REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Zawarcie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Roszczenia z zakresu prawa pracy

Wyodrębnienie roszczeń z zakresu prawa pracy jako kategorii spraw cywilnych ma istotne znaczenie. Decyduje bowiem o możliwości skorzystania przez pracownika z ułatwień, które dają przepisy proceduralne.

Czy od honorarium z tytułu przeniesienia praw autorskich należy opłacać składki

Spółka zawarła umowy o dzieło (z przeniesieniem praw autorskich do dzieła) z osobą, która dotychczas nie była związana z firmą oraz z pracownikiem firmy. Obie osoby otrzymają honoraria za przeniesienie na firmę praw autorskich do wykonanego dzieła. Czy wypłacane w tych sytuacjach honorarium stanowi podstawę wymiaru składek?

Czy wycieczki dla pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29 marca 2010 r. stwierdził, iż spółka może zaliczyć wydatki poniesione na nabycie wycieczek zagranicznych, przeznaczonych na nagrody w konkursie dla pracowników, do kosztów uzyskania przychodów.

Warto zatrudniać stażystów z urzędu pracy

Pracodawcy, którzy zamierzają włączyć się w aktywizację bezrobotnych, mogą liczyć na zatrudnienie pracownika w zasadzie bez ponoszenia żadnych kosztów własnych.

REKLAMA

Umowne odszkodowanie dla pracownika za rozwiązanie umowy o pracę a koszty pracodawcy

Kosztami podatkowymi są m.in. tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.

Świadczenia pozapłacowe zamiast podwyżek wynagrodzenia

Polska w początkowej fazie kryzysu ogólnoświatowego nie odczuła jego skutków w sposób bezpośredni. Postępujące spowolnienie gospodarcze wpłynęło jednak na ograniczenie popytu na pracę: spadek zatrudnienia i wzrost bezrobocia.

Rotacji zespołu można zapobiec

Bez wykwalifikowanej kadry nie poradzi sobie nawet najbardziej doświadczony kierownik w branży. Jak zatem pozyskać i zatrzymać dobrych specjalistów, by nie zwabiła ich konkurencja.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia obejmujące tematykę m.in. programu Płatnik, zasad przeliczania emerytury lub renty, i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych.

REKLAMA

Pakiet antykryzysowy - łatwiej o dopłaty do wynagrodzenia pracownika

PSL złożyło w Sejmie projekt liberalizujący ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ludowcy proponują obniżenie progu spadku obrotów, którego przekroczenie umożliwia korzystanie z pakietów pomocowych.

Przysposobienie dziecka a urlop ojcowski

Nasz pracownik wraz ze swoją żoną złożył wniosek o przysposobienie 3-miesięcznego dziecka. Sąd nie wydał jeszcze orzeczenia w tej sprawie. Czy pracownik ma prawo przedłożenia pracodawcy wniosku o udzielenie mu urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia? Jakie dokumenty musi przedstawić, aby otrzymać zasiłek z ZUS?

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy zwane potocznie wypowiedzeniem zmieniającym, jest jednostronną czynnością prawną dokonywaną przez pracodawcę. Od pracownika zależy czy przyjmie nowe warunki, czy je odrzuci.

Kiedy umowa o pracę rozwiązuje się?

Kodeks pracy określa na jakiej podstawie oraz kiedy umowa o pracę rozwiązuje się.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych lub niezawinionych przez pracownika. Należy podkreślić, że przepisy Kodeksu pracy określają kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

Staż pracy a dyskryminacja ze względu na wiek

Odmienne traktowanie pracowników ze względu na wiek może być uzasadnione celami polityki zatrudnienia i rynku pracy.

Czy nagrywanie rozmów telefonicznych pracowników przez pracodawcę jest legalne

Coraz więcej kontrowersji budzi możliwość nagrywania przez pracodawcę rozmów telefonicznych prowadzonych przez pracowników. Jest to coraz powszechniejsza praktyka, nie tylko w prywatnych firmach, ale także w urzędach. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pracodawca ma prawo kontrolować treść rozmów telefonicznych, słusznie dopatrując się w takiej praktyce naruszenia ich prawa do prywatności. Prawo to obejmuje przecież nie tylko ochronę przed nagrywaniem rozmów telefonicznych, ale także przed np. śledzeniem czy filmowaniem jednostki.

Złowić Headhuntera, czyli executive research dla Twojej firmy

Właściwe zarządzanie firmą wymaga od nas szukania odpowiednich osób, posiadające nierzadko specjalistyczne kwalifikacje bądż cechy. Coraz częściej przedsiębiorcy w tym celu zwracają się do firm zajmujących się executive research. Nie wszyscy jednak pamiętają, że reguły dotyczące rzetelności i solidności obowiązują również headhunterów.

Podwyżki wynagrodzeń dla służby zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest już zobowiązany do wydzielania środków na podwyżki dla pracowników zoz, mimo to obowiązek taki spoczywa wciąż na pracodawcach. Zakłady opieki zdrowotnej muszą przeznaczyć co najmniej 40% kwoty zwiększenia kontraktu na wynagrodzenia.

