REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Brak zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Mój pracownik wystąpił z propozycją rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Swoją ofertę złożył na piśmie, proponując termin, w którym miałby ustać stosunek pracy. Nie wyraziłem zgody na rozwiązanie umowy w terminie zaproponowanym przez pracownika. Czy powinienem zrobić jakąś adnotację na piśmie pracownika lub sporządzić osobne pismo, że nie wyraziłem zgody? Czy w takim razie zaczyna biec pracownikowi okres wypowiedzenia?

Czy po ogłoszeniu nowej kwoty odpisu na zfśs pracodawca powinien wyrównać świadczenia urlopowe wypłacone na początku roku

Pracownik w styczniu br. był na urlopie wypoczynkowym. W związku z tym wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Nie była jeszcze znana kwota odpisu na bieżący rok, dlatego wypłaty świadczenia dokonaliśmy opierając się na kwocie odpisu obowiązującego w ubiegłym roku. Czy teraz, kiedy jest już znana wysokość odpisu podstawowego na 2009 r., powinniśmy temu pracownikowi uzupełnić świadczenie urlopowe do kwoty aktualnie obowiązującej?

Czy z zfśs można sfinansować pracownikom wejściówki do kina

Kupiliśmy dla pracowników z funduszy zfśs wejściówki do kina z okazji Dnia Kobiet. Jeden bilet kosztował 15 zł i nie przekracza kwoty odpisu na pracownika w 2009 r. Spotkaliśmy się z interpretacją, że takich prezentów nie można finansować ze środków zfśs. Jeżeli tak, to czy trzeba przeksięgować te środki z zfśs na środki obrotowe? Z jakiego funduszu sfinansować paczki wielkanocne dla pracowników?

Czy można powierzać pełnienie obowiązków

Powierzanie pełnienia obowiązków na stanowiskach samorządowych, w sytuacji gdy przepisy prawa nie przewidują takiej możliwości, jest czynnością podejmowaną bez podstawy prawnej, która może być zakwestionowana przez organ nadzoru - wskazał w wyroku z 1 grudnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

REKLAMA

Jakie ułatwienia dla pracodawców wprowadzono w zakresie zatrudniania cudzoziemców spoza UE

Obowiązująca od 1 lutego br. zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz nowe rozporządzenia wykonawcze wprowadziły liczne zmiany w zakresie uzyskiwania zezwoleń na pracę cudzoziemców spoza UE. W wyniku tych zmian procedura dotycząca zatrudniania cudzoziemców została znacznie skrócona i ułatwiona. Jednak pracodawcom przybyły w związku z tym nowe obowiązki.

OC za szkody będące następstwem wypadków przy pracy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z możliwością wyrządzenia szkód, wynikających z szeroko rozumianej odpowiedzialności cywilnej. Szkody te mogą dotknąć każdej ze stron występujących w obrocie gospodarczym w tym pracowników.

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę

Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Trudny temat negocjacji z pracodawcą - jakie wynagrodzenie

Wynagrodzenie jest jednym z głównych motywów podejmowania pracy. Zadziwiający zatem jest fakt, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kandydaci do pracy bardzo rzadko decydują się na poruszenie tego tematu z pracodawcą.

REKLAMA

Sposoby sprawdzania wiarygodności kandydatów podczas rekrutacji

Niezależnie od sytuacji gospodarczej na rynku pracy można spotkać kandydatów mało zaangażowanych w pracę, z niewielkimi kompetencjami, ale za to z doskonale rozwiniętą umiejętnością przechodzenia przez proces rekrutacji, która pomaga im bez trudu znaleźć nowego pracodawcę.

Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Rok 2009 stoi pod znakiem zmian w przepisach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Rozszerzeniu uległ katalog obowiązków pracodawcy. Podkreślono tym dobitniej, iż odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników ponosi przede wszystkim pracodawca.

Czy pracodawca może podsłuchiwać rozmowy pracownika

Pracuję w dziale marketingu dużej firmy. Ostatnio pracodawca poinformował nas, że nasze rozmowy będą podsłuchiwane w związku ze zbyt dużymi rachunkami telefonicznymi. Czy jest dopuszczalne prawnie aby pracodawca używał podsłuchu?

