REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Rynek pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

Obowiązek pracodawcy dalszego zatrudniania pracownika

Obowiązek pracodawcy dalszego zatrudniania pracownika - może okazać się dużym problem, szczególnie jeżeli chodzi o zwolnione osoby, które podlegały szczególnej ochronie. W grę wchodzi nawet egzekucja. To rewolucyjne zmiany w prawie pracy, które obowiązują od 22 września 2023 r.

Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

REKLAMA

Czy bony żywnościowe dla pracowników podlegają opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że bony żywnościowe przekazane pracownikom parku narodowego, w celu zapewnienia posiłków profilaktycznych, będą stanowić dla nich przychód ze stosunku pracy, zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sfinansowanie szczepień pracowników MON jest opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sfinansowanie przez jednostkę budżetową podlegającą pod Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) szczepienia ochronnego przeciwko grypie oraz kleszczowemu zapaleniu mózgu dla pracowników i żołnierzy nie generuje przychodu podlegającemu opodatkowaniu PIT.

Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

7 października 2023 koniec z telepracą!

7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września 2023

Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Sprawdź jak skutecznie złożyć skargę, żeby pracodawca nie wiedział kto ją złożył

Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Jako pracownik masz prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie są możliwe scenariusze przyszłości?

Rynek pracy po pandemii: Wyzwania i szanse dla poszukujących pracy

Pandemia COVID-19 bez wątpienia zmieniła krajobraz rynku pracy na całym świecie. Zawierała ze sobą zarówno nieoczekiwane wyzwania, jak i nieznane wcześniej możliwości dla osób poszukujących pracy. 

Płaca minimalna 2024. Utrzymanie jednego pracownika będzie kosztować ok. 5181 zł

Pracodawców czeka zwiększenie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. Wysokość nowych stawek brutto jest już znana, ale wciąż nie wiadomo, jakie kwoty pojawią się na kontach pracowników. Kolejna niewiadoma to koszty pracodawców. Eksperci są jednak zgodni, że kwota, która pozwoli firmom na utrzymanie obecnego personelu, znacznie wzrośnie.

Wypalenia zawodowego doświadczyło 39% pracowników biurowych [BADANIE]

39% badanych pracowników biurowych zadeklarowało, że doświadczyło wypalenia zawodowego. Największym uznaniem społecznym Polaków cieszy się zawód strażaka oraz ratownika medycznego. To niektóre wnioski zawarte w kolejnym raporcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Sierpień 2023”.

Polacy a podwyżki. Jak (i czy) dbamy o swoje wynagrodzenie

Jedna trzecia badanych przez Pracuj.pl Polaków wskazuje, że nie są zadowoleni z otrzymywanego wynagrodzenia. Powód? Brak możliwości oszczędzania, niemożność rozwijania pasji czy nawet niewystarczające środki na codzienne życie. Sposobem na zaadresowanie tej kwestii może być poproszenie o podwyżkę. Kogo stać na udanie się do szefa w tej sprawie? Ponad połowa badanych deklaruje, że zdarzyło im się samodzielnie zainicjować rozmowę o zwiększeniu wynagrodzenia. Reguły gry bywają jednak nierówne. Tylko 4 na 10 badanych zna zasady, na jakich przyznaje się podwyżki i premie w ich miejscu pracy. Co mogą zrobić pracownik i pracodawca, by wartościowo rozmawiać o podwyżkach?

Przemiany na rynku pracy: Nowe trendy i umiejętności potrzebne do sukcesu zawodowego

Współczesny rynek pracy podlega dynamicznym przemianom, które są wynikiem ewolucji technologicznej, zmian społecznych i ekonomicznych. Te przemiany wpływają na wymagania stawiane pracownikom oraz umiejętności, które są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu zawodowego. 

