REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pozew, Wynagrodzenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy w ciąży jest trudniej o kredyt?

Z obawy przed tym, że kobieta w ciąży nie wróci do pracy po urodzeniu dziecka, niektóre instytucje finansowe zaniżają zdolność kredytową przyszłych mam, zauważyli eksperci. Czy banki bez zastrzeżeń wliczają dochody kobiety ciężarnej do zdolności kredytowej, gdy stara się ona o kredyt wraz z małżonkiem?

Kiedy z e-sądu do prawdziwego sądu?

Wytoczenie powództwa przed e-sądem nie wyklucza prowadzenia postępowania przed tradycyjnym sądem po spełnieniu określonych przesłanek.

O czym pamiętać przy składaniu pozwu do e-sądu?

W pozwie przed e-sądem ważnym jest, aby prawidłowo oznaczyć swoje dane oraz wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń.

Co zrobić, gdy dowód w sprawie jest w posiadaniu pozwanego?

Zgodnie z ciężarem dowodów to na stronie powodowej będzie ciążył obowiązek udowodnienia faktów, z którymi łączy ona skutki prawne. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dowód dla nas istotny znajduje się w posiadaniu pozwanego?

REKLAMA

Dlaczego coraz mniej finansistów spodziewa się poprawy koniunktury w Polsce?

Liczba finansistów, zatrudnionych w naszym kraju i spodziewających się poprawy polskiej koniunktury gospodarczej, maleje. Dlaczego większość z nich nastawia się na kolejne podwyżki stóp procentowych? Opinie pracowników instytucji finansowych na temat przyszłości polskiej gospodarki odzwierciedla Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych.

Pozwanie operatora za niezawartą umowę

Pomimo, że nie wyraziliśmy zgody na zawarcie umowy w rozmowie z konsultantem telefonicznym, operator naliczył nam dodatkowe opłaty. Wobec nieuznanej reklamacji, pozostaje nam już droga sądowa. Jak to zrobić?

Jakie są różnice w cenie metra kwadratowego mieszkania?

Ceny mieszkań, które zostały wprowadzone do sprzedaży w bieżącym roku, spadły o 13%, w porównaniu z rokiem 2008. Metr nowego mieszkania na rynku wtórnym kosztuje o 650 zł za m kw. więcej niż na rynku pierwotnym – zauważyli eksperci. Czy warto jednak kupić mieszkanie u dewelopera?

W jakich przypadkach pozew lub wniosek wymaga szczególnej formy?

Są sytuacje, w których Twój pozew lub wniosek powinien być sporządzony na urzędowym formularzu, który możesz pobrać z sądu.

REKLAMA

Wnoszenie pozwu do sądu

Pozew to pismo rozpoczynające postępowanie cywilne procesowe. Skierowanie sprawy do sądu powinno być jednak ostatecznością. Najlepiej najpierw zaproponować pozwanemu dobrowolne spełnienie żądania.

Do którego sądu powinienem skierować pozew lub wniosek?

Co do zasady sądem właściwym do rozpoznania sprawy cywilnej w pierwszej instancji jest sąd rejonowy i to do niego składa się pozwy i wnioski.

Co warto wiedzieć o wnoszeniu pozwu do sądu?

Pozew wnoszony do sądu powinien składać się z określonych elementów. Nie należy również zapominać o takich kwestiach jak oznaczenie wartości przedmiotu sporu w sprawach majątkowych.

Zmiany w zatrudnianiu nauczycieli z końcem roku szkolnego

Koniec roku szkolnego to czas likwidacji niektórych szkół lub ograniczania liczby klas w innych. Powstaje więc konieczność redukcji zatrudnienia nauczycieli. W takich sytuacjach nauczycieli można zwolnić z pracy, przenieść lub ograniczyć liczbę ich zajęć.

Zmienne składniki wynagrodzenia w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy

Zmiana regulaminu wynagradzania a informowanie pracowników

Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, nie objętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania.

