REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Zasiłek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Posiłki dla pracowników

Krótszy urlop wypoczynkowy za korzystanie ze zwolnienia lekarskiego

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca pomniejszania urlopu pracownikom korzystającym ze zwolnień lekarskich wymaga uważnego uzasadnienia tak, by była właściwie rozumiana. BCC postuluje obniżenie zasiłków chorobowych z 80 do 60 procent pensji i skrócenie do maksymalnie dwóch tygodni okresu, w którym pracodawca płaci wynagrodzenie pracownikowi na zwolnieniu lekarskim.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

ZUS oddział w Bydgoszczy zaprasza na szkolenie nt. obsługi programu Płatnik.

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

REKLAMA

Pracownicy są zadowoleni ze swoich pracodawców

Ponad połowa Polaków (59 proc.) jest zadowolona ze swojego pracodawcy i chętnie poleciłaby swoją firmę innym potencjalnym pracownikom. Jednocześnie aż 35 proc. pracujących Polaków nie uważa swojego pracodawcy za atrakcyjnego i nie jest skłonna polecić pracy w swojej firmie innym osobom.

Odwołanie ze stanowiska pracownika zatrudnionego na podstawie powołania

Stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania w przypadkach określonych w odrębnych przepisach (art. 68  § 1 Kodeksu pracy). Powołanie jest jedną z podstaw zatrudnienia, wyróżniającą się tym, że ze stosunkiem pracy wiąże się powierzenie określonej funkcji.

Kto powinien ustalać plan BIOZ i co ma on zawierać?

Od kiedy obowiązuje regulamin pracy

Regulamin pracy wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. 

REKLAMA

Zgłaszanie ofert pracy przez pracodawców

Pracownicy kradną, niszczą, oszukują, fałszują...

77 proc. przedsiębiorstw w ciągu ostatnich dwóch lat padło ofiarą nieuczciwych pracowników - wynika z badań towarzystwa ubezpieczeń Euler Hermes. Są to na ogół kradzieże czy niszczenie materiałów, oszustwa finansowe, kradzieże danych albo fałszerstwa.

Jak współpracować z osobami o różnych temperamentach

Nie z każdym człowiekiem można łatwo się porozumieć. Jeden reaguje w sytuacjach zawodowych i prywatnych spokojnie, inny aż kipi ze złości. Za te zachowania odpowiada nasz temperament.

Jak współpracować z osobami o różnych temperamentach

Nie z każdym człowiekiem można łatwo się porozumieć. Jeden reaguje w sytuacjach zawodowych i prywatnych spokojnie, inny aż kipi ze złości. Za te zachowania odpowiada nasz temperament.

Dodatek uzupełniający należy wliczać do wynagrodzenia za urlop i „trzynastek” dla nauczycieli

Od 1 stycznia 2011 r. w podstawie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop oraz w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługujących nauczycielowi należy uwzględniać jednorazowy dodatek uzupełniający.

Skutki wydzierżawienia firmy dla dotychczasowego i nowego pracodawcy

Korekta danych w dokumentach ubezpieczeniowych

Płatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowe sporządzanie i przekazywanie do ZUS dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Jeśli popełnił w nich błąd, powinien je niezwłocznie skorygować. Sposób korygowania dokumentów i termin, w jakim trzeba sporządzać te korekty, zależy od rodzaju dokumentu i rodzaju popełnionej nieprawidłowości.

Rozliczenie wynagrodzenia z dwóch umów o pracę

Prawo pracy dopuszcza, aby pracodawca zawarł z jednym pracownikiem więcej niż jedną umowę o pracę. Jeżeli kod ubezpieczenia z drugiej umowy będzie taki jak z pierwszej, nie trzeba pracownika zgłaszać do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. W raporcie dla ZUS dotyczącym opłacenia składek należy jednak wykazać przychody ze wszystkich umów. Nie trzeba dla każdej z nich sporządzać osobnego raportu. Również wypłatę dla pracownika pracodawca oblicza od sumy przychodów.

Czy pracodawca powinien uwzględnić wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy

Pracownica zatrudniona na cały etat ma 4,5-letnie dziecko i nie przysługuje już jej prawo do korzystania z urlopu wychowawczego. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy kilkakrotnie przebywała na zwolnieniu lekarskim, ponieważ jej córka miała nawracające anginy. Pracownica postanowiła wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy, dzięki temu mogłaby więcej czasu przebywać z dzieckiem. Pracodawca nie wyraził jednak zgody i nie chce wprowadzać żadnych zmian. Czy postępowanie pracodawcy jest prawidłowe?

