REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oświadczenie członka OFE

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE składają te osoby, które chcą aby część ich składki emerytalnej była nadal przekazywana do OFE. Osoby, które chcą aby ich składka była ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS, nie muszą składać żadnych oświadczeń.

Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z „wakacji” ubezpieczeniowych oraz kredytu podatkowego na preferencyjnych zasadach.

Rozkład ciężaru dowodu w sprawach z zakresu prawa pracy

Ciężar dowodu w sprawach z zakresu prawa pracy zasadniczo spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Czy w sprawach z zakresu prawa pracy zawsze ma zastosowanie wskazana reguła? Kiedy to na pracowniku spoczywa ciężar dowodu?

System emerytalny - waloryzacja i stopa zwrotu

Składki emerytalne zewidencjonowane w ZUS – aby nie traciły na wartości w czasie – podlegają waloryzacji. W OFE składki te są powiększane o zyski z inwestycji lub pomniejszane o poniesione straty.

REKLAMA

Efektywność pracy a kolory pomieszczeń

Na efektywność pracy wpływ ma również kolor pomieszczeń, w których pracujemy - świadczą o tym badania przeprowadzone w ramach projektu Kolorowa Polska.

Obowiązują już ułatwienia dla cudzoziemców

Od 1 maja obowiązują nowe, kompleksowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Polsce. Nowa ustawa o cudzoziemcach upraszcza dotychczasowe przepisy, szczególnie z myślą o cudzoziemcach przebywających już w Polsce, którzy nie naruszają prawa polskiego, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a ich pobyt nie wiąże się z obciążeniami dla systemu pomocy społecznej.

Ile osób decyduje się na pozostanie w OFE?

Członkowie OFE mogą wybrać, czy część ich składki emerytalnej ma być nadal przekazywana do II filaru, czy trafiać na specjalne subkonto w ZUS. Decyzję o pozostaniu w OFE można podjąć do końca lipca. Przez pierwszy miesiąc, z możliwości składania deklaracji o pozostaniu w OFE skorzystało 56 tys. osób.

Weryfikacja prawidłowości zwolnienia lekarskiego

Płatnik nie może odmówić przyjęcia zwolnienia lekarskiego nawet wtedy, gdy zawiera ono błędy, ponieważ jest to dokument usprawiedliwiający nieobecność w pracy. W przypadku błędów w druku ZUS ZLA płatnik musi zwrócić się bezpośrednio lub za pośrednictwem ubezpieczonego do lekarza o stosowną korektę informacji zawartej w zwolnieniu.

REKLAMA

System ubezpieczeń społecznych jako nowy przedmiot szkolny

Od 1 kwietnia 2014 roku system ubezpieczeń społecznych funkcjonuje na zmienionych zasadach. Mamy możliwość decydowania o tym, gdzie ma być odprowadzana część naszej składki emerytalnej. Możemy wybrać pomiędzy ZUS-em a OFE. Zainteresowanie tą zmianą jest jednak znikome (wpłynęło niecałe 60 tysięcy wniosków). Stąd też ZUS postanowił wprowadzić w szkołach pilotażowy program nauczania o systemie ubezpieczeń społecznych.

Okulary dla pracownika - obowiązki pracodawcy

Na pracodawcy spoczywa obowiązek refundacji zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika, u którego w wyniku badań okulistycznych wykryto wadę wzroku. Dotyczy to jednak tylko pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Powołanie do zarządu bez składek ZUS

Powołanie do wykonywania obowiązków członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi oddzielnej podstawy objęcia ubezpieczeniem społecznym. Nie istnieje zatem obowiązek uiszczania z tego tytułu składek ZUS.

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

W 2014 r. Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w sobotę, co stanowi sytuację niekorzystną dla pracownika. Dzień wolny wypadający w inny dzień niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika. W jaki sposób pracodawca powinien oddać pracownikowi dzień wolny i ustalić harmonogram pracy?

