REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Senior

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracodawcy powinni mieć szerszy dostęp do informacji o karalności pracowników?

Zdaniem PKPP Lewiatan banki i inne instytucje finansowe, a także firmy handlowe i usługowe powinny mieć szerszy dostęp do danych o karalności swoich pracowników. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) jest skłonny zgodzić się tylko na część tych propozycji.

Wydanie pracownikowi świadectwa pracy

Pracownik jest zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny od 28 marca br. Jest to jego pierwsza praca w naszej firmie. Czy po zakończeniu okresu próbnego należy wydać świadectwo pracy nawet bez wniosku pracownika, jeżeli nie podpiszemy z nim kolejnej umowy o pracę, czy będziemy mogli to zrobić dopiero po 24 miesiącach od zawarcia tej umowy? Czy jeżeli po okresie próbnym zawrzemy z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony, to wtedy obowiązkowo musimy wydać świadectwo pracy za okres próbny?

Korekta składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

Pracownik zatrudniony w naszej firmie od dwóch lat, rozpoczął wykonywanie pracy w warunkach szczególnych od dnia 1 czerwca 2010 r. W sierpniu tego roku otrzymał nagrodę za drugi kwartał 2010 r. w wysokości 3000 zł. Od nagrody opłaciliśmy składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych, ponieważ w ZUS poinformowano nas, że składki na FEP należy opłacać od wszystkich przychodów wypłaconych w okresie pracy „szczególnej”. Obecnie mamy tę samą sytuację w związku z wypłatą premii za pierwszy kwartał br. innemu pracownikowi, który zaczął pracować w warunkach szczególnych w trakcie tego kwartału. Teraz jednak ZUS nie kazał od tej premii naliczać składki na FEP. Podobno zmieniło się stanowisko ZUS w tej sprawie. Czy powinniśmy zatem złożyć korektę deklaracji ZUS DRA za sierpień 2010 r. i naliczyć składki od podstawy niższej o premię wypłaconą za drugi kwartał 2010 r.?

Wypłata "trzynastki" po przejęciu zakładu pracy

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. przejęliśmy inny zakład pracy na podst. art. 231 k.p. W przejętym zakładzie regulamin wynagradzania przewiduje wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego na takich samych zasadach, jak w przypadku pracowników sfery budżetowej - inny jest jedynie termin wypłaty „trzynastki”. W naszej firmie nie wypłacamy tego świadczenia. Niektórzy z przejętych pracowników domagają się od nas przyznania i wypłaty „trzynastki”. Czy mamy obowiązek uwzględnić ich wnioski, jeżeli spełnili warunki do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy w związku z taką wypłatą możemy domagać się od poprzedniego pracodawcy zwrotu połowy wypłaconej „trzynastki”?

REKLAMA

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych - nowy przepis

Osoba niepełnosprawna może korzystać ze swoich uprawnień już od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Przed 1 czerwca istniała w tym względzie dowolność i nie było wiadomo od kiedy niepełnosprawny może korzystać z uprawnień pracowniczych, czy od dnia przedłożenia, czy dzień po.

Czy można kupić lojalność pracownika?

12 czerwca dniem wolnym dla pracowników handlu

Pracownicy pracują w sklepie na zmiany w systemie równoważnym czasu pracy. Pracę wykonują również w soboty i w niedziele. Czy to prawda, że nie można wyznaczyć pracy w niedzielę 12 czerwca br. ze względu na przypadające w tym dniu pierwszy dzień Zielonych Świątek?

Ustalanie wysokości dodatku stażowego

REKLAMA

Czy należy opłacać składki na ubezpieczenia za pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy

Jedna z pracownic otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownicy przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia (od 1 maja do 31 lipca 2011 r.). Na okres wypowiedzenia została ona zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, oczywiście zachowując prawo do wynagrodzenia. Czy od wynagrodzenia należnego za okres wypowiedzenia trzeba opłacić wszystkie składki? Czy należy złożyć za ubezpieczoną raport ZUS RSA, a jeżeli tak, to z jakim kodem? Z jakim dniem wyrejestrować pracownicę z ubezpieczeń społecznych?

