REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca w unii, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uchylić mandat karny nałożony przez inspekcję pracy

W razie braku zgody na przyjęcie mandatu karnego inspektor pracy składa do sądu wniosek o ukaranie. Jednak gdy sąd ustali, że mandat był nałożony bezpodstawnie, nakaże zwrot uiszczonej grzywny.

Czy osobie zasiadającej w komisji wyborczej w wyborach samorządowych przysługuje zwolnienie od pracy

Jak uzasadnić swoją nieobecność w pracy

Określone okoliczności i zdarzenia, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy uzasadniają nieobecność pracownika w pracy. Nieobecność pracownika jest usprawiedliwiona i nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji.

Jakie zwolnienia od pracy przysługują pracownikom

Na pracodawcy ciąży obowiązek zwolnienia pracownika od pracy w ściśle określonych przez prawo pracy sytuacjach. Związane jest to na przykład z udziałem w sprawie sądowej jako świadek lub udziałem w akcji ratowniczej.

REKLAMA

Jaki jest wymiar urlopu na żądanie

W ciągu roku kalendarzowego pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi 4 dni urlopu na żądanie. Czy wymiar urlopu jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem na żądanie.

Jak skorzystać z urlopu na żądanie

Co raz większa liczba pracowników wie, że przysługuje im urlop na żądanie. Jednak nie każdy pracownik wie, jak właściwie zażądać dnia wolnego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy, pracę za granicą, rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz rentę rodzinną.

Kiedy praca dozwolona jest w niedziele i święta?

Kodeks pracy stanowi, że dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta, określone ustawie o dniach wolnych od pracy. Ponadto, zgodnie z Kodeksem pracy, praca w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona. Od takiej zasady są jednak wyjątki.

REKLAMA

Dodatek stażowy a podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Pracownica do 1 października przebywała na zasiłku chorobowym i wypłacany miała dodatek stażowy (nieoskładkowany) w pełnej wysokości – nie było go w podstawie zasiłku chorobowego. Regulamin wynagradzania przewiduje, że w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika pracodawca wypłaca dodatek stażowy. Od 2 października pracownica jest na zasiłku macierzyńskim. Czy dodatek stażowy należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Jak zachować dyscyplinę w zakładzie pracy - uprawnienia pracodawcy

Dni wolne na szkolenie związkowca

Związki zawodowe działające w zakładzie komunalnym na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych zwróciły się z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jednego z pracowników, który pełni funkcję skarbnika w związkach. Zwolnienie ma trwać 2 dni, aby związkowiec mógł wziąć udział w 2-dniowym szkoleniu. W spółce obowiązuje równoważny system czasu pracy i tak zaplanowaliśmy temu pracownikowi grafik, że akurat szkolenie związkowe wypada w 2 dni wolne. Czy takie zaplanowanie grafiku jest obejściem prawa? Poza tym, czy 2-dniowe szkolenie jest czynnością doraźną, skoro było z góry zaplanowane i czy tym samym pracownik zachowa za ten czas prawo do wynagrodzenia?

Odpowiedzialność za czyny podwładnego – sprawdź na jakich zasadach będziesz ją ponosił

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą posiada podwładnych. W związku z tym konieczne jest określenie zasad odpowiedzialności za czyny, których ów podwładny się dopuści, wykonując czynności w zakresie tej działalności gospodarczej. Odpowiedzialność za podwładnego będzie miała miejsce jeżeli zaistnieją określone okoliczności.

Kiedy można zgodnie z prawem wypłacić pracownikowi niższą pensję

Pracownik może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o zapłatę brakującej części wynagrodzenia, jeżeli uzna, że pracodawca niesłusznie pozbawił go całości lub części wynagrodzenia.

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy

Zbliża się koniec roku, a w związku z tym zbliża się termin wykorzystania przez pracowników ich urlopów wypoczynkowych. Co roku pracownicy mają prawo do nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Dni wolne od pracy w 2011 roku

W ciągu roku kalendarzowego oprócz sobót i niedziel, które dla większości pracowników są dniami wolnymi od pracy, pracownik ma prawo do dni wolnych w związku ze świętami. Ustanowienie dnia 6 stycznia, jako dnia wolnego od pracy wprowadziło wiele zmian w zakresie dni wolnych pracownika.

Czy można odmówić pracownikowi urlopu na żądanie

Pracownik co roku ma prawo do 4 dniu urlopu na żądanie. Czy istnieją sytuacje, kiedy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu?

Czy można się zrzec urlopu wypoczynkowego na inną osobę

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jest to jedno z najważniejszych uprawnień pracownika. Pracownik ma obowiązek wykorzystać swój urlop na wypoczynek.

