REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Zawarcie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kary za niewpisanie się do rejestru przechowawców od 2019 r.

Każdy, kto prowadzi działalność związaną z przechowywaniem dokumentacji kadrowo-płacowej firm, musi być wpisany do rejestru przechowawców, który prowadzą marszałkowie województw. Nowe przepisy w tym zakresie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Odpowiedzialność w każdym aspekcie

Dębicka spółka Ventor przez lata konsekwentnie buduje swoją markę, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Przez kontrahentów postrzegana jest jako solidny partner, a przez lokalną społeczność – jako solidny pracodawca i ważny mecenas. Wszystko dlatego, że w jej codziennym funkcjonowaniu kluczowy jest pryzmat odpowiedzialności. Nominacja do tytułu Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2018 tylko to potwierdza.

Dzień wolny 12 listopada 2018 r. - jak wpłynie na gospodarkę?

Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, dodatkowy dzień wolny od pracy 12 listopada 2018 r. nie musi być problemem dla gospodarki. Problem dotyczy jednak trybu wdrażania tej decyzji.

Obowiązki pracodawcy i pracownika przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Prawo do wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje każdej ze stron stosunku pracy, w dowolnym momencie. Przepisy precyzyjnie regulują kwestię zakończenia zatrudnienia. Jakie obowiązki i uprawnienia mają pracodawca i pracownik w tym zakresie?

REKLAMA

12 listopada wolny od pracy – konsekwencje dla pracodawców i pracowników

12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Ustanowienie przez ustawodawcę dodatkowego dnia wolnego od pracy powoduje konsekwencje dla pracodawców i pracowników. Przyjrzyjmy się jakie skutki niesie ze sobą ustawa w zaproponowanym kształcie.

12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy - sprzeciw pracodawców

12 listopada 2018 r. (najbliższy poniedziałek) ma być dniem wolnym od pracy i handlu. Pracodawcy nie zgadzają się, aby ten dzień, jako Narodowe Święto Niepodległości, stanowił dzień wolny od pracy. Postulują o wstrzymanie prac nad ustawą i podają ją jako przykład bardzo złej legislacji, sprzeczny z podstawowymi zasadami państwa prawa.

Zatrudnianie cudzoziemców – umowa, składki i zaliczki na podatek

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić cudzoziemca musi zawrzeć z nim pisemną umowę o pracę i przetłumaczyć ją na język zrozumiały dla pracownika. Nowego pracownika należy również zgłosić do ZUS-u, opłacać za niego składki i zaliczki na podatek dochodowy, jak również prowadzić dokumentację pracowniczą.

Jak wprowadzić zatrudnienie w formie telepracy

Telepraca może zostać wprowadzona przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia. Jej uruchomienie jest zasadniczo możliwe w przypadku zawarcia przez pracodawcę z organizacjami związkowymi porozumienia lub wydania regulaminu dotyczącego stosowania warunków telepracy. Wyjątkowo podstawą świadczenia telepracy może być również wniosek pracownika, który może być skutecznie złożony niezależnie od formalnego wprowadzenia telepracy w przepisach zakładowych.

REKLAMA

Koszty pracy w Polsce na tle Unii Europejskiej

Niskie koszty pracy zwiększają konkurencyjność danego kraju na rynku międzynarodowym, natomiast wysokie koszty często są poważną barierę dla przyciągania inwestorów i tworzenia nowych miejsc pracy. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o wysokość kosztów pracy w Polsce i Unii Europejskiej w ostatnich latach.

Odpowiedzialność materialna pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy

Odpowiedzialność materialna pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy uregulowana jest w art. 114 – art. 127 Kodeksu pracy. Odpowiedzialność materialną pracowników Kodeks pracy normuje odmiennie w zakresie odpowiedzialności ogólnej za mienie inne niż powierzone i w zakresie odpowiedzialności za mienie powierzone.

Żłobek i przedszkole dla dzieci pracowników PGNiG

PGNiG buduje żłobek i przedszkole dla dzieci swoich pracowników. Budynek będzie zlokalizowany na terenie firmy. Pracodawca pomaga młodym pracownikom godzić życie prywatne z zawodowym.

Zagubione świadectwo pracy - co zrobić?

Zdarzają się sytuacje, że pracownik nie może znaleźć świadectwa pracy wystawionego mu przez pracodawcę. W takim przypadku zgłasza się do pracodawcy o wydanie duplikatu świadectwa pracy. W sytuacji, gdy firma już nie istnieje, należy szukać pomocy w ZUS.

