REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Ubezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, w tzw. trybie dyscyplinarnym, w razie niestawienia się pracownika do pracy, a następnie nieusprawiedliwienia takiej nieobecności. Pracodawca może się też domagać naprawienia powstałych z tego powodu szkód.

Praca w Niemczech - stawka minimalna za godzinę pracy

Do 30 kwietnia br. trzeba sprawdzić i skorygować dokumenty rozliczeniowe złożone w ZUS za 2010 r.

Płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić do końca kwietnia 2011 r., czy dane zawarte w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS za 2010 r. są prawidłowe. Jeśli w tych raportach zostały wykazane nieprawidłowe informacje, płatnik musi złożyć w ZUS komplet korygujący – tj. poprawnie wypełniony raport wraz z deklaracją rozliczeniową.

Różne pory pracy a ustawa antykryzysowa

W myśl ustawy antykryzysowej chcemy zastosować wydłużony okres rozliczeniowy do 6 miesięcy oraz indywidualny rozkład czasu pracy. Wiem, że grafik powinien być sporządzony przynajmniej na 2 miesiące wcześniej. Niemniej jednak w firmie zachodzą różne sytuacje i czasami powstaje konieczność pracy np. od 10.00 do 18.00, a następnego dnia od 7.00 do 15.00. Czy mogę zawiadomić pracownika o zmienionych godzinach pracy dzień wcześniej i co zrobić, gdy pracownik nie wyrazi na to zgody?

REKLAMA

Czy można zorganizować szkolenie bhp poza godzinami pracy?

Co do zasady szkolenia z zakresu bhp powinny się odbywać w czasie pracy. Jeśli jednak pracownicy nie mogą odbyć szkolenia bhp w czasie pracy, można to szkolenie na określonych warunkach przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy.

Sejm zmieni uprawnienia kontrolne inspektorów PIP

W Sejm trwają prace nad nowelizacją ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Procedury kontrolne zostaną uproszczone, możliwe także będzie odstąpienie od stosowania środków prawnych w przypadku, gdy inspektor pracy wykryje jedynie drobne nieprawidłowości.

Podatek a paczka dla członka rodziny

Prowadzę w zakładzie pracy księgowość. Jeden z pracowników przeszedł na rentę. Z funduszu socjalnego zakupiliśmy paczki dla dzieci pracowników. Dziecko tego pracownika również otrzymało paczkę o wartości 200 zł. Czy wartość tej paczki jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Nadgodziny nawet bez wyraźnej zgody pracodawcy - porada

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

REKLAMA

Informacja o równym traktowaniu w zatrudnieniu

Niedawno zatrudniony u nas pracownik zwrócił się z żądaniem przekazania mu przepisów w zakresie równego traktowania. Tekst tych przepisów został wywieszony na tablicy ogłoszeń, dlatego też nie spełniliśmy żądania pracownika. Czy pracownik ma rację, domagając się od nas przekazania przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu?

Planowanie sukcesji i zapewnienie ciągłości biznesowej w firmach – opis praktyk

Planowanie sukcesji jest procesem realizowanym głównie w odniesieniu do stanowisk menedżerskich. Pozwala analizować obsadę stanowisk i elastycznie reagować na zmiany personalne w organizacji dzięki temu, że przygotowana jest odpowiednia kadra rezerwowa. Jak w praktyce prowadzony jest proces planowania następstw, pokażą przykłady działających w Polsce firm: CHI, Deutsche Bank oraz Samsung Electronics.

Zagrożenia wypadkowe związane z wykonywaniem zawodu operatora wózka widłowego

Zwrot wydatków na zakup okularów i soczewek nie podlega opodatkowaniu

Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok powoduje, iż uzyskane świadczenie nie stanowi przychodu pracownika. Zwolnienie podatkowe dotyczy również soczewek kontaktowych, jeżeli ich zakup wynika z zaleceń lekarskich.

Zakaz zatrudniania cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie

Liczba pracowników a konieczność utworzenia zfśs

Opis stanowiska pracy

Opis stanowiska pracy stanowi zarys podstawowych zadań wykonywanych na danym stanowisku, formalnych wymagań stawianych kandydatowi, a także zakresu odpowiedzialności samego pracownika.

Urlop na żądanie

Pracownica ma 7 dni zaległego urlopu. Wypisała wniosek o urlop na żądanie za nowy rok – na 1 dzień. Czy urlop na żądanie pomniejsza zaległy urlop o 1 dzień, czy będzie to nowy urlop z roku bieżącego?

Rozmowa kwalifikacyjna w formie wywiadu ustrukturyzowanego jako narzędzie selekcji zawodowej

Rozmowa kwalifikacyjna jest nieodłącznym elementem każdego projektu rekrutacyjnego. Trudno sobie nawet wyobrazić dobór kandydatów do pracy bez spotkania się i porozmawiania z nimi. Niekiedy cały proces selekcji sprowadza się do rozmowy lub serii rozmów z kandydatami. Niestety, tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna, czyli w formie tzw. wywiadu swobodnego, nie jest narzędziem selekcji zawodowej, choć może pełnić ważne funkcje w procesie doboru. Powstaje więc pytanie, czy rozmowę kwalifikacyjną w ogóle można traktować jako narzędzie selekcji zawodowej. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, pod warunkiem że przybierze formę wywiadu ustrukturyzowanego.