Czy można przerwać urlop wychowawczy pracownicy, która wyjechała za granicę

Zatrudniona w mojej niewielkiej firmie pracownica od roku przebywa na urlopie wychowawczym, który uzasadniała koniecznością opieki nad 2-letnim dzieckiem. Od innych pracowników dowiedziałem się, że wyjechała z dzieckiem na kilka miesięcy za granicę. Czy mam prawo odwołać taką pracownicę z urlopu wychowawczego?

Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK

Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o dniach wolnych od pracy i Kodeks pracy. Nowelizacja ustanawia 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. Zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zapowiadają zarówno związkowcy, jak i pracodawcy.

6 stycznia dniem wolnym od pracy

Dnia 6 stycznia czyli święto Trzech Króli pracownicy mają wolne od pracy. Czy jednak zawsze 6 stycznia będzie dniem wolnym?

Dwie kary za niepłacenie składek do ZUS

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu karnego, pozwalające dwa razy karać tę samą osobę za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek ubezpieczeniowych, są sprzeczne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, tym firmom, które postawiły na rozwój i inwestycje. Powodem jest tzw. Metoda Altmana.

Zrównanie płac pracownikom

Obniżenie płacy do poziomu wynagrodzenia otrzymywanego przez innych pracowników wykonujących tę samą pracę jest zasadne, gdy ma związek ze zmianami organizacyjnymi. Ta przyczyna powinna być wyraźnie wskazana w piśmie o wypowiedzeniu.

Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy

Pracownik naszej firmy przebywał na zwolnieniu lekarskim od 27 lutego do 12 października br. z powodu gruźlicy. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika pozbawiliśmy go prawa do zasiłku chorobowego za 14 dni, od 29 września do 12 października br. Obecnie pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 13 października do 1 listopada br. Czy za ten okres niezdolności do pracy należy mu wypłacić zasiłek chorobowy? Jak liczyć okres zasiłkowy?

Czy rodzina pracownika, który pod wpływem alkoholu uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy, ma prawo do świadczeń odszkodowawczych?

Pracownik firmy budowlanej podczas wykonywania pracy na rusztowaniu spadł z wysokości i zginął na miejscu. Podczas sekcji zwłok przeprowadzono badanie na obecność alkoholu we krwi. Badanie wykazało 1‰ alkoholu we krwi poszkodowanego. Czy rodzinie pracownika należą się świadczenia z ubezpieczenia społecznego?

Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego

Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Czy to już dyskryminacja?

Pracownicy powinni być równo traktowani w stosunkach pracy w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Kiedy zatem możemy mówić o dyskryminacji?

Metody i narzędzia rozwoju pracowników w praktyce polskich firm

Rozwijanie kompetencji pracowników jest jednym z głównych elementów kultury organizacyjnej. Szkolenia zawodowe, programy rozwoju talentów, udział w międzynarodowych projektach, coaching i mentoring – to narzędzia stosowane w wielu firmach, jednak z różnym skutkiem. Przyjrzyjmy się, jak do rozwoju pracowników podchodzą firmy JTI Polska Sp. z o.o. i Bank Pekao SA.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy.

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 3 tys. 440,22 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 1,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Skutki prawne likwidacji statusu zakładu pracy chronionej

Kiedy trzecia umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony

Podmiotami, które nadal korzystają z przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów terminowych, są pracodawcy sfery budżetowej i samorządowej. Muszą oni zatem pamiętać o przekształceniu z mocy prawa trzeciej umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Można zwolnić grupowo i indywidualnie pracowników, którzy mają prawo do urlopu wychowawczego i obniżyli etat – stanowisko MPiPS

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że pracownikom, którzy są uprawnieni do urlopu wychowawczego i korzystają w tym czasie z obniżonego etatu, można wypowiedzieć umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych lub indywidualnych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (pod warunkiem niezłożenia sprzeciwu przez organizację związkową). Ochrona pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego i obniżającego etat jest taka sama jak pracownika na urlopie wychowawczym.

Jak zatrudnić polskiego pracownika w czeskiej firmie

Jeżeli zdecydowaliśmy się na prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach możemy spotkać się z koniecznością zatrudnienia pracownika zagranicznego np. Polaka. Jakie zasady rządzą regułami przyjmowania takich osób do pracy?

Prezydent podpisał ustawę. Wolne w Święto Trzech Króli

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym, jednak pracownicy stracą inne przywileje. Jakie?

Gdzie stosuje się oświetlenie ewakuacyjne?

Połowa kobiet zrezygnowałaby z pracy

Dla wielu kobiet praca zawodowa nie jest wartością samą w sobie, a ma wymiar wyłącznie finansowy. Połowa z nich odeszłaby z pracy, gdyby ich partner zarabiał wystarczająco dużo, by utrzymać rodzinę na zadowalającym poziomie - wynika z badań CBOS, dotyczących rynku pracy na Mazowszu.

