REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Pożyczka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy skapitalizowane odsetki stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie kapitalizacji?

Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), skapitalizowane odsetki przysługujące spółce stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji. Spółka, która nie potrącała dotychczas skapitalizowanych odsetek, jako koszt uzyskania przychodów jest uprawniona do korekty zeznania podatkowego i uwzględnienia skapitalizowanych odsetek w kosztach uzyskania przychodów.

Czy bonus wakacyjny dla pracowników uprawnia do skorzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bonus wakacyjny finansowany z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli zachowane są określone limity i regulacje dotyczące świadczeń socjalnych, a obowiązek monitorowania przestrzegania tych limitów spoczywa na pracodawcy.

Czy badania pracownicze są obowiązkowe? Czy pracownik może odmówić?

Badania pracownicze – czy są obowiązkowe? Na jakich zasadach przeprowadzane jest badanie okresowe? Czy pracownik może odmówić ich wykonania?

Czy finansowanie posiłków dla pracowników stanowi przychód podlegający opodatkowaniu PIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) koszty posiłków dla pracowników, które są finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika i wiążą się z obowiązkami płatnika.

REKLAMA

Pies w pracy

Pies w pracy - to kontrowersyjny temat. Jednak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że można przyjść z psem do pracy. Wręcz Ministerstwo zostało laureatem wyróżnienia publiczności w Konkursie WLB (work-life-balabce) za praktykę „Z psem do pracy”.Czy Polacy chcą zwierząt w miejscu pracy? Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem? Fundacja Centaurus zbiera coraz więcej podpisów pod petycją o płatny urlop medyczny na opiekę nad zwierzętami domowymi.

OC pracodawcy. Czy warto je mieć?

OC pracodawcy – czy powinno się ubezpieczyć od szkód, których może doznać pracownik? Zawsze może dojść do wypadku w pracy. Nie w każdej sytuacji to pracodawca jest odpowiedzialny za szkodę pracownika. W wielu jednak przypadkach pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie poza przysługującymi świadczeniami ZUS. Jakie korzyści daje polisa OC? Kiedy ubezpieczenie jest obowiązkowe?  

Czy pożyczka zagraniczna musi być zgłaszana i opodatkowana w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że w przypadku umowy pożyczki zawartej za granicą RP, nie ma konieczności składania zawiadomienia Urzędu Skarbowego o otrzymanej pożyczce oraz obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy umowa pożyczki może być zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania umów pożyczek. KIS potwierdza, że w przypadku zwolnienia od podatku od towarów i usług przez przynajmniej jedną ze stron umowy, nie ma obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Ta interpretacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy planują zaciąganie pożyczek, ponieważ może wpłynąć korzystnie na ich działalność gospodarczą.

REKLAMA

Czy dofinansowanie wycieczki integracyjnej stanowi przychód dla pracowników?

 Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dofinansowanie udziału pracowników i ich rodzin w wycieczce nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, co zwalnia pracodawcę z obowiązku obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Kiedy lekarz, który wcześniej pracował na podstawie umowy o pracę, może korzystać z ulgi podatkowej w podatku PIT jako prowadzący działalność gospodarczą?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni przysługuje prawo do opodatkowania osiąganych dochodów na podstawie art. 30c updof, jeśli świadczone przez nią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi dla podmiotu nie są tożsame z czynnościami, które wykonywała na podstawie umowy o pracę z tym podmiotem. 

Posiłki profilaktyczne. Kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnić je pracownikowi?

Posiłki profilaktyczne – jakie są przepisy określające zasady ich przyznawania? Zapewnienie pracownikom odpowiednich posiłków jest obowiązkiem pracodawcy, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych oraz warunki zatrudnienia są szczególnie uciążliwe. Jak właściwie realizować to zobowiązanie? Czy każdemu przysługuje ciepły posiłek w pracy? 

