REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Zasiłek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana zasad wydawania świadectwa pracy - nowelizacja kodeksu pracy

Pracodawca nie musi wydawać zwalnianemu pracownikowi świadectwa pracy jeśli ponownie go zatrudni. Od dzisiaj, 21 marca, obowiązują znowelizowane przepisy kodeksu pracy.

Badania lekarskie i szkolenia bhp pracowników młodocianych

Świadectwo pracy i wstępne badania lekarskie - nowe przepisy

21 marca wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która nakłada na pracodawców nowe obowiązki dotyczące wydawania świadectw pracy. Zmieniają się także zasady kierowania na wstępne badania lekarskie pracowników ponownie przyjmowanych do pracy.

Czy trzeba skorygować ZUS IWA w razie zakwestionowania wypadku przy pracy przez ZUS

REKLAMA

Jak rekompensować pracę w godzinach nadliczbowych?

Wykonywanie pracy w czasie przekraczającym obowiązujące pracownika normy, a także w czasie przekraczającym przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, jest związane ze zwiększonym wysiłkiem i przysługuje za nie zwiększone wynagrodzenie.

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi w związku z zakończeniem stosunku pracy?

Ustawodawca nałożył na pracodawców obowiązek wypłacania pracownikom pewnych świadczeń w momencie zakończenia stosunku pracy. O jakich świadczeniach mowa - czytaj w poniższej poradzie.

Jaki wpływ ma pracodawca na sposób pracy telepracownika?

Dla menedżerów przyzwyczajonych do tego że w każdej chwili widzą i kontrolują wszystkich swoich podwładnych, telepracownik to niepokojąca odmiana. Jaki wpływ ma zatem pracodawca i jego przedstawiciel na telepracownika i system jego pracy?

Czy pracę przy usuwaniu awarii należy wliczać do okresu, na jaki można powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy

Jednej z naszych pracownic chcemy powierzyć wykonywanie innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę, na okres 3 miesięcy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy (skierowanie do innej pracy bez zmiany umowy o pracę). W tym roku pracownica przez tydzień uczestniczyła w akcji ratunkowej w związku z awarią, jaka miała miejsce w naszym zakładzie. Cała załoga pomagała przy porządkowaniu magazynów firmy, które zostały zalane. Czy czas, w którym ta pracownica wykonywała inną pracę, niż określona w umowie, w związku z akcją ratowniczą, należy zaliczyć do limitu 3 miesięcy powierzenia innej pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy?

REKLAMA

ZUS ZSWA – zgłoszenie osób wykonujących "prace szczególne" tylko w 2009 roku

Czy za nieprzepracowaną godzinę z powodu zmiany czasu z zimowego na letni pracownikom przysługuje wynagrodzenie

Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym czasu pracy na 3 zmiany (w godz. 6.00–14.00, 14.00–22.00 i 22.00–6.00). Czy w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, która nastąpi 27 marca br., pracownikom tym należy wypłacić wynagrodzenie również za jedną nieprzepracowaną godzinę wynikającą z przesunięcia czasu z godz. 2.00 na godz. 3.00? Czy pracownikom pracującym w nocy podczas zmiany czasu przysługuje dodatek za pracę w nocy za 7 czy 8 godzin? Pora nocna w zakładzie jest ustalona między godz. 22.00 a 6.00.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Jak zarządzać pracownikami 45+

Sukces firmy w dużej mierze opiera się na potencjale pracowników. Potencjał to nie tylko wiedza i umiejętności młodych, lecz także doświadczenie i zdolności dojrzałych pracowników. Polskie firmy wydają się o tym zapominać. O tym, jak łamać stereotypy i docenić potencjał pracowników 45+ dyskutowano podczas webinarium PARP.

Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia z umowy o pracę

Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku informatyka, który będzie m.in. wykonywał prace twórcze polegające na pisaniu programów użytkowych na potrzeby naszej firmy i na zamówienia naszych klientów zewnętrznych. W umowie o pracę jest zapis dotyczący przeniesienia praw autorskich na pracodawcę oraz dokładny opis czynności związanych z prawem autorskim. Trudno nam jednak wyodrębnić konkretną kwotę wynagrodzenia za te prace. Jesteśmy w stanie prowadzić jedynie szczegółową ewidencję prac twórczych i określić procentowo, jaka część czasu pracy w danym miesiącu przypadła na prace twórcze, a jaka na pozostałe czynności (obsługa techniczna sprzętu, baz danych, wdrożenie i obsługa zakupionych programów itp.), a tym samym rozdzielić wynagrodzenie za utwory i pozostałe czynności. Czy do części wynagrodzenia będącego honorarium za prace twórcze możemy w tej sytuacji zastosować 50% koszty uzyskania przychodów?

