REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Poszukiwanie pracy, Rekrutacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na co warto zwrócić uwagę przy ocenie konsultanta rekrutacyjnego – porady dla pracodawców

Podczas prowadzenia projektu rekrutacyjnego konsultant realizujący projekt staje się wizytówką firmy. Dlatego warto jest wybrać osobę o odpowiednich kwalifikacjach.

Jak wybrać dobrą agencję doradztwa personalnego ?

Po weryfikacji pierwszych informacji, wybierzmy i spotkajmy się z dwiema firmami, które wstępnie spełniają nasze wymagania. Ważne, aby w spotkaniu uczestniczył konsultant, który będzie realizował projekt, a nie tylko przedstawiciel/partner firmy executive search.

Jak zrekrutować menedżera?

Choć poszukiwanie kandydatów na kluczowe stanowiska nie zdarza się często, musimy być przygotowani. W procesie rekrutacji może pomóc wykwalifikowany doradca, więc warto jest dowiedzieć się jak wybrać dobrą agencję rekrutacyjną.

Czy kadra medyczna wciąż woli pracę za granicą?

Polska służba zdrowia od wielu lat boryka się z licznymi problemami o charakterze administracyjnym, ekonomicznym czy infrastrukturalnym. Wynikiem tego jest migracja kadry medycznej na rynki zagraniczne.

REKLAMA

Dlaczego pracodawcy wolą elastyczne formy zatrudnienia?

W ostatnich latach elastyczne formy zatrudnienia w Polsce cieszą się popularnością, jednak rynek pracy tymczasowej w naszym kraju jest wciąż bardzo młody.

Jak odnaleźć się w nowej pracy? - porady

Musisz wiedzieć, że Twój pierwszy dzień w nowej pracy, a także tygodnie wdrożenia w nowe stanowisko, mogą mieć silny wpływ na to, jak będziesz postrzegany przez nowego pracodawcę. Jak zatem przebrnąć przez te chwile?

Prawidłowa oferta zatrudnienia - porady dla pracodawców

Nareszcie znaleźliśmy właściwą osobę na stanowisko. Teraz, na tym etapie, nadszedł czas na to, aby zwrócić się do kandydata z odpowiednio sformułowaną i wywierającą właściwe wrażenie ofertą zatrudnienia i na uzyskanie jego akceptacji. Jak to zrobić najlepiej?

Czy przyjąć kontrofertę - wskazówki zawodowe

Z powodzeniem doręczyłeś wypowiedzenie dotychczasowemu pracodawcy. Twój szef z pewnością nie jest z tego powodu szczęśliwy (wyobraź sobie, jakbyś się czuł na jego miejscu), ale wydaje się, iż zaakceptował tą decyzje. Od tego czasu, ucierasz nosa kolegom i planujesz największą, pożegnalną balangę w historii firmy. Co potem?

REKLAMA

Kto może mieć status bezrobotnego

Najprościej można powiedzieć, że bezrobotnym jest osoba, która utraciła pracę i po spełnieniu warunków określonych przepisami prawa zarejestrowała się w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na swoje stałe lub czasowe miejsce zameldowania.

Jak napisać dobry list motywacyjny?

List motywacyjny zaraz po CV, jest pierwszą rzeczą, którą widzi osoba rekrutująca. Postępowanie według prostej formuły opisanej w poniższym artykule, uczyni z twojego listu motywacyjnego wartościową rozbudowę twojego cv.

Sprawdź referencję

Zanim podejmiesz decyzje o zatrudnieniu kolejnego pracownika poproś go o przedstawienie referencji od poprzednich pracodawców. Opinia na temat kandydata udzielona przez osoby, z którymi wcześniej współpracował i którym podlegał w poprzednich miejscach pracy jest niezwykle ważnym źródłem informacji na temat funkcjonowania danej osoby na gruncie zawodowym.

Jak przeprowadzic rekrutację wewnętrzną?

Najbardziej popularne metody poszukiwania nowego pracownika to nabór poprzez publikację ogłoszenia rekrutacyjnego w prasie i w Internecie, selekcję wśród osób poleconych, czyli w oparciu o tzw. rekomendacje, promocję marki pracodawcy na targach pracy oraz nabór zlecony agencjom rekrutacyjnym. A co zrobić jeśli musisz przeprowadzić rekrutacje wewnątrz firmy?

Jak przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną - porady

Przygotowałeś dobre CV, które wzbudziło zainteresowanie Twojego potencjalnego pracodawcy. Teraz kolejny etap przed Tobą - rozmowa kwalifikacyjna. W poniższym artykule przedstawiamy kilka porad - jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak stworzyć dobre CV?

Dobre CV to jeden z najważniejszych etapów uzyskania dobrej oferty pracy. Jak zatem przygotować takie CV, aby wzbudziło zainteresowanie przyszłego pracodawcy? Poniżej przedstawiamy kilka porad.

Służba w Policji nie wymaga matury

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do policji muszą posiadać co najmniej wykształcenie średnie.