Czy otrzymanie pożyczki zagranicznej wymaga opłacenia PCC oraz powiadomienia urzędu skarbowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że umowa pożyczki zawarta we Francji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce z uwagi na brak spełnienia warunków dotyczących miejsca zawarcia umowy oraz miejsca zamieszkania stron.

Pracodawca Godny Zaufania. Trwa nabór do konkursu

Pracodawca Godny Zaufania to konkurs, którego XIII edycja odbędzie się w tym roku. Podczas konkursu nagrodzone zostaną firmy stwarzające przyjazne środowisko pracy i stawiające na innowacje. Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń, które potrwa do końca września.

Karmienie piersią - prawo pracy

W dniach od 1 do 7 sierpnia trwał Światowy Tydzień Karmienia Piersią ustanowiony przez UNICEF. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na prawa matek (pracownic) karmiących piersią oraz propagowanie tej naturalnej i zdrowej metody karmienia niemowląt. W praktyce zarówno pracodawcy jak i pracownice mają wiele wątpliwości związanych z karmieniem dziecka piersią. O to najczęstsze z pytań: Jak sprawdzić czy pracownica karmi piersią? Czy pracodawca może żądać zaświadczenia o karmieniu piersią? Jak długo ważne jest zaświadczenie o karmieniu piersią? Czy karmienie piersią chroni przed zwolnieniem z pracy? Ile trwa przerwa na karmienie piersią? Czy pracodawca może odmówić przerwy na karmienie piersią? Czy na pracy zdalnej przysługuje przerwa na karmienie?

Dokumentacja pracownicza

Dokumentacja pracownicza - jak ją prowadzić? To problem wielu przedsiębiorców, pracodawców i kadrowych. Pytań jest wiele: co to jest dokumentacja pracownicza? Jakie są dokumenty pracownicze? Co musi być w aktach osobowych pracownika? Jaka kara za nieprowadzenie dokumentacji pracowniczej? Kiedy pracodawca niszczy dokumentację pracowniczą?

Czy odszkodowanie za dyskryminację płacową jest zwolnione od podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że odszkodowanie z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu wypłacone na podstawie ugody pozasądowej, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Według KIS, zapłata podatku od otrzymanego odszkodowania może być zwolniona z opodatkowania przy spełnieniu łącznych warunków, wskazanych w ustawie o PIT.

Kolejne niejasności wokół fundacji rodzinnych. Tym razem chodzi o pożyczki

Pożyczki w fundacjach rodzinnych bez podatku? W ostatnim czasie toczyła się publiczna dyskusja wokół tego, że art. 24q pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje rozstrzygnięcie, które może być furtką do unikania podatku przez fundacje rodzinne. Czy to kwestia niewłaściwego sprecyzowania przepisu czy też luka prawna? Stanowisko Ministerstwa Finansów jest jednoznaczne.

Czy zwrot kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest opodatkowany?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wartość przyznanych pracownikom świadczeń przyznanych na podstawie regulaminu i art. 103(6) Kodeksu pracy, na naukę języka obcego (zwrot kosztów podnoszenia kwalifikacji) jest wolna od podatku PIT.

Czy wygaśnięcie zobowiązań po likwidacji spółki generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

W najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odniósł się do kwestii wygaśnięcia zobowiązań odsetkowych w wyniku likwidacji spółki. Kluczowe pytanie brzmiało: czy takie wygaśnięcie generuje przychód podlegający opodatkowaniu CIT?

Czym jest Fundusz Pracy?

Czym jest Fundusz Pracy? Kto dysponuje środkami Funduszu Pracy a kto opłaca składki? Jak jest wysokość składki na Fundusz Pracy w 2023 r.? Na co przeznaczone są środki Funduszu Pracy?

Czy lekarz może skorzystać z podatku liniowego?

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że lekarze mogą stosować podatek liniowy w wysokości 19%.

Czy osoba pracująca w szpitalu może skorzystać z opodatkowania liniowego w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy na oddziale i świadczenia usług medycznych w ramach działalności gospodarczej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził możliwość korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym przez pracownika medycznego zatrudnionego w szpitalu, przy jednoczesnym wykonywaniu pracy na Oddziale szpitalnym oraz świadczenia usług medycznych w Poradni w ramach działalności gospodarczej.

