REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca kobiet, Przestępstwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ściganie przestępstwa zgwałcenia bez wniosku

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany, które mają ułatwić ofiarom przestępstwa zawiadomienie o jego popełnieniu.

Odpowiedzialność cywilna i dyscyplinarna za korupcję

Czyn korupcyjny może spowodować powstanie szkód o charakterze majątkowym. Przyjęcie łapówki implikuje również odpowiedzialność dyscyplinarną osoby przyjmującej korzyść, mającej status pracownika.

Okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną w przypadku korupcji

Bezkarność oznacza, że organ ścigania nie wszczyna postępowania karnego przeciwko osobie, która wręczyła łapówkę, natomiast wszczęte umarza. Z dobrodziejstwa bezkarności mogą skorzystać jedynie sprawcy przekupstwa, nawet gdy z inicjatywą łapówki wyszedł dający, który następnie złożył stosowne zawiadomienie.

Pojęcie korupcji w ujęciu ogólnym i prawnym

Rozróżniamy korupcję w węższym znaczeniu, tj. na użytek prawa karnego materialnego oraz w znaczeniu społeczno-ekonomicznym. Podział taki stosuje się, ponieważ prawo karne wymaga precyzyjnego, jednoznacznego języka, zaś dla celów np. prewencyjnych wystarczające jest używanie szerszego pojęcia.

REKLAMA

Okoliczności zaostrzające odpowiedzialność w przypadku korupcji

W pewnych przypadkach sprawca przestępstwa naraża się na wyższą odpowiedzialność karną. Dotyczy to zarówno przestępstwa sprzedajności, jak i przekupstwa.

Zjawisko korupcji: kim jest funkcjonariusz publiczny?

Dla bytu przestępstw sprzedajności i przekupstwa, osoba wręczająca korzyść musi mieć świadomość pełnienia przez drugą stronę funkcji publicznej.

Okoliczności łagodzące i wypadki mniejszej wagi w przypadku korupcji

Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on organowi ścigania informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia.

Korupcja: korzyść majątkowa a korzyść osobista

O uznaniu jakiegoś dobra za korzyść majątkową lub osobistą powinno decydować to, jaką potrzebę zaspokaja ono w większym stopniu. Jeżeli zaspokaja przede wszystkim potrzebę materialną, to jest korzyścią majątkową, a jeżeli niematerialną, jest korzyścią osobistą.

REKLAMA

Niekaralne formy korupcji

Do niekaralnych form korupcji możemy zaliczyć nepotyzm, kumoterstwo i konflikt interesów. Jak rozpoznać takie zachowania?

Regulacje prawne dotyczące korupcji - poradnik

Najczęściej spotykaną formą korupcji jest łapownictwo. Płatną protekcją jest zaś podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy.

Obrońca w postępowaniu karnym skarbowym

Ponieważ w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, także przepisy dotyczące ustanawiania i roli obrońcy w procesie karnym odnoszą się do procesu karnego skarbowego. W toku postępowania karnego osoba oskarżona zawsze może korzystać z pomocy obrońcy.

Pobyt za granicą a postępowanie karnoskarbowe w Polsce

Kiedy możliwy jest proces karnoskarbowy bez udziału sprawcy czynu? Przeczytaj poradę Eksperta.

Jak złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?

Sprawca przestępstwa lub wykroczenia karnoskarbowego, który zamierza skorzystać z dobrodziejstwa instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności musi zastosować się do rygorów określonych w Kodeksie karnym skarbowym.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - dla kogo?

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest instytucją prawa karnoskarbowego, nieznaną powszechnej procedurze karnej i wykroczeniowej. Wniosek finansowego organu postępowania przygotowawczego o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności spełnia funkcję analogiczną jak akt oskarżenia.

Czy mogę odwołać się od wyroku w sprawie karnoskarbowej?

W postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, jeżeli przepisy niniejszego kodeksu karnego skarbowego nie stanowią inaczej. Oznacza to, iż reguły obowiązujące w postępowaniu odwoławczym o przestępstwa i wykroczenia skarbowe, poza kilkoma wyjątkami, są zasadniczo zbieżne z regułami ogólnymi procedury karnej.

Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

Kodeks karny skarbowy opisuje dwie formy czynów zabronionych: przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Zgodnie z tą ustawą czyn należący do przestępstw i wykroczeń skarbowych jest społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, a jego sprawcy może być przypisana wina umyślna, ewentualnie także nieumyślna – o ile ustawa wyraźnie to przewiduje.

Jakie są konsekwencje posiadania znacznej ilości narkotyków?

Zgodnie z art.62 ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie znacznej ilości narkotyków podlega surowszej odpowiedzialności karnej od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Kiedy posiadana ilość narkotyków będzie znaczna?

Za zakup przerobionej konsoli do gier można trafić do więzienia

Kupowanie używanych konsol do gier może grozić trafieniem do więzienia. Spowodowane jest to dużą liczbą zmodyfikowanych urządzeń dostępnych na rynku. Przeróbki te powodują omijanie zabezpieczeń antypirackich. Kiedy używana konsola może ściągnąć na kupującego problemy?