Dofinansowanie pracodawców zatrudniających młodocianych

Pracodawcom zatrudniającym młodocianych pracowników należy się dofinansowanie. Wszystkie formalności z tym związane załatwia się w urzędzie gminy. O samym zaś dofinansowaniu decyduje wójt (burmistrz, prezydent) w drodze decyzji.

Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym

Czy jest jakaś kara dla pracodawcy, który notorycznie łamie prawa pracowników np. spóźnia się z wypłatami, źle je oblicza, wykorzystuje pracowników do pracy ponad normy?

Czy muszę zatrudnić inspektora ochrony przeciwpożarowej?

Jestem małym pracodawca i przestraszyły mnie ostatnie zmiany z zakresu bhp. Czy to prawda, że muszę zatrudnić inspektora ochrony przeciwpożarowej.

Praktyczne aspekty budowania lojalności pracowników

Beata Bukowska. Autorka jest partnerem w firmie Inwenta, certyfikowanym coachem ICC.Katarzyna Gajda. Autorka jest konsultantem ds. PR w firmie Inwenta.Każdy menedżer zarządzający zespołem przyzna, że o wartości firmy decydują pracujący w niej ludzie. Z tej perspektywy ważna wydaje się więc identyfikacja pracowników z firmą, poczucie bycia jej częścią. W końcu jeśli pracują dla nas lojalni pracownicy, nie musimy obawiać się zmian, jakie zachodzą na rynku pracy, który czasem staje się rynkiem pracodawcy, a czasem wręcz odwrotnie - pracownika.

Jaka powinna być właściwa forma i treść listu motywacyjnego?

Do stworzenia dobrego listu motywacyjnego bardzo przydatne jest podejście: myśląc jak pracodawca. Pozwoli to na sformułowanie celnych zdań w dokumencie.

W jaki sposób przekazywać informacje, aby zaciekawić pracodawcę

Nikt by nie chciał, aby pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej wykazywał oznaki znudzenia, zniechęcenia, a już na pewno irytacji lub zdenerwowania.

Jakie informacje umieszczać w CV, aby były atrakcyjne dla pracodawcy?

Należy pamiętać, ż CV jest pierwszym krokiem w kontakcie z pracodawcą. Jest to forma przedstawienia swojej sylwetki zawodowej, swojego doświadczenia, osiągnięć i predyspozycji do wykonywania określonego typu zawodów.

Czego unikać w rozmowie kwalifikacyjnej z pracodawcą

Osobisty kontakt z pracodawcą, to dobry moment, aby pokazać się z najlepszej strony. Rekruter może wtedy zobaczyć w jaki sposób się komunikujemy, czy mamy predyspozycje do pracy zespołowej czy jesteśmy mili itp. Jednak jest to również chwila, kiedy nasz obraz stworzony w dokumentach aplikacyjnych może, z pewnych powodów, obiegać od wyobrażenia pracodawcy o idealnych kandydacie na dane stanowisko.

Jak rozmawiać z pracodawcą w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna jest doskonałą metodą rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy na dane stanowisko, ponieważ pozwala rekruterowi odpowiedzieć na szereg interesujących go pytań.

Jak wykorzystać kryzys i nie zwalniać ludzi

Redukcja zatrudnienia to często jedna z pierwszych decyzji podejmowanych przez firmy w sytuacji kryzysu. I mimo że w naszym kraju na razie oznacza on zmniejszenie tempa wzrostu rozwijającej się nadal gospodarki, cięcie kosztów oraz zwalnianie ludzi z pracy już ma miejsce. Jednak na kryzysie można zyskać, działając szybko i planując na krótki czas - twierdzą eksperci.

Czy można podać tylko ogólną przyczynę wypowiedzenia?

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie podał jednak przyczyny swojej decyzji. Czy miał prawo tak postąpić?

Co daje zatrudnienie tymczasowe?

Praca tymczasowa polega na zatrudnieniu pracownika przez agencję pracy tymczasowej. Natomiast pracownik swoje obowiązki wykonuje u pracodawcy użytkownika. Praca tymczasowa daje wiele możliwości zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Szczególnie osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową, aby zdobyć doświadczenie zawodowe powinny wybrać tę formę zatrudnienia.

