REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ocena organizacji i warunków pracy w przedsiębiorstwach

Przerwanie biegu przedawnienia

W prawie pracy mamy do czynienia z ogólnym 3-letnim okresem przedawnienia roszczeń, który w wielu przypadkach może być krótszy. Z tego względu skuteczne dochodzenie roszczeń wymaga szybkiego działania lub przerwania biegu przedawnienia w odpowiednim momencie, aby dłużnik nie mógł odmówić zapłaty.

Pouczenie na wypowiedzeniu - przykłady

Zgodnie z Kodeksem pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Dokonanie przez pracownika wypowiedzenia bez zachowania formy pisemnej nie ma zasadniczo wpływu na skuteczność wypowiedzenia, jednakże w przypadku sporu z pracodawcą na pracowniku spoczywał będzie ciężar dowodu faktu dokonania wypowiedzenia.

Czy po zakończeniu kadencji rady pracowników powołanej przez związki zawodowe pracodawca musi zorganizować wybory nowej rady

W naszej firmie radę pracowników powołały organizacje związkowe. Kadencja wybranej w ten sposób rady pracowników kończy się 15 listopada br. Czy jeżeli obecnie sami pracownicy nie powołają nowej rady, to dotychczasowa będzie nadal działać?

REKLAMA

Czy wypadek w trakcie powrotu z delegacji jest wypadkiem przy pracy?

Pracownik działu księgowości został skierowany przez pracodawcę na trwające dwa dni szkolenie, które odbywało się w odległości 350 km od miejsca zamieszkania pracownika. Pracownik otrzymał od pracodawcy polecenie wyjazdu służbowego. Pracodawca zgodził się, żeby pracownik pojechał swoim samochodem, pokrył wszystkie koszty związane z udziałem w szkoleniu. Po zakończeniu szkolenia pracownik wracał samochodem do domu. W trakcie jazdy wpadł w poślizg i spowodował wypadek, w wyniku którego doznał urazów żeber i kręgosłupa na odcinku szyjnym. Na miejsce wypadku została wezwana policja. Pracownik, jako sprawca wypadku, został ukarany mandatem, który przyjął. Czy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić postępowanie powypadkowe? W jaki sposób powinno zostać zakwalifikowane to zdarzenie?

Którzy pracownicy mają największe szanse na awans?

Firmy chętnie przyjmują do pracy osoby kreatywne i ambitne, umożliwiając im szybkie pięcie się po szczeblach kariery. Największe szanse na awans mają osoby charakteryzujące się wysoką motywacją oraz umiejętnościami interpersonalnymi.

Czy pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na urlop na żądanie?

Każdemu pracownikowi przysługuje cztery dni urlopu na żądanie w ciągu roku. Podstawową zasadą jego wykorzystania jest to, że pracownik nie musi informować o takim urlopie z wyprzedzeniem, nie jest on też objęty planem urlopów. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie chce się zgodzić na urlop na żądanie?

Jak odzyskać nadpłacone wynagrodzenie?

Wbrew pozorom często dochodzi do sytuacji, kiedy pracodawca źle obliczy wynagrodzenie swojego pracownika. Czy w takiej sytuacji może je odzyskać?

REKLAMA

Zatrudnianie nowych nauczycieli

Zawierając umowę o pracę z nowym nauczycielem, dyrektor placówki będzie stosował przepisy Karty Nauczyciela lub Kodeksu pracy. Wybór jednej ze wskazanych podstaw prawnych będzie uzależniony od tego, jaki podmiot prowadzi szkołę.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia m.in. na temat programu Płatnik, świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czy korzystanie z internetu w celach prywatnych w czasie pracy może być karalne?

Żyjemy w XXI wieku i obecnie niemal każdy z nas, w czasie pracy korzysta z dobrodziejstw Internetu. Niestety, bardzo często w czasie pracy Internet jest wykorzystywany w celach prywatnych. Co w tym złego? Wiele osób zadaje sobie takie właśnie pytanie. Okazuje się jednak, że korzystając z Internetu w czasie pracy do celów prywatnych, możemy narazić się na dość poważne sankcje.

Hobby w CV

Dokumenty aplikacyjne są niezwykle istotnym elementem w całym procesie rekrutacyjnym, dlatego, że są one zazwyczaj pierwszą formą kontaktu z pracodawcą. Aby przedstawić się w sposób interesujący warto jest skorzystać ze wszelkich sposobów, dzięki którym pracodawca zwróci na nas uwagę.

Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia

Pracownica, której wręczyłem wypowiedzenie zmieniające, odmówiła przyjęcia nowych warunków pracy. Czy w tej sytuacji w czasie trwania okresu wypowiedzenia mogę przenieść tę pracownicę do pracy fizycznej, nieodpowiadającej jej kwalifikacjom? Czy muszę wypłacić pracownicy 3-miesięczną odprawę pieniężną po upływie okresu wypowiedzenia?