Kto może być instruktorem jazdy?

Rynek szkolenia kierowców jest w naszym kraju bardzo dynamiczny. Często powstają nowe ośrodki szkolenia kierowców, które potrzebują wykwalifikowanych pracowników – instruktorów jazdy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać instruktorem jazdy?

Kiedy instruktor może stracić uprawnienia?

Z roku na rok nie słabnie zainteresowanie kursami prawa jazdy. Pomimo dużej konkurencji bycie instruktorem jazdy wydaje się dosyć stabilną i bezpieczną pracą. Jednak instruktorzy muszą być ostrożni, aby nie utracić swoich uprawnień. Jakie okoliczności powodują utratę uprawnień przez instruktora jazdy?

Zmiany w Kodeksie pracy w 2012 r.

Od początku 2012 r. zmianie ulega kilka przepisów Kodeksu pracy. Dotyczą one przede wszystkim wymiaru urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego.

Kiedy kobieta może się zwolnić na badania lekarskie w czasie pracy

Kobieta ma prawo do zwolnienia z pracy w celu wykonania okresowych i kontrolnych badań lekarskich. Co ważne zachowuje wówczas prawo do wynagrodzenia. Również pracownica w ciąży może wykonać badania związane z ciążą w czasie pracy, pod warunkiem, że nie mogą być one wykonane poza godzinami pracy.

Jak zawiadomić o popełnieniu przestępstwa?

Każda osoba, która dowiedziała się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. W jaki sposób można zawiadomić te organy o popełnieniu przestępstwa?

Wyłudzenie kredytu na "słupa"

Przestępstwo wyłudzenia kredytu bankowego jest popełniane regularnie i to zarówno przez “zwykłe” osoby fizyczne (lub ich grupy) jak i przez przestępców działających w zorganizowanych grupach przestępczych. Prowadzący postępowania karne w co trzeciej sprawie mają do czynienia z zjawiskiem występowania tzw. “słupów”. Zjawisko to poniżej zostanie szerzej opisane.

Czym jest cyberprzestępstwo?

Walka z cyberprzestępczością oraz sama cyberprzestępczość są hasłami bardzo często podnoszonymi tak w mediach, jak i w literaturze prawa karnego. Niniejsze opracowanie ma na celu podjęcie próby ustalenia tego, czym dokładnie owa cyberprzestępczość jest.

Czym jest skimming?

Zjawisko skimmingu jest niestety coraz częstsze i coraz częściej jest opisywane przez media tradycyjne oraz elektroniczne. Niniejsze opracowanie przedstawi czym jest skimming oraz wskaże na co zwracać uwagę, aby zminimalizować szansę na padnięcie ofiarą tego zjawiska.

Sabotaż komputerowy

Czyn zabroniony sabotażu komputerowego popełnia ten, kto niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia dane informatyczne o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju, bezpieczeństwa w komunikacji, funkcjonowania administracji rządowej, innego organu państwowego lub instytucji państwowej albo samorządu terytorialnego albo zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych.

Kontynuowanie stażu po powierzeniu funkcji wicedyrektora szkoły

Czy mogę kontynuować staż (2 rok) na stopień nauczyciela dyplomowanego, jeśli od 1.09.2011 będę pełnić funkcję wicedyrektora szkoły (jestem zatrudniona na pełen etat) i skorzystam ze zniżki godzin dydaktycznych (7 godz/tyg) oraz czy te lata ze zniżką godzin do 7h/tyg będą zaliczane do wymaganych 7 lat do nabycia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia?

Telepraca księgowego na urlopie macierzyńskim

Główna księgowa gminnej jednostki budżetowej jest w ciąży. Po przejściu na urlop macierzyński chciałaby pracować. Czy może wykonywać swoje obowiązki w formie telepracy – będąc jednocześnie na urlopie macierzyńskim? Księgi rachunkowe byłyby przez ten okres przechowywane w jej domu. Jaki jest dopuszczalny wymiar czasu pracy w tej formie zatrudnienia dla głównego księgowego jednostki budżetowej?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem i w stanie po użyciu alkoholu

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu skutkuje – obligatoryjnie – zakazem prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat.

Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Zdarzają się sytuacje, w których pracownik w czasie pracy zmuszony jest wykonać czynności, które wynikają z sytuacji prywatnych. Przepisy prawa pracy określają, w jakich przypadkach pracodawca zobowiązany jest zwolnić pracownika od pracy i kiedy przysługuje mu z tego tytułu wynagrodzenie, a kiedy pracownik wynagrodzenia nie otrzyma.

W jakich sprawach prowadzi się dochodzenie?

Ustawodawca wyróżnia dwie formy prowadzenia postępowania przygotowawczego tj. śledztwo i dochodzenie. Różnią się one zakresem podmiotowym spraw. Celem niniejszego opracowania jest wyjaśnienie, kiedy w sprawie może być prowadzone dochodzenie.

Jak zarządzać swoim miejscem pracy

Ponad 40 proc. pracowników biurowych przyznaje się do regularnego gubienia dokumentów. Przeciętny pracownik spędza 150 godzin rocznie na szukaniu dokumentów na biurku.