Dorabianie do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych

Od 1 marca 2011 r. obowiązują nowe, mniej skomplikowane zasady dorabiania do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Zawieszenie lub zmniejszenie przez ZUS tych świadczeń uzależnione jest wyłącznie od wysokości uzyskiwanego przychodu.

Czy staż pracy może być kryterium przyznania pomocy z ZFŚS?

Aby wspomóc pracowników mniej zamożnych, pracodawcy często powołują w swoich firmach tzw. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego po spełnieniu określonych kryteriów, wypłacane są dodatkowe środki finansowe, bądź finansowane są określone cele, takie jak bony na święta, czy dodatkowe szkolenia.

Jak wykazać urlop ojcowski w dokumentacji ZUS

Jednemu z naszych pracowników udzieliliśmy urlopu ojcowskiego na 7 dni w terminie od 10 do 16 marca 2011 r. Wypłata zasiłku nastąpi w kwietniu. W jaki sposób w dokumentacji rozliczeniowej do ZUS powinniśmy wykazać wypłacony ojcu dziecka zasiłek macierzyński?

Odprawa - dodatkowe świadczenie dla pracownika

Odprawa to dodatkowe świadczenie, które przysługuje pracownikowi lub ewentualnie członkom jego najbliższej rodziny. Kodeks pracy przewiduje cztery rodzaje odpraw: emerytalną, rentową, pośmiertną oraz związaną z zatrudnieniem na podstawie wyboru.

Upomnienie pracownika w niemieckim prawie pracy

Naruszenie obowiązku pracowniczego z reguły nie może prowadzić do wymówienia stosunku pracy. Pracodawca musi dać szansę pracownikowi do zmiany swojego zachowania.

Zwrot dodatkowych kosztów zatrudniania pracowników niepełnosprawnych

Wzór wniosku o zwrot ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, niezbędną dokumentację oraz sposób i terminy rozpatrywania wniosków określa rozporządzenie w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych.

Szkolenia w zakresie informacji niejawnych

Szkolenia dotyczące ochrony informacji niejawnych przeprowadzają Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Służba Kontrwywiadu Wojskowego, a w jednostkach przetwarzających takie informacje – pełnomocnicy ochrony informacji niejawnych.

Czy tworzyć plany kariery i sukcesji?

Opisanie ścieżek kariery w organizacji to dla pracowników miły komunikat, świadczący o tym, że firma daje im szansę rozwoju, możliwość zmiany na lepsze. Jednak niewielu pracodawców decyduje się na taki krok. Plany sukcesji to z kolei bezpieczeństwo dla firmy. A jednak często przeważa postawa „jakoś to będzie”. Więc może nie warto?

Wynagrodzenie za czas dyżuru

Pracownik podczas dyżuru pozostaje w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy. Rozliczenie dyżuru zależy od tego, gdzie dyżur był pełniony – w domu czy w zakładzie pracy oraz czy w tym czasie pracownik wykonywał pracę.

Miesięczne i roczne informacje dla PFRON - nowe rozporządzenie

Dzisiaj, 8 kwietnia, weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Rozporządzenie określa wzory informacji INF-1, INF-Z oraz INF-2.

Umowa o pracę na czas określony dłuższy niż 24 miesiące

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 listopada 2009 r. do 31 października 2011 r. u pracodawcy, którego obejmuje tzw. ustawa antykryzysowa. Czy pracodawca może z dniem 1 grudnia 2011 r. zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę o pracę na czas określony na następne 2 lata, traktując, że jest to druga umowa na czas określony? Czy też będzie to już umowa na czas nieokreślony?

Ujawnienie komornikowi wynagrodzenia pracownika

Generalna zasada mówi, że nie można ujawniać wysokości wynagrodzenia. Są jednak sytuacje, gdy istnieje obowiązek ujawnienia wysokości wynagrodzenia pracownika, a niewywiązanie się z tego obowiązku może powodować określone kary.

Zaangażowani pracownicy

Rozmowa z dr. Berndem Schmittem, międzynarodowym ekspertem w zakresie brandingu, innowacyjności i kreatywności korporacyjnej

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę - nowelizacja Kodeksu pracy

Szczególną ochronę przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę niektórych grup pracowników zapewni nowelizacja Kodeksu pracy, której projekt przygotował Senat RP.

Kiedy obliczamy wynagrodzenie tak jak wynagrodzenie za urlop

Czy upadłość układowa zwalnia przedsiębiorcę ze składki na FGŚP

Elementy konieczne w treści regulaminów pracy i wynagradzania

Regulamin pracy powinien określać zasady świadczenia pracy, w szczególności stosowane w zakładzie pracy systemy i rozkłady czasu pracy oraz sposoby potwierdzania przez pracowników czasu przybycia do pracy i czasu jej wykonywania.