Umowa zlecenia - składki po zmianach

Konfederacja Lewiatan w stanowisku dotyczącym rządowego projektu ozusowania umów zleceń apeluje o wydłużenie vacatio legis z 3 do 12 miesięcy. Dąży także do wprowadzenia rocznego zamiast miesięcznego limitu składek odprowadzanych od umów zleceń. Jakie zmiany

Ozusowanie zleceń - roczny imit składek i dłuższe vacatio legis

Przedsiębiorcy apelują o wydłużenie vacatio legis z 3 do 12 miesięcy przepisów dotyczących ozusowania umów zleceń oraz o miesięczne limity składek. Szybsze wprowadzenie zmian spowoduje, że przedsiębiorcy znajdą się w pułapce, jeżeli realizują długoterminowe kontrakty.

Składki ZUS pracownika, który prowadzi działalność gospodarczą

Obowiązek zapłaty składek z tytułu ubezpieczeń społecznych spoczywa na pracodawcy także wtedy, gdy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze pracy i otrzymujący wynagrodzenie równe lub większe od minimalnego prowadzi działalność gospodarczą. Pozapracownicze tytuły ubezpieczeń mają wówczas charakter dobrowolny.

Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

Rozliczenie odbytej podróży służbowej przez pracownika może stanowić dla pracodawcy nie lada wyzwanie. Nie zawsze bowiem można stwierdzić czy podróż służbowa będzie mogła być wliczona do czasu pracy. Na jakich zasadach można wyznaczyć wówczas czas pracy?

Korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS do 30 kwietnia

Dokumenty rozliczeniowe ZUS powinny zostać sprawdzone przez płatnika nie później niż do 30 kwietnia. Jeżeli w dokumentach zgłoszeniowych bądź rozliczeniowych płatnik wykryje błędy, jest zobowiązany do ich skorygowania.

Wsparcie dla młodych bezrobotnych - bon na zasiedlenie i na staż

Już od maja bieżącego roku ma zacząć w części obowiązywać ustawa o urzędach pracy, mająca na celu poprawę walki z bezrobociem. Ustawa ukierunkowana jest przede wszystkim na poprawę sytuację osób do 30 roku życia oraz powyżej 50. Wśród środków pomocy znajdują się różnego rodzaju bony, zwolnienia z opłacania składek wszystko po to, aby zachęcić pracodawców do współpracy z urzędami pracy.

Firmy zyskają dostęp do pracowników przygotowanych pod ich potrzeby

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadzi ułatwienia w zatrudnieniu osób bezrobotnych i ich rodzin. Firmy zyskają możliwość zatrudnienia pracowników odpowiednio wykwalifikowanych do ich zapotrzebowania.

OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób

Do końca lipca 2014 roku Polacy mają czas na wybór gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłe emerytury. Mają wybór - ZUS i OFE, albo tylko ZUS. Dotychczas OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób.

Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

Urzędy pracy już wkrótce dzięki przeprowadzanej reformie będą mogły zaproponować przedsiębiorcom nowe formy pomocy, zachęcające do zatrudniania osób bezrobotnych zarówno mających podjąć ją pracę po raz pierwszy jak i dla osób powyżej 50 roku życia.

Praca w małej firmie czy w korporacji?

Zatrudnienie w małej firmie czy w korporacji? - przed takim dylematem stoi wiele młodych osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia zawodowego. Wśród tych, którzy je w mniejszym lub większym stopniu nabyli, opinie są podzielone. Jedni wolą stabilne zatrudnienie, które oferuje praca w korporacji. Inni wybierają wyzwania i szeroki zakres kompetencji, jakie spotkać można pracując w małej firmie. Kto ma rację?

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika

Nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy mają określone obowiązku wynikające ze stosunku pracy. Zakres tych obowiązków regulują odpowiedzenie przepisy Kodeksu pracy. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnieniem pracownika?

Czy można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie drogą pocztową?

W przypadku, gdy nie jest możliwe wręczenie wypowiedzenia pracownikom osobiście, gdyż np. są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca może doręczyć wypowiedzenie umowy drogą pocztową. Należy jednak pamiętać, że będzie ono skuteczne od dnia dostarczenia go do pracownika bądź dnia odmowy jego odbioru, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Zmiany w delegowaniu pracowników nie zaszkodzą firmom

Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę dotyczącą delegowania pracowników. Nowe przepisy mają poprawić ochronę praw pracowników, uregulować środki kontroli w firmach delegujących do pracy oraz wprowadzić zmiany w sektorze budownictwa, czyli tzw. odpowiedzialność solidarną wykonawców.