Koszty sądowe w sprawach ze stosunku pracy

Spór przed sądem pracy w przypadku wygranej może przynieść pracodawcy korzyści. W razie przegranej pracodawca może zostać zobowiązany do poniesienia kosztów procesu.

Kryteria oceny okresowej pracownika

Ocena pracownika musi zostać przeprowadzona w sposób rzetelny i obiektywny. W przeciwnym wypadku pracodawca naraża się na dotkliwe konsekwencje.

Jakie są zasady przyznawania pracownikom premii i nagród

Przyznawanie pracownikom premii lub nagród jest w większości przypadków związane z pozytywną oceną pracodawcy co do szczególnego zaangażowania pracownika w obowiązki służbowe. Brane są wówczas pod uwagę sumienność, staranność i profesjonalizm pracownika w podejściu do wykonywanej pracy.

Kto finansuje składki na ubezpieczenia społeczne?

Zarówno rodzaj ubezpieczenia, jak i tytuł do objęcia nim różnicują sposób opłacania składek. Finansowanie kosztów ubezpieczenia należy do różnych grup podmiotów, w  tym płatników składek oraz ubezpieczonych. Ciężar opłacania składek w przypadku różnych tytułów do ubezpieczeń ilustruje poniższa tabela.

Obowiązki pracodawcy związane ze śmiercią pracownika

W razie śmierci pracownika pracodawca ma obowiązek wypłacić zaległe świadczenia i odprawę pośmiertną rodzinie zmarłego pracownika.

Wypadek na szkoleniu

Jeżeli pracownik odbywa szkolenie na polecenie pracodawcy i jest to polecenie służbowe wydane w ramach łączącego strony stosunku pracy, np. pracodawca kieruje pracownika na przeszkolenie w zakresie obsługi nowej maszyny, to wypadek w takich okolicznościach jest wypadkiem przy pracy. Wyraźny jest w tym przypadku związek z pracą.

Odpowiedzialność pracodawcy za wyrządzoną szkodę

Prowadzenie przez pracodawcę działalności na zasadzie ryzyka nie ogranicza się tylko do ryzyka gospodarczego. Obejmuje ono również ryzyko osobowe wiążące się z ponoszeniem odpowiedzialności za działania pracownika.

Urlop wychowawczy u nowego pracodawcy

W jednym z hipermarketów zatrudniamy od 3 miesięcy pracownicę. Wcześniej przez dwa lata pracowała w hurtowni, a następnie przez 5 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Ma 2-letniego synka i ostatnio wystąpiła o urlop wychowawczy. Wcześniej z urlopu wychowawczego nie korzystała. Czy mimo krótkiego stażu pracy mamy obowiązek udzielić jej urlopu wychowawczego? Czy w razie skorzystania z urlopu będzie mogła skrócić jego okres i wrócić do pracy wcześniej niż planowała?

Doręczenie wypowiedzenia

Podstawowym sposobem doręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie wręczenie. W sytuacji jednak, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca może skorzystać z pomocy świadków.

Wcześniejsze rozwiązanie okresowej umowy o pracę

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony na 5 miesięcy. Mija już 4 miesiące jego pracy, nie jesteśmy zadowoleni z efektów pracy. Chcemy wypowiedzieć mu umowę. Podobno nie można tego dokonać, czy to prawda?  

Bony dla pracowników

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wielu pracowników otrzymuje od swoich pracodawców bony towarowe. Takie dodatkowe wynagrodzenie przydaje się w trudnym finansowo okresie przedświątecznym. 

Jak moge powrócić z telepracy

Rozpoczęłam pracę w formie telepracy. Jednak przestały mi odpowiadać takie warunki pracy. Czy mogę wrócić do starej formy wykonywania pracy? 

Gdzie wnieść pozew o ustalenie stosunku pracy

Chcę wnieść pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy. Pracuje na umowę Zlecenia. Ale pracuję tak jak pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Przychodzę i wychodzę o określonych godzinach, podpisuję listę pracowników, pracodawca wydaje mi zadania do wykonania. Dlatego chcę wnieść pozew. Mam pytanie do jakiego sądu mam powinienem się z tym udać? 

