REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca zdalna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ranking ulubionych lokalizacji do pracy zdalnej. Jest kilka miast z Polski

Cyfrowi nomadzi z całego świata wybrali ulubione lokalizacje do pracy zdalnej. W pierwszej dwudziestce europejskiego zestawienia są aż cztery polskie miasta. Ranking przygotowała platforma Preply. 

Praca zdalna: nowy wymiar prezentów firmowych. Dobrze sformatowany to dużo więcej niż skuteczny benefit

Dla pracujących zdalnie benefity pracownicze mają zupełnie inny wymiar. Dotyczy to także prezentów od pracodwcy dla pracownika. Będą one bardzo motywujące, ale pod pewnymi warunkami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej. Jakie koszty pokrywa pracodawca w związku z pracą zdalną pracownika? Ile powinien wynosić ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera podczas pracy zdalnej? 

REKLAMA

Wykonujesz pracę zdalną za granicą? Zwróć uwagę na przepisy podatkowe

Praca zdalna z innego kraju może nieść za sobą poważne konsekwencje podatkowe. Zatrudnianie pracowników wykonujących swoje obowiązki zdalnie z zagranicy może bowiem prowadzić do powstania tzw. zagranicznego zakładu, co skutkuje obowiązkiem odprowadzania podatków w kraju. Dowiedz się, jak minimalizować ryzyko podatkowe związane z pracą zdalną za granicą.

Pracodawca może odmówić pracy zdalnej. Czy rodzice dzieci do lat 4 i 8 mają pewną akceptację wniosku? [WZÓR ODMOWY Z UZASADNIENIEM]

Pracodawca może odmówić pracy zdalnej. Czy rodzice dzieci do lat 4 i 8 mają pewną akceptację wniosku? Odmowa pracy zdalnej dla rodzica dziecka do lat 4 może być uzasadniona organizacją pracy lub rodzajem pracy wykonywanej przez pracownika. Odmowa pracy zdalnej powinna być uzasadniona na piśmie. Oto wzór odmowy wraz z uzasadnieniem.

Praca zdalna dla rodziców dzieci do lat 4 i 8 - czy możliwa jest odmowa pracodawcy?

Rodzice dzieci do lat 4 i 8 na preferencyjnych zasadach mogą starać się o pracę zdalną. Ile dni pracy zdalnej przysługuje rodzicom małych dzieci? Czy możliwa jest odmowa pracodawcy, kiedy wniosek składa pracownik wychowujący dziecko do ukończenia 4 roku życia?

Wniosek o pracę zdalną na dziecko do lat 4 [WZÓR]

Rodzicom dzieci do lat 4 przysługuje szczególne uprawnienie do wnioskowania o pracę zdalną? Artykuł zawiera wzór wniosku do druku w formacie Word doc oraz pdf zgodny z aktualnymi przepisami. Podstawa prawna to art. 6719§ 6 Kodeksu pracy.

REKLAMA

Firmy wciąż zmuszają pracowników do powrotu do biur. Dlaczego nie są zadowolone z pracy zdalnej a nawet hybrydowej

Zmuszanie pracowników do powrotu do biur jest skuteczne, o czym świadczą statystyki. Pracodawcy naciskają coraz bardziej. Nawet jeśli godzą się na pracę hybrydową, nie traktują tego jako rozwiązania ostatecznego. Najpierw zmuszają do pracy w biurze dwa dni w tygodniu, potem trzy i tak dalej.

Praca zdalna dla niepełnosprawnych. Jest stanowisko Resortu Pracy

Praca zdalna dla osób niepełnosprawnych. To zagadnienie, którym jakiś czas temu zajął się Resort Pracy oraz Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Przyglądamy się odpowiedzi na petycję osoby niepełnosprawnej oraz odpowiadamy na wątpliwe pytania, m.in. w zakresie roszczenia do sądu pracy o pracę zdalną oraz sytuację rodziców i członków osób - które muszą opiekować się osobami z niepełnosprawnościami.

Od kiedy 36 dni poza biurem? Pracownicy chcieliby zwiększenia limitu już od 2025 r. MRPiPS prezentuje jasne stanowisko

36 zamiast 24 dni pracy zdalnej dla każdego. MRPiPS monitoruje sytuację. Czy już w 2025 r. będziemy mogli częściej pracować zdalnie? O okazjonalną pracę zdalną może wnioskować każdy, ale nikt nie musi jej dostać.

Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników. Najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa zbyt wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

Dziecko niepełnosprawne a praca zdalna. Przepisy, wzór wniosku

Czy wniosek o pracę zdalną złożony przez rodzica opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem jest dla pracodawcy wiążący? W jaki sposób ubiegać się o pracę w domu? Jak sporządzić odpowiednie pismo?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Kontrola PIP w zakresie pracy zdalnej i badania trzeźwości pracowników - wszystko, co musisz wiedzieć

Co kontroluje PIP w 2024 roku w zakresie pracy zdalnej i badania trzeźwości pracowników? Czy PIP przeprowadza kontrolę w miejscu świadczenia pracy zdalnej?

GIP: Cztery zgony na pracy zdalnej w 2023 roku, jeden pracownik ciężko ranny. W 2022 roku było tylko nieco lepiej

W 2023 roku do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono pięć wypadków przy pracy zdalnej. Na pięć osób poszkodowanych cztery poniosły śmierć, a jedna była ciężko ranna - poinformował Główny Inspektorat Pracy.

Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

Praca zdalna na wniosek pracownika. Czy pracodawca zawsze musi wyrazić na nią zgodę

Praca zdalna w przypadkach, które określa Kodeks pracy może być wykonywana na wniosek pracownika. Żeby tak się stało konieczna jest jednak zgoda pracodawcy. Pracodawca w pewnych sytuacjach może takiej zgody nie udzielić i wniosek pracownika odrzucić. Kiedy pracodawca może nie wyrazić zgody na pracę zdalną? Wyjaśniamy.

Praca staje się towarem globalnym. Rekruterzy nie znają granic a eksplozja pracy zdalnej wszystkim dała nowe możliwości

Polscy informatycy i finansiści najchętniej zatrudniani przez firmy z USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Ale polskie firmy też rekrutują fachowców w USA choć najpopularniejszymi rynkami były dla nich argentyński, kanadyjski i brytyjski. Jak radzili sobie globalni pracodawcy w 2023 roku, w jakich krajach zatrudniano pracowników z zagranicy, kto był zatrudniany na jakie stanowiska i jak klimat gospodarczy wpłynął na zwolnienia i wynagrodzenia?

Powrót do pracy w biurze? Tak, pod warunkiem, że są atrakcje

Jakimi sposobami firmy próbują ściągnąć pracowników z powrotem do biur? Jak zmieniają się same biura? Czy pracownicy chętni są do powrotu z home office, jeśli na miejscu czekają rozmaite kulturalne i edukacyjne eventy? 

Chcesz wypróbować workation? W tych państwach nie musisz się martwić o pozwolenie na pracę

Łączenie pracy z wakacjami staje się coraz bardziej popularne. Szacuje się, że życie cyfrowego nomady wybrało już 35 milionów osób. W których miejscach można pracować online, aby nie martwić się o kwestie prawne? 

Okazjonalna praca zdalna. Pracownik może pracować zdalnie – ale na własny koszt. Pracodawca nie musi nawet zapewnić narzędzi i sprzętu

Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika przez maksymalnie 24 dni w ciągu roku. Przepisy Kodeksu pracy regulują okazjonalną pracę zdalną w ten sposób, że zakres obowiązków, jakie ma pracodawca jest znacząco węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. Pracodawca nie musi pokrywać kosztów okazjonalnej pracy zdalnej, a nawet zapewnić pracownikowi narzędzi i materiałów.

Praca zdalna 2024. Biura nie pójdą do likwidacji bo tylko co piąty pracownik chce pracować zdalnie

Najpierw był zrozumiały psycholigicznie opór przed wymuszanym powrocie do biur gdy pandemia się skończyła, ale teraz już wszystko spowszedniało. Zdecydowana większość pracowników jest gotowa pracować wyłącznie w firmie lub łączyć pracę zdalną z biurowa. Entuzjaści home office stanowią znikomą mniejszość.

Praca zdalna 2024. Jakie prawa ma pracownik w czasie awarii prądu i Internetu? Czy pracodawca zapłaci?