Czym jest dyskryminacja?

Płeć, wiek, narodowość, religia, orientacja seksualna - to tylko wybrane przyczyny dyskryminacji, z którymi możemy się spotkać na co dzień. To, co wydaje się być oczywiste w teorii okazuje się być ogromnym wyzwaniem w praktyce.

Nieprzedłużanie umowy zawartej na okres próbny

Co powinien zrobić pracodawca w sytuacji, gdy podejmie decyzję o niezawarciu po okresie próbnym kolejnej umowy na czas określony czy nieokreślony. Kiedy taką wiadomość przekazać pracownikowi?

Jak odejść z klasą?

Decydując się na odejście z pracy, pamiętaj o etykiecie - zachowaj odpowiednią formę i styl wypowiedzenia.

Czy szkolenie bhp przeprowadzone u poprzedniego pracodawcy zachowuje ważność u następnego?

Czy szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy przeprowadzone u poprzedniego pracodawcy zachowuje ważność u następnego?

Jak przeprowadzić prezentację?

Poznaliśmy już tajniki dobrego przygotowania prezentacji. Pora abyśmy zajęli się samym wystąpieniem.

Jaka motywacja do pracy odstrasza pracodawców?

Złe uzasadnienie zmiany pracy może skazać Cię na porażkę w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Dlaczego warto unikać kompromisów?

Niezależnie od tego czy jesteś pracodawcą czy pracownikiem, pamiętaj, że kompromis na etapie rekrutacji jest źródłem problemów w przyszłości.

Kontynuacja zatrudnienia pracownika po orzeczeniu o niepełnosprawności

Gdy pełnosprawny dotychczas pracownik przedkłada w firmie orzeczenie ustalające stopień jego niepełnosprawności, zatrudniający go pracodawca musi dostosować warunki pracy tego pracownika do jego stanu zdrowia.

Jak należy wypłacać wynagrodzenie za pracę

Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Z reguły wynagrodzenie wypłaca się w formie pieniężnej do rąk pracownika. Wypłata może być dokonana w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Nagroda jubileuszowa

Pracuję w zakładzie transportu samochodowego od 26 lat. Zakład pracy zawsze wypłacał nagrody jubileuszowe, bo takie świadczenia przewidywał regulamin wynagradzania. Obecnie pracodawca zmienił zasady wypłaty nagród i uwzględnia tylko staż zakładowy, a nie jak dotychczas ogólny staż pracy. Dokonał tych zmian w drodze wypowiedzeń zmieniających. Czy postąpił prawidłowo?

Umowa o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

W przypadku długotrwałych lub krótszych usprawiedliwionych nieobecności pracownika, pracodawca może zawierać umowy o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika.

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi?

Kodeks pracy zapewnia w niektórych przypadkach pracownikowi ochronę przez zwolnieniem. Należy jednak pamiętać, że istnieją jednak sytuację kiedy pomimo zapewnionej ochrony pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Termin przekazania pierwszej raty środków na zfśs

Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) do 31 maja br. powinni przekazać pierwszą ratę środków na rachunek funduszu. Rata, jaką należy przelać na wyodrębnione konto, musi wynieść co najmniej 75 proc. równowartości odpisu podstawowego.

Zmiana terminu urlopu wypoczynkowego

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane pracownikom zgodnie z planem urlopów, jeżeli taki jest tworzony w zakładzie. Przesunięcie terminu rozpoczęcia urlopu na późniejszy okres następuje, jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie.

Czy normy PN mają moc przepisów prawa?

Polskie Normy nie są przepisami bhp, tj. przepisami prawa pracy. Nie można jednak organom administracji stawiać zarzutu naruszenia prawa przez odwołanie się do Polskiej Normy, która w sposób optymalny zapewnia realizację spoczywającego na pracodawcy obowiązku stworzenia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.(Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 maja 2008 r., sygn. akt I OSK 785/07)

Jak często zmieniać prace?

Jak często w tym miesiącu zadawałeś sobie to pytanie - Co ja tu jeszcze robię? Dlaczego nie poszukam lepszej pracy? Ale czy aby dokładnie przeanalizowałeś wszystkie za i przeciw?

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Pracownik od 8 stycznia br. jest nieobecny w pracy, gdyż od tego dnia przebywa w areszcie w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym. Kiedy wygaśnie umowa o pracę tego pracownika oraz czy będzie mu się należał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2010 r.?

12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy

Przedstawiciele pracodawców z Komisji Trójstronnej (KT) pozytywnie oceniają 12-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, który został wprowadzony w tzw. pakiecie antykryzysowym. Związkowcy mają do niego zastrzeżenia. Rozwiązanie to zastosowało dotychczas 664 firm.

Pomoc publiczna dla osób niepełnosprawnych na działalność gospodarczą

Osoby niepełnosprawne, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą, mogą skorzystać ze wsparcia publicznego udzielanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub organy samorządu powiatowego.

