REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca za granicą, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Brak opłacenia składki w ZUS to brak prawa do świadczenia przedemerytalnego

Brak opłacenia składki na ubezpieczenia społeczne za dany okres wykonywania pracy zarobkowej, nieobjęty obowiązkiem ubezpieczenia, skutkuje wyłączeniem tego okresu ze stażu emerytalnego, od którego zależy prawo do świadczenia przedemerytalnego (wyrok Sądu Najwyższego z 15 kwietnia 2011 r., sygn. akt I UK 375/10).

Nie zabraknie pieniędzy na wypłaty emerytur - nowe rozporządzenie

Rząd przyjął rozporządzenie, zakładające przekazanie 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do dyspozycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze mają być przeznaczone na wypłatę bieżących świadczeń. Dokument przygotował resort pracy.

Coraz więcej osób potwierdza w ZUS Profil Zaufany ePUAP

Profil Zaufany ePUAP jest odpowiednikiem podpisu elektronicznego, umożliwiającego korzystanie z e-administracji, m.in. składanie wniosków do ZUS za pomocą Internetu. Do ZUS zgłasza się coraz więcej osób, aby bezpłatnie potwierdzić Profil Zaufany.

Rozliczanie składek z umowy na zastępstwo

Jedna z naszych pracownic poszła na urlop wychowawczy. Na jej miejsce chcemy zatrudnić na zastępstwo inną naszą pracownicę, która obecnie pracuje na 1/2 etatu. Czy możemy podpisać z nią taką umowę? Jeśli tak, to czy należy pracownicę zgłosić odrębnie do ubezpieczeń z tytułu pracy na podstawie umowy na zastępstwo i jak wykazywać ją w raportach do ZUS?

REKLAMA

Renta rodzinna za okres wakacji

Uczeń lub student może pobierać rentę rodzinną nie tylko w czasie nauki, ale również w miesiącach wakacyjnych. Jeśli udowodni, że od października rozpoczyna kształcenie na studiach wyższych, świadczenie przysługuje mu również za wrzesień.

Kontynuowanie zatrudnienia przez pracownika młodocianego - zgłoszenie w ZUS

Które świadczenia pracownicze podlegają zwolnieniu od podatku?

Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) oraz funduszu związków zawodowych (FZZ) podlegają limitowanemu zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy PIT. Od 2009 r. poszerzeniu uległ zakres wskazanego zwolnienia także na świadczenia pieniężne. Uprzednio zwolnieniu podlegały wyłącznie świadczenia rzeczowe.

Zasiłek chorobowy z zagranicy wyklucza prawo do emerytury w Polsce

Osoba mająca stałe miejsce zamieszkania za granicą, pobierająca zasiłek chorobowy z tytułu pracy wykonywanej w kraju miejsca zamieszkania, nabywa prawo do emerytury w Polsce z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku (uchwała Sądu Najwyższego z 7 czerwca 2011 r., II UZP 3/11).

REKLAMA

Czy prawo do umorzenia zaległości wobec ZUS zostanie przywrócone?

Senat nie wprowadził poprawek do nowelizacji m.in. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, umożliwiającej złożenie wniosku o umorzenie zaległości wobec ZUS przez kobiety prowadzące działalność gospodarczą, które były np. na zasiłku macierzyńskim.

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Prowadzę działalność gospodarczą i dobrowolnie podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. Obecnie jestem w ciąży. Czy mogę podwyższyć podstawę wymiaru składek, aby po urodzeniu dziecka otrzymywać wyższy zasiłek macierzyński?

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez ZUS

Od większości decyzji wydawanych przez ZUS przysługuje odwołanie do sądów powszechnych. W przypadku decyzji w sprawach o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne należy najpierw dochodzić swoich praw, składając wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Będzie można przeliczyć emerytury - nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wczoraj, 2 sierpnia, nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona adresowana do osób, które uzyskały świadczenia emerytalne, ale kontynuują pracę na etacie.