Workation nie dla każdego. Jakie problemy prawne pracodawców i pracowników?

Workation, czyli połączenie pracy zdalnej z możliwością podróżowania i korzystania z wakacji, zyskało w ostatnich latach sporą popularność. Taka forma pracy nie jest jednak dla każdego. Choć z pozoru atrakcyjna, ma też ciemną stronę, a problemy czasem przewyższają korzyści. Co powinni wziąć pod uwagę pracodawcy i pracownicy przed podjęciem decyzji o workation?

Czy umowa pożyczki z podmiotem powiązanym podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Omawiany artykuł dotyczy kwestii opodatkowania umowy pożyczki zawartej przez przedsiębiorstwo z podmiotem powiązanym. W artykule przedstawione zostaje stanowisko Krajowej Izby Skarbowej (KIS) w tej sprawie. KIS stwierdza, że umowa pożyczki między spółką a podmiotem powiązanym, będącym podatnikiem VAT, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Orzeczenie lekarskie wystawione przez placówkę, z którą pracodawca nie ma podpisanej umowy

Czy pracodawca może przyjąć orzeczenie lekarskie pracownika wystawione przez placówkę medyczną, z którą nie ma podpisanej umowy? Radca prawny wyjaśnia.

Czy umowa pożyczki między osobą fizyczną - wspólnikiem spółki - a spółką podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor KIS omówił kwestię opodatkowania umowy pożyczki pieniężnej podatkiem od towarów i usług (VAT), zawartej między wspólnikiem spółki a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością . Zgodnie z interpretacją, umowa ta podlega korzysta ze zwolnienia. Dzięki temu żadna ze stron umowy nie będzie opodatkowana VAT-em. 

BHP na budowie

„Razem dla bezpieczeństwa” na budowach małopolskich dróg - Państwowa Inspekcja Pracy i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad promują bezpieczną pracę na budowie.  Wobec tego jakie są obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracowników na budowie w zakresie BHP? Jakie są najczęstsze naruszenia praw pracowniczych? Poniżej szczegóły kontroli i najważniejsze założenia programu: „Strategia kontroli i prewencji w budownictwie”.

Czy udzielanie pożyczek przez rolnika podlega opodatkowaniu VAT?

W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, udzielanie pożyczek przez rolnika, zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT, podlega opodatkowaniu VAT. Jednakże, ze względu na specyfikę tej czynności, może ona korzystać ze zwolnienia od podatku.

Czy wydatki na posiłki regeneracyjne dla pracowników mogą być zaliczone do kosztów podatkowych?

W artykule omawia się możliwość zaliczenia wydatków na zakup usług przygotowania i wydawania pracownikom posiłków regeneracyjnych oraz na zakup bonów żywnościowych do kosztów uzyskania przychodów. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że te wydatki mogą być uwzględnione w kosztach podatkowych, pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek. Ta interpretacja może mieć istotne znaczenie dla przedsiębiorstw, które będą mogły obniżyć swoje podatki dochodowe.

Dofinansowanie wycieczek ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie jest opodatkowane

Starostwo Powiatowe, jako pracodawca, tworzy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), który służy do finansowania działań socjalnych. Jednym z elementów tej działalności są organizowane wyjazdy integracyjne dla pracowników i ich rodzin. Czy taki dofinansowany wypoczynek podlega opodatkowaniu? Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dofinansowanie z ZFŚS nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia  - czy należy go wykorzystać? Jakie są zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia? Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy przy rozwiązaniu umowy? Ile dni urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę? 

Pracodawcy wreszcie pozbędą się pracowników-widmo? Wraca tzw. fikcja doręczenia

Fikcja doręczenia. Jedną z najważniejszych zmian, po zakończeniu zagrożenia epidemicznego, na którą czekali pracodawcy, jest przywrócenie tzw. fikcji doręczenia. Firmy będą mogły się pozbyć z list zatrudnionych pracowników widmo, którzy już od dawna nie świadczą pracy, ale skuteczne dostarczenie im wypowiedzeń było niemożliwe przez ostatnie trzy lata. 