Dwie umowy w jednym zakładzie pracy

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony. Czy możemy podpisać z nim kolejną umowę przed upływem terminu jej zakończenia?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy headhunterskiej?

Musisz pamiętać, że head hunter, pracownik zatrudnionej agencji, będzie przez jakiś czas stanowić wizytówkę Twojej firmy. To jego profesjonalizm i sposób traktowania kandydatów będzie świadczył o firmie zlecającej rekrutację.

Niebezpieczeństwo headhuntingu

Niestety, nie zawsze wyciąganie kandydatów, błyskotliwych talentów, przynosi pozytywne rezultaty. W metodzie headhuntingu drzemią też zagrożenia.

Łowcy głów – metoda rekrutacji

Czy wiesz, jak dobrze wybrać head huntera, aby zachować dobre imię własnej firmy i pozyskać najcenniejszych pracowników? W poniższym artykule odpowiemy na te i inne pytania.

Jak przeprowadzać trudne rozmowy?

Kieruję polskim oddziałem holenderskiej firmy usługowej. Mimo że w biurze jest nas kilkanaścioro, to atmosfera jest napięta – opieszałość, brak motywacji, zdenerwowanie, sekrety. Owszem, niektóre decyzje zarządu są frustrujące, ale przecież staram się rozmawiać z pracownikami. Często mam jednak wrażenie, że oni niczego nie rozumieją. Przede mną kolejne zmiany, które muszę wdrożyć, ale zastanawiam się, jak powiedzieć to personelowi. Czasem myślę też o wymianie części zespołu, ale wiem, że to złudne rozwiązanie.

Czy trzeba zmienić regulamin pracy po utworzeniu w firmie zakładowej organizacji związkowej

W naszej firmie powstał związek zawodowy. Domaga się on zlikwidowania starego regulaminu pracy i utworzenia nowego, powołując się na konieczność uzgadniania regulaminu z organizacją związkową. Czy musimy uwzględnić żądanie nowego związku?

Co należy dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia?

Sam wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca złożony u wojewody niestety jest niewystarczający. Trzeba do niego dołączyć szereg załączników.

Na jakich zasadach można podnosić kwalifikacje pracowników, jeżeli przestały obowiązywać przepisy dotyczące szkoleń

Od 11 kwietnia 2010 r. nie weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca podnoszenia kwalifikacji pracowników. Natomiast tylko do 10 kwietnia 2010 r. obowiązywały dotychczasowe przepisy regulujące kwestię szkoleń pracowników, czyli art. 103 Kodeksu pracy oraz wydane na jego podstawie rozporządzenie z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Nie ma zatem obecnie przepisów, które regulowałyby odbywanie szkoleń pracowników.

Metody przeciwdziałania mobbingowi w firmie

Zjawisko mobbingu wpływa przede wszystkim na zdrowie i psychikę poszkodowanego pracownika. Nie można jednak zapominać o konsekwencjach dla pracodawcy i negatywnym wpływie na reputację i funkcjonowanie firmy. Aby skutecznie przeciwdziałać mobbingowi, należy nauczyć się rozpoznawać to zjawisko i mieć świadomość skutków, jakie niesie ze sobą jego występowanie.

Kiedy pracownik otrzyma premię

Każdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę, które z reguły składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz składników uzupełniających takich jak: dodatki stawkowe, premie, dopłaty, deputaty, dodatki wyrównawcze oraz prowizje. Premie stanowią ruchomy składnik wynagrodzenia a ich przyznanie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika określonych warunków.

Jaka jest wysokość kary nakładanej na pracownika

W świetle obowiązujących przepisów pracodawca ma prawo zastosować wobec pracownika, który nienależycie wypełnia swoje obowiązki, jedną z kar określonych w kodeksie pracy. Do katalogu tych kar oprócz kary upomnienia i nagany należy również kara pieniężna.

Ile godzin nadliczbowych może wypracować pracownik w ciągu roku

Praca w godzinach nadliczbowych jest obowiązkiem pracownika wynikającym z ciążącej na nim powinności dbania o dobro zakładu pracy. Niestety pracodawcy bardzo często zlecają osobom u nich zatrudnionym wykonywanie pracy w tzw. „nadgodzinach”. Dlatego tak ważne jest, aby pracownicy znali obowiązujące przepisy dotyczące limitów pracy w godzinach nadliczbowych.

Etapy nakładania kar na pracownika za naruszenie obowiązków pracowniczych

Pracownik, który naruszy swój obowiązek wynikający ze stosunku pracy, może ponieść za to odpowiedzialność przed pracodawcą (porządkową, dyscyplinarną lub materialną). Katalog kar i tryb ich nakładania został ściśle określony w kodeksie pracy. Pracownik, który naruszy swój obowiązek wynikający ze stosunku pracy, może ponieść za to odpowiedzialność przed pracodawcą (porządkową, dyscyplinarną lub materialną). Katalog kar i tryb ich nakładania został ściśle określony w kodeksie pracy.

REKLAMA