REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pozwolenie na budowę, Powiat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ogólne zasady prowadzenia kampanii wyborczej

Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem wyborów.

Czy wymianę dachu należy zgłosić do starostwa

Decydując się na remont domu bez zgody starostwa, narażamy się na ryzyko wstrzymania prac budowlanych. Wymiana dachu wymaga legalizacji. W tym celu należy przedłożyć wymagane dokumenty.

W jaki sposób powiat prowadzi gospodarkę finansową

Powiat prowadzi gospodarkę finansową samodzielnie na podstawie budżetu powiatu. Gospodarka środkami finansowymi znajdującymi się w dyspozycji powiatu jest jawna. Kontrolę gospodarki finansowej powiatu sprawuje regionalna izba obrachunkowa. Za prawidłowe wykonanie budżetu powiatu odpowiada zarząd powiatu.

Kiedy wystarczy zgłoszenie robót budowlanych

Co do zasady roboty budowlane mogą być prowadzone jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. W przepisach prawa budowlanego zostały jednak w sposób wyczerpujący wyliczone te rodzaje inwestycji, co do których nie jest potrzebne uzyskanie pozwolenia na budowę, lecz wystarczy zgłoszenie. Taka uproszczona procedura dotyczy m. in. budowy ogrodzenia, małych budynków gospodarczych, płotów.

REKLAMA

Nadzór nad samorządem terytorialnym

Nadzór polega przede wszystkim na możliwości władczego ingerowania w działalność podmiotu nadzorowanego, wraz z pociąganiem do odpowiedzialności osób, nakazywania naprawienia uchybień, z zagrożeniem karami dyscyplinarnymi w razie niewykonania tychże nakazów. Nadzór nad samorządem terytorialnym sprawowany jest przez jednostki zewnętrzne.

Podział administracyjny Polski

Od stycznia 1999 r. obowiązujący wcześniej dwustopniowy podział administracyjny zastąpiono podziałem trójstopniowym. Terytorium RP zostało podzielone na województwa, powiaty oraz gminy.

Kiedy nie trzeba uzyskać pozwolenia na budowę

Co do zasady powstanie wszystkich budowli musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ustawodawca przewidział jednak kilka wyjątków od tej zasady w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Przepadek samochodu na rzecz powiatu

Sądy będą mogły orzekać o przepadku na rzecz powiatu, usuniętych z drogi samochodów, po które we właściwym czasie nie zgłosili się właściciele.

REKLAMA

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

Limity finansowe dla komitetów wyborczych

Komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach samorządowych dotyczą ograniczenia i limity odnoszące się zarówno do pozyskiwania, jak i do wydatkowania środków finansowych.

Innowacyjne projekty w administracji

W latach 2007-2013 Europejski Fundusz Społeczny (EFS) daje administracji publicznej w Polsce szansę na zmianę jakościową realizowanych usług i podejmowanych inicjatyw. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowanego z EFS wsparcie udzielane jest w ramach dziesięciu priorytetów.

Na terenach zalewowych domu nie postawisz

Rząd podejmuje działania, które mają na celu uchronienie nas przed powtórnymi dramatami wynikającymi z powodzi. Pomóc w tym ma nowelizacja Prawa wodnego, którą proponuje ministerstwo środowiska

Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

O pozwolenie na budowę domu występuje inwestor-czyli właściciel działki, który chce zbudować na niej własny dom. Stosowny wniosek należy złożyć w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy właściwym ze względu na lokalizację działki.

Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych

Rada powiatu poprzez uchwałę może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych, także na kontynuacje nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków.

Czym jest samowola budowlana?

W sytuacji, gdy wybudujemy dom bez wymaganych prawem pozwoleń dopuszczamy się samowoli budowlanej. Jakie warunki należy spełnić, aby ją zalegalizować? Z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Struktura organizacyjna powiatu

Struktura organizacyjna powiatu wynika z przepisów prawa, jak również, z jego indywidualnych właściwości.

Pozwolenie na rozbiórkę

W przypadku pozwolenia na rozbiórkę, roboty (zabezpieczające i rozbiórkowe) można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Należy jednak pamiętać, że rozpoczęcie takich robót nie zwalnia nas od obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego.

