REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca studenta, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracodawcy nadużywają umów cywilnoprawnych

Na umowach cywilnoprawnych pracuje 2 mln osób. 15 procent z nich powinno mieć etat.

Państwowa Inspekcja Pracy - uprawnienia i zadania

Państwowa Inspekcja Pracy to organ powołany do sprawowania nadzoru i kon­troli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrud­nienia i innej pracy zarobkowej. Jakie zadania wykonuje PIP?

Kiedy umowa o pracę jest nieważna?

Umowa o pracę jest nieważna wtedy kiedy nie ma określonych stron umowy oraz brak jest określenia rodzaju pełnionej pracy. Ponadto pamiętać należy, że umowa o pracę musi być pisemna. Za niepotwierdzenie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.

IFK poleca: Będzie nowy wzór umowy o pracę

MPiPS opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Projektowane przepisy zawierają zmodyfikowany wzór umowy o pracę. Chodzi o dostosowanie przepisów do zmian w Kodeksie pracy.

REKLAMA

IFK poleca: Przyczyna zwolnienia z pracy

W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony za wypowiedzeniem pracodawca musi w piśmie rozwiązującym umowę o pracę zawsze określić przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Bezwzględny obowiązek wskazania przyczyny dotyczy również każdego rodzaju umowy, gdy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia zarówno z winy pracownika, jak i z przyczyn, które nie leżą po stronie pracownika.

Umowa o zakazie konkurencji w prawie pracy

Jako działalność konkurencyjną można wskazać działalność pracownika naruszającą lub zagrażają­cą interesom pracodawcy. Pracownicy w umowie o zakazie konkurencji zarówno na czas trwania umowy o pracę, jak i po jej zakończeniu mogą zostać zobowiąza­ni do powstrzymania się od działalności kon­kurencyjnej wobec pracodawcy.

Prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę

Chociaż wypowiedzenie stanowi zwykły sposób rozwiązania umowy o pracę, to jednak ustawodawca stawia warunki prawidłowości wypowiedzenia. Poprawność wypowiedzenia wymaga spełnienia zarówno przesłanek formalnych, jak też należytego uzasadnienia. Pomimo faktu, iż każde wypowiedzenie jest skuteczne, to jednak poprawne jego złożenie, chroni pracodawcę przed ewentualnymi roszczeniami pracownika.

Zatrudnienie członka zarządu na umowę o pracę

Członek zarządu poza powołaniem, kreującym stosunek korporacyjny, może być także zatrudniony przez spółkę w ramach stosunku pracy. Nawiązując stosunek pracy, strony wchodzą w sferę ochronnych regulacji, przysługujących wówczas członowi zarządu, jako pracownikowi spółki. Sposób ukształtowania treści stosunku pracy jest pozostawiony samym stronom, przy czym muszą one przestrzegać wymogów formalnych, wynikających tak z przepisów prawa handlowego, jak też prawa pracy.

REKLAMA

Umowy na czas określony po nowelizacji Kodeksu pracy

Od lutego 2016 roku w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu pracy, zgodnie z którą obecnie obowiązujące przepisy dotyczące umów zawieranych na czas określony zostaną zmienione. Co do zasady, umowy na czas określony będą zawierane maksymalnie na okres 33 miesięcy między tymi samymi stronami a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech co oznacza, że każdorazowo czwarta umowa na czas określony powinna być zawierana na czas nieokreślony. Od tej zasady przewidziane zostały wyjątki.

Jednolity kontrakt w miejsce różnych obecnych form zatrudnienia

Platforma Obywatelska przedstawiła ideę jednego kontraktu jako sposobu na pomoc całej rzeszy zatrudnionych na umowy cywilno-prawne. Jak propozycja jednego kontraktu może wpłynąć na rynek pracy?

Jednolity kontrakt o pracę zamiast umowy o pracę - propozycje zmian

Zastąpienie umów o pracę oraz umów zleceń jednolitym kontraktem pracy, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej nie mniejszej niż 12 zł, likwidację finansowania etatów związkowych przez przedsiębiorstwa - zaproponowała PO w programie gospodarczym, który ocenili eksperci.

Wyższe kary dla pracodawców za nieprzestrzeganie przepisów - projekt

Szersza ochrona praw pracowników, m.in. przez zapis w kodeksie karnym , że kto narusza prawa „osoby wykonującej pracę zarobkową" wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan jest niepotrzebna, gdyż zgodnie z obowiązującym stanem prawnym interesy pracownika są dostatecznie chronione.