Nadgodziny w zadaniowym czasie pracy

Osoby wykonujące pracę w zadaniowym czasie pracy mogą uzyskać dodatek za nadgodziny pod warunkiem, że nałożono na nie tyle zadań, że ich wykonanie w ramach norm czasu pracy było niemożliwe. Jeśli pracodawca prawidłowo stosuje zadaniowy system czasu pracy i wyznacza zadania, a pracownik może je wykonywać w obowiązującym go rozkładzie czasu pracy, wówczas nie otrzyma dodatku za godziny nadliczbowe.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku wypłacenia zaliczki na poczet premii

Pracownicy naszej firmy, poza wynagrodzeniem miesięcznym, są uprawnieni do premii miesięcznej. Premia jest pomniejszana proporcjonalnie za okres nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. W związku z powodzią i stratami, jakie ponieśliśmy z tego powodu, od maja do sierpnia br. wypłaciliśmy pracownikom premie miesięczne w formie zaliczki. Jak powinniśmy prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia i zasiłku w razie choroby pracowników?

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek wyrównawczy dla kobiety w ciąży

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje on m.in. pracownicy , która w czasie ciąży lub w okresie karmienia dziecka wykonuje pracę szkodliwą i uciążliwą dla zdrowia. Wysokość zasiłku stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, a miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Wysłanie w delegację za granicę

Delegacją zagraniczną, czyli podróżą służbową poza granice kraju jest wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika. Czas takiej podróży nie podlega w zasadzie wliczeniu do czasu pracy, z wyjątkiem podróży odbywanej w godzinach pracy. Pracownikowi przysługuje jednak zwrot kosztów podróż w wysokości i na warunkach określonych w przepisach.

Zwrot kosztów w razie odwołania z urlopu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca może odwołać pracownika z urlopu jeśli zachodzą okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu oraz w przypadku, gdy obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna. Warto jednak wiedzieć, że pracodawca podejmujący decyzję o odwołaniu pracownika z urlopu musi liczyć się z tym, że będzie go to kosztować. W takim przypadku jest on bowiem obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika, związane bezpośrednio z koniecznością powrotu do pracy.

Terminy dotyczące rozwiązywania umów o pracę

Pracodawca, podejmując decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy, musi pamiętać o ograniczeniach czasowych związanych ze złożonym oświadczeniem woli.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę ze względu na chorobę pracownika?

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Jeśli jednak okres choroby pracownika przedłuża się, pracodawca w pewnych sytuacjach może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia.

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy to okres, w którym pracownik nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy i może swobodnie korzystać z przysługującego mu czasu wolnego. Należy jednak pamiętać, że nawet wtedy pracodawcy przysługują wobec niego pewne uprawnienia. W świetle obowiązujących przepisów pracodawca ma prawo do odwołania pracownika z urlopu. Odwołanie to musi być jednak uzasadnione okolicznościami nieprzewidzianymi w chwili rozpoczynania urlopu.

Kiedy dochodzi do ciężkiego naruszenia praw pracownika przez pracodawcę

W przypadku, gdy pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Pojęcie ciężkiego naruszenia praw pracownika ma charakter klauzuli generalnej, która jest konkretyzowana przez praktykę i orzecznictwo.

Czy w czasie zatrudnienia można jeszcze raz zaproponować pracownikowi okres próbny?

Umowa na okres próbny jest przeznaczona w szczególności do sprawdzenia przez pracodawcę przydatności pracownika do pracy w zakładzie oraz poznanie przez pracownika warunków pracy w zatrudniającej go jednostce. Pracownik może zostać zatrudniony na okres próbny tylko jeden raz u danego pracodawcy, niedopuszczalne jest zawarcie kilku takich umów odnośnie co do różnych stanowisk pracy.

Czy czas szkolenia trzeba odpracować

Szkolenie może oznaczać zarówno szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jak i szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe pracownika. W tym pierwszym przypadku pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia takiego szkolenia i poniesienia jego kosztów, natomiast w tym drugim przypadku pracownik może liczyć również na urlop szkoleniowy. Czasu szkolenia nie trzeba odpracować.

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym pracownika?

„On się chyba wypalił” wypowiedziane przez jednego pracownika o drugim zabrzmiało jak wyrok. Jestem menedżerem, zarządzam kilkunastoosobowym zespołem. Chciałbym wiedzieć, jak rozpoznać wypalenie zawodowe pracownika i co robić, jeśli faktycznie ma miejsce.

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników tymczasowych

Pracodawcy coraz chętniej korzystają z pracowników tymczasowych. Obowiązująca od stycznia 2010 r. nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych usunęła kilka barier krępujących rozwój rynku.

Urlop bezpłatny

Pracownik przedstawił zaświadczenie z Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze go na wójta gminy. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu bezpłatnego pracownikowi, który został wybrany wójtem lub burmistrzem?

Jaką odpowiedzialność ponosi kadrowa za niedopełnienie obowiązków wobec komornika

Nasza kadrowa nie odpowiedziała na pismo komornika i nie dokonywała potrąceń z wynagrodzenia pracownika, wobec którego komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne. Czy w związku z tym zakład pracy może zostać ukarany przez komornika? Czy kadrowa może zostać pociągnięta do odpowiedzialności finansowej za niewywiązanie się z obowiązków wobec komornika?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika starającego się o rentę

Pracownik, który po zakończeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego jest nadal niezdolny do pracy, może ubiegać się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Pracodawca musi skompletować jego wniosek o rentę, jeżeli pracownik zwróci się do niego z taką prośbą.