Kiedy należy ponownie wybrać starostę

Rada powiatu wybiera starostę ale również go odwołuje. Ustawa o samorządzie powiatowym wymienia sytuacje w których rada musi zadecydować o odwołaniu starosty z zajmowanego stanowiska. Sytuacje te są wymienione w ustawie. Podana jest tam również procedura wyboru nowego starosty.

Co to jest powiatowa administracja zespolona

Organem wykonawczym powiatu jest zarząd powiatu. To on wykonuje prawo, a więc przede wszystkim uchwały rady powiatu. W wykonywaniu tych zadań pomagają mu jednak pewne jednostki podległe. Jednostki te określa się mianem powiatowej administracji zespolonej.

Kto stanowi zarząd powiatu

Powiat ma organy organy stanowiące, kontrole i wykonawcze. Za stanowienie prawa oraz kontrolę jego wykonywania odpowiedzialna jest rada powiatu. Natomiast zarząd powiatu jest organem wykonawczym. Oznacza to że wprowadza w życie ustalone przez radę prawo.

Co to jest rada powiatu

Powiat jako jednostka samorządu terytorialnego ma swoje organ. To one podejmują stosowne rozstrzygnięcia. Organami powiatu są rada powiatu oraz zarząd powiatu.

Podział Polski na powiaty

Podział naszego kraju na powiaty jest następstwem tzw. reformy administracji przeprowadzonej w 1997 r. przez rząd Jerzego Buzka. Od tego czasu mamy do czynienia z trzema jednostkami samorządu terytorialnego: gminą, powiatem i województwem.

Jaki był Podział administracyjny kraju w latach 1975-1998

Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często. Obecnie ukształtowany jest efektem jednej z reform gabinetu Jerzego Buzka, tzw. reformy administracyjnej. W wyniku tej reformy Polska dzieli się na gminy, powiaty i województwa.

Jakie organy ma powiat


Powiat podobnie jak inne jednostki samorządu terytorialnego ma swoje organy. Organy te działają w imieniu powiatu. Część z nich wybieramy w drodze powszechnych wyborów inne zaś są efektem nominacji i wewnętrznych wyborów.

Jak wygląda wewnętrzna organizacja rady powiatu

Rada powiatu jest organem kolegialnym. Jej skład ustalany jest przez mieszkańców powiatu w drodze powszechnego głosowania. Warto wiedzieć jak wygląda wewnętrzna organizacja takiego ciała. Zasiadają bowiem w nim nasi przedstawiciele.

Kto tworzy powiaty w Polsce

Podział Polski na powiaty został wprowadzony na mocy reformy administracyjnej. Pierwszym dniem w którym powołano do życia powiaty był 1 stycznia 1999 r.

Kto kieruje pracami rady powiatu?

Każdy organ kolegialny musi mieć osobę bądź osoby, które będą kierowały jego pracami. Podobnie jest w wypadku rady powiatu. Jej pracami kieruje przewodniczący lub jego zastępcy.

Jakie zadania ma powiat

Każda jednostka samorządu terytorialnego ma swoje zadania. Chodzi tu o zakres spraw za jakie z mocy przepisów prawa jednostka ta jest odpowiedzialna. Ustawy dzielą zatem zadania samorządu terytorialnego pomiędzy gminę, powiat oraz województwo.

Jakie uprawnienia ma radny powiatu

Członków rady powiatu, podobnie jak członków rady gminy, określa się mianem radnych. Radny jest przedstawicielem lokalnej społeczności. Z tej tez racji przysługują mu pewne uprawnienia ale również ma dodatkowe obowiązki.

Na czym polega kontrolna działalność rady powiatu?

Działalność rady powiatu nie sprowadza się wyłącznie do stanowienia prawa. Organ ten też sprawuje funkcje kontrolne wobec zarządu powiatu. W tym celu powołuje ze swego grona komisje rewizyjną.

Czy radny może pracować na etacie

Radni są wybierani w wyborach powszechnych przez mieszkańców danego powiatu. Często jednak radni trudnią się praca zawodową a wykonywanie mandatu radnego traktują jako zajęcie dodatkowe.

Jak można odwołać starostę

Starosta stoi na czele zarządu powiatu. Jest to organ wybierany przez radę powiatu. Przez tę samą radę może on być również odwołany z zajmowanej funkcji.