Obowiązujące przepisy prawne nie pozwalają na rozpowszechnienie telepracy

Kodeks pracy nakłada na pracodawców zatrudniających telepracowników liczne obowiązki. Zdaniem Pracodawców RP takie rozwiązanie z pewnością nie przyczynia się do rozwoju elastycznych form zatrudnienia oraz zmniejszenia kosztów po stronie przedsiębiorcy.

Skorzystanie przez pracownika z przysługujących dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem

Pracownik wykorzystał w tym roku jeden z dwóch przysługujących mu dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Jego najmłodsze dziecko 10 czerwca br. ukończy 14 lat, co wynika z aktu urodzenia. Pracownik uważa, że po tej dacie nadal będzie mu przysługiwało prawo do zwolnienia od pracy aż do 10 czerwca 2012 r. Czy jego pogląd jest słuszny?

Będą zmiany w pracowniczych programach emerytalnych

Rząd zaakceptował projekt zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Projektowane przepisy obejmą pracodawców i pracownicze fundusze emerytalne oraz zarządzające nimi towarzystwa emerytalne.

Pierwsze dni w pracy nowego menedżera

Niedługo zmienię pracę. U nowego pracodawcy zostanę szefem zgranej grupy pracowników i obawiam się, jak zostanę przyjęty. Co powinienem zrobić podczas tych pierwszych, najważniejszych dni?

Czy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego ustalonego w planie urlopów?

Plan urlopów ustala pracodawca biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Termin urlopu wypoczynkowego może być przesunięty zarówno na wniosek pracownika, jak i z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy.

Zmiana treści umowy szkoleniowej

Pracownik i pracodawca podpisali umowę szkoleniową, w której określono warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez zatrudnionego. Pracownik zgodził się na skrócenie wymiaru urlopu szkoleniowego przysługującego mu podczas studiów podyplomowych. Pracodawca zaoferował częściowe sfinansowanie opłat za kształcenie. Wpisał do umowy zastrzeżenie o możliwości wycofania się z zapłacenia czesnego za drugi semestr nauki w razie niekorzystnej sytuacji finansowej firmy. Czy tego rodzaju postanowienia mogą się znaleźć w umowie szkoleniowej?

Odpowiedzialność za skutki mobbingu

Odpowiedzialnością za skutki mobbingu należy obciążyć przede wszystkim sprawcę - uważają Pracodawcy RP. Postulują wpisanie do kodeksu pracy regulacji, z której będzie wynikać solidarna odpowiedzialność sprawcy z pracodawcą.

Czy w aktach osobowych można trzymać oryginały dokumentów?

Zatrudniliśmy nowego pracownika. Chcąc ustalić jego staż pracy, od którego zależy wiele uprawnień pracowniczych, jak chociażby wymiar urlopu wypoczynkowego, zwróciliśmy się do niego z prośbą udokumentowanie tego stażu. Pracownik dostarczył nam oryginał dyplomu i oryginały świadectw pracy od poprzednich pracodawców. Czy możemy je zachować w aktach osobowych?

Instytucje samorządowe - jak naliczać i wypłacać dodatek za wieloletnią pracę

Na wynagrodzenie pracownika samorządowego oprócz wynagrodzenia zasadniczego składa się wiele dodatków o charakterze obowiązkowym lub nieobowiązkowym. Jednym z obligatoryjnych jest dodatek za wieloletnią pracę. Pracownik nie może się zrzec prawa do tego dodatku, a pracodawca nie może pozbawić pracownika do niego prawa.

Czy 12 czerwca sklepy muszą być zamknięte?

Pierwszy dzień Zielonych Świątek jest dniem wolnym od pracy. Święto to zawsze wypada w niedzielę - w tym roku będzie to 12 czerwca. W tym dniu pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych, które funkcjonują w niedzielę, powinni mieć wolne.

Ograniczenie dostępu do bazy prywatnych numerów telefonów pracowników

Nasza firma ma zamiar stworzyć bazę prywatnych numerów telefonów naszych pracowników. Czy tego rodzaju baza może być dostępna dla wszystkich pracowników zakładu pracy?

Interpretacja przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych sprawia pracodawcom trudności

Przekonanie, że urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi na każde szkolenie podnoszące jego kwalifikacje zawodowe, jest błędne.