Jak zmiana warunków pracy i płacy wpływa na wymiar zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli przed upływem tego okresu pracownik stał się niezdolny do pracy, podstawę stanowią przeciętne zarobki z pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia. Zmiana warunków zatrudnienia (np. stanowiska) oraz wysokości wynagrodzenia w miesiącu wystąpienia niezdolności do pracy albo w miesiącach, za które wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, nie skutkuje jej wzrostem albo obniżeniem. Tylko w niektórych sytuacjach może mieć wpływ na jej wysokość.

Czy świadczenia ZFŚS podlegają egzekucji komorniczej

Pracownik zwrócił się do pracodawcy o dofinansowanie do wypoczynku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na siebie i na dziecko. Spełnił kryterium dochodowe i przyznano mu te świadczenia. Jednocześnie realizowany jest też tytuł wykonawczy zajęcia wynagrodzenia za pracę i innych wierzytelności. Czy w tej sytuacji otrzymane przez niego świadczenia będą podlegały egzekucji komorniczej?

Uchylenie regulaminu wynagradzania

W naszym zakładzie pracy od 9 lat przepisem regulującym zasady wynagradzania pracowników jest regulamin wynagradzania uzgodniony z działającą w zakładzie organizacją związkową. Pracodawca uchylił regulamin wynagradzania i poinformował, że był on bezprawny, gdyż zasady wynagradzania reguluje rozporządzenie płacowe, a nasz zakład obecnie zatrudnia tylko 9 pracowników. Nadmieniamy, że nowe regulacje pozbawiają nas wielu świadczeń, np. zmniejszono nagrody jubileuszowe, odprawy. Czy działania pracodawcy naruszają obowiązujące przepisy?

W nowej roli, czyli proaktywne wspieranie realizacji celów biznesowych firmy przez działy HR

Kiedy przysługuje zasiłek celowy?

W celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej może być przyznany zasiłek celowy. Zasiłek celowy może być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

Umowa na czas określony a zapisy ustawy antykryzysowej

Moje pytanie dotyczy ustawy antykryzysowej, która weszła w życie 22 sierpnia 2009 r. Czy osoba zatrudniona 10 sierpnia 2009 r. i mająca umowę na czas określony do 30 września 2011 r. jest zaliczana w poczet osób, których łączny okres zatrudnienia nie może przekroczyć 24 miesięcy? I jeśli tak, to czy ta umowa staje się umową na czas nieokreślony? A co w przypadku umowy zawartej od 16 października 2009 r. do 30 września 2011 r. Czy okres 24 miesięcy liczymy od dnia zawarcia umowy czy od dnia wejścia w życie ustawy?

Kiedy i jaki ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy wypłacić pracownikowi

Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Ubezpieczenie autocasco (AC) chroni właścicieli pojazdów mechanicznych przed majątkowymi skutkami ich zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. W ramach ubezpieczenia AC ubezpieczyciel zwróci także koszty zapobieżenia szkodzie.

Jak zarządzać ludźmi w projekcie

Na każdym etapie projektu spotykamy się ze specyficznymi wyzwaniami i zagrożeniami. Inne problemy pojawiają się we wstępnej fazie definiowania projektu, a inne w fazie jego planowania czy realizacji. Najczęstszym błędem obserwowanym w praktyce jest to, że dwóm pierwszym etapom nie poświęca się należytej uwagi, co skutkuje nieporozumieniami i konfliktami w fazie realizacji.

Nowelizacja ustawy o zfśs

Dzisiaj, 4 kwietnia, wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Ustawodawca umożliwił pracodawcom dokonywanie nowego zwiększenia odpisu na fundusz.

Treść świadectwa pracy

Weszła w życie ustawa "żłobkowa" - łatwiejsze zakładanie żłobków, zmiany w przepisach podatkowych i o zfśs

Obowiązują już uproszczone zasady zakładania żłobków. Dzisiaj, 4 kwietnia, weszły w życie przepisy ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Na jakie problemy w pracy skarżą się Polacy?

Wynagrodzenie za pracę było najczęstszym tematem skarg do Państwowej Inspekcji Pracy w ubiegłym roku. Pracownicy najczęściej donoszą anonimowo, bojąc się utraty stanowiska.

Kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC gwarantuje, że w razie wypadku ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Jest jednak kilka przypadków, kiedy zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania bądź żądać jego zwrotu, gdy zostało już wypłacone.

Od czego może ubezpieczyć się kierowca?

Polskie przepisy nakładają na kierowców obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Inne ubezpieczenia mają charakter dobrowolny, ale stają się coraz bardziej popularne, gdyż chronią przed wieloma negatywnymi, a niezależnymi od nas skutkami. Jakie rodzaje ubezpieczeń wyróżniamy?

Wgląd do dokumentów kadrowych a tajemnica służbowa

Pracodawca dużej prywatnej firmy notorycznie odmawia pracownikom wglądu do akt osobowych czy też kserowania dokumentów danego pracownika. Tłumaczy to tajemnicą służbową. W naszej ocenie pracodawca narusza prawo pracy. Co zrobić w tym przypadku?

REKLAMA