Obowiązki pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Kodeks pracy wyraźnie stanowi, że podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co to jednak oznacza w praktyce?

Szkolenia BHP wstępne i okresowe

Szkolenie wstępne bhp obejmuje instruktaż ogólny wszystkich nowo zatrudnionych pracowników, a także studentów i uczniów odbywających praktyki lub praktyczną naukę zawodu.

Umowa zlecenia

 Czy osobie pracującej prawie 2 lata na podstawie umowy zlecenia przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu. Zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

Umowy zawierane z klientami

Jakie warunki musi spełnić klauzula zgody, którą firma zamierza umieścić w treści umów zawieranych z klientami?

Zwrot kosztów kształcenia przez pracownika

Obowiązek zwrotu kosztów kształcenia poniesionych przez pracodawcę zależy w dużej mierze od tego, czy dokształcanie odbywało się na podstawie skierowania pracodawcy czy bez skierowania.

Czy można dokonać wypowiedzenia zmieniającego kierownikowi tylko z powodu złych wyników jego wydziału

Przyczyną wypowiedzenia zmieniającego złożonego kierownikowi jednostki (komórki) organizacyjnej mogą być złe wyniki ekonomiczne kierowanej przez niego jednostki (komórki) nawet wówczas, gdy kierownik dokłada należytej staranności w sprawowaniu swojej funkcji. Tylko wyjątkowe okoliczności mogą dać prymat interesu kierownika w postaci zachowania stanowiska (wyrok Sądu Najwyższego z 10 marca 2008 r., III PK 80/07).

Niewykorzystane z powodu choroby dni wolne zleceniobiorcy

W treści umowy zlecenia zawarliśmy zapis uprawniający zleceniobiorcę do 10 dni wolnych (płatnych) w każdym półroczu. W trakcie wykorzystywania dni wolnych zleceniobiorca zachorował. Przedstawił nam zaświadczenie lekarskie żądając jednocześnie przesunięcia niewykorzystanej części wolnego na inny termin. Czy mamy taki obowiązek?

Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy na ślub kościelny, jeżeli wcześniej zawarł ślub cywilny

Pracownik kilka lat temu zawarł ślub cywilny. Obecnie ma zamiar zawrzeć ślub kościelny, ponieważ zmarł pierwszy mąż jego żony i jest to prawnie dozwolone. Czy w takiej sytuacji przysługują mu ponownie 2 dni zwolnienia od pracy na ślub?

Opłata za zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W wyniku niedawnej fuzji nasza firma przejęła część innej firmy. W związku z tym doszło do powstania międzyzakładowej organizacji związkowej obejmującej swoim zasięgiem działania dwóch pracodawców. Firma, której część przejęliśmy, wystąpiła do nas o partycypowanie w kosztach zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy członków zarządu tej międzyzakładowej organizacji związkowej. Partycypacja ta ma nastąpić proporcjonalnie do liczby członków związku zatrudnionych u poszczególnych pracodawców. Znaczna większość jest zatrudniona u nas, w związku z czym dojdzie do sytuacji, w której będziemy musieli opłacać dużą część wynagrodzenia osób, które nie są naszymi pracownikami. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem?

Czy cudzoziemiec pracujący w Polsce na umowę zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym

Szkoła językowa, w której pracuję w dziale kadr, w okresie od połowy sierpnia do września br. zatrudnia na zlecenie studentów kanadyjskich w wieku od 21 do 24 lat. Studenci prowadzą organizowane przez nas letnie kursy z języka angielskiego. Czy z tego tytułu mamy obowiązek zgłosić ich do ubezpieczeń społecznych?

Potrącenie pracownikom składek związkowych

Tuż przed wypłatą wynagrodzeń przewodniczący związku przekazał wykaz nowych członków z prośbą o potrącenie im składek, informując, że w późniejszym terminie dostarczy pisemne zgody tych pracowników. Czy w takiej sytuacji powinniśmy potrącić składki?

Na jakich zasadach pracodawca może kontrolować pracowników

Pracodawcy coraz częściej decydują się kontrolować swoich pracowników. Zagadnienia dotyczące zakresu tej kontroli nie zostały uregulowane wprost w przepisach prawa pracy. Dlatego kontrolując pracowników pracodawcy powinni uważać, aby nie naruszać przy tym ich prywatności.