Kontrola ZUS u pracodawcy

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą podlegają okresowej kontroli upoważnionych do tego organów. Jednym z nich jest ZUS, który przeprowadza kontrole planowe albo doraźne.

Spada liczba emerytów i rencistów

W czerwcu spadła liczba emerytów i rencistów - podał ZUS.

Losowanie członków OFE

W siedzibie Centrali ZUS odbyło się losowanie przydziału do otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Przydział otrzymało 109 275 osób.

Zasiłek dla pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy u innego pracodawcy

Zatrudniliśmy pracownika na pół etatu od 1 czerwca 2011 r. Jest to jego drugie zatrudnienie, gdyż pracuje on już w innej firmie także na pół etatu. W tamtym zakładzie pracy pracownik uległ 3 czerwca br. wypadkowi, który został uznany za wypadek przy pracy. Z tego powodu od 3 czerwca br. pozostaje on na zwolnieniu lekarskim. Niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem powstała w czasie, gdy jeszcze nie zgłosiliśmy pracownika do ubezpieczeń społecznych (zrobiliśmy to 7 czerwca 2011 r. z datą od 1 czerwca br.). Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty jakiegokolwiek świadczenia w sytuacji, gdy pracownik ten nie ma u nas wystarczająco długiego okresu ubezpieczenia?

Jakie raporty złożyć w ZUS za pracownika, który nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik był nieobecny w pracy przez cały czerwiec br. Poinformował firmę, że jest chory, ale zgubił zwolnienie lekarskie. Nie dostał w czerwcu żadnego wynagrodzenia. Poinformowaliśmy go, że wynagrodzenie chorobowe otrzyma dopiero po dostarczeniu odpisu zwolnienia. Co zrobić, jeśli nie mamy jeszcze oryginału zaświadczenia? Jak rozliczyć składki, jeśli odpis zwolnienia lekarskiego pracownik przysłał faksem?

Nowe zasady przedawnienia należności z tytułu składek

Od 20 lipca obowiązuje poszerzony katalog przypadków wydłużających bieg terminu przedawnienia w odniesieniu do należności składkowych. Od tego dnia zaczęły też obowiązywać nowe zasady dotyczące zwrotu i przedawnienia składek nienależnie opłaconych.

Zmiany w świadczeniach dla ZUS 2011

Od 20 lipca zmienił się katalog przypadków wydłużających bieg terminu przedawnienia w odniesieniu do należności składkowych. Obowiązują także nowe zasady dotyczące zwrotu i przedawnienia składek nienależnie opłaconych.

Należności firm dla ZUS przedawnią się później

Wydłużenie biegu terminu przedawnienia oraz nowe zasady zwrotu to efekt zmian w Ustawie o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy dotyczą bezpośrednio przedsiębiorców.

Oszczędzanie na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego

Wypłata środków zgromadzonych na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w zależności od wniosku oszczędzającego albo osoby uprawnionej będzie dokonywana jednorazowo albo w ratach.

Wnioski o umorzenie składek na Fundusz Pracy tylko do 1 sierpnia

1 sierpnia 2011 r. upływa termin składania w ZUS wniosków o umorzenie zaległych składek na Fundusz Pracy. O umorzenie mogą występować kobiety, które prowadziły działalność gospodarczą lub współpracowały przy jej prowadzeniu, a jednocześnie przebywały na urlopie wychowawczym.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenie, którego tematyka obejmuje ustalanie prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń - rozliczenie pracownika na urlopie wychowawczym

Zdarza się, że płatnik rozlicza w ZUS osobę łączącą pracę na etacie z dodatkową działalnością zarobkową. Rozliczenia takie sprawiają trudność, gdy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy.