Zwolnienie pracownika na czas narady w urzędzie gminy

Szkła kontaktowe w szczególnych sytuacjach są zwolnione z podatku – ogólne stanowisko Ministra Finansów

Rozliczenie świadczenia z okazji Dnia Dziecka przyznanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Mija termin przekazania przez pracodawcę pierwszej raty odpisu na zfśs

Kto skorzysta z odwróconej hipoteki?

W ramach umowy odwróconej hipoteki instytucja finansowa zobowiązuje się do wypłacenia określonej kwoty na rzecz drugiej strony, która w zamian zrzeka się praw do posiadanej nieruchomości po śmierci. Hipoteka odwrócona skierowana jest do osób starszych.

Senior i usługi: Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa

Jeśli konsument zdecyduje się na zakup w miejscu, które nie jest zazwyczaj przeznaczone do takiej działalności i nie jest oznaczone jako siedziba sprzedawcy – dochodzi do zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa.

Zadbaj o swój budżet – krótki poradnik oszczędzania

Chciałbyś zaoszczędzić na wakacje albo sprzęt, o którym od dawna marzysz, ale pod koniec miesiąca ciągle się okazuje, że brakuje Ci na to pieniędzy? Spróbujemy Ci doradzić, w jaki sposób zarządzać swoimi finansami, żeby pod koniec miesiąca zanotować plusy a nie minusy.

Obalamy mity wokół odwróconej hipoteki

Nowe i nieznane zawsze budzi wiele pytań i kontrowersji. A pytania pozostawione bez odpowiedzi rodzą często mijające się z prawdą mity. Tak samo jest z nowym jak na polskie warunki tematem odwróconej hipoteki. Spróbujmy przyjrzeć się temu z bliska.

Co warto wiedzieć o odwróconej hipotece?

Produkt ten jest na rynku polskim od niedawna, więc wśród wielu seniorów budzi jeszcze obawę, jak każda rzecz, której nie znamy. Postaramy się przy pomocy kilku prostych odpowiedzi przybliżyć tę usługę , aby stała się ona bardziej zrozumiała.

Senior w sklepie: Gwarancja

Gwarancja może być udzielona przez producenta, sprzedawcę albo inny podmiot. Nie ma jednego, obowiązującego wszystkich, terminu trwania gwarancji.

Będzie nowy rodzaj umowy o pracę?

W Komisji Trójstronnej toczą się dyskusje nad zmianami w Kodeksie pracy. Wedle propozycji pracodawców miałby powstać nowy rodzaj umowy o pracę, czyli tzw. umowa projektowa, na czas wykonywania przez pracodawcę określonego projektu.

Senior w sklepie: Zwrot towaru bez wad

Zdarza się, że towar, pomimo braku wad przestaje nam się podobać. Czy możemy go wówczas zwrócić do sklepu?

Pracownicy-cudzoziemcy po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę

W zakładzie pracy, w którym pracuje 35 pracowników, zatrudnionych jest 3 cudzoziemców. Zakład zostaje przejęty przez innego pracodawcę. Czy cudzoziemcy nadal pozostaną w zatrudnieniu w nowym zakładzie na warunkach, którymi byli objęci u dotychczasowego pracodawcy przed przejęciem?

Senior w sklepie: Reklamacje żywności

Zdarza się także, że towar żywnościowy jest po prostu zepsuty. Nawet, jeśli nie jest to bezpośrednio winą sprzedawcy, ale wynika np. z błędów w transporcie, to sprzedawca odpowiada przed konsumentem, bo tylko z nim konsument zawierał umowę.

Świadczenie przedemerytalne dla zleceniobiorcy

Z końcem marca 2008 r. rozwiązano umowę o pracę z naszym byłym pracownikiem. Jego ostatni pracodawca musiał zmniejszyć liczbę etatów ze względu na kłopoty finansowe. Pracownik jest zarejestrowany jako bezrobotny. Spełnia on warunki do świadczenia przedemerytalnego oprócz 6-miesięcznego okresu bezrobocia. Obecnie chcielibyśmy zatrudnić go na na podstawie umowy zlecenia. Jeżeli zatrudnimy byłego pracownika na podstawie umowy zlecenia, to czy będzie mógł się on ubiegać o świadczenie przedemerytalne?