Wynagrodzenie za pracę - vademecum

Wynagrodzenie za pracę jest podstawowym świadczeniem, jakie przysługuje nam za wykonaną pracę. Pozwala ono na zaspokajanie potrzeb życiowych, zarówno swoich, jak i swoich bliskich. Z reguły za niskie, ale zawsze potrzebne, daje nam swobodę w spełnianiu życiowych planów. W niniejszym poradniku omówimy zatem podstawowe zasady jego wypłacania, do jakich musi stosować się pracodawca, dotyczące nie tylko wynagrodzenia zasadniczego, ale także dodatkowego, jak wynagrodzenie za podróż służbową, czy za pracę w godzinach nadliczbowych.

Siedmiu pracodawców w okresie aktywności zawodowej

Przeciętnie siedem razy zmieniamy pracę, ale okres zatrudnienia u jednego pracodawcy statystycznie trwa aż dziesięć lat. Zazwyczaj najbardziej spełnia nasze oczekiwania trzecia praca. Co trzeci absolwent studiów wyższych nie ma podpisanej umowy o pracę.

Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?

Po zakończeniu umowy najmu najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Za remont zdewastowanego mieszkania będzie zatem płacił najemca.

Jak obniżyć podatek od zysków giełdowych?

Eksperci przypominają, że do końca kwietnia każdy musi złożyć zeznanie podatkowe PIT38. Zysk z inwestycji giełdowych dostarcza satysfakcji z podjęcia słusznych decyzji, ale bywa okupiony strzępkami nerwów. Czy naprawdę musimy dzielić się nim z państwem? A może istnieje sposób na uniknięcie płacenia podatku?

Niższe bezrobocie w 2011 roku?

W marcu odnotowano minimalny spadek bezrobocia – z danych GUS wynika, że odsetek bezrobotnych zmniejszył się o 0,1 pkt. proc., w porównaniu z lutym i stanowił 13,1 proc. W kwietniu możemy spodziewać się większej poprawy.

Inflacja bazowa wystrzeliła w górę

Narodowy Bank Polski ujawnił dane, dotyczącej inflacji bazowej w 2011 r. – w marcu, osiągnęła ona poziom 2 proc., porównując z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Podana wartość nie uwzględnia cen żywności i energii.

Roszczeń spółki cywilnej dochodzą wszyscy wspólnicy

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani zdolności sądowej. Wspólnik spółki cywilnej nie jest legitymowany samodzielnie do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników tej spółki.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r.

Rada Ministrów przyjęła założenia do budżetu na 2012 rok. Wynika z niego, że od 1 stycznia minimalna płaca wzrośnie co najmniej do kwoty 1461 zł.

10 angielskich zwrotów prawniczych używanych w osnowie pozwu

Zgodnie z doktryną anglosaską osnowa pozwu powinna skupić się na wykazaniu, że pozwany popełnił czyn niedozwolony, którym naruszył prawa cywilne powoda. Ponieważ w nagłówku pozwu powód i pozwany wskazywani są tylko z imienia i nazwiska lub nazwy, pierwszym elementem osnowy są punkty pozwalające na dokładniejszą identyfikację stron postępowania.

Wzrost płacy minimalnej ze szkodą dla pracowników?

Propozycja minister pracy, Jolanty Fedak, aby zwiększyć wysokość płacy minimalnej o 8 proc., może negatywnie odbić się zarówno na osobach bezrobotnych i poszukujących pracy, jak i obecnie zatrudnionych, których dochody są najmniejsze. Tak raptowna zmiana wysokości wynagrodzenia zniechęci pracodawców do tworzenia nowych stanowisk pracy oraz pociągnie za sobą redukcję zatrudnienia.

Sposób dokonywania wypłaty z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło

Jesteśmy jednostką budżetową, prowadzimy doradztwo dla nauczycieli. Często zdarza się nam zawierać umowy zlecenia lub o dzieło. Czy rachunek, który wystawia wykonawca umowy, można zastąpić wypłatą dokonywaną na podstawie listy płac (zapis o liście płac byłby zawarty w treści umowy)? Zdarza się, że umowy są realizowane przez kilka miesięcy, a wypłata następuje za każdy miesiąc i łatwiej byłoby rozliczać taką umowę wyłącznie na podstawie listy płac.

Wynagrodzenie operatora transportu publicznego

Nowa ustawa o transporcie zbiorowym określiła m.in. prawa i obowiązki operatora publicznego transportu zbiorowego oraz sposób jego wynagradzania. Jednak przepisy te powinny być stosowane łącznie z regulacjami unijnymi.