Jakie konsekwencje dla zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ma przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę zwykle oznacza przejęcie, na podstawie określonej umowy, całej lub części firmy. Ma to swoje konsekwencje dla zakładowego funduszu świadczeń socjalnych funkcjonującego w przejmowanym zakładzie pracy. Środki funduszu ulegają przekazaniu nowemu pracodawcy w całości lub w części - w zależności od tego, czy zakład pracy przechodzi na nowego pracodawcę w całości czy w części.

Praca tymczasowa - jaka jest jej przyszłość?

Z każdym kwartałem maleje liczba pracowników tymczasowych. Jednak, zdaniem ekspertów, praca tymczasowa w dalszym ciągu będzie funkcjonować, ponieważ polski biznes potrzebuje elastycznych form zatrudnienia.

Na jakim stanowisku zatrudnić pracownika wykonującego prace interwencyjne

Urząd gminy zatrudnia pracowników w ramach umów zawartych z powiatowym urzędem pracy na prace interwencyjne i roboty publiczne. Na jakim stanowisku pracy powinni być zatrudniani tacy pracownicy zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie wynagrodzeń pracowników samorządowych? Do których pracowników powinno mieć zastosowanie stanowisko: „Pracownik II stopnia wykonujący zadania w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych” oraz „Pracownik I stopnia wykonujący zadania w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych”?

Kiedy do limitu umów terminowych nie wlicza się zatrudnienia sprzed 22 lutego 2016 r.?

W 2014 r. zatrudnialiśmy pracownicę przez 3 miesiące na okres próbny oraz następnie przez rok (od początku grudnia 2015 r. do końca listopada 2016 r.) na podstawie umowy na czas określony. Zatrudniliśmy tę osobę ponownie w 2016 r. - od początku marca do końca września (umowa na czas określony) oraz od początku października 2016 r. do końca września 2017 r. Obecnie chcielibyśmy ją zatrudnić ponownie od początku września 2018 r. Czy możemy zawrzeć z nią umowę na czas określony?

E-akta pracownicze od 2019 roku - co się zmieni

1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją, która stanowi część pakietu #100ZmianDlaFirm. Przepisy tej ustawy przewidują m.in. skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej (tzw. e-akta pracownicze), zamiast papierowej oraz domyślne przekazywanie pensji na konto bankowe pracownika.

Zasiłek wyrównawczy - 2019 r.

Zasiłek wyrównawczy to świadczenie wypłacane przez ZUS lub pracodawcę ubezpieczonemu, pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo zmniejszeniu, na skutek poddania się rehabilitacji lub przyuczenia do określonego zawodowego. Ile w 2019 r. wyniesie zasiłek wyrównawczy, przez jaki okres będzie przysługiwał i jak go uzyskać?

Firmy coraz zacieklej walczą o pracowników

Firmy coraz zacieklej walczą o pracowników - niemal co piąta nie podejmuje nowych inwestycji z powodu deficytów kadrowych. Pracodawcy, chcąc przyciągać nowych kandydatów, muszą podnosić płace i poprawiać warunki zatrudniania. Jakie ,,triki'' stosują lub powinny stosować firmy aby przyciągnąć pracowników?

Pracownicze programy kapitałowe - czy reforma emerytalna zachęci Polaków do oszczędzania?

Prace nad nową reformą systemu emerytalnego, która wprowadza pracownicze programy kapitałowe (PPK), nabierają rozpędu. Czy będą one cieszyły się popularnością wśród pracowników? Z jakimi kosztami będą się wiązały? Na te i inne pytania odpowiadają Piotr Kochański i Rafał Zięba z Kancelarii Kochański, Zięba i Partnerzy.

Dzień wolny za święto w sobotę w 2019 i 2020 r.

Czy w 2019 i 2020 r. otrzymamy dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę? Kiedy i w jaki sposób pracodawca powinien udzielić takiego dnia wolnego?

Nowe zasady zatrudniania na zastępstwo w służbie cywilnej

Planuje się zmianę zasad zatrudniania na zastępstwo w całej administracji. Prawdopodobnie konkursy nie będą już prowadzone.

E-ZLA - najważniejsze informacje dla pacjentów

E-ZLA to wygodne rozwiązanie dla pacjentów. Elektroniczne zwolnienie lekarskie jest bezpośrednio przesyłane do pracodawcy, a pacjent nie musi dostarczać druku pracodawcy. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej.

Urlop wypoczynkowy: wykorzystanie, udzielanie i wypłata ekwiwalentu

Sezon urlopowy już w pełni, zachęcamy zatem do zapoznania się z kilkoma przydatnymi informacji na temat wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze, ale również z zasadami wypłaty ekwiwalentu.

Akta pracownicze w Polsce gotowe do RODO?

Od dnia 25 maja 2018 r. w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, podmioty przetwarzające dane osobowe są zobowiązane do bezpośredniego stosowania przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. RODO).