Jak KIS interpretuje koszty uzyskania przychodu z umowy pożyczki i umowy inwestycyjnej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną dotyczącą kosztów uzyskania przychodu w kontekście zawartej umowy pożyczki i umowy inwestycyjnej. Interpretacja ta ma na celu wyjaśnienie, jakie skutki podatkowe niesie za sobą przekazanie wierzytelności na rzecz wspólników w ramach likwidacji spółki.

Wynagrodzenie minimalne 2024. Którzy pracodawcy odczują wzrost najbardziej?

Wynagrodzenie minimalne w 2024 roku ponownie – tak jak w tym roku – wzrośnie dwa razy. Rząd zaproponował, by najniższe wynagrodzenie wzrosło do poziomu 4242 zł brutto od 1 stycznia 2024 roku, a następnie do 4300 zł od 1 lipca 2024 roku. Tymi propozycjami zajmuje się obecnie Rada Dialogu Społecznego. Nie jest to dobra wiadomość dla pracodawców, zwłaszcza drobnych przedsiębiorców, którzy już z niepokojem szacują przyszłoroczny wzrost kosztów pracowniczych.

Wyższa płaca minimalna w 2024 r. Ile zapłacą pracodawcy?

Podwyżka płacy minimalnej w 2024 roku zwiększy wydatki pracodawców związane m.in. ze składkami na ZUS. W lipcu 2024 roku koszt pracownika ponoszony przez pracodawcę będzie o ponad 800 zł wyższy od tego w lipcu 2023 roku. Jak wylicza ekspert, pięcioro pracowników w 2024 roku będzie kosztowało pracodawcę tyle, co sześcioro zatrudnionych w 2023 roku.

Kontrole ZUS pracowników na L4. Problem pracownika czy pracodawcy?

Kontrole ZUS pracowników nadużywających zwolnień lekarskich (L4) zostały zintensyfikowane. W ubiegłym roku kontrolerzy zweryfikowali niemal 500 tys. z nich, co skutkowało wycofaniem świadczeń chorobowych i wygenerowało oszczędności rzędu 22 mln złotych. Czy taka kontrola jest jedynie problemem pracownika, czy może również pracodawcy?

9% stawka podatku dla małych podatników CIT

Interpretacja indywidualna Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 19 czerwca 2023 r. dotyczy możliwości zastosowania przez Wnioskodawcę, w latach 2020 i 2021, stawki podatku w wysokości 9% od dochodów innych niż z zysków kapitałowych. KIS uznała stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Czy umowa pożyczki zawarta poza granicami Polski podlega opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą podatkowych konsekwencji zawarcia umowy pożyczki za granicą. W skrócie, umowa pożyczki zawarta poza granicami Polski nie podlega w Polsce opodatkowaniu, mimo że środki uzyskane dzięki tej pożyczce zostały wydatkowane na terenie Polski.

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zmiany dla przedsiębiorców

W związku z planowanym odwołaniem od dnia 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorcy powinni przygotować się na szereg zmian. Dotyczą one przede wszystkimi przepisów, które uchwalane były „na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

Nawet 30 tys. kary za niewydanie w terminie tego dokumentu

Pracodawcy w ramach odpowiedzialności wykroczeniowej mogą ponieść nawet 30 tys. kary za niewydanie w terminie świadectwa pracy. 

Pożyczki gotówkowe - nowe przepisy od 18 maja 2023 r. Obowiązek oceny zdolności kredytowej

Od 18 maja 2023 r. nowe przepisy zobowiązują pożyczkodawców do przekazywania i aktualizowania informacji o udzielonej pożyczce do instytucji określonej w art. 105 ust. 4 ustawy prawo bankowe. Gromadzenie i utrzymanie wszystkich danych kredytowych i pożyczkowych w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK) pozwoli na skuteczniejsze zapobieganie przekredytowaniu konsumentów – informują we wspólnym komunikacie BIK oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).