W jaki sposób Społeczna Inspekcja Pracy powinna współpracować ze służbą bhp

Na terenie zakładu pracy działa służba bhp oraz Społeczny Inspektor Pracy. Pracownicy służby bhp nie udostępnili Społecznemu Inspektorowi Pracy dokumentów dotyczących badań środowiskowych na terenie zakładu pracy. Ponadto Społeczny Inspektor Pracy twierdzi, że pracownicy służby bhp nie udostępniają mu innych żądanych przez niego dokumentów dotyczących bhp. Czy pracownicy służby bhp mają obowiązek udostępnić Społecznemu Inspektorowi Pracy żądane przez niego dokumenty? Jak powinna wyglądać współpraca pomiędzy Społecznym Inspektorem Pracy a pracownikami służby bhp?

Zawieszenie prawa do emerytury

Prawo do emerytury zostanie zawieszone, gdy uprawniona do jej pobierania osoba, nie rozwiąże (choćby na jeden dzień) umowy z pracodawcą.

Czy bankrutująca spółka musi płacić składki na Fundusz Pracy

Umowa o dzieło z pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym

Z jednym z naszych pracowników zawarto umowę o dzieło na wykonanie kosztorysu naszej kolejnej inwestycji. Umowa o dzieło została zawarta na okres od 1 grudnia 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. Pracownik ten od 1 czerwca 2010 r. do 31 grudnia 2010 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło zostało wypłacone 10 lutego, jednocześnie z wynagrodzeniem ze stosunku pracy za styczeń 2011 r. Czy z tytułu umowy o dzieło tego pracownika należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne? Czy należy przekazać za niego do ZUS jakieś dokumenty?

Dyskryminacja - kiedy nierówne traktowanie jest dopuszczalne

Co zrobić, aby pracownicy pomogli zredukować koszty firmy?

Nasza firma dotkliwie odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego. Trzeba podjąć trudne decyzje związane z redukcją kosztów, których nie sposób efektywnie wdrożyć bez zaangażowania kierowników i kluczowych specjalistów. Jak zdobyć ich zaangażowanie i wsparcie? Jak ich przekonać, że redukcja, chociaż bolesna, jest konieczna?

Możliwy spadek bezrobocia na koniec roku

Na koniec roku stopa bezrobocia może spaść do 9,9 proc. tak jak zakłada to ustawa budżetowa, ale zależeć to będzie od tempa wzrostu gospodarczego - powiedziała minister pracy, Jolanta Fedak.

Komu przysugują świadczenia rodzinne w ramach Unii Europejskiej?

Polakom pracującym za granicą przysługuje prawo do świadczeń rodzinnych. Świadczenie takie zostanie przyznane na podstawie prawa tego państwa, w którym dana osoba jest zatrudniona. Bez znaczenia jest fakt czy rodzina zamieszkuje w kraju czy razem z pracownikiem.

Jaki zastosować okres wypowiedzenia, jeżeli 3-letni staż pracy upływa pracownikowi w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia

Zatrudniamy pracownika od 1 kwietnia 2008 r. Obecnie pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. W lutym br. chcemy mu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia rozpocznie się 1 marca 2011 r. Czy w takim przypadku powinniśmy zastosować 1-miesięczny czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

Nowe zasady wydawania świadectw pracy i przeprowadzania wstępnych badań lekarskich

Czy zleceniobiorcy, który podlegał ubezpieczeniu chorobowemu z przerwami, przysługuje zasiłek chorobowy

Zawieraliśmy umowy zlecenia ze zleceniobiorcą na okresy od 15 sierpnia do 30 września 2010 r., od 20 października do 20 listopada 2010 r. oraz od 15 grudnia 2010 r. do 15 lutego 2011 r. Zleceniobiorca był wcześniej zatrudniony na umowę o pracę do 1 czerwca 2010 r. przez rok u innego pracodawcy, natomiast w okresach, na jakie zostały zawarte umowy zlecenia, podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Obecna umowa zlecenia zawiera zapis o przysługującym zleceniobiorcy miesięcznym wynagrodzeniu w wysokości 1600 zł. Zleceniobiorca chorował od 22 stycznia do 7 lutego 2011 r. Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Jak liczyć jego wysokość?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

W jaki sposób zasiłki z zagranicy są wypłacane w Polsce?

Transfer świadczeń między krajami członkowskimi umożliwia tzw. neutralizacja wymogu zamieszkania. Dzięki niej pracownik albo osoba pracująca na własny rachunek, podlegający przepisom np. francuskim, jest uprawniony do otrzymywania francuskich świadczeń rodzinnych na rzecz swojej rodziny, która mieszka np. w Polsce, tak jakby mieszkała we Francji. Dotyczy to także bezrobotnego, który np. pracował i stał się bezrobotnym we Francji, a teraz z rodziną mieszka np. w Polsce.

Zasiłek w Polsce czy za granicą?

Zatrudnienie na umowę o pracę u zagranicznego pracodawcy skutkuje tym, iż otrzymamy świadczenie rodzinne w tym kraju i według zasad w nim obowiązujących. Wątpliwości w kwestii kraju właściwego do wypłaty świadczeń rozstrzygają przepisy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Dlaczego niektórzy pracownicy są zbyt ulegli?