Okresowe przerwy w dostawie prądu czy dostępu do internetu są coraz powszechniejszym zjawiskiem i nierozerwalnie wiążą się z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Jak powinien postąpić pracownik, który w takiej sytuacji czasowo straci możliwość świadczenia pracy zdalnej? Przede wszystkim powinien powiadomić o swojej sytuacji pracodawcę, a następnie zastosować się do wydawanych przez niego poleceń, które mogą obejmować dalsze świadczenie pracy w siedzibie firmy.

Praca zdalna. Co należy się pracownikowi, który pracuje zdalnie

Praca zdalna, którą pracownik wykonuje zazwyczaj w swoim domu powoduje konieczność poniesienia określonych kosztów. Urządzenia używane podczas pracy zdalnej zużywają energię elektryczną, korzystanie z połączeń telefonicznych bądź internetowych także kosztuje. W niektórych przypadkach pracownik używa do pracy zdalnej swoich własnych narzędzi lub urządzeń. Przepisy prawa pracy określają, kto ponosi koszty pracy zdalnej i w jakiej wysokości.

Praca zdalna. Kiedy pracodawca może cofnąć polecenie pracy zdalnej

Praca zdalna może być wykonywana na polecenie pracodawcy. Przepisy prawa pracy określają, w jakich sytuacjach pracodawca może wydać polecenie pracy zdalnej. Polecenie to pracodawca może także cofnąć. Kiedy jest to możliwe? 

4 dodatkowe dni płatnego urlopu czyli „Wellness Friday” - nowoczesne miejsce pracy [WYWIAD]

Jak dziś wygląda nowoczesne miejsce pracy? Praca zdalna to standard, ale pracodawcy oferują swoim pracownikom o wiele więcej. Biuro ma być przyjaznym miejscem pracy. Dążenie do tego celu zapewnia m.in. polityka „Pracy Dopasowanej Do Życia” (Work That Fits Your Life)? Przyznanie pracownikom 4 dodatkowych dni płatnego urlopu, tzw. Wellness Friday to tylko jedna z nowoczesnych inicjatyw. O współczesnych praktykach w zarządzaniu zespołami opowie Katarzyna Turkiewicz, Prezeska Hewlett Packard Enterprise Global Business Center.

Okazjonalna praca zdalna w 2024 r.

Okazjonalna praca zdalna jeden z rodzajów pracy zdalnej. Praca może być wykonywana w ten sposób na wniosek pracownika. Przepisy Kodeksu pracy określają maksymalny limit dni okazjonalnej pracy zdalnej. Ile będzie wynosił w 2024 r.?

Wynagrodzenie za pracę zdalną. ile ryczałtu na energię elektryczną, wodę, meble - brutto i na rękę

Praca zdalna – stała i okazjonalna od pół roku funkcjonuje w oparciu o przepisy Kodeksu pracy. Wiele wątpliwości związanych z pracą wykonywaną poza siedzibą firmy zostało wyjaśnionych. Natomiast praktyka pokazuje jak rozstrzygać kwestie takie jak choćby ryczałt za pracę zdalną.

Odpowiedzialność pracodawcy za dane osobowe przetwarzane w prywatnym komputerze pracownika pracującego zdalnie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 5 października 2023 r. podtrzymał decyzję Prezesa UODO, w której nałożono karę upomnienia na pracodawcę za brak odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych mających zapewnić bezpieczeństwo przetwarzanych danych osobowych na prywatnych komputerach pracowników wykorzystywanych do pracy zdalnej.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

Praca zdalna – w jaki sposób wpływa na dobrostan pracowników? Zalety są większe niż wady

Ponad 20 proc. Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo. Główne zmiany, jakie wywołała praca zdalna w Polsce związane są z oszczędnością czasu na dojazdach, możliwością dłuższego snu czy też zaoszczędzeniu pieniędzy. Jednocześnie osoby pracujące hybrydowo mają problemy z rozdzieleniem życia prywatnego i zawodowego. Czy taki tryb pracy jest więc słusznym kierunkiem, biorąc pod uwagę wellbeing pracownika? 