Barometr ofert pracy: Spadła liczba ogłoszeń o pracę w hotelarstwie

Liczba ogłoszeń o pracę w hotelarstwie w sierpniu zmalała po raz pierwszy od 10 miesięcy – wynika z opublikowanego w poniedziałek Barometru Ofert Pracy. Zwrócono uwagę na „stosunkowo dobrą” sytuację w kategorii ofert dla pracowników niewykwalifikowanych.

Prognoza zapotrzebowania na kompetencje i kwalifikacje

Rozwój technologiczny ma duży wpływ na zmiany, które zachodzą na rynku pracy. Widać to m.in. po zapotrzebowaniu na nowe kompetencje i kwalifikacje, które pojawiło się wśród pracodawców. Dotyczy ono zarówno obecnych, jak i przyszłych pracowników. Jakich umiejętności wymagają i będą wymagać przedsiębiorcy? Na to pytanie odpowiadają autorzy raportu „Prognoza zapotrzebowania na kompetencje i kwalifikacje w wybranych branżach w związku ze zmianami w gospodarce”, przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. 

Czy i kiedy pracodawca powinien wydawać obuwie i odzież roboczą?

Czy i kiedy pracodawca powinien wydawać obuwie i odzież roboczą? Czy trzeba płacić za odzież i obuwie robocze? Co jeżeli pracownik zniszczy odzież lub obuwie robocze? Czy pracownik może używać odzieży i obuwia własnego jako roboczych? Ile wynosi ekwiwalent za odzież roboczą? Pytań jest wiele, ale przepisy nie dają odpowiedzi na wszystko. Warto ustalić więc z pracodawcą podstawowe zasady w zakresie używania odzieży i obuwia roboczego.

Czy pracodawca może udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego bez zgody pracownika?

Pracownik ma 10 dni zaległego urlopu. Chciałbym, żeby wykorzystał go w terminie określonym przepisami, czyli do 30 września 2023 r. Jednak pracownik nie zgadza się na ten termin i chce skorzystać z urlopu w grudniu. Czy przepisy pozwalają na skierowanie pracownika na zaległy urlop bez jego zgody? - pyta Czytelnik z Krakowa.

Wzrost płacy minimalnej 2024 roku będzie ciosem dla rynku pracy. Wzrosną koszty pracodawców

Płaca minimalna w roku 2024, podobnie jak w obecnym, wzrośnie dwukrotnie od stycznia oraz od lipca. Podwyżka ta będzie miała charakter rekordowy, bo sięgnie odpowiednio ponad 20% w stosunku do roku 2023.

Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży pomaga młodym w zdobyciu zawodu [WYWIAD]

„OHP pomaga m.in. nieco zagubionym młodym ludziom w uzupełnieniu wykształcenia i zdobyciu zawodu. Dzięki nauce w szkole branżowej I stopnia mogą oni nadrobić braki w wiedzy ogólnej oraz nauczyć się praktycznego zawodu, takiego jak kucharz, stolarz, kosmetyczka, mechanik itd. Dodatkowo każdy uczestnik OHP ma zdiagnozowane potrzeby, aby dobrać najlepsze oddziaływania edukacyjne i zajęcia wychowawcze” – mówi Maciej Kraskiewicz, kierownik Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy związane z ECAM, OHP, zatrudnianiem młodocianych – w tym zatrudnianiem młodocianych cudzoziemców. Zachęcamy do lektury. 

Studenci muszą dorabiać. Nawet 3000 zł miesięcznie wyda sześciu z dziesięciu

Nie samą nauką żyje człowiek. Wiedzą o tym studenci, na których już za kilka tygodni czekają wyzwania nie tylko o edukacyjnym charakterze. 59 proc. studentów wyda na swoje utrzymanie w nadchodzącym roku akademickim od 1 500 zł do nawet 3 000 zł miesięcznie. Do tego 30 proc. uczniów szkół wyższych nie korzysta z finansowej pomocy najbliższych. We wrześniu trwa więc nie tylko poszukiwanie mieszkań czy miejsc w akademikach, ale także giełda pracy, dzięki której studenci podreperują swój napięty budżet w najbliższych miesiącach.