Potwierdzenie przybycia do pracy – karty zegarowe i magnetyczne

Każdy pracodawca – bez względu na liczbę zatrudnionych – musi prowadzić ewidencję czasu pracy. Obowiązek ten jest niezależny od przyjętego przez pracodawcę sposobu potwierdzania obecności w pracy.

Za jaki okres należy sporządzić PIT-11 dla pracowników przejętych w trakcie roku

Od 1 sierpnia br. nasza spółka wykupiła jeden z oddziałów innej firmy, przejmując od niej jednocześnie 10 pracowników. Z ostatnim dniem października jeden z przejętych pracowników rozwiązał umowę o pracę i zwrócił się do nas z pisemną prośbą o wystawienie informacji PIT-11 po wypłacie wynagrodzenia za październik. Za jaki okres powinniśmy wystawić mu PIT-11?

Zwolnienia od pracy

Czy pracownicy, którym przysługuje urlop okolicznościowy, przedstawiają pracodawcy akt urodzenia, zgonu itp. tylko do wglądu? Czy pracodawca może w aktach pracownika zamieścić kopię dokumentów poświadczających prawo do urlopu okolicznościowego?

Czy odsetki od nieoprocentowanych pożyczek dla pracowników są opodatkowane PIT

Wiele podmiotów gospodarczych, chcąc zachęcić wartościowych pracowników do przyjścia do nich do pracy lub do pozostania w niej, przygotowuje różne dodatkowe bonusy, mające być haczykiem dla osiągnięcia tego celu, co oczywiście będzie miało wymierne korzyści dla funkcjonowania tych podmiotów.

Do jakiej grupy pracowników zakwalifikować operatora maszyny?

Pracownik jest zatrudniony w elektrociepłowni na stanowisku maszynisty turbiny. Turbina jest sterowana komputerowo, maszynista przebywa w pomieszczeniu biurowym usytuowanym w sąsiedztwie maszynowni. Pracuje na stanowisku wyposażonym w monitor z ekranem dotykowym, za którego pomocą steruje pracą urządzenia. Do jego zadań należy regulacja parametrów turbiny, kontrola pracy urządzenia zgodnie z instrukcją eksploatacji, komputerowe włączanie i wyłączanie maszyny oraz przygotowanie jej do remontów, przeglądów i doraźnych napraw. Do jakiej grupy pracowników uczestniczących w szkoleniu okresowym w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy należy zakwalifikować maszynistę turbiny?

Kwestionariusz do diagnozowania wizerunków autoprezentacyjnych

Menedżerowie stanowią niejednolitą grupę zawodową – zróżnicowaną zarówno pod względem wykształcenia, jak i potencjału osobistego. Właściwości psychologiczne, wewnętrzne zasoby, kompetencje społeczne, a zwłaszcza predyspozycje do określonych zachowań autoprezentacyjnych menedżerów będą się różnić i w wielu przypadkach mogą okazać się dalekie od modelowego stylu funkcjonowania lidera w organizacji. Jak jest specyfika funkcjonowania menedżerów w zakresie zdolności do autoprezentacji?

Jak wyliczyć podstawę do obliczenia dodatku za średniotygodniowe godziny nadliczbowe w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym

Czy będzie wolne w święto Trzech Króli - apel o skierowanie ustawy do TK

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że zbada pod kątem zgodności z konstytucją ustawę ustanawiająca święto Trzech Króli dniem wolnym. Nie wykluczył, że w razie wątpliwości, skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Pracownicy pracują w naszej firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym pełne miesiące kalendarzowe. Pracownik zatrudniony na 2/5 etatu ma wolne poniedziałki, czwartki i piątki. Pracuje tylko we wtorki i środy po 8 godzin. Czy w takim przypadku musimy mu oddać dodatkowe dni wolne za święta 1 listopada br. (poniedziałek) i 11 listopada br. (czwartek)?

Kwalifikacje i uprawnienia pracownika

Pracodawca może sprawdzić praktyczne kwalifikacje pracownika, np. zatrudniając go na okres próbny. Natomiast uprawnienia nie podlegają ocenie pracodawcy, ponieważ są to formalne upoważnienia do wykonywania zawodu.

Senat - nowelizacja ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych bez poprawek

Jaki będzie wymiar urlopu dodatkowe urlopu macierzyńskiego w 2011 roku

Od początku 2010 roku pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wymiar urlopu ma wzrastać z każdym rokiem.

Zarobki po powrocie z urlopu wychowawczego

Pracownicy, zarówno matka jak i ojciec, którzy skorzystali z urlopu wychowawczego nie muszą martwić się o swoje zarobki po powrocie do pracy. Pracodawca musi im zapłacić tyle, ile otrzymywali przed pójściem na urlop.

REKLAMA