Przekazanie formularza ZUS ZSWA - obowiązki płatników składek

Czy pracodawca musi ponownie zawrzeć umowę o pracę w razie prawomocnego orzeczenia sądu przywracającego pracownika do pracy

Na skutek nieprawidłowo dokonanego przez nas wypowiedzenia umowy o pracę sąd zadecydował o przywróceniu pracownika do pracy na dotychczasowe stanowisko. Pracownik zgłosił się do pracy i zażądał podpisania umowy. Czy mamy obowiązek zawarcia z pracownikiem nowej umowy o pracę? Czy ciążą na nas jeszcze jakieś dodatkowe obowiązki związane z przywróceniem pracownika do pracy? Jak mamy postąpić, jeśli został zlikwidowany oddział, w którym pracownik świadczył pracę?

Badania i pomiar czynników szkodliwych w środowisku pracy – nowe obowiązki pracodawców

Pracodawca musi niezwłocznie poinformować pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników o wynikach ich pomiaru. Jest to obowiązek pracodawcy wymagany od 3 marca 2011 r. wraz z wejściem w życie nowego rozporządzania określającego zasady oraz częstotliwość badania i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy. Ich katalog określono bardziej szczegółowo niż dotychczas.

Rozliczenie roczne podatku PIT - szkolenie PARP

Pracownicy otrzymali już PIT od pracodawców za 2010 rok. Wiele osób liczy na zwrot z podatku, dlatego zależy im na szybkim rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Najłatwiejszym sposobem obniżenia podatku jest skorzystanie z ulg i odliczeń podatkowych. Dla podatników rozliczających się samodzielnie Akademia PARP przygotowała szkolenie e-learningowe „Podatek PIT dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej”.

Jaką pomoc może otrzymać samotny rodzic w Irlandii?

Osoby samotnie wychowujące dziecko mają prawo do dodatku na rodzinę niepełną (One-Parent Family Payment). Odpowiedni wniosek należy złożyć w lokalnym biurze opieki społecznej.

Jak zatrudniać na czas określony pracowników pracujących na umowy terminowe przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 30 listopada 2007 r. Następnie podpisaliśmy z tym pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony od 1 grudnia 2007 r. do 31 marca 2011 r. Czy po zakończeniu tej drugiej umowy będziemy mogli ponownie zatrudnić pracownika na czas określony?

Jak organizować pracę, by była wydajna i satysfakcjonująca?

Ocena stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy

Kiedy bezrobotnemu odmawia się prawa do zasiłku?

Istnieją sytuacje, w których bezrobotnemu odmawia się prawa do zasiłku. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy bezrobotny w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron bądź też odbywa płatną praktykę absolwencką.

Jak należy wypełniać dokument ZUS ZSWA

Płatnicy składek, zatrudniający osoby do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, są zobowiązani do przekazania tego dokumentu do ZUS w terminie do 31 marca każdego roku za rok poprzedni. Pierwsze zgłoszenie, za 2010 r., płatnicy mają obowiązek przekazać do ZUS w terminie do 31 marca 2011 r. Muszą przy tym pamiętać, że w 2011 r. wyjątkowo zamieszczą w informacji ZUS ZSWA nie tylko dane dotyczące 2010 r., ale również 2009 r.

Na jakich zasadach wypłacane są zarobki?

Pracownika wykonuje swoją pracę, w zamian za zarobki, jakie wypłaca mu pracodawca. Prawo określa warunki i zasady wpłacania pracownikowi należnych mu zarobków.

Jakie warunki pracy muszą być zapewnione pracownikom pracującym na mrozie?

W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy nie niższą niż 14 °C, chyba, że względy technologiczne na to nie pozwalają. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownicy pracują na otwartej przestrzeni?

Dodatkowe zapisy w regulaminie pracy

W regulaminie pracy pracodawca musi zawrzeć postanowienia wymagane przez kodeks pracy. Z własnej woli może jednak uregulować w nim także inne zagadnienia. Warunkiem jest jednak, aby dotyczyły one organizacji i porządku w procesie pracy oraz związanych z tym praw i obowiązków stron stosunku pracy.

Czy zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscu pracy dotyczy e-papierosów?

Jakie czynności poprzedzają zawarcie umowy o pracę?

Umowa o pracę jest podstawową formą zatrudnienia pracowników. Aby doszła do skutków, muszą ją poprzedzić ściśle określone czynności, które leżą zarówno po stronie pracodawcy, jaki i pracownika.

Konsekwencje śmierci pracodawcy lub pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy śmierć pracownika, jaki i pracodawcy powoduje wygaśniecie stosunku pracy. W przypadku pracodawcy jego następcy prawni mogą wejść w jego prawa i tym samym nie spowoduje wygaśnięcia stosunku pracy.

Co może spowodować wygaśnięcie stosunku pracy?

Zakończenie stosunku pracy może spowodować oprócz rozwiązania umowy o pracę, również wygaśnięcie stosunku pracy.

Czym jest zatrudnienie niepracownicze?

Zatrudnienie niepracownicze to forma wykonywania pracy, w której nie ma pracodawcy i pracownika, tylko zleceniodawca i zleceniobiorca. Zatrudnienie to staje się coraz bardziej powszechne, ponieważ w określonych okolicznościach odpowiada realiom rynku pracy, niż tradycyjna umowa o pracę.

Czym jest praca w godzinach nadliczbowych?

Pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, w czasie pracy określonym w umowie o pracę. Może się jednak zdarzyć, że zaistnieje potrzeba pracy ponad wymiar czasu pracy pracownika, czyli praca w godzinach nadliczbowych.

Zmiany w sposobie obliczania czasu pracy w 2011 roku

Zgodnie ze zmianą obliczania czasu pracy, jeśli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Co dla pracownika oznacza taka zmiana.

Kiedy można przenieść pracownika do innej pracy?

Przeniesienie pracownika do innej pracy nie jest zmianą stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę.

Zwiększenie zasiłku chorobowego dla pracowników po 50 roku życia

Zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu dla pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia, wyniesie 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Oznacza to, że od tego roku wysokość zasiłku wzrośnie o 10 procent.

Jakie są skutki wypowiedzenia zmieniającego?

Zmiana warunków umownego stosunku pracy może nastąpić na podstawie wypowiedzenia zmieniającego. Na jego podstawie może dojść do zmiany warunków pracy i płacy.

Jak można przekształcić umowę o pracę?

W trakcie trwania umowy o pracę może dojść do zmiany ustalonych warunków pracy i płacy lub też podstawy nawiązania stosunku pracy. Możliwe jest przekształcenie stosunku pracy opartego na umowie o pracę.

Czy przez porozumienie zmieniające można przekształcić umowę o pracę?

Jednym ze sposobów przekształcenia umowy o pracę jest zawarte pomiędzy pracownikiem a pracodawcą porozumienie zmieniające.

Na czym polega rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia?

Rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym – czyli bez okresu wypowiedzenia – dopuszczalne jest tylko w wyjątkowych okolicznościach. Prawo do takiego postępowania przysługuje zarówno zakładowi pracy, jak i pracownikowi.

Wypłata trzynastek za 2010 rok

Wypłata tzw. trzynastki jest obowiązkiem pracodawców sfery budżetowej i samorządowej. Inni pracodawcy mogą to robić z własnej woli. Zasadą jest, że trzynasta pensja za dany rok powinna być wypłacona do końca pierwszego kwartału następnego roku. Jest to przychód pracownika, od którego należy rozliczyć podatek dochodowy według zasad obowiązujących w bieżącym roku, gdyż został uzyskany w 2011 r.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych z prawem do emerytury bez dopłat dla pracodawcy

Przedłużony termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego zostanie przedłużony do 31 lipca następnego roku - tak przewidują założenia projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Niezbędna jest zmiana przepisów o czasie pracy

Partnerzy społeczni wiele miesięcy oczekiwali na zapowiedziany projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie nowelizacji czasu pracy. Dlatego z tym większym zaskoczeniem Pracodawcy RP przyjęli wiadomość, że Komisja Trójstronna nie podejmie prac nad zmianą tych przepisów.

Działy HR najbardziej zagrożone w razie problemów finansowych pracodawcy

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w 2008 roku w Polsce zarejestrowanych było blisko 4 tysiące agencji rekrutacyjnych. Kryzys finansowy zmniejszył ich liczbę o 25 proc. W razie wystąpienia problemów finansowych, przedsiębiorcy redukcję kosztów zaczynają od działów, które same z siebie nie przynoszą wyraźnych zysków.

Spóźnienie w wypłacie odszkodowania a zakaz konkurencji

Zarówno w okresie trwania stosunku pracy, jak i po jego zakończeniu, pracownik i pracodawca mogą zawrzeć umowę obejmującą zakaz konkurencji, czyli zakaz podejmowania przez pracownika działalności konkurencyjnej w stosunku do profilu działalności pracodawcy.

Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Dopuszczalne jest zwolnienie pracownika za wypowiedzeniem w sytuacji, gdy zachowuje się on nielojalnie wobec pracodawcy, a także wobec współpracowników. Zachowania te mogą być zgodne z prawem, nie muszą być zawinione – ale gdy są sprzeczne z interesami pracodawcy, uzasadniają wypowiedzenie. Taki wniosek wypływa z wyroku Sądu Najwyższego z 4 lutego 2011 r. (II PK 199/10).

Pracodawca nie może wysłać chorego pracownika na badania lekarskie

Internet i nowe technologie są dla firm rekrutacyjnych źródłem wiedzy o kandydatach

Jak przyśpieszyć zwolnienie pracownika?

W praktyce często zdarzają się sytuacje, że pracodawcy bądź pracownikowi zależy na wcześniejszym zakończeniu współpracy. Możliwość takiego rozwiązania przewiduje Kodeks pracy poprzez skrócenie okresu wypowiedzenia.

Jak wypłacać dodatkowe świadczenia pracownikom czasowo przeniesionym

Jesteśmy pracodawcą prywatnym. Na podstawie regulaminu wynagradzania wypłacamy pracownikom czasowo przeniesionym określone świadczenia. Czy jeśli w regulaminie uchylimy postanowienia przyznające pracownikom te świadczenia, podstawą do ich wypłaty będzie zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie świadczeń dla pracowników czasowo przeniesionych?

REKLAMA