Czy należy zmienić regulamin wynagradzania w sytuacji przejścia zakładu pracy?

Pracownicy przechodzący do nowego pracodawcy na zasadzie art. 23(1) Kodeksu pracy w warunkach, gdy regulamin wynagradzania u tego pracodawcy jest mniej korzystny od dotychczas obowiązującego ich regulaminu, zachowują uprawnienia w zakresie treści stosunku pracy i warunków wynagradzania do czasu upływu okresu ich wypowiedzenia.

Czy ustnie można uzasadnić wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę, który chce wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony obowiązek uzasadnienia takiego wypowiedzenia. Powszechnie przyjmuje się, że takie uzasadnienie musi nastąpić na piśmie, ale jednak niekoniecznie.

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę podczas urlopu?

Kodeks pracy nie określa, o jaki konkretnie urlop chodzi. Czy zatem można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jeśli przebywa on np. na urlopie bezpłatnym?

Likwidacja dofinansowania z PFRON do zatrudniania niepełnosprawnych?

Preferowani pracodawcy

Polscy specjaliści i menedżerowie z różnych branż najchętniej pracują w firmach, w których ceni się talenty, wytycza ścieżki kariery i stwarza możliwości rozwoju zawodowego. Wyniki badania Antal International dotyczące najbardziej pożądanych pracodawców pokazują, że większość organizacji, które znalazły się w rankingu stworzonym przez wyższą i średnią kadrę menedżerską, to nadal korporacje lub firmy międzynarodowe.

Czy można zastosować krótszy okres wypowiedzenia?

Kodeks pracy ściśle określa okresy wypowiedzenia, po których następuje rozwiązanie umowy. Poza przypadkiem, gdy pracodawca i pracownik sami uzgodnią skrócenie okresu wypowiedzenie, zastosowanie okresu krótszego niż przewidują to przepisy kodeksu jest bezskuteczne.

Czy abonamenty medyczne pracowników stanowią przychód podlegający opodatkowaniu

Zbieg tytułów wykonawczych do jednego wynagrodzenia

Potrącenia należności innych niż alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych w razie zbiegu potrąceń w sumie nie mogą przekroczyć 1/2 wynagrodzenia, a łącznie z należnościami na pokrycie świadczeń alimentacyjnych 3/5 wynagrodzenia.

Czy każdy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Przywrócenie do pracy to uprawnienie pracownika, z którym rozwiązano umowę o pracę w sposób – ogólnie mówiąc – sprzeczny z prawem. Jednak nie każdy pracownik będzie mógł z takim roszczeniem wystąpić do sądu pracy.

Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych

Jeżeli pracodawca nie chce płacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, to w pierwszej kolejności powinien udzielić mu odpowiednio – czasu wolnego albo dni wolnych od pracy.

Podzlecanie pracowników - kontrowersyjna uchwała SN

Podmiot wykonujący usługi na rzecz pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, powinien być płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy.

Choroba nauczyciela

Od 9 lat zatrudniamy nauczycielkę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Podejrzewamy, że cierpi na anoreksję. Czy dyrektor może wysłać ją na badania lekarskie i w przypadku orzeczenia lekarza o niezdolności do pracy rozwiązać z nią umowę? Czy wówczas będzie miała prawo do okresu wypowiedzenia? Czy należy jej się odprawa?

Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Firmy, których obroty spadły o 10 proc. w wyniku kryzysu lub powodzi, będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) rozpoczęła się likwidacja chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

Dopłaty do zatrudnienia niepełnosprawnych - nowelizacja

Zwiększenie dopłat do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a zmniejszenie - w przypadku zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych.

Czego nie mówić, aby nie tworzyć negatywnych relacji w pracy?

Niejednokrotnie przekonałam się, jaką siłę rażenia mogą mieć wypowiedzi moje, moich przełożonych i podwładnych. Na jakie słowa zwracać szczególną uwagę i których się wystrzegać, aby nie pojawiła się konieczność późniejszego naprawiania relacji w pracy?

Czy w ugodzie kończącej spór między pracownikiem a pracodawcą świadczenia obu stron muszą być tej samej wartości

Zbyt duże ustępstwa pracownika w ugodzie zawartej z pracodawcą mogą spowodować uznanie ugody za bezskuteczną (wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2010 r., I PK 51/10).

Kontrole w hipermarketach

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy z prośbą o przeprowadzenie kontroli w hipermarketach.

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę pod wpływem błędu lub groźby

Zasady dotyczące skuteczności składanych przez pracowników oświadczeń woli i ich ewentualnego wycofywania są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego.

Odwołanie pracownika zatrudnionego na podstawie powołania

Powołanie zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony skutkuje taką samą długością okresu wypowiedzenia jak przy umowie na czas nieokreślony. Na przykład okres wypowiedzenia dla pracownika posiadającego minimum 3-letni staż pracy wynosi 3 miesiące.

REKLAMA