Jak można odwołać starostę

Starosta stoi na czele zarządu powiatu. Jest to organ wybierany przez radę powiatu. Przez tę samą radę może on być również odwołany z zajmowanej funkcji.

Po dofinansowanie szkoleń pracowników do starosty

To starosta będzie zwierał umowy o dofinansowanie szkoleń i studiów podyplomowych, w których wezmą udział pracownicy skierowani przez przedsiębiorcę borykającego się ze skutkami kryzysu.

Roszczenie o wstrzymanie budowy

Roszczenie o wstrzymanie budowy które wynika z posiadania i zapewnia posiadaczowi nieruchomości ochronę przed naruszeniem posiadania oraz przed szkodą, która może zagrażać jego własności.

Organizacja samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny to forma lokalnego życia publicznego, ważny element społeczeństwa obywatelskiego. Jego ideą jest decentralizacja władzy państwowej i działanie bliżej obywatela, dzięki czemu łatwiej jest realizować specyficzne interesy społeczeństwa lokalnego. Zadaniem samorządu terytorialnego jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb lokalnej społeczności.

Dokonywanie zmian granic gmin i powiatów jest zgodne z konstytucją

Przyznanie rządowi kompetencji do dokonywania zmian w podziale terytorialnym kraju na zasadach określonych w ustawach samorządowych jest zgodne z konstytucją.

Zmiany przy pozwoleniu na budowę

Od dawna mówi się o zmianach przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Nowelizacja prawa budowlanego nie została jeszcze uchwalona ale Sejm kończy już prace nad nią. Jeżeli nic się nie zmieni niebawem czekają nas zasadnicze zmiany przy budowie.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

Jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego, obiektu handlowego, a nawet remont budynku wpisanego do rejestru zabytków, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje starosta na wniosek osoby, która posiada prawo do terenu.

Czy musisz mieć świadectwo energetyczne dla mieszkania?

Kończysz budowę, chcesz wynająć lub sprzedać posiadany dom, lub mieszkanie? Od 1 stycznia 2009 roku potrzebujesz świadectwa charakterystyki energetycznej (certyfikat energetyczny).

Czy można przenieść pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę (budynku mieszkalnego, komercyjnego bądź jakiejkolwiek budowli) jako jedno z uprawnień związanych z posiadaną nieruchomością może być bez większych komplikacji przeniesione na osobę lub osoby trzecie.

Kto ma być właścicielem gruntu?

Noszę się z zamiarem zakupu własnego M od dewelopera. Budynek dopiero się buduje. Poradzono mi, abym sprawdził, czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym ma stanąć ta nieruchomość i czy uzyskał już pozwolenie na budowę. Czy faktycznie jest mi to potrzebne?

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego, obiektu handlowego, a nawet remont budynku wpisanego do rejestru zabytków, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje starosta na wniosek osoby, która posiada prawo do terenu.

Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Każda w zasadzie budowa w Polsce wymaga jakiejś formy zezwolenia i podlega kontroli państwowej (głównie samorządowej). Do nielicznych zaś można zaliczyć te części kraju, w których uchwalono miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego: czyli plany, które sugerują gdzie w obrębie gminy/miasta można zbudować konkretny obiekt. W sytuacji gdy planu nie ma, musimy uzyskać indywidualną dla naszej nieruchomości decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Co ważne możemy to zrobić zanim zakupimy ziemię- pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Wydanie decyzji jest bezpłatne.

Jak zawiadamiać o robotach nie wymagających pozwolenia na budowę

Znaczna część robót budowlanych nie wymaga pozwolenia na budowę, ale tak nie obejdzie się bez powiadamiania odpowiednich organów. Jeżeli powiadomienie jest obowiązkowe, jego brak skutkuje powstaniem samowoli budowlanej, wymagającej legalizacji. Nie zawiadomienie o rozbiórce, to wykroczenia zagrożonego karą grzywny.

Jaka budowa nie wymaga pozwolenia?

Co do zasady wszystko co chcemy wybudować na działce wymaga pozwolenia na budowę. Od tej zasady istnieją jednak konkretne wyłączenia.

Jak są ustalane wynagrodzenia dla pracowników samorządowych

Kto i kiedy decyduje o wzroście wynagrodzeń w administracji samorządowej? Kiedy osoby zatrudnione w samorządzie mogą liczyć na podwyżki?

REKLAMA