Rynek pracy a ekologia: Jak zrównoważone podejście wpływa na stan zatrudnienia

W dzisiejszych czasach zagadnienia związane z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem nabierają coraz większego znaczenia. Nasza planeta zmaga się z wyzwaniami związanymi z degradacją środowiska, zmianami klimatycznymi i wyczerpywaniem zasobów naturalnych. Jednym z kluczowych aspektów przekształceń w toku jest zmiana sposobu, w jaki myślimy o gospodarce, produkcji i zatrudnieniu. 

Oświata a zmiany na rynku pracy - jest nowa ustawa!

Czy zgodnie z zapowiedziami będzie miała miejsce nowa jakość kształcenia zawodowego w Polsce, co wpłynie też na rynek pracy? Czy dzięki Branżowym Centrom Umiejętności jakość polskiej edukacji się podniesie? Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach w oświacie. 

Sytuacja na rynku pracy. Jakie czynniki mają na nią wpływ

Rynek pracy jest jednym z kluczowych wskaźników gospodarki każdego kraju. Stan bezrobocia odzwierciedla zarówno kondycję ekonomiczną, jak i jakość życia obywateli. W ostatnich latach, ze względu na zmienne czynniki, rynek pracy przeszedł znaczące przekształcenia. 

Wolne miejsca pracy w II kwartale 2023 r. GUS podał dane

Ponad 113 tysięcy wolnych miejsc pracy było w Polsce pod koniec drugiego kwartału 2023 r. W porównaniu z końcem pierwszego kwartału wolnych miejsc pracy było mniej o 1,5%. Największy spadek w skali roku liczby wolnych miejsc pracy wystąpił w sekcji Działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Wskaźnik wolnych miejsc pracy pozostał na tym samym poziomie jak w poprzednim kwartale (0,90%). 

Czy dopłata do kosztów pobytu dziecka w dziennym punkcie opieki objęta jest zwolnieniem z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dopłata do kosztów pobytu dziecka pracownika w dziennym punkcie opieki, finansowana ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Służba BHP - czym jest?

Służba BHP - czym jest? Na czym polega ochrona służby BHP? Co należy do zadań służby BHP? Kto wchodzi w skład służby BHP?

Nowe zawody związane ze sztuczną inteligencją: Head of AI, AI Specialist, Machine Learning Engineer. Wszyscy chcą się szkolić z AI

Zdaniem analityków Goldman Sachs, w najbliższych latach ok. 25% zawodów w USA i Europie zastąpi sztuczna inteligencja. Czy zatem należy się bać tych zmian? Niekoniecznie. Bo na pewno pojawią się nowe zawody. Tak wynika np. z badania przeprowadzonego przez Davida Autora, amerykańskiego ekonomistę i profesora Massachusetts Institute of Technology, które jasno wskazują, że 60 proc. dzisiejszych pracowników jest zatrudnionych w profesjach, które nie istniały jeszcze w 1940 r. A to oznacza, że ponad 85 proc. wzrostu zatrudnienia w ciągu ostatnich 80 lat wynika właśnie z rozwoju technologii.  Możemy zatem śmiało założyć, że przez kolejne lata pojawi się szereg nowych zawodów jak: Head of AI czy AI Ethics Specialist, które z kolei będą wymagały od pracowników nabywania nowych kompetencji i doszkalania się. 

Czy prezent za 10-letni staż pracy jest opodatkowany?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wręczanie prezentów pracownikom z okazji osiągnięcia 10-letniego stażu pracy w spółce nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Brakuje rąk do pracy na budowach

Jaka jest skala zapotrzebowania na pracowników budowlanych? Które regiony potrzebują ich najpilniej?

Co to jest wolontariat i na czym polega?