Elastyczne formy zatrudnienia: Analiza wyzwań i korzyści

W dzisiejszym dynamicznym świecie, rynki pracy ulegają stałym przemianom, napędzanym postępem technologicznym, zmianami społecznymi i gospodarczymi. Nowe formy zatrudnienia, takie jak praca zdalna, umowy o dzieło i outsourcing, stają się coraz popularniejsze, dostarczając pracodawcom i pracownikom nowych możliwości i wyzwań. 

Izolacja pracownicza w erze pracy zdalnej

Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej, pojęcie izolacji pracowniczej staje się coraz bardziej aktualne. Pracownicy zdalni, choć cieszą się korzyściami związanymi z elastycznym miejscem pracy, często doświadczają pewnego stopnia izolacji społecznej.

Praca zdalna wskutek wystąpienia siły wyższej. Kiedy pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnej

Praca zdalna może okazać się rozwiązaniem, kiedy w zakładzie pracy dochodzi np. do awarii, której skutki stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo i higienę pracy. W takiej sytuacji pracodawca może polecić, by pracownicy wykonywali czasowo pracę zdalną. Co mówi na ten temat Kodeks pracy? Wyjaśniamy.

Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej?

Praca zdalna od 2023 roku uregulowana została w Kodeksie pracy. Jak przepisy regulują odmowę pracy zdalnej? Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży, rodzicom dziecka do 4 roku życia albo pracy zdalnej okazjonalnej?

Czy PIP może sprawdzić powody, dla których pracodawca odrzucił wniosek o pracę zdalną

Pracodawca przewiduje, że będzie otrzymywał od pracowników wnioski o pracę zdalną. Wychodzi z założenia, że w szczególnych przypadkach będzie odmawiał ich uwzględnienia. Czy w razie ewentualnej kontroli ze strony PIP inspektorzy zbadają, dlaczego pracodawca nie uwzględnił wniosku o pracę zdalną?

Praca zdalna: Wyzwania i korzyści dla pracodawców i pracowników

W ostatnich latach jednym z najbardziej widocznych trendów na rynku pracy stało się przyspieszone przyjmowanie modelu pracy zdalnej. W miarę postępu technologicznego i zmieniających się oczekiwań pracowników, coraz więcej firm decyduje się na elastyczne podejście do organizacji pracy. Praca na odległość niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.

Utrzymywanie silnych relacji pracowników zdalnych: Klucz do efektywnej współpracy

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, praca zdalna stała się nieodłączną częścią wielu organizacji. Choć niewątpliwie przynosi ona liczne korzyści, to utrzymanie silnych relacji między pracownikami staje się kluczowym wyzwaniem. Jak zatem efektywnie budować współpracę i wzmacniać więzi, gdy zespół rozproszony pracuje na odległość?

Wniosek o pracę zdalną – dziecko do lat 8 [WZÓR]

Jak napisać wniosek o pracę zdalną dla rodziców dziecka do 8 lat? Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia 8 roku życia składa wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy. Jak wygląda wzór wniosku o pracę zdalną dla rodziców dzieci do 8 lat?

Zmiany w prawie pracy: Monitor stacjonarny i szkła kontaktowe dla pracownika [od 17 listopada 2023 r.]

Pracownik pracujący na laptopie ma prawo zażądać od pracodawcy wyposażenia stanowiska pracy w monitor stacjonarny. Dzięki temu podepnie laptopa do monitora zwiększając komfort swojej pracy. Dotyczy to także stanowiska pracy w domu pracownika zdalnego. Takie jego doposażenie w praktyce pozwoliłoby pracownikowi tanio odkupić od pracodawcy monitor (po kilku latach użytkowania). 

Praca zdalna. Co trzecia firma w Polsce ułatwia swoim pracownikom zgłoszenie pracy zdalnej

Od wdrożenia nowelizacji Kodeksu pracy regulującej kwestię pracy zdalnej minęło ponad pół roku. Jak wynika z badania Webcon, obecnie 32 proc. firm w Polsce używa elektronicznych systemów do obsługi i zgłaszania wniosków o pracę zdalną. Pozostałe przedsiębiorstwa nadal nie zautomatyzowały tego procesu. W 42 proc. organizacji informację o pracy zdalnej przekazuje się osobiście, podczas rozmowy, w 27 proc. mailem, a w 10 proc. przypadków w formie papierowej.