Umowy na okres próbny - co się zmieni w 2016 roku

Nowelizacja Kodeksu pracy zmieni w 2016 r. zasady zawierania umów na czas określony. Niewielkie zmiany pojawią się również w przypadku zawierania umów na okres próbny. Ustawodawca postanowił doprecyzować zapisy w tym zakresie. Co do zasady na okres próbny będzie można zatrudnić pracownika tylko raz. Ale przewidziano tu pewne wyjątki.

Nowe regulacje dotyczące umów terminowych od 22 lutego 2016 r.

21 sierpnia br. opublikowana została w Dzienniku Ustaw nowelizacja Kodeksu pracy. Nowe przepisy wiążą się ze zdecydowanym wzmocnieniem pozycji pracownika oraz dążeniem ustawodawcy do zwiększenia stabilności stosunku pracy. Jakie zmiany, począwszy od 22 lutego 2016 r., w umowach terminowych wprowadzą nowe regulacje?

Umowa zlecenia, czy umowa o pracę

Wkraczasz na rynek pracy? Czeka Cię podpisanie umowy, ale nie wiesz, która będzie dla Ciebie korzystniejsza? Sprawdź, co odróżnia umowę o pracę od umów cywilnoprawnych!

IFK poleca: Umowa będzie podpisywana przed podjęciem pracy

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji trzech ustaw - Kodeksu karnego, Kodeku pracy oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Warunkiem rozpoczęcia pracy przez pracownika będzie uprzednie podpisanie przez niego umowy o pracę. Nowe przepisy mają na celu wyeliminować zjawisko zatrudniania pracowników „na czarno”, które jest w Polsce nagminne.

Co powinno znajdować się w umowie o pracę?

Jeśli pracodawca zatrudnia pracowników na podstawie umowy o prace, powinien zawrzeć w tym dokumencie elementy wymagane przepisami prawa pracy. Sprawdź, co musi znajdować się w umowie o pracę.

Praca w wakacje wzbogaca CV

Praca w wakacje wzbogaca CV każdego kandydata do pracy. Pomaga zdobyć doświadczenie, sprawdzić się na danym stanowisku, poznać język obcy i uczy komunikacji w zespole.

Umowy terminowe na okres nie dłuższy niż 33 miesiące

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje, że łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe między tymi samymi stronami nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech - czwarta z mocy ustawy stanie się umową na czas nieokreślony. Wcześniej będzie można zawrzeć umowę na okres próbny, nie dłuższy niż 3 miesiące.

Podpisanie umowy o pracę - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy o pracę to nie tylko formalność. Postanowienia zawarte w umowie nawiązującej stosunek pracy są niezwykle istotne z punktu widzenia pracodawcy i pracownika. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Nowe zasady zawierania i wypowiadania umów o pracę – nowelizacja Kodeksu pracy

5 sierpnia 2015 r. Prezydent podpisał ustawę z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem tej ustawy jest ograniczenie nieuzasadnionego i niezgodnego z ich przeznaczeniem - wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Ponadto te same okresy wypowiedzenia będą miały zastosowanie zarówno do umów o pracę na czas określony i na czas nieokreślony.

Zmiany w umowach terminowych w 2016 r.

W myśl uchwalonej przez Sejm w lipcu br. zmiany Kodeksu pracy, począwszy od 2016 r. umowa o pracę będzie zawierana na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony. Likwidacji ulegną umowy na czas wykonania określonej pracy. Głównym celem zmian jest ograniczenie nadużywania przez pracodawców podpisywania z pracownikami terminowych umów o pracę.

Ustawa o pracy na morzu przyjęta przez Sejm

Ustawa o pracy na morzu została przyjęta przez Sejm podczas drugiego dnia 98. posiedzenia Sejmu 5 sierpnia 2015 r. Projekt wdraża Konwencję o pracy na morzu. Określa warunki pracy i życia marynarzy na statkach przeznaczonych lub używanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Co piąty pracodawca naruszył przepisy przy zawieraniu umów

Każdy rodzaj zatrudnienia wymaga sporządzenia umowy na piśmie. Okazuje się, że w ubiegłym roku co piąty pracodawca naruszył przepisy prawa pracy przy zawieraniu umów.

Wypowiedzenie, czy porozumienie – jak rozwiązać umowę o pracę?

Nadchodzi czasem taki dzień, kiedy pracownik postanawia odejść z pracy bądź pracodawca postanawia rozstać się z pracownikiem. Pojawia się kwestia formy rozwiązania umowy. Umowę można wypowiedzieć przez jedną lub drugą stronę, bądź też można rozstać się za porozumieniem stron. Jeśli jest z czego wybierać, na co się zdecydować?