Postępowanie sprawdzające kandydata do służby w policji

Osoby zainteresowane podjęciem służby w Policji, w celu rozpoczęcia rekrutacji, muszą złożyć określone dokumenty, które podlegają weryfikacji w toku postępowania kwalifikacyjnego.

Etapy rekrutacji do służby w policji

Zainteresowani wstąpieniem w szeregi Policji mogą zrobić to w każdej chwili. Dobór do służby prowadzony jest w sposób ciągły, a zatem każda rekrutacja rozpoczyna się z chwilą złożenia wymaganych dokumentów.

Kryteria wstąpienia do służby w Policji

Osoby zainteresowane służbą w policji muszą spełniać ściśle określone warunki wynikające z art. 25 ustawy o Policji. Niektóre kryteria ze względu na swą ogólność bądź nieostrość mogą budzić wątpliwości, dlatego pomocne może okazać się ich objaśnienie.

Autoprezentacja w rozmowie kwalifikacyjnej

W procesie rekrutacji czynny udział biorą obydwie zainteresowane strony. Pracodawca, który chce poznać kompetencje kandydata i potencjalny pracownik, który musi odnaleźć się w nowej dla niego sytuacji. To od wypowiedzi i autoprezentacji zależy dalsza przyszłość zawodowa kandydata.

Złowić Headhuntera, czyli executive research dla Twojej firmy

Właściwe zarządzanie firmą wymaga od nas szukania odpowiednich osób, posiadające nierzadko specjalistyczne kwalifikacje bądż cechy. Coraz częściej przedsiębiorcy w tym celu zwracają się do firm zajmujących się executive research. Nie wszyscy jednak pamiętają, że reguły dotyczące rzetelności i solidności obowiązują również headhunterów.

Pozorna atrakcyjność kontroferty

Pracodawca proponując kontrofertę z reguły najpierw kieruje się najlepszym interesem firmy. Szacunkowo 80% osób, które przyjęło kontrofertę, w ciągu sześciu miesięcy rozstaje się z pracodawcą.

Jaka motywacja do pracy odstrasza pracodawców?

Złe uzasadnienie zmiany pracy może skazać Cię na porażkę w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Dlaczego warto unikać kompromisów?

Niezależnie od tego czy jesteś pracodawcą czy pracownikiem, pamiętaj, że kompromis na etapie rekrutacji jest źródłem problemów w przyszłości.

Czy stosować metodę Development Center?

Aby zastosować metodę development center musimy odpowiedzieć sobie na pytanie - jaki cel chcemy osiągnąć.

Jakich błędów nie należy popełniać stosując Development Center?

Jedną z metod oceny kompetencji pracowników jest metoda - development center (inaczej ośrodek rozwoju). Jednak choć jest metodą znaną i popularnie stosowaną, jej wyniki bywają wykorzystywane w kontrowersyjny sposób a procedura przeprowadzania sesji budzi nieraz poważne wątpliwości.

Samoocena bezrobotnego a szanse zatrudnienia

Samoocena kojarzy nam się z poczuciem własnej wartości. Wśród ludzi często możemy zauważyć, że to poczucie może być bardzo różne. Jest to spowodowane bardzo różnorodnymi czynnikami, które są dla nas wartością.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy headhunterskiej?

Musisz pamiętać, że head hunter, pracownik zatrudnionej agencji, będzie przez jakiś czas stanowić wizytówkę Twojej firmy. To jego profesjonalizm i sposób traktowania kandydatów będzie świadczył o firmie zlecającej rekrutację.

Niebezpieczeństwo headhuntingu

Niestety, nie zawsze wyciąganie kandydatów, błyskotliwych talentów, przynosi pozytywne rezultaty. W metodzie headhuntingu drzemią też zagrożenia.

Łowcy głów – metoda rekrutacji

Czy wiesz, jak dobrze wybrać head huntera, aby zachować dobre imię własnej firmy i pozyskać najcenniejszych pracowników? W poniższym artykule odpowiemy na te i inne pytania.

Ocena kompetencji zawodowych

Przeprowadzając rozmowy rekrutacyjne staramy się ocenić potencjał kandydata, wychwyć nieuchwytne sygnały świadczące o tym, że to właśnie on jest tym, którego nam trzeba. odejmujemy decyzję zwracając uwagę na jego doświadczenia, deklarowane umiejętności, cechy osobowości. Często jednak opieramy się na przeczuciach i pobieżnych ocenach – czy nie lepiej byłoby zmierzyć możliwości kandydata?

Targi branżowe szansą na znalezienie zatrudnienia

Każda osoba bezrobotna posiada pewna wiedzę dotyczącą metod i technik poszukiwania zatrudnienia. Jednak sposoby poruszania się po rynku pracy są bardzo różne. Jedne osoby korzystają z usług urzędów pracy, inni monitorują oferty zamieszczone w prasie czy w lokalnej telewizji czy radiu, a jeszcze inni próbują samodzielnie poszukiwać pracy poprzez własną aktywność. Bardzo dobrą okazją do nawiązania tego typu relacji są branżowe targi, prezentacje, konferencje czy innego rodzaju spotkania tematyczne.