Procedura zatrudniania pracownika młodocianego

Prowadzę zakład fryzjerski. Chcę zatrudnić od 1 września br. pracownicę młodocianą w celu nauki zawodu. Zaczyna ona naukę w I klasie szkoły zawodowej. Jakie warunki muszę spełnić, aby przyjąć ją do pracy? Czy mogę podpisać z nią umowę na czas określony tylko na jeden rok szkolny? Czy umowę podpisuję ze szkołą, czy z pracownicą młodocianą?

Czy pracownikowi, którego żona nie pracuje, przysługuje prawo do 2 dni opieki na dziecko

Żona jednego z naszych pracowników studiuje zaocznie i nigdzie nie pracuje. Czy w takim przypadku pracownik ma prawo do 2 dni opieki na dziecko? Jego żona może przecież zająć się dzieckiem, kiedy pracownik jest w pracy. Żona innego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym. Czy temu pracownikowi przysługuje prawo do 2 dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem?

Wskazanie w umowie agencyjnej miejsca i czasu wykonywania pracy

Chcemy zatrudnić pracownika na podstawie umowy cywilnoprawnej (współpraca na zasadach umowy agencyjnej). Czy wskazanie w takiej umowie konkretnego miejsca i godzin pracy (praca od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00 w siedzibie zleceniodawcy) oraz zobowiązanie agenta do udziału w obowiązkowych szkoleniach może narazić nas na zarzut, że faktycznie zawarliśmy z nim umowę o pracę, a nie umowę agencyjną?

Podwyżka wynagrodzena otrzymana w trakcie urlopu

Pracownik pracujący w systemie podstawowym po 8 godzin od poniedziałku do piątku przebywa na urlopie od 28 lipca do 14 sierpnia 2008 r. Część pracowników otrzymała 1 sierpnia podwyżki wynagrodzenia. Pracownik ma wynagrodzenie określone stawką godzinową do 31 lipca 2008 r. - 16 zł, a od 1 sierpnia 21 zł. Czy w sierpniu powinniśmy na nowo obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego? Czy przeliczać podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego za lipiec? Wynagrodzenie urlopowe za lipiec już wypłaciliśmy pracownikowi, ponieważ termin wypłaty jest u nas do końca miesiąca.

Jak ustalić limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca pracującego 2 dni w tygodniu

 Zatrudniliśmy na 1/4 etatu pracownika w systemie podstawowym czasu pracy. Ma on świadczyć pracę jedynie przez 2 dni w tygodniu przez różną liczbę godzin dziennie, np. w niektóre dni po 2 godziny, a w inne po 8 godzin. W jaki sposób powinniśmy określić w umowie o pracę liczbę godzin, po przepracowaniu których zaczynają się dla tej osoby godziny dodatkowo płatne tak jak godziny nadliczbowe? Pracownika obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy.

Wybieranie rad pracowników przez związki zawodowe jest sprzeczne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku z 1 lipca 2008 r. (sygn. akt K 23/07) o niezgodności z konstytucją trybu powoływania rad pracowników przez związki zawodowe. Jednocześnie przesunął utratę mocy tych niekonstytucyjnych przepisów na okres 12 miesięcy od daty publikacji wyroku. Przestaną one zatem obowiązywać od 9 lipca 2009 r. Trybunał nie zakwestionował natomiast ważności mandatów już wybranych członków rad pracowników z udziałem związków zawodowych.

Zatrudnienie w szkole nauczyciela, u którego stwierdzono chorobę zawodową

Chcemy zatrudnić w naszej szkole od 1 września br. nauczyciela, który ma już uprawnienia emerytalne. Ponadto posiada on orzeczenie lekarskie stwierdzające chorobę zawodową. Czy możemy go zatrudnić w szkole na stanowisku nauczyciela?

Czy urlop macierzyński przed porodem

Pracownica miała przewidywaną datę porodu na 30 czerwca br. Termin porodu przesunął się na 14 lipca i pracownica złożyła wniosek o udzielenie 2 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem, które zostały jej udzielone od 30 czerwca. Poród nastąpił 5 lipca br. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy urlop macierzyński może być wykorzystywany przed porodem przez okres krótszy niż 2 tygodnie?

Potrącenia z dofinansowania z zfśs

W lipcu br. pracownicy otrzymają z zfśs dofinansowanie do wypoczynku w związku z sezonem urlopowym. Pracownik, który ma komornicze zajęcie alimentacyjne, otrzyma 700 zł dofinansowania. Czy powinniśmy mu wypłacić tę kwotę w całości, potrącić z uwzględnieniem kwot wolnych od potrąceń tak jak przy wynagrodzeniu za pracę, czy w całości potrącić w związku z tytułem wykonawczym?

REKLAMA