Praca zdalna: Wyzwania i rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swoich pracowników do świata pracy zdalnej. Praca zdalna i mobilna stały się nieodłącznymi elementami współczesnego rynku pracy, pozwalając pracownikom na elastyczność i równocześnie wspierając przedsiębiorstwa w obniżaniu kosztów operacyjnych. Niemniej jednak, wraz z rozwojem pracy zdalnej pojawiają się nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem pracowników, które wymagają uwagi i odpowiednich rozwiązań. 

Czy ryczałtowe refundacje związane z pracą zdalną podlegają opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymane przez pracowników świadczenia związane z pracą zdalną, takie jak ryczałtowe refundacje za internet czy energię elektryczną, nie są traktowane jako przychód pracownika i nie podlegają opodatkowaniu.

Okazjonalna praca zdalna – czy pracodawca powinien pokryć koszty poniesione przez pracownika

Zgodnie z art. 67(33) § 1 Kodeksu pracy, każdy pracownik ma prawo wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o okazjonalne wykonywanie pracy zdalnej poza stałym miejscem wykonywania swoich obowiązków. Co z kosztami poniesionymi przez pracownika podczas wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracodawca ma obowiązek je pokryć? Wyjaśniamy. 

Home Office: Nowa rzeczywistość pracy zdalnej

Home office (dosł. domowe biuro), znane również jako praca zdalna czy praca na odległość, to termin coraz częściej pojawiający się w dzisiejszym świecie pracy. Definiuje on pracę, która jest wykonywana poza tradycyjnym miejscem pracy, czyli biurem lub zakładem pracy. Oznacza to, że pracownik może wykonywać swoje obowiązki zawodowe z wygodnego, domowego środowiska.

Praca zdalna na polecenie pracodawcy. Jak to możliwe?!

Praca zdalna może być co do zasady wykonywana przez pracownika na podstawie uzgodnienia pomiędzy stronami umowy o pracę dotyczącego pracy zdalnej. Kodeks pracy dopuszcza jednak możliwość wykonywania pracy zdalnej również na polecenie pracodawcy. W jakich sytuacjach pracodawca ma prawo wydać polecenie wykonywania pracy zdalnej?

Telepraca transgraniczna. Jak skorzystać z Porozumienia ramowego, którego stroną jest ZUS

Telepraca transgraniczna to praca zdalna świadczona przez pracownika na rzecz pracodawcy, którego siedziba znajduje się w innym państwie niż państwo zamieszkania pracownika. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest stroną porozumienia ramowego instytucji zabezpieczenia społecznego krajów Unii Europejskiej w sprawie telepracy transgranicznej. Porozumienie umożliwia ustalenie, prawo jakiego kraju stosuje się w danym przypadku telepracy transgranicznej. Co trzeba zrobić, żeby zostać objętym działaniem Porozumienia ramowego?

Praca zdalna. Pracownicy zdalni i pracujący stacjonarnie są sobie równi. W razie dyskryminacji pracownik od nowego roku dostanie co najmniej 4242 zł!

Praca zdalna, po wygaśnięciu możliwości świadczenia pracy na warunkach telepracy to jedyna przewidziana przepisami forma wykonywania pracy poza siedzibą pracodawcy. Sytuacja, w której część pracowników zatrudnionych u pracodawcy pracuje zdalnie, a część – stacjonarnie może prowadzić do podziałów wśród personelu, a nawet nierównego traktowania pracowników przez pracodawcę. Kodeks pracy zawiera przepisy, które mają zapobiegać dyskryminacji ze względu na wykonywanie pracy zdalnej. Pracodawca, który dopuści się dyskryminacji zapłaci dyskryminowanemu pracownikowi ponad 4 tys. zł!

Praca zdalna. Koszty musi ponieść pracodawca

Praca zdalna wykonywana jest poza siedzibą pracodawcy, zazwyczaj w mieszkaniu lub domu pracownika, często z użyciem narzędzi i urządzeń należących do niego. Zasady ponoszenia kosztów związanych z pracą zdalną określa Kodeks pracy. Jakie koszty pracy zdalnej musi pokryć pracodawca? W jaki sposób ustala się zasady pokrywania tych kosztów? Jakie świadczenia przysługują pracownikowi za korzystanie z należących do niego narzędzi i urządzeń?

REKLAMA