Forma korekty dokumentacji rozliczeniowej

Wraz ze wspólnikiem prowadzimy zakład usługowy – obecnie zatrudniamy 26 osób. ZUS wezwał nas do złożenia korekt raportów i deklaracji za 2007 r. Problem w tym, że w 2007 r. firma dopiero zaczynała działalność i zgłaszaliśmy w ZUS w sumie tylko 4 osoby, a zatrudnienie zaczęło rosnąć od 2008 r. W 2007 r. nie mieliśmy jeszcze obowiązku składania dokumentów w formie elektronicznej – składaliśmy po prostu wydruki z programu Płatnik w formie papierowej. Czy korekty należy złożyć w formie obecnie nas obowiązującej (przekaz elektroniczny) czy w formie papierowej, tak jak były złożone w 2007 r.?

Opodatkowane wynagrodzenia pracownika przebywającego za granicą

Podstawowe znaczenie przy ustalaniu miejsca opodatkowania dochodów osiąganych przez pracowników oddelegowanych do pracy w innym państwie ma to, czy ich pobyt za granicą był krótszy czy dłuższy niż 183 dni w roku podatkowym. Jeśli pracownik pracuje za granicą dłużej niż 183 dni, od jego dochodów trzeba opłacić podatek za granicą i rozliczyć go w Polsce dopiero po zakończeniu roku podatkowego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenie z zakresu bhp pracodawców z sektorów: budownictwa, ochrony zdrowia, transportu i przetwórstwa przemysłowego.

Zasiłek rodzinny i becikowe - zmiana zasad ustalania prawa do świadczeń rodzinnych

Zmienią się zasady ustalania prawa do świadczeń rodzinnych związanych z urodzeniem dziecka. Niezbędne będzie przedstawienie zaświadczenia o pozostawaniu pod opieką medyczną. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2012 r.

Zmiana zasad zwrotu przez ZUS nienależnie opłaconych składek

Płatnicy składek, którzy nienależnie opłacili składki, mogą dochodzić zwrotu nadpłaty w ciągu 10 lat od dnia otrzymania zawiadomienia o nadpłacie z ZUS. ZUS musi zawiadomić płatnika składek o kwocie nadpłaty, jeżeli jej wysokość jest większa niż 8,80 zł. 

Praca za granicą a ciągłość pracy

Ciągłość pracy jest swoistą konstrukcją z zakresu prawa pracy polegającą na sumowaniu okresów pracy w różnych zakładach i uznawanie ich za jeden nieprzerwany okres zatrudnienia, o ile zmiana miejsca pracy nastąpiła zgodnie z przepisami prawa pracy.

Składki za osobę wykonującą kilka zleceń

Obowiązek ubezpieczeń ze zlecenia a prawo do renty socjalnej

Chcemy zatrudnić na umowę zlecenia osobę pobierającą rentę socjalną. Jakie składki będziemy płacić od tej umowy zlecenia? Ile może zarobić taka osoba, aby nie utracić prawa do renty?

Abolicja w płaceniu składek dla przedsiębiorczych matek

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą będą mogły skorzystać z abolicji w płaceniu składek ZUS.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to pomimo mylącej nazwy zupełnie różne świadczenia. Osoby uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego nie mogą otrzymywać zasiłku pielęgnacyjnego.

Czy polski pracodawca może uzyskać formularz A1 dla obywatela spoza UE

Zatrudniamy pracownika, który jest obywatelem Ukrainy. Chcemy go oddelegować do pracy na terenie Niemiec na 2 miesiące. Czy ZUS wyda w tym przypadku A1, jeśli nie jest to obywatel Unii Europejskiej?

Składki i podatek od dofinansowania kosztów pobytu w sanatorium

Zaskarżenie do sądu decyzji interpretacyjnej ZUS

W wyroku z 6 kwietnia 2011 roku (II UK 331/10) Sąd Najwyższy orzekł, że każda decyzja ZUS – także dotycząca interpretacji przepisów – może podlegać zaskarżeniu do sądu powszechnego, jeżeli jej rozpoznanie przez sąd w trybie określonym w Kodeksie postępowania cywilnego nie jest ustawowo wyłączone.

