REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca za granicą, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wcześniejsza emerytura

Nasza pracownica 30 grudnia 2008 r. ukończyła 55 lat. Ma udokumentowane 32 lata okresów składkowych i nieskładkowych (5 lat studiów). Po studiach podjęła zatrudnienie, w którym w dalszym ciągu pozostaje. Od 1 stycznia 2008 r. dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność. W listopadzie 1999 r. przystąpiła do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Czy w 2011 r. może wystąpić o przyznanie jej prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

Czy spadkobierca musi spłacić zadłużenie spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek

Dwa miesiące temu zmarł mój brat, który w spisanym testamencie uczynił mnie jedynym spadkobiercą. Między innymi przekazał mi swoją firmę. Okazało się, że pozostawił w ZUS nieopłacone składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Czy jeśli przyjmę spadek, będę musiał spłacić te zaległości?

Ułatwienia w ZUS dla jednoosobowych firm

Od 1 marca 2010 r. osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i przekazuje do ZUS dokumenty w formie papierowej, może prosić pracownika ZUS o wypełnienie za nią dokumentu ZUS DRA. Z czasem taka pomoc ZUS skierowana do płatników składek ma być rozszerzana na inne dokumenty.

Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS

ZUS przypomina, że w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zwiększa się grupa osób zwolnionych z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejne miesiące.

REKLAMA

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla płatników składek oraz osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Szkolenia dotyczą m.in. zasad obejmowania ubezpieczeniami oraz problematyki opłacania i rozliczania składek.

Renta rodzinna po zmarłym renciście

Kwota bazowa, przyjęta do ustalenia wcześniej przyznanej renty z tytułu niezdolności do pracy jest podstawą do obliczenia renty rodzinnej po zmarłym pracowniku.

Elektroniczne zapytania - nowa usługa ZUS

Na portalu internetowym e-Inspektorat.zus.pl dostępna jest nowa usługa elektronicznych zapytań w kwestiach emerytur pomostowych.

Bezpłatne konsultacje ekspertów ZUS

13 kwietnia br. każdy zainteresowany może uzyskać informacje i pomoc w rozwiązaniu swoich problemów z dziedziny zasiłków, ubezpieczeń i składek oraz emerytur. Eksperci Centrali ZUS będą udzielać bezpłatnych konsultacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Podwójne opodatkowanie za pracę w Finlandii

Dnia 11 marca 2010 r. weszła w życie Konwencja zawarta między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Finlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, która zastąpiła obowiązującą dotychczas polsko-fińską umowę z 1977 r.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Obejmują one m.in. wprowadzenie do programu Płatnik.

Jednolite standardy umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek ZUS

Sytuacja finansowa przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek na ubezpieczenie społeczne, będzie oceniana według jednolitych standardów - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, trwającej łącznie do 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Po tym okresie wypłatę zasiłku przejmuje ZUS.

Zmiany w ubezpieczeniu wypadkowym

Od 1 kwietnia 2010 r. określono w nowy sposób grupy działalności, kategorie ryzyka i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla poszczególnych grup działalności.

Nowy certyfikat ZUS do programu Płatnik

Od dzisiaj, 1 kwietnia, wszyscy płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego - powinni dokonać importu do programu Płatnik nowego certyfikatu ZUS.

Kontrola chorych na zwolnieniach lekarskich

Obowiązkiem przebywającego na zwolnieniu lekarskim jest leczenie i rehabilitacja, poprzez które powinien wrócić do zdrowia.

Połowa Polaków krytykuje system ubezpieczeń emerytalnych

24 proc. Polaków jest zadowolonych z systemu ubezpieczeń emerytalnych, a 50 proc. go krytykuje - wynika z sondażu CBOS. Z kolei pracę ZUS dobrze ocenia 22 proc. badanych, a źle 57 proc.

Wypłata zasiłków

Z tytułu niezdolności do pracy zatrudniony ma prawo do świadczeń w formie zasiłku pieniężnego. Niezdolność do pracy może wynikać z wypadku bądź długotrwałej choroby.

Zasiłek chorobowy

Osoba, która miała wypadek udając się do pracy lub wracając z niej ma prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego

Oszczędzanie na emeryturę - tak, ale w przyszłości

Polacy oszczędzanie na emeryturę odkładają na później. Aż 75 proc. społeczeństwa przyznaje, że poza odprowadzaniem obowiązkowej składki na ZUS i OFE, nie oszczędza dodatkowo na emeryturę - wynika z raportu „Emerytura po polsku”  firmy doradczej On Board PR Ecco Network opartego o badania zrealizowane przez PBS DGA.

Wysyłanie elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych

Brak możliwości składania elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych.

Zgłaszanie i wyrejestrowywanie z ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, w tym także zleceniobiorca (osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia), podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy należy do płatnika składek – zleceniodawcy.

Zwolnienia z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zleceniobiorców

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców, a także osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, co do zasady stanowi przychód.

Minimalna emerytura dla każdego

Centrum im. Adama Smitha przygotowało dla rządu propozycje zmian w systemie emerytalnym, proponując upodobnienie go do systemu kanadyjskiego. Zgodnie z nim, każdy dostawałby emeryturę minimalną, a na resztę odkładał sam.

Zmiana zasad wydawania karty EKUZ

1 maja 2010 r. wchodzą w życie przepisy, zmieniające dotychczasowe regulacje obowiązujące w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia.