Jakich danych może żądać pracodawca

Zatrudniłam się u mojego szefa. Wypełniłam ankietę osobową. Pojawiły się w niej bardzo szczegółowe pytania. Mam z związku z tym pytanie, jakich danych może się domagać ode mnie pracodawca.

Jakie są podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?

Pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Co tak naprawdę oznacza obowiązek dbania o zdrowie i życie pracowników. Warto sprawdzić.

Ile mam dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Wypowiedziano mi umowę o pracę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia to trzy miesiące. Słyszałem o tym, że mogę otrzymać dni wolne na poszukiwanie pracy. Umówiłem się na rozmowę kwalifikacyjną u nowego pracodawcy i nie ukrywam, że taki dni mi się przydadzą. Czy muszę o nie składać wniosek.  

Czy mogę się domagać świadectwa pracy

Pracowałem na początku na umowę na czas określony. Teraz pracodawca przedłużył ze mną umowę na czas nieokreślony. Nie wydał mi świadectwa pracy. Czy mógł tak postąpić? Co mogę zrobić, aby otrzymać świadectwo? 

Czy możliwe jest rozwiązanie umowy za porozumieniem w czasie ciąży?

Jestem w ciąży. Chciałabym rozwiązać umowę z dotychczasowym pracodawcą, mam inną ofertę pracy. Słyszałam o zakazie rozwiązywania umów z kobietami w ciąży, czy dotyczy to także rozstania się za porozumieniem stron? 

Czy można odmówić przyjęcia wypowiedzenia?

Jestem pracodawcą. Wypowiedziałem umowę pracownikowi, ten odmówił jej przyjęcia, a następnie przyniósł mi zwolnienie lekarskie od lekarza. W związku z tym mam pytanie, czy takie wypowiedzenie jest skuteczne? 

Wolontariat

Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów.

Obowiązki wobec ZUS przedsiębiorstwa przejmującego inną firmę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 20 października br. połączę się z inną firmą i przejmę wszystkich zatrudnionych w niej pracowników. Na skutek połączenia powstanie spółka jawna pod nową nazwą. Jakie mam obowiązki wobec ZUS? W jaki sposób powiadomić ZUS o tym, że powstanie nowy płatnik?

Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Moja firma wykonuje prace tam, gdzie uzyskam zlecenia, czyli praktycznie w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Poza pracownikami zatrudniam kilka osób na podstawie umów zlecenia. W jaki sposób sformułować treść umów zlecenia, aby z jednej strony nie zawierały regulacji zbliżających je do umów o pracę, a z drugiej zobowiązywały do wykonywania pracy w różnych miejscach? Czy za każdym razem trzeba będzie zmieniać treść umów? Zasadniczo zleceniobiorcy wykonują pracę w jednym, stałym miejscu (baza przeładunkowa firmy) i zależałoby mi na tym, by było to umieszczone w treści umów.

Umowa zlecenia czy umowa o pracę

• specyfika funkcjonowania podmiotu zatrudniającego• sposób realizacji zobowiązania• świadomość i wola stron przy zawieraniu umowy

Odciski palców identyfikacją pracownika

W firmach europejskich popularne staje się używanie czytników linii papilarnych w pracy. Odciski palców pracowników maja pomóc w ewidencji ich czasu pracy. Czy ta moda zawita do Polski? Czy takie postępowanie pracodawców jest zgodne z prawem? 

Szkolenia BHP wstępne i okresowe

Szkolenie wstępne bhp obejmuje instruktaż ogólny wszystkich nowo zatrudnionych pracowników, a także studentów i uczniów odbywających praktyki lub praktyczną naukę zawodu.

Umowy zawierane z klientami

Jakie warunki musi spełnić klauzula zgody, którą firma zamierza umieścić w treści umów zawieranych z klientami?

Zwrot kosztów kształcenia przez pracownika

Obowiązek zwrotu kosztów kształcenia poniesionych przez pracodawcę zależy w dużej mierze od tego, czy dokształcanie odbywało się na podstawie skierowania pracodawcy czy bez skierowania.

REKLAMA