Wysokość dodatku za trudne warunki pracy a pensum łączone

Problem: Nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej - młodzieżowym ośrodku socjoterapii - na stanowisku wychowawcy w wymiarze 26/26 pensum, od 1 września 2018 r. będzie miał przydzielone 3 lekcje muzyki w wymiarze 3/18. Po uśrednieniu, jego pensum wyniesie 25/25 + 4/25 godzin ponadwymiarowych.

IV Konferencja Prawa Pracy 2018/2019

Zapraszamy do wzięcia udziału w IV Konferencji Prawa Pracy 2018/2019, która odbędzie się w dniach 17-18 października 2018 r. w Warszawie. Patronem medialnym wydarzenia jest Infor.

Minimalne wynagrodzenie – 2019 r.

W dniu 11 września 2018 r. Rada Ministrów podjęła decyzję o zwiększeniu wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. W nadchodzącym roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 7,1 proc dając 2250 zł brutto oraz minimalną stawkę godzinową w wysokości 14,70 zł brutto.

E-teczki pracownicze już od 1 stycznia 2019 r.

Od stycznia 2019 roku w życie wejdą zmiany w Kodeksie Pracy oraz ustawie o emeryturach i rentach, które pozwolą na rezygnację z papierowych archiwów akt pracowniczych. Jakie zmiany czekają pracodawców i czy warto przejść na e-teczki?

Samozatrudniony może zostać uznany za pracownika

Sądy pracy mogą ustalać istnienie stosunku pracy w odniesieniu do osób zatrudnianych na umowach zlecania bądź o dzieło. Niedawne orzeczenie Sądu Najwyższego otwiera furtkę do podobnego przekształcenia umowy w odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą tj. samozatrudnionych.

Wygaśnięcie stosunku pracy z powodu śmierci pracodawcy - jak stosować nowe przepisy

Ustanowienie zarządu sukcesyjnego przez pracodawcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą nie spowoduje wygaśnięcia umów o pracę z dniem jego śmierci. Taki efekt wystąpi tylko wtedy, gdy w czasie wykonywania zarządu pracownicy zmarłego nie zostaną przejęci przez nowego pracodawcę. Takie zmiany w zakresie wygasania stosunków pracy wprowadza ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Nadgodziny pracowników zatrudnionych na umowę o pracę

Pracownicy, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mają z góry określony system czasu pracy. Może jednak dojść do sytuacji, w której z różnych przyczyn pracodawcy zlecają pracownikom pracę ponad wymiar. Dochodzi wtedy do pracy w godzinach nadliczbowych.

Odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pracownicy mogą dochodzić odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę w pełnej wysokości na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Przy czym pracownik chcący uzyskać odszkodowanie od pracodawcy musi udowodnić zaistniałą szkodę, winę oraz związek przyczynowy między czynem pracodawcy a szkodą.

Od nowicjusza do eksperta – jak wspierać rozwój pracowników?

Chęci do działania ogromne, za to wiedza i umiejętności zdecydowanie mniejsze – tak wielu z nas zaczynało swoją drogę zawodową. To długi dystans, podczas którego własna motywacja, posiadane kompetencje i wiara w nie zmieniają się. Na poszczególnych etapach rozwoju pracownicy potrzebują więc różnego podejścia ze strony pracodawcy. Jak pomóc nowicjuszowi osiągnąć poziom ekspercki, a ekspertowi nie popaść w rutynę?

Pracownicze Plany Kapitałowe od połowy 2019 r.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego gromadzenia długoterminowych oszczędności, wypłacanych po zakończeniu aktywności zawodowej. W ramach programu PPK pierwsze grupy pracowników mogą zacząć oszczędzać już w połowie 2019 r.

Praca zdalna - korzyści dla pracodawców

Coraz więcej firm oferuje możliwość pracy zdalnej. Niesie to za sobą liczne korzyści dla pracodawców. Przede wszystkim pozwala to przyciągnąć i utrzymać najlepszych pracowników.

Rozwiązanie umowy o pracę a długotrwała choroba

Kodeks Pracy zapewnia szereg instrumentów ochrony praw pracowników, jednym z nich jest zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w czasie trwania zwolnienia lekarskiego. Należy jednak podkreślić, że nawet długotrwała choroba nie gwarantuje nieograniczonej ochrony przed zwolnieniem, a jedynie czasową. Jak długo trwa okres ochrony pracownika i w jaki sposób jest obliczany?

Urlop okolicznościowy w 2018/2019

Urlop okolicznościowy to płatny urlop przyznawany pracownikowi z powodu wystąpienia rodzinnych okoliczności wskazanych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Jakie wydarzenia gwarantują przyznanie urlopu okolicznościowego? W jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy?