W jaki sposób można zaoszczędzić na składkach ZUS

Podstawowe i stałe koszty utrzymania pracownika to przede wszystkim wynagrodzenie oraz składki na jego ubezpieczenia w części finansowanej przez płatnika. Można jednak tak dobrać współpracowników lub wybrać taką formę zatrudnienia, aby zmniejszyć ciężar opłacania tych składek i zminimalizować koszty zatrudnienia.

Kto ponosi opłatę za wykreślenie hipoteki przymusowej z księgi wieczystej nieruchomości należącej do zadłużonego płatnika?

Prowadzę działalność gospodarczą. Jakiś czas temu ZUS wpisał do księgi wieczystej hipotekę na mojej nieruchomości. Obecnie wszystkie zaległości zostały uregulowane. Czy ZUS mógł założyć mi hipotekę na nieruchomości, mimo że nie prowadził wcześniej egzekucji z innych składników majątku? Na kim ciąży obowiązek zapłaty za wykreślenie hipoteki?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka będzie obejmować m.in. świadczenia z ubezpieczenia społecznego, ustalanie podstawy wymiaru zasiłków, dokumenty ubezpieczeniowe.

Prawo do zasiłku chorobowego w razie zachorowania w ciągu dnia pracy

1 czerwca br. pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W tym dniu przez 5 godzin wykonywał pracę, za którą otrzymał wynagrodzenie. W konsekwencji przedłożył zwolnienie lekarskie od 1 do 15 czerwca 2011 r. Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego począwszy od 1 czerwca, jeśli za ten dzień otrzymał wynagrodzenie za 5 godzin pracy?

Firmy szykują pozew zbiorowy przeciw ZUS

W zbiorowym pozwie przedsiębiorcy będą domagać się odszkodowania za to, że urzędnicy ZUS wprowadzali ich w błąd, pozwalając na nieopłacanie składek w czasie, kiedy mieli, ich zdaniem, wyrejestrowaną (potocznie zawieszoną) działalność gospodarczą.

Umowa o pracę na czas określony w Niemczech

Umowa o pracę na czas określony uregulowana jest w Niemczech w osobnej ustawie. Zawarcie umowy na czas określony - bez podania rzeczowego powodu- jest prawnie dopuszczalne tylko na okres dwóch lat

Kompletowanie dokumentacji emerytalnej

Jeden z pracowników w tym roku kończy 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Pracownik jest u nas zatrudniony od 2000 r., ale wcześniej przez 15 lat pracował we Włoszech. Czy nabędzie prawo do emerytury w Polsce? Jak należy skompletować dokumentację w takiej sprawie? Czy musi to zrobić pracodawca, czy taki obowiązek należy wyłącznie do pracownika?

Gdyby nie ZUS, bylibyśmy milionerami

Protokół powypadkowy - uprawnienia przysługujące poszkodowanemu

Poszkodowanemu w wypadku przy pracy pracownikowi przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym. Jeżeli uwagi pracownika nie zostaną uwzględnione przez zespół, to może on odwołać się do sądu pracy.

Tylko przedsiębiorcy mogą uzyskać od ZUS interpretację przepisów ubezpieczeniowych

O interpretację przepisów w zakresie ubezpieczeń społecznych na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mogą się starać wyłącznie przedsiębiorcy (na podstawie postanowienia Sądu Najwyższego z 3 marca 2011 r., II UZP 8/10).

Poradnik: Mieszkanie socjalne w Wielkiej Brytanii

Mieszkanie socjalne (council housing) jest mieszkaniem wynajmowanym po przystępnej cenie głównie przez urzędy miejskie lub spółdzielnie mieszkaniowe. Większość urzędów miejskich przy podejmowaniu decyzji o przydzieleniu mieszkania używa systemu punktowania.

Jakie składki na ubezpieczenia powinien płacić przedsiębiorca - nakładca?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia, których tematyka obejmuje m.in. dokumenty ZUS, zasady zarobkowania emerytów oraz bhp w transporcie.

REKLAMA