Więcej pozapłacowych świadczeń dla pracowników

Coraz więcej pracodawców decyduje się na przekazywanie pozapłacowych świadczeń dla pracowników z okazji świąt. Z danych wynika, że w ubiegłym roku wzrosła liczba świadczeń różnego rodzaju do 4,8 na osobę. Wskazuje to na polepszenie rynku dla pracowników.

Pracodawcy chcą zmian w umowach terminowych

Pracodawcy przedstawili swoje stanowisko w sprawie umów terminowych. Ich zdaniem maksymalny czas trwania zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony powinien wynosić 48 miesięcy. Chcą także określenia wyjątków od tej zasady dotyczących np. umów wykonywanych w związku z realizacją danego projektu.

Kiedy następuje wygaśnięcie umowy o pracę

Przepisy prawa pracy określają procedurę wypowiedzenia umowy o pracę, jak również określają przypadki, w których umowa o pracę podlega wygaśnięciu. W jakich sytuacjach mamy do czynienia z wygaśnięcie umowy o pracę?

Czy z PIT-40A trzeba składać zeznanie roczne?

Emeryci bądź renciści, którzy otrzymują z ZUS-u PIT-40A nie muszą składać zeznania rocznego. Osoby, które chcą rozliczyć się z małżonkiem i odliczyć od podatku np. ulgę na Internet stanowią wyjątek i muszą rozliczyć się z fiskusem.

Jakie zdarzenie stanowi wpadek przy pracy?

Za wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie nagłe, które skutkuje urazem pracownika i następuje w związku z wykonywaną pracą. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, wówczas pracownik może liczyć na szczególne świadczenia. W jaki sposób uzyskać te świadczenia i w jakiej wysokości? Jaka jest procedura powypadkowa?

Ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2014 r.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na cały rok składkowy. Nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r., dlatego należy ją zastosować do składek należnych za kwiecień.

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce

Pozapłacowe koszty pracy, czyli tzw. klin podatkowy to wszystkie obciążenia finansowe pracodawcy poza wynagrodzeniem netto zatrudnionego. Z raportu OECD Taxing Wages 2014 wynika, że w Polsce koszty te nadal rosną. Obniżanie pozapłacowych kosztów pracy to jedno z rozwiązań przyjaznych biznesowi.

Oświadczenia i wnioski ZUS w związku z reformą OFE

Wejście w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych nakłada na ubezpieczonych obowiązki. Jakie oświadczenia i wnioski związane z reformą OFE będą kierowane do ZUS?

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

Obecni członkowie OFE mają niecałe cztery miesiące na decyzję w sprawie swoich składek emerytalnych, czy chcą, aby część ich składek trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji i złożenie stosownego oświadczenia jest czas do 31 lipca 2014 r.

Zarządzanie talentami pracowników: dlaczego tak niewielu firmom się to udaje?

W czasach gospodarki opartej na wiedzy zasoby ludzkie stanowią największy potencjał firm i organizacji. Dlatego tak ważne jest umiejętne zarządzanie zdolnościami i kompetencjami pracowników. Bo dobrze zarządzane talenty to najlepszy sposób dystansowania konkurencji.

Składki od umów zleceń - projekt zmian

Z projektu zmian w oskładkowaniu umów zleceń, nad którym trwają prace w Sejmie, wynika, że nowe regulacje dotyczyć będą przede wszystkim osób wykonujących pracę na podstawie kilku umów cywilnoprawnych oraz prowadzących pozarolniczą działalność w zbiegu ze zleceniem. Partnerzy społeczni w opinii do projektu przedstawiają swoje obawy, a opinia publiczna odbiera projekt jako fiskalny kuraż dla budżetu.

Firmy wprowadzają elastyczny czas pracy

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że już ponad 700 firm wprowadziło elastyczny czas pracy. Najczęściej po nowe rozwiązania w zakresie czasu pracy sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.