Dozór elektroniczny - nowa strona www

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło stronę na temat zastosowania systemu dozoru elektronicznego.

Kiedy snajper strzeli bez ostrzeżenia?

Dziś, aby policjant mógł użyć broni, musi zachować procedurę, którą przewidują przepisy prawne. Dotyczy ona, teoretycznie, również snajperów, co pozbawia ich głównej funkcji. Zaradzić temu mają zmiany, jakie szykuje w tej kwestii Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kiedy przestępcy seksualni kierowani są na terapię?

Przestępcę seksualnego czeka nie tylko kara pozbawienia wolności, ale również przymusowe leczenie w zakładzie zamkniętym lub ambulatorium. Sądy powinny podjąć decyzję na 6 miesięcy przez zakończeniem odbywania kary, niestety bardzo często przekraczają ten termin.

Zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych (art. 41c)

Zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych nie obejmuje uczestnictwa w loteriach promocyjnych.

Zakaz wstępu na imprezę masową (art. 41b)

Sąd może orzec, a w przypadkach wskazanych w ustawie orzeka, zakaz wstępu na imprezę masową, jeżeli przy popełnieniu przestępstwa zachowanie sprawcy wskazuje, że jego udział w imprezach masowych zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.

Kiedy internauta może zostać oskarżony o terroryzm?

Już wkrótce osoby, które zamieszczają w Internecie np. instrukcję skonstruowania bomby, mogą trafić do więzienia nawet na 5 lat. Sejm i Senat przyjęli przedstawione przez resort sprawiedliwości poprawki do Kodeksu karnego. Nowelizacja ustawy czeka teraz tylko na podpis Prezydenta.

Naruszenie miru domowego

Każdy użytkownik lokalu ma prawo korzystać z niego w sposób niczym niezakłócony. Nikt – nawet właściciel wynajmowanego lokalu – nie może wtargnąć do lokalu zajmowanego przez inną osobę. Takie zachowanie zagrożone jest karą nawet do roku pozbawienia wolności.

Nie dopuścić do znudzenia pracą

Jak sprawić, aby praca była ciekawa, aby można było czerpać z niej radość i zadowolenie? Oto kilka sposobów, jak tego dokonać.

Nie dopuścić do znudzenia pracą

Jak sprawić, aby praca była ciekawa, aby można było czerpać z niej radość i zadowolenie? Oto kilka sposobów, jak tego dokonać.

Czy stalking ścigany jest na wniosek pokrzywdzonego?

Osoba uporczywie nękana, po nowelizacji kodeksu karnego, jest lepiej chroniona. Jeżeli złoży wniosek o ściganie, sprawca przestępstwa może zostać skazany nawet na 3 lat więzienia. W szczególnych przypadkach kara może wzrosnąć do 10 lat pozbawienia wolności.

Uprawnienia rodzicielskie w formacjach mundurowych

Z dniem 23 czerwca b.r. funkcjonariusze mundurowi zyskali nowe uprawnienia związane z rodzicielstwem. Nowelizacja ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw spowodowana została m.in. zróżnicowanym dostępem funkcjonariuszy i strażaków różnych służb z dostępem do uprawnień rodzicielskich. Jednocześnie spowodowała, że ich uprawnienia są podobne do tych z jakich korzystają pracownicy w ramach przepisów kodeksu pracy.

Jakie prawa ma osoba molestowana?

Jeśli jesteś ofiarą molestowania seksualnego możesz skorzystać z uprawnień na gruncie prawa cywilnego i prawa pracy. Przede wszystkim możesz żądać zaprzestania działań i usunięcia skutków naruszenia.

Co zrobić, jeśli jesteś molestowany w miejscu pracy?

Jeśli jesteś ofiarą molestowania w miejscu pracy, przede wszystkim nie obwiniaj się. Zamiast tego zacznij działać, reaguj, zbieraj dowody i szukaj pomocy u pracodawcy, organizacji pozarządowych, w Inspekcji Pracy, a jeśli to nie pomoże - pomyśl o wystąpieniu na drogę sądową.

Molestowanie seksualne w Kodeksie karnym

Molestowanie seksualne w miejscu pracy - w niektórych okolicznościach - może przyjąć takie formy, które podlegają bezpośrednio przepisom Kodeksu karnego.

Czym jest molestowanie seksualne?

Molestowanie to niepożądane zachowanie nie związane z płcią osoby, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności albo poniżenie lub upokorzenie pracownika.

Zarządzanie konfliktami

Miejsce pracy jest środowiskiem, w którym wszelkie konflikty stawiają szczególne wymagania zarówno spierającym się osobom, jak i tym, które muszą wmieszać się w konflikt, aby uzdrowić atmosferę w instytucji.

Jakie są szczególne uprawnienia związane z macierzyństwem?

Kodeks pracy przyznaje pracownicom w ciąży oraz po urodzeniu dziecka szczególne uprawnienia. Wśród nich na szczególną uwagę należą przepisy chroniące pracownicę w ciąży przed wypowiedzeniem, urlop macierzyński czy przerwa na karmienie.

REKLAMA