W dniu 5 września przypada Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Według danych GUS, 1/4 Polaków angażuje się w wolontariat. My przyglądamy się temu, czym jest wolontariat pracowniczy. Kim jest wolontariusz? Komu może pomóc wolontariusz? Jakie są korzyści z wolontariatu dla pracodawcy i pracowników?

Wskaźnik Rynku Pracy. Stagnacja na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy informujący o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w sierpniu 2023 r. nie zmienił się względem lipca – poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC. Według ekspertów nie rysują się wyraźne tendencje ani do spadku, ani do wzrostu bezrobocia.

Czy wypłata ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że wypłacany pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży roboczej stanowić będzie dla nich przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy.

Test Talentów Gallupa. Na czym polega? Co daje pracodawcy?

Pracodawcy poszukujący na rynku talentów coraz częściej sięgają po narzędzia takie jak Test Talentów Gallupa, który już na etapie procesu rekrutacyjnego pozwala uniknąć ryzyka błędu rekrutacyjnego, czy też je zminimalizować. Na czym polega Test Talentów Gallupa?

Czy bonus wakacyjny dla pracowników jest zwolniony z PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że świadczenie w postaci bonusu wakacyjnego sfinansowanego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do obowiązującego w skali roku limitu na mocy art. 21 ust. 1 pkt 67 oraz art. 52l pkt 3 ustawy o PIT.

Czy bonus wakacyjny dla pracowników uprawnia do skorzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bonus wakacyjny finansowany z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli zachowane są określone limity i regulacje dotyczące świadczeń socjalnych, a obowiązek monitorowania przestrzegania tych limitów spoczywa na pracodawcy.

Praca zdalna bardziej popularna w firmach mniejszych niż w największych

Praca zdalna w pełnym wymiarze jest w mniejszych firmach bardziej popularna niż w największych. W Stanach Zjednoczonych w przedsiębiorstwach zatrudniających mniej niż 500 osób pracujący zdalnie to 76 proc. załogi, a w największych – 16 proc.

Wynagrodzenia. Prowizje nie zadowalają handlowców

Prowizje jako dodatek do wynagrodzenia uznaje za korzystne tylko jedna dziesiąta handlowców. Ponad jedna piąta ocenia je neutralnie, a 19 proc. – negatywnie. To wyniki, jakie zawiera „Raport o wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach”.

Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo w II kwartale 2023. GUS podał dane

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w drugim kwartale 2023 r. 58,2% ludności w wieku 15–89 lat. W porównaniu z 1 kwartałem 2023 r. wskaźnik ten zmniejszył się o 0,2 p. proc., natomiast w odniesieniu do 2 kwartału 2022 r. zwiększył się o 0,3 p. proc. Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

Czy badania pracownicze są obowiązkowe? Czy pracownik może odmówić?

Badania pracownicze – czy są obowiązkowe? Na jakich zasadach przeprowadzane jest badanie okresowe? Czy pracownik może odmówić ich wykonania?

Rynek pracy. Dwa razy więcej pracy dorywczej w handlu

Od połowy sierpnia przez kolejne dwa miesiące sklepy wielkopowierzchniowe przeżywają oblężenie. Polacy wyprawiają dzieci do szkoły, a na przełomie września i października do miast wracają studenci. Branża handlowa w tym okresie coraz częściej wspiera się elastycznym zatrudnieniem. 

Czy finansowanie posiłków dla pracowników stanowi przychód podlegający opodatkowaniu PIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) koszty posiłków dla pracowników, które są finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika i wiążą się z obowiązkami płatnika.

Pies w pracy

Pies w pracy - to kontrowersyjny temat. Jednak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że można przyjść z psem do pracy. Wręcz Ministerstwo zostało laureatem wyróżnienia publiczności w Konkursie WLB (work-life-balabce) za praktykę „Z psem do pracy”.Czy Polacy chcą zwierząt w miejscu pracy? Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem? Fundacja Centaurus zbiera coraz więcej podpisów pod petycją o płatny urlop medyczny na opiekę nad zwierzętami domowymi.

REKLAMA