Jak dokumentować wypłatę wynagrodzeń nierezydentom?


Z dniem 1 stycznia 2011 r. ustawodawca wprowadził dodatkowe obwarowania warunkujące możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania wypłacanych na rzecz nierezydentów odsetek i należności licencyjnych. Co prawda samo zwolnienie wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2013 r., jednakże na obecną chwilę spełnienie przesłanek jego zastosowania uprawnia płatników do zastosowania obniżonej 5% stawki podatku.

Czy pracodawca musi uzasadnić różnice w wynagrodzeniu pracowników?

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Jeżeli jednak pracodawca chce zróżnicować wynagrodzenie pracownikom zajmującym to samo stanowisko, musi to uzasadnić.

Jak przesunąć ratę kredytu mieszkaniowego na inny dzień?

Jeśli Twoja pensja nie wpływa na konto na czas albo zauważyłeś, że w dniu spłaty kredytu musisz regulować zobowiązania po niekorzystnym kursie, ciekawym rozwiązaniem może okazać się wybór innego dnia spłaty kredytu. Eksperci przypominają, że wiele banków przystanie na to bez problemu. Jakich formalności trzeba dopełnić, aby przesunąć dzień spłaty w czasie?

Jaki wpływ na decyzje inwestycyjne mają non-farm payrolls?

Jak w krótkim czasie ocenić sytuację gospodarczą danego państwa? Eksperci podpowiadają, że najłatwiej jest sprawdzić dane na temat stopy bezrobocia oraz ilości nowo utworzonych miejsc pracy. Jedną z publikacji, które pozwalają trafnie oszacować globalną koniunkturę w USA, jest raport NFP.

Na jakie problemy w pracy skarżą się Polacy?

Wynagrodzenie za pracę było najczęstszym tematem skarg do Państwowej Inspekcji Pracy w ubiegłym roku. Pracownicy najczęściej donoszą anonimowo, bojąc się utraty stanowiska.

Wynagrodzenie netto czy brutto w umowie o pracę

Określenie wynagrodzenia za pracę jest obok rodzaju pracy, miejsca pracy, wymiaru czasu pracy i terminu rozpoczęcia pracy elementem obowiązkowym każdej zawieranej umowy o pracę. Często w praktyce pojawia się pytanie: czy wynagrodzenie określone w umowie o pracę powinno być podawane w kwocie brutto czy netto? Wielu pracowników umawiając się z przyszłym pracodawcą na określoną kwotę wynagrodzenia za świadczoną pracę rozważa kwotę, jaką otrzyma w dniu wypłaty „na rękę”.

Jak kwalifikować wynagrodzenie personelu w projektach POKL?

Realizacja projektu ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki może wymagać zaangażowania dodatkowego personelu. Czy wydatki poniesione na ich wynagrodzenie będzie można uznać w świetle obowiązujących przepisów za kwalifikowalne? A jeśli tak to na jakich zasadach – o tym w treści artykułu.

Dodatek funkcyjny pracownika samorządowego

Zasady przyznawania dodatku funkcyjnego zmieniły się diametralnie w nowych przepisach o pracownikach samorządowych. Obecnie dodatek funkcyjny może zostać przyznany pracownikowi samorządowemu natomiast obligatoryjnie przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru i mianowania

Na jakich zasadach funkcjonuje III filar w Polsce?

Eksperci finansowi radzą, jak skutecznie odkładać pieniądze na emeryturę. Młodzi ludzie nie mają złudzeń – środków, które są gromadzone przez ZUS i OFE, prawdopodobnie zabraknie dla nich. Co zrobić, żeby zagwarantować sobie spokojną przyszłość?

Przestawienie czasu a wynagrodzenie za pracę w nocy

W nocy z soboty na niedzielę 27 marca tego roku przestawiamy czas z zimowego na letni, czyli godzinę do tyłu. Czy w związku z tym, że pracownicy pracujący w nocy przepracują w rzeczywistości godzinę mniej, pracodawcy mają prawo do obniżenia wynagrodzenia?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ofert kredytów hipotecznych w promocji. Co jest najistotniejsze dla klienta? Brak prowizji, niska marża czy szybka decyzja kredytowa? Eksperci finansowi radzą, na co zwrócić uwagę, zadłużając się w banku.