Zauważyłem, że niektórzy moi pracownicy, zarówno menedżerowie, jak i handlowcy, często zachowują się biernie. Gdy dochodzi do konfliktu lub nieporozumień między nimi a klientami, najlepszym rozwiązaniem wydaje się otwarte porozmawianie i próba rozwiązania zaistniałej sytuacji. Zamiast tego moi pracownicy zwodzą klientów lub starają się ich zadowolić za wszelką cenę. Co należy z tym zrobić?

Zatrudnienie osób w wieku 55 - 64 lata

W trzecim kwartale 2010 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55 - 64 lata wyniósł 42 proc. i był o ponad 2 pkt proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2009 roku - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS.

Poszerzanie i aktualizowanie wiedzy przez pracowników - bezpłatne szkolenia PARP

Czy pracownik ma obowiązek poszerzać i aktualizować swoją wiedzę? Czy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jeśli tego nie robi? W pewnych wypadkach, tak! Niestety, nie wszyscy zatrudnieni zdają sobie z tego sprawę.

Roczna analiza stanu bhp

Analiza stanu bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z najważniejszych dokumentów potwierdzających stan realizacji wymogów bhp w zakładzie.

Jakie zaświadczenie lekarskie do pracy młodocianego?

Na pracodawcy zatrudniającym pracowników młodocianych ciąży obowiązek poddawania pracowników młodocianych wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Zgodnie z Kodeksem pracy wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum i przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

Czy firma może pobrać z ZUS wynagrodzenie za wypłatę zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego

Zwolnienie dyscyplinarne za prywatne wykorzystywanie komputera służbowego

Zwolnienie dyscyplinarne można uzasadnić wykorzystywaniem przez pracownika służbowego komputera do celów prywatnych, jeśli takie działanie było praktyką, a nie występowało tylko sporadycznie.

Efektywna komunikacja podczas procesu rekrutacyjnego

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie

Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2010 roku wyniosło 3.438,21 zł, czyli wzrosło o 6 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny.

Czy dni wolnych na poszukiwanie pracy można udzielić pracownikowi po wręczeniu wypowiedzenia

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę 4 lutego 2011 r. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który obowiązuje pracownika, zacznie biec od 1 marca 2011 r. Czy już w lutym br. możemy udzielić pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Jak uwzględniać miesięczną prowizję w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego

Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe

Z powodu podtopień, jakie miały miejsce na terenie naszej firmy, zobowiązaliśmy kilku pracowników do pomocy przy usuwaniu skutków tego zalania w dniu wolnym 22 stycznia br. (sobota). W zamian za pracę w tym dniu wyznaczyliśmy im 31 stycznia jako dzień wolny. Jednak tego dnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim, a w naszym zakładzie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Czy musimy wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę?

Jak efektywnie prowadzić proces rekrutacji w perspektywie działań z zakresu employer branding

Jak ustalić urlop wypoczynkowy dla pracownika sezonowego zatrudnionego na 3/4 etatu

Zatrudniliśmy pracownika sezonowego na okres od 15 września 2010 r. do 15 maja 2011 r. Pracownik został zatrudniony na 3/4 etatu. Do tej pory nie wykorzystał on urlopu wypoczynkowego, ale już podejmuje rozmowy na ten temat. Jak należy ustalić ten urlop?

Ruchome godziny zatrudnienia pracą przyszłości

Na Zachodzie możliwość ruchomych godzin zatrudnienia lub teleworkingu oferuje coraz więcej pracodawców. Tymczasem w Polsce przywiązanie do pracy w tradycyjnym znaczeniu tego słowa jest szczególnie widoczne: ten sektor rynku pracy rozwija się bardzo powoli.

Jakie są uprawnienia pracownika tymczasowego?

Przez pracownika tymczasowego rozumie się pracownika zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.

Jakie przepisy karne można zastosować wobec pracodawcy użytkownika?

W przypadku zatrudniania pracowników tymczasowych, mogą pojawić się przypadki negatywnego zachowania pracodawcy wobec pracowników. W takich sytuacjach pracodawca użytkownik podlega karze grzywny.

Co uzgadnia pracodawca użytkownik z agencją pracy tymczasowej?

Pracodawcą użytkownikiem nie może być pracodawca w stosunku do pracowników pozostających z nim w stosunku pracy.

Jakie są obowiązki pracodawcy użytkownika?

Pracodawca użytkownik wykonuje obowiązki i korzysta z praw przysługujących pracodawcy, w zakresie niezbędnym do organizowania pracy z udziałem pracownika tymczasowego. Jakie są obowiązki pracodawcy użytkownika wobec pracownika tymczasowego. Przede wszystkim pracodawca musi zapewnić im odpowiednie warunki pracy.

REKLAMA