Trzy ważne zmiany w świadectwie pracy od 23 maja 2023 r.

Od dnia 23 maja 2023 r. w świadectwie pracy obowiązują trzy ważne zmiany. Pracodawcy zobowiązani są stosować nowy, bardziej rozbudowany wzór świadectwa pracy. Zmiany wynikają z nowelizacji Kodeksu Pracy, która weszła w życie w dniu 26 kwietnia 2023 r. Poniżej opis zmian.

Urlop bezpłatny - jakie sytuacje pozwalają na skorzystanie z urlopu bezpłatnego?

Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy? Czy pracownik musi składać wniosek o urlop bezpłatny? Czy w czasie korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego można się zatrudnić u tego samego pracodawcy? Czy w przypadku zgonu pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym należy wypłacić odprawę pośmiertną członkom rodziny? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? 

Jakie prawa przysługują pracownikowi w przypadku zwolnienia z pracy z powodu redukcji etatów?

Jakie prawa przysługują pracownikowi w przypadku zwolnienia z pracy z powodu redukcji etatów? Czy pracownikowi należy się odprawa przy rozwiązaniu umowy z przyczyn niedotyczących pracownika? Czy trzeba dokonywać konsultacji i zawierać porozumienie ze związkami przy zwolnieniu z przyczyn niedotyczących pracowników?

Webinarium „Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego – konsekwencje dla pracodawców” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego – konsekwencje dla pracodawców” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 5 czerwca 2023 roku. Polecamy!

Czy pracodawca w zamian za sfinansowanie pracownikowi zabiegu medycznego może żądać zobowiązania się do pozostania w zatrudnieniu przez określony czas

Prowadzimy rekrutację na stanowisko menedżera sprzedaży, który ma bezpośredni kontakt z klientami. Spośród 3 kandydatów najlepsza pod względem merytorycznym i z najciekawszym doświadczeniem zawodowym jest osoba z poważnym ubytkiem w uzębieniu. Niestety, nie ma możliwości, aby z tak widoczną wadą obsługiwała naszych klientów. Zależy nam jednak na kompetencjach tej osoby. Czy w związku z tym istnieje możliwość, abyśmy jako pracodawca pokryli koszty leczenia ubytków w uzębieniu, ale w zamian zaproponowali podpisanie umowy lojalnościowej, w której pracownica zobowiąże się do pozostawania w zatrudnieniu przez minimum 2 lata od zakończenia leczenia?

Kto jest uprawniony do świadczenia rehabilitacyjnego po zmarłym pracowniku

Nasz pracownik zmarł w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Nie doczekał wypłaty tego świadczenia za marzec 2023 r., której termin przypada ostatniego dnia tego miesiąca. Komu powinniśmy wypłacić świadczenie rehabilitacyjne?

DGP: Czy przywileje pracowników z orzeczeniem niepełnosprawności odstraszają pracodawców?

Pracownicy posiadający stopień niepełnosprawności mogą liczyć na szereg przywilejów w związku z podjęciem pracy. Udogodnienia zależą ściśle od stopnia niepełnosprawności. Na co dodatkowo mogą liczyć?

Dieta pudełkowa pracowników. Odlicz ją w kosztach prowadzenia firmy!

Dieta pudełkowa pracowników – czy można ją rozliczyć w kosztach? Zapewnienie posiłków pracownikom jest coraz częściej spotykaną praktyką wśród pracodawców. W określonych sytuacjach stanowi nawet wymóg, nałożony na przedsiębiorcę przez ustawę. Czy zapewnienie usług cateringowych można wrzucić w koszty prowadzonej działalności gospodarczej? 

Pracodawcy oceniają plany rządu na 2024 rok

Pracodawcy apelują do rządu i związkowców o pilną weryfikację mechanizmu wzrostu płacy minimalnej i odejście od obecnie obowiązujących przepisów.

REKLAMA