Promocja firm zatrudniających na stałe umowy

Rząd podczas wyjazdowego posiedzenia we Wrocławiu wydał zalecenie promocji w przetargach administracji rządowej firm, które zatrudniają pracowników na podstawie stałych umów.

W zamówieniach publicznych preferowani wykonawcy zatrudniający na umowę o pracę

Rada Ministrów przyjęła 28 lipca 2015 r. zalecenia w sprawie stosowania przez administrację rządową klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, przedłożone przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Polscy studenci gotowi na emigrację - raport PSZK

Polscy studenci są gotowi na emigrację w celu poszukiwania lepszych perspektyw zawodowych. Wynika to z badania opinii studentów przeprowadzonego w ramach kampanii #jestemYgrekiem. nie jestem leniem zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

Płaca minimalna 2500 zł - propozycja Biało-Czerwonych

Płaca minimalna w wysokości 2500 zł to propozycja ugrupowania Biało-Czerwoni. Kolejny pomysł ugrupowania to wprowadzenie jednolitego kontraktu o pracę. Obowiązywałby tylko jeden rodzaj umowy o pracę, a pensje prezesów firm byłyby uzależnione od wynagrodzeń pracowników.

Umowa o pracę jako kluczowe kryterium w zamówieniach publicznych

Wprowadzenia umowy o pracę jako kluczowego kryterium w zamówieniach publicznych postuluje m.in. organizacja Pracodawcy RP. Mogłoby to ograniczyć liczbę umów cywilnoprawnych. Według Komisji Europejskiej w Polsce jest największy odsetek umów elastycznych (ok. jednej czwartej umów o zatrudnienie). Jak przekonuje minister pracy, w sytuacji gdy bezrobocie spada (jest najniższe od siedmiu lat), można się skoncentrować na poprawie jakości zatrudnienia.

Umowa o pracę głównym kryterium przy przetargach

Umowa o pracę powinna być głównym kryterium wybory oferty przy przetargach publicznych. W praktyce to koszty decydują o przy wyborze wykonawcy.

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron reguluje art. 30 § 1 Kodeksu pracy. To najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Możliwe jest także w czasie trwania urlopu wypoczynkowego pracownika. Kodeks pracy nie przewiduje szczególnej formy rozwiązania umowy za porozumieniem stron. W tym trybie można rozwiązać umowę w dowolnym momencie trwania stosunku pracy i potrzebne jest w tym celu zgodne oświadczenie woli stron.

Przedsiębiorcy nie chcą zatrudniać nowych pracowników

Ze względu na rosnącą niepewność sytuacji na rynku pracy w przyszłości, przedsiębiorcy ostrożniej zatrudniają nowych pracowników. Ponadto zmniejszyło się tempo wzrostu wynagrodzeń - podkreśla ekspert z Konfederacji Lewiatan.

Nowe zasady umów na czas określony

Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje, że łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogla przekraczać trzech, czwarta z mocy prawa stanie się umową na czas nieokreślony. Nowe przepisy wprowadzają jednak wyjątki od tej zasady.

Umowa o pracę a weksle in blanco

Czy przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę pracodawca może zobowiązać pracownika do wystawiania weksli in blanco w związku z nakładaniem na pracownika odpowiedzialności materialnej? Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego wystawianie weksla przez pracowników jest sprzeczne z ogólnymi zasadami prawa pracy.

IFK poleca: Umowy na okres próbny - co się zmieni

Nowelizacja Kodeksu pracy zmieni w 2016 r. zasady zawierania umów na czas określony. Niewielkie zmiany pojawią się również w przypadku zawierania umów na okres próbny. Ustawodawca postanowił doprecyzować zapisy w tym zakresie. Co do zasady na okres próbny będzie można zatrudnić pracownika tylko raz. Ale przewidziano tu pewne wyjątki.

IFK poleca: Będą limity w zawieraniu umów na czas określony

W 2016 r. zmienią się zasady zatrudniania pracowników na czas określony. Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje, że łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe między tymi samymi stronami nie będzie mógł być dłuższy niż 33 miesiące. Ponadto liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech - czwarta z mocy ustawy stanie się umową na czas nieokreślony.