Kto będzie wypłacał emeryturę z ZUS dla repatrianta zamieszkałego w Czechach

Pracownik otrzymuje z ZUS wcześniejszą emeryturę jako repatriant z azjatyckiej części byłego ZSRR. Przy ustalaniu świadczenia ZUS uwzględnił mu zagraniczne okresy zatrudnienia wynoszące łącznie 22 lata oraz okresy zatrudnienia w Polsce – 3 lata. Chcemy oddelegować pracownika do pracy w Czechach – otwieramy tam oddział firmy. Pracownik chce zamieszkać w Czechach na stałe, ponieważ tam mieszka jego rodzina. ZUS uwzględnił okresy zatrudnienia za granicą pod warunkiem, że pracownik będzie mieszkał w Polsce. Czy po wyjeździe z Polski pracownik straci prawo do emerytury?

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. zasad ustalania prawa do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa oraz emerytur pomostowych.

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Status członka rodziny nie zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osób pobierających stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, na które zostały skierowane przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy.

Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który wykorzystał pełny okres pobierania zasiłku chorobowego i nadal jest niezdolny do pracy, lecz dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdrowia i powrót do pracy.

Zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia

Kobiecie w ciąży, z którą rozwiązano umowę o pracę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy, przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla płatników składek

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla płatników składek. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik oraz świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

ZUS odpowiada na pytania dotyczące emerytur pomostowych

Pracodawcy opłacający składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) oraz osoby zainteresowane problematyką emerytur pomostowych mogą kierować pytania na specjalną skrzynkę mailową uruchomioną przez ZUS.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZZA

Formularz ZUS ZZA należy wypełnić w celu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego ubezpieczonego, który z danego tytułu podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także w przypadku zmiany lub korekty danych osoby ubezpieczonej zgłoszonych na formularzu ZUS ZZA.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZWUA

Formularz ZUS ZWUA wypełnia płatnik składek w celu wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczenia zdrowotnego i /lub zdrowotnego lub zgłoszenia korekty danych o wyrejestrowaniu.

Zgłoszenie ubezpieczonego

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi i/lub ubezpieczeniem zdrowotnym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń.

Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ZUS ZSWA

Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych nałożyła na płatników składek obowiązek prowadzenia m.in. ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZWPA

Formularz ZUS ZWPA należy wypełnić w celu wyrejestrowania płatnika składek będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, wyrejestrowania płatnika składek będącego osobą fizyczną, lub zgłoszenia korekty danych wyrejestrowania płatnika składek.

Rodzaje formularzy zgłoszeniowych ZUS

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnicy składek mają obowiązek sporządzania dokumentów ubezpieczeniowych i przekazywania ich do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzaje formularzy rozliczeniowych ZUS

Komplet dokumentów rozliczeniowych składa się z deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i dołączonych do niej imiennych raportów miesięcznych (odpowiednio ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA).

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZUA

Formularz ZUS ZUA wypełnia płatnik składek w celu zgłoszenia osoby z danego tytułu ubezpieczenia do ubezpieczeń lub w celu zgłoszenia zmiany/korekty danych dotyczących osoby ubezpieczonej zgłoszonymi na formularzu ZUS ZUA.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZPA

Formularz ZUS ZPA przeznaczony jest dla płatników składek będących osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZIUA

Formularz ZUS ZIUA wypełnia się dla osób zgłoszonych na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA w przypadku, gdy uległy zmianie lub wymagają korekty dane identyfikacyjne ubezpieczonego (tj. numer PESEL, NIP, seria i numer dowodu osobistego albo paszportu, nazwisko, imię pierwsze, data urodzenia).

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZIPA

Formularz ZUS ZIPA należy wypełnić w celu zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej podanych w zgłoszeniu płatnika składek ZUS ZPA, zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek będącego osobą fizyczną, podanych w zgłoszeniu płatnika składek ZUS ZFA, a także zgłoszenia zmiany/korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek – podanych w bloku III wcześniej złożonego dokumentu ZUS ZIPA.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZFA

Formularz ZUS ZFA przeznaczony jest dla płatników składek będących osobami fizycznymi.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZCNA

Formularz ZUS ZCNA przeznaczony jest do zgłoszenia danych o członku rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenia utraty uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny zgłoszonego uprzednio na druku ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA, a także dokonania zmiany/korekty danych dotyczących członka rodziny zgłoszonego na druku ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZBA

Formularz ZUS ZBA należy wypełnić w celu zawiadomienia o rachunkach bankowych płatnika składek, nowym rachunku bankowym, zamknięciu dotychczasowego rachunku, lub zmianie/korekcie danych dotyczących rachunku bankowego.

Składki dla osób rozpoczynających działalność

Powszechnie wiadomo, że osoby rozpoczynające działalność po raz pierwszy, mają prawo do opłacania preferencyjnych składek na ZUS.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZAA

Formularz ZUS ZAA należy wypełnić w celu zawiadomienia o adresie prowadzenia działalności, nowym adresie prowadzenia działalności, likwidacji działalności pod wcześniej wskazanym adresem, lub zmianie lub korekcie adresu prowadzenia działalności.

Korygowanie dokumentów ubezpieczeniowych w związku z reklamacjami ubezpieczonych dotyczącymi informacji o stanie konta w ZUS

W przypadku gdy po otrzymaniu informacji o stanie indywidualnego konta w ZUS ubezpieczony stwierdzi, że na jego koncie nie zostały zewidencjonowane wszystkie należne składki na ubezpieczenie emerytalne lub zostały zewidencjonowane w niewłaściwej wysokości, obowiązuje niżej opisany tryb.

Zmiany w programie Płatnik - ZUS organizuje bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych III Oddział w Warszawie organizuje dla płatników składek bezpłatne szkolenie na temat "Program Płatnik wersja 8.01.001 - omówienie zmian wprowadzonych w nowej wersji programu".

REKLAMA