Jak obliczać wysokość odszkodowania z umowy o zakazie konkurencji

Czy wysokość minimalnego odszkodowania wynikającego z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy powinna być obliczana na podstawie wynagrodzenia brutto czy wynagrodzenia netto?

Monitoring służbowych maili w firmie a RODO

Chcesz wprowadzić w firmie monitoring służbowej poczty elektronicznej? Pamiętaj od dostosowaniu wewnętrznych regulacji do aktualnych wymogów Kodeksu pracy oraz RODO.

Sygnalista – definicja i ochrona w projekcie nowej ustawy

Sygnalista to pojęcie do tej pory nieznane w naszym systemie prawa. Projekt nowej ustawy o jawności życia publicznego definiuje sygnalistę na gruncie polskiego ustawodawstwa oraz przedstawia szereg instrumentów ochrony sygnalistów. Kto może zostać sygnalistą? Jaki jest cel proponowanych regulacji?

5 najważniejszych zasad przeprowadzania trudnych rozmów

Przedstawienie przełożonemu gorszych wyników kwartalnych, poinformowanie zleceniodawcy o opóźnieniu czy zakomunikowanie pracownikowi tego, że nie wszystkie obowiązki wykonuje tak, jak trzeba. Prędzej czy później większość z nas stanie przed koniecznością odbycia trudnej rozmowy zawodowej. Jak się do niej przygotować i co robić, by emocje nie wymknęły się spod kontroli?

Podróż służbowa – najważniejsze orzeczenia sądów w 2018 r.

Podróż służbowa, zwana także powszechnie delegacją, związana jest z rożnymi świadczeniami i dietami, które przysługują pracownikowi. Pomimo uregulowania wielu kwestii w Kodeksie pracy oraz rozporządzeniach ministerstwa, w praktyce właściwa interpretacja przepisów dotyczących podróży służbowej bywa kłopotliwa. Wiele wątpliwości w tym zakresie rozstrzyga orzecznictwo sądów.

Sposób wypłaty wynagrodzenia – ważne zmiany w 2019 r.

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy już od 2019 r. domyślnym sposobem wypłaty wynagrodzenia będzie forma bezgotówkowa – przelew na rachunek bankowy pracownika. Zmiana ta ma przede wszystkim zbliżyć rozwiązania prawne do faktycznych preferencji pracowników. Jak będzie wyglądało przejście na formę bezgotówkową? Jakie inne zmiany przewiduje nowa ustawa?

Co to jest mobbing? Jak z nim walczyć?

Ogólnie rzecz ujmując, mobbing to uporczywy i długotrwały terror psychiczny w miejscu pracy. Warto wiedzieć, że każdemu pracownikowi, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę przysługuje odpowiednie odszkodowanie. Co więcej, w przypadku gdy zachowanie pracodawcy spowodowało problemy zdrowotne pracownikowi należy się także zadośćuczynienie.

Kompetencje – efektywne wykorzystanie czasu pracy

W średniowieczu moment oznaczał 90 sekund. Obecnie często nie doceniamy tak krótkich jednostek czasu. Tymczasem w półtorej minuty można napisać zaległego maila, zaktualizować listę zadań czy oddzwonić do podwykonawcy – to naprawdę sporo. Jak nie przegapić takich chwil i maksymalnie je wykorzystać?

Rekrutacja - jak przygotować i przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Odpowiedni dobór członków zespołu to kwestia kluczowa dla każdego przedsiębiorstwa. Sposób komunikacji podczas rozmowy z potencjalnym pracownikiem, a także przygotowanie się do niej, zależą od celu spotkania, a równocześnie wpływają na wizerunek firmy w oczach kandydata. Na co zatem zwrócić uwagę, planując przeprowadzenie spotkania rekrutacyjnego?

Jakie obowiązki ma pracodawca względem pracowników w czasie upału ?

W czasie upałów, na pracodawcy spoczywa obowiązek podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie pracowników przed negatywnymi skutkami wysokich temperatur. Przepisy przewidują, że w czasie pracy w upale pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom zimne napoje. Jakie inne obowiązki ma pracodawca względem swoich pracowników? Państwowa Inspekcja Pracy odpowiada.

Czy przedsiębiorcy powinni płacić alimenty za pracowników

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy dotyczący egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Zakłada on, że w pewnych przypadkach pracodawca będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązania uchylającego się od alimentów pracownika. Przedstawiamy opinię Pracodawców RP na temat projektu.

Dyskryminacja w zatrudnieniu

Kodeks pracy zakazuje dyskryminacji w zatrudnieniu. Wobec tego, że do Polski napływa coraz więcej pracowników z zagranicy warto przypomnieć o tym zakazie. O czym powinni pamiętać pracodawcy?

REKLAMA