Zrównanie obciążeń podatkowych i składkowych umów cywilnoprawnych z umowami o pracę

Zrównanie obciążeń podatkowych i składkowych umów cywilnoprawnych z umowami o pracę proponuje Forum Obywatelskiego Rozwoju. Celem takiego rozwiązania miałoby być ograniczenia nadużywania przez pracodawców umów cywilnoprawnych.

Jakie składki płaci pracodawca?

Polski system ubezpieczeń społecznych przewiduje ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Osoby pracujące podlegają ponadto ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jakie składki płaci pracodawca? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca? Co należy zrobić w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczeń?

Pierwsza praca dla bezrobotnych przed 30 rokiem życia – refundacja części kosztów zatrudnienia

Realizacja programu „Pierwsza praca” ma od stycznia 2016 r. dać szansę na stałe zatrudnienie ok. 100 tys. młodych osób, a pracodawcom zrefundować koszt ich zatrudnienia przez pierwsze 12 miesięcy. Poselski projekt zmiany ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach analizuje obecnie Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Umowy o pracę tylko do 33 miesięcy

Sejm ograniczył możliwość przedłużania umów terminowe do 33 miesięcy. Nowela przewiduje, że łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe między tymi samymi stronami nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech - czwarta z mocy ustawy stanie się umową na czas nieokreślony.

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach od 1 maja 2015 r.

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach, które weszły w życie z dniem 1 maja 2015 r., odbywa się na nowych zasadach dotyczących powierzania pracy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Kto oprócz studentów i doktorantów posiadających zezwolenie na pobyt czasowy w związku z nauką może wykonywać pracę w Polsce bez zezwolenia?

Zasada „33 i 3” - limit dla umów o pracę na czas określony

Sejm pracuje nad kolejnymi zmianami w kodeksie pracy. Celem tej nowelizacji jest przede wszystkim ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony. Proponowane rozwiązanie „33 i 3” zakłada, że gdy okres zatrudnienia pracownika na czas określony u jednego pracodawcy przekroczy 33 miesiące lub gdy pracodawca zawarł z pracownikiem już 3 takie umowy – to od następnego dnia po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy – pracownik będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Ponadto okresy wypowiedzenia umów o pracę będą takie same dla każdego rodzaju umowy.

Posłowie poparli projekt dot. rewolucji w umowach terminowych

Posłowie nie wnieśli żadnych poprawek podczas drugiego czytania rządowego projektu zmian w Kodeksie Pracy. Nowe założenia dotyczą skrócenia trwania umów terminowych do 33 miesięcy, niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech.

Różnice między umową o pracę a umowami cywilnoprawnymi

Różnice między umową o pracę a umowami cywilnoprawnymi dotyczą: charakteru świadczonej pracy, podporządkowania, konieczności osobistego wykonywania pracy, wynagrodzenia za pracę, ryzyka w zakresie wykonywania pracy, możliwości rozwiązania umowy, skutków w przypadku śmierci pracownika, składek ZUS. Przedstawiamy cechy charakterystyczne umowy o prace, umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Kilka miejsc pracy w umowie o pracę

Określenie kilku miejsc pracy w umowie o pracę jest dopuszczalne. Strony stosunku pracy mogą ustalić, że pracownik będzie wykonywał pracę w więcej niż jednym miejscu, jeśli taki sposób określenia miejsca pracy jest uzasadniony rodzajem danej pracy.

Wymiar urlopu wypoczynkowego na niepełnym etacie

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 bądź 26 dni rocznie w zależności od stażu pracy. Jak obliczyć wymiar urlopu pracownika zatrudnionego na niepełnym etacie? Jak do stażu urlopowego wliczać okresy nauki? Jakie inne okresy należy brać pod uwagę przy wyliczaniu liczby dni urlopu wypoczynkowego?

Klauzule społeczne w zamówieniach publicznych

Dnia 18 czerwca 2015 r. w Kancelarii Rady Ministrów odbyła się konferencja dotycząca klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. Klauzule społeczne mają określać wymagania stawiane wykonawcom. Takie warunki mogą zobowiązywać wykonawcę do zatrudnienia określonego procentu swoich pracowników na umowy o pracę, osoby niepełnosprawne lub skierowanych przez urząd pracy bezrobotnych.

Co należy wiedzieć przy podpisaniu umowy o pracę?

Podpisanie umowy o pracę oznacza nawiązanie stosunku pracy. Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Generalną zasadą jest, że przy wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca zobowiązany jest podać przyczyny uzasadniające wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Obecnie w orzecznictwie zliberalizowano wymagania odnośnie podawania przyczyn wypowiedzenia.

REKLAMA