Likwidacja szkoły a obowiązek wypłacania odpraw

Likwidacja szkoły oznacza likwidację pracodawcy dla zatrudnionych w niej pracowników – zarówno nauczycieli jak i pracowników nie będących nauczycielami. Dla dyrektora szkoły oznacza to obowiązek dokonania określonych czynności z zakresu prawa pracy, a w szczególności konieczność rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionymi w szkole pracownikami.

Bezprawny stan wojenny. Czy czeka nas lawina pozwów?

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż dekrety wprowadzające stan wojenny były niezgodne z ówczesną Konstytucją. Otwiera to drogę do dochodzenia swoich praw przed sądem. Nawet. 170 tys. osób będzie mogło żądać wznowienia postępowań – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Likwidacja szkoły a obowiązek wypłacania odpraw

Likwidacja szkoły oznacza likwidację pracodawcy dla zatrudnionych w niej pracowników – zarówno nauczycieli jak i pracowników nie będących nauczycielami. Dla dyrektora szkoły oznacza to obowiązek dokonania określonych czynności z zakresu prawa pracy, a w szczególności konieczność rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionymi w szkole pracownikami.

Jakie są podstawy do reklamacji w umowie o dzieło?

Umowa o dzieło jest umową rezultatu, w której wykonawca zobowiązuje się, że dany rezultat nastąpi. W sytuacji nieprawidłowego wykonania umowy zamawiający może skorzystać z określonych uprawnień.

Co warto wiedzieć o pozwach zbiorowych?

Skuteczne wytoczenie powództwa w postępowaniu grupowym uzależnione jest od spełnienia warunków zamieszczonych w ustawie.

Pracownikowi należy się rekompensata za każdą minutę pracy nadliczbowej

Pracownikowi za pracę w nadgodzinach należy się dodatek w wysokości 100% lub 50% wynagrodzenia. Pracodawca jest zobowiązany rozliczyć każdą minutę pracy nadliczbowej. Tak więc czas pracy w niepełnych godzinach nadliczbowych, powinien być rozliczany odrębnie.

Na jakich zasadach wypłacane są zarobki?

Pracownika wykonuje swoją pracę, w zamian za zarobki, jakie wypłaca mu pracodawca. Prawo określa warunki i zasady wpłacania pracownikowi należnych mu zarobków.

Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?

Zawarłem umowę ze sprzedającym, w której uznaliśmy, że postępowanie sądowe będzie rozstrzygane w konkretnym sądzie. Czy mogę jakoś obejść ten zapis?

Dyskryminacja kobiet wrogiem gospodarki

PKPP Lewiatan przytacza kilka ciekawych faktów na temat zatrudnienia kobiet. Tylko co druga kobieta zdolna do pracy jest aktywna zawodowo. Zaledwie 43,5 proc. żeńskiej populacji może utrzymać stałe zatrudnienie. Monika Zakrzewska, ekspert z PKPP Lewiatan, uczula na dyskryminację kobiet, która jest wrogiem gospodarki.

Czy syndyk może zaskarżyć uchwałę zgromadzenia wspólników?

Po ogłoszeniu upadłości wszelkie uprawnienia upadłego związane z uczestnictwem w spółkach lub spółdzielniach wykonuje syndyk albo zarządca. To oznacza, że podmioty te mogą również zaskarżać uchwały zgromadzenia wspólników. Takiego uprawnienia nie ma jednak nadzorca sądowy.

Pozew

Pozew jest to pismo procesowe, prowadzące do wszczęcia postępowania sądowego. W treści pozwu zawarte jest skonkretyzowane żądanie powoda, domagającego się ochrony prawnej.

Pozew grupowy

Od 19 lipca 2010 r. w ramach postępowania cywilnego możliwe jest dochodzenie roszczeń grupowo. W imieniu grupy powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

Kurator

Kurator jest to osoba pełniąca funkcję w ramach instytucji kurateli. W zależności od rodzaju kurateli, ma on różnego rodzaju obowiązki.

REKLAMA