Konsekwencje nadpłaty lub niedopłaty wynagrodzenia przez pracodawcę

Odpowiedzialność za prawidłowe obliczenie i wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia ponosi pracodawca. Nadpłata lub niedopłata wynagrodzenia może mieć jednak różne skutki.

Pomoc publiczna dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych

Pomoc de minimis jest formą pomocy publicznej. Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może ją przeznaczyć m.in. na dofinansowanie stanowisk pracy niepełnosprawnych pracowników bądź zwrot niektórych świadczeń ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Ustawa deregulacyjna - ułatwienia dla przedsiębiorców

Oświadczenia zamiast zaświadczeń, badanie stanu trzeźwości pracownika na żądanie pracodawcy to nowości przewidziane przez ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca.

Senior w sklepie: Niezgodność towaru z umową

Sprzedawca w świetle przepisów odpowiada za niezgodność towaru z umową, a towar jest niezgodny z umową, jeśli podane konsumentowi informacje o towarze są nieprawdziwe, mylące lub towar nie posiada cech, o których zapewniał sprzedawca.

Senior w sklepie: Cena i inne informacje

Dla wielu konsumentów cena jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym kryterium podjęcia decyzji o zakupie. Sprzedawca ma obowiązek udzielenia kupującemu jasnych, zrozumiałych i nie wprowadzających w błąd informacji o towarze konsumpcyjnym.

Senior w banku: Karty debetowe i kredytowe

Karta debetowa wydawana jest do rachunku bankowego i podobnie jak karta kredytowa umożliwia płacenie za zakupy. Bank przed podpisaniem umowy o kartę, sprawdzi naszą zdolność kredytową i ustali wysokość limitu kredytowego.

Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale jego okres wypowiedzenia został skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach? Z pracownikiem byli również zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego członkowie jego rodziny, czy ich również muszę wyrejestrowywać, czy wystarczy wyrejestrowanie tylko pracownika?

Co można, a czego nie można finansować z funduszu socjalnego?

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników (w przeliczeniu na etaty) - na dzień 1 stycznia danego roku, powinien utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie wydatki można sfinansować z jego środków.

Nieprawidłowa podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Monitoring w sklepie nagrywa m.in. pracę naszych pracowników. Okazało się, że jeden z kasjerów, zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, schował do portfela część pieniędzy z kasy – ukradł 170 zł. Naszym zdaniem pracownik popełnił przestępstwo, dlatego zwolniliśmy go dyscyplinarnie na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p. Teraz pracownik chce się odwołać do sądu, gdyż – jak twierdzi – nie mieliśmy podstaw do zwolnienia go z tego powodu i będzie żądał przywrócenia do pracy. Czy sąd może przywrócić go do pracy?

Będzie redukcja zatrudnienia w administracji państwowej

W ciągu kilku najbliższych miesięcy dojdzie do "dość znaczącej redukcji" zatrudnienia w administracji państwowej - zapowiedział premier Donald Tusk.

Korekta dokumentacji płacowej

Najczęściej występującą przyczyną powodującą konieczność korygowania dokumentacji płacowej jest sytuacja, gdy po naliczeniu listy płac pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego lub jest nieobecny z innego powodu, co ma wpływ na wysokość naliczonego wynagrodzenia. Korekta jest też konieczna, gdy wynika to z błędów popełnionych przy naliczaniu wynagrodzenia.

Coraz mniej firm otrzymuje dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników

Liczba wszystkich firm otrzymujących dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników zmniejszyła się już o 1,7 tys. A od stycznia 2011 roku status zakładu pracy chronionej utraciło lub zrezygnowało z niego 164 pracodawców. Podstawowy powód to ostatnia nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Pracownicy niepełnosprawni - naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Gdy pracownik odmawia podpisania „lojalki”

Umowy lojalnościowe, związane przede wszystkim z inwestowaniem w pracownika poprzez wysyłanie go na szkolenia czy dodatkowe studia, są obecnie często spotykanym mechanizmem zatrzymania wyszkolonego pracownika w firmie. Wiele firm zawiera z pracownikami również inne umowy, dotyczące dbania o dobro pracodawcy czy przestrzegania pewnych zasad etycznych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracownik odmawia podpisania „lojalki”?

REKLAMA