Jakich czynności należy dokonać przy zatrudnianiu nowych pracowników? - cz. II

Zatrudniając nowych pracowników pracodawca zobowiązany jest do dokonania określonych czynności, m.in. sprawdzenia informacji o kandydacie czy aktualnych badań lekarskich. Jakie są konsekwencje ich niedopełnienia?

Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone

Pracownik ponosi szczególną odpowiedzialność za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę. Jest to rodzaj surowej odpowiedzialności i charakteryzuje się domniemaniem winy, wobec czego pracodawca nie musi jej udowadniać. Pracownik odpowiada zatem w pełnej wysokości za powstałą szkodę.

Firmy chętniej inwestują w opiekę medyczną dla rodzin pracowników

Firmy coraz chętniej wprowadzają darmowe programy opieki medycznej dla członków rodzin pracowników. Jest to korzystne rozwiązanie również dla małych przedsiębiorstw, bowiem pracodawca nie traci na nieobecności pracowników w związku z koniecznością opieki nad chorym członkiem rodziny.

Coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy

707 firm w Polsce wprowadziło już elastyczny czas pracy. Takie dane przedstawiła Państwowa Inspekcja Pracy. Wynika z nich, że najwięcej przedsiębiorców korzysta z tych rozwiązań w Katowicach, Rzeszowie, Krakowie i Olsztynie. Jakie korzyści płyną dla firm z wprowadzenia elastycznego czasu pracy?

Elastyczny czas pracy w firmach

Coraz więcej firm decyduje się na elastyczny czas pracy. Ponad 700 firm zdecydowało się na wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Najchętniej po nowe rozwiązania sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.

Przechowywanie dokumentacji kadrowej - czy można w chmurze?

Pracodawca ma bezwzględny obowiązek prowadzenia akt osobowych pracowników oraz dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy. Dodatkowo dokumentacja oraz akta powinny być przechowywane w warunkach niegrożących ich uszkodzeniem lub zniszczeniem. Obowiązek ten dotyczy w równym stopniu jednoosobową działalność gospodarczą zatrudniającą jednego pracownika, jak i korporację zatrudniającą setki pracowników etatowych. Za naruszenie powyższego obowiązku grozi grzywna w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł.

ZUS czy OFE – do kiedy decyzja?

Decyzję o pozostawieniu części składki emerytalnej w otwartych funduszach lub przekazaniu jej do ZUS-u możemy podjąć w okresie czterech miesięcy, tj. od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Brak decyzji skutkował będzie przekazaniem środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem ekspertów decyzja ZUS czy OFE ma niewielkie konsekwencje finansowe, bo dotyczy zaledwie ok. 15 proc. składki emerytalnej.

ZUS czy OFE?

Wybór między ZUS i OFE pracownicy mają do 31 lipca 2014 r. Wyboru dokonamy składając odpowiednie oświadczenie.

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

W związku z reformą emerytalną, osoby, które nadal chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, muszą złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Termin na złożenie takiego zaświadczenia upływa 31 lipca 2014 r.

ZUS czy OFE - deklaracja do 31 lipca 2014 r.

Co wybrać - ZUS czy OFE? Każdy ubezpieczony powinien złożyć deklarację do 31 lipca 2014 r. Jak złożyć zgodę na odprowadzanie składki emerytalnej do OFE?

ZUS czy OFE – co wybrać?

Od 1 kwietnia do 31 lipca członkowie OFE mają możliwość wyboru, czy chcą, aby w dalszym ciągu część składki emerytalnej była przekazywana do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji członkowie OFE mają czas do końca lipca.

ZUS czy OFE – do kiedy wybrać?

Na wybór pomiędzy ZUS a OFE mamy czas od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Jest to pierwsze tzw. okienko transferowe, w którym możemy wybrać, czy chcemy pozostać w OFE, czy zmienić fundusz, czy korzystać tylko z ZUS. Na wybór – ZUS czy OFE mamy więc 4 miesiące.

Porozumienie o wydłużeniu okresu rozliczeniowego

Po zmianach obowiązujących od 23 sierpnia 2013 r. w każdym systemie czasu pracy można stosować okresy rozliczeniowe wydłużone nawet do 12 miesięcy. Jednym z warunków wprowadzenia wydłużonego okresu rozliczeniowego jest zawarcie porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

REKLAMA