Doradztwo zawodowe dla osób starszych

Na chwilę obecną poradnictwo i doradztwo zawodowe staje się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób widzi potrzebę pomocy doradcy zawodowego w procesie poszukiwaniu zatrudnienia. Pomoc ta opiera się diagnozowaniu potencjału zawodowego osoby bezrobotnej, testowania preferencji zawodowych, konsultacji dotyczących przygotowania dokumentów aplikacyjnych, autoprezentacji podczas rozmowy z pracodawcą.

Dlaczego łatwiej znaleźć pracę, gdy się już ją ma?

Osoby, które pozostają przez długi okres bez zatrudnienia, patrzą z pewną dozą zazdrości czy wręcz agresji na pracowników, którzy zamierzają zmienić swoje miejsce pracy. Zazdrościmy innym, ponieważ posiadają zatrudnienie, a jeszcze inni pracodawcy chętnie podejmą z nimi współpracę.

Proces oraz etapy naboru na stanowiska urzędnicze w samorządzie terytorialnym

Sposób obsadzania wakatów w sektorze samorządowym kształtuje ustawa o pracownikach samorządowych, regulaminy oraz praktyka samorządów. Poniżej kilka wskazówek dla osób pragnących skorzystać z oferty zatrudnienia w sektorze samorządowym. 

Proces oraz etapy naboru na stanowiska urzędnicze w samorządzie terytorialnym

Sposób obsadzania wakatów w sektorze samorządowym kształtuje ustawa o pracownikach samorządowych, regulaminy oraz praktyka samorządów. Poniżej kilka wskazówek dla osób pragnących skorzystać z oferty zatrudnienia w sektorze samorządowym. 

Częsta zmiana pracy - plus czy minus w szukaniu pracy

Każdy pracodawca, zanim zatrudni pracownika do swojej firmy, najpierw bardzo dokładnie przeanalizuje jego życiorys zawodowy. Jako najważniejsze elementy sylwetki zawodowej kandydata do pracy są wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. I o to w pierwszej kolejności padają pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Konsultacje przy tworzeniu CV

Wiele osób potrafi samodzielnie stworzyć dokumenty aplikacyjne korzystając jedynie z pomocy poradników, stron internetowych czy ufając własnej intuicji. Jednak niestety nadal duża część osób poszukujących zatrudnienia ma z tym problem, pomimo usilnych starań.

Korzyści z grupowego poradnictwa zawodowego

W urzędach pracy oprócz indywidualnej pomocy związanej z przygotowaniem profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, można również skorzystać z grupowego poradnictwa zawodowego.

CV na jednej stronie

CV jest dokumentem, który jako pierwszy jest rozpatrywany przez pracodawcę, jeśli szuka on pracowników do swojej firmy. Jest to wizytówka osoby aplikującej nie tylko dlatego, że zostają tam umieszczone podstawowe dane dotyczące zamieszkania, kontaktu, wykształcenia, ścieżki zawodowej, umiejętności, dodatkowych kwalifikacji czy zainteresowań. Są też inne elementy, które wpływają na wizerunek kandydata do pracy przez pośredni obraz dokumentu.

Przydatne słowa w CV

W czasie przygotowania dokumentów aplikacyjnych dobrze jest, kiedy używamy bogatego i profesjonalnego słownictwa. Poniższa lista wyrazów może pomóc określić umiejętności w języku używanym przez pracodawców.

Jak czytać oferty pracy

Osoby, które poszukują pracy przez dłuższy okres czasu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie tylko uczciwi pracodawcy zamieszczają oferty pracy. Czasem ogłoszenie jest skonstruowane tak, że nie jest jasne, o jaką pracę może chodzić, a czasem pracodawca celowo wprowadza w błąd, aby jak najwięcej osób odpowiedziało na jego ofertę w nadziei, że któryś z tych kandydatów jednak zdecyduje się na zatrudnienie.

Jak napisać CV w języku obcym?

Polska stała się ciekawym kąskiem dla inwestorów. Coraz więcej zagranicznych koncernów otwiera nad Wisłą swoje filie, proponując tym samym nowe stanowiska pracy. Polacy coraz częściej znajdują też atrakcyjne posady za granicą.

Jakie pytania zadawać przyszłemu pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna kojarzona jest przez kandydatów do pracy najczęściej jako forma odpytywania przez pracodawcę. I oczywiście w dużej mierze tak jest, że to osoba aplikująca na dane stanowisko udziela informacji, opowiada o swoich poprzednich miejscach zatrudnienia, o stanowiskach, jakie zajmowała poprzednio, przebiegu edukacji, zainteresowaniach itd. Ale zazwyczaj pod koniec rozmowy pracodawca pozostawia czas, kiedy to kandydat może zadawać pytania.

Praca przez znajomych – czy warto?

Od jakiegoś czasu panuje ogólne przekonanie, że dobrą pracę można znaleźć tylko i wyłącznie przez znajomości, układy. Taki pogląd jest powszechny w niektórych środowiskach, obszarach zawodowych, małych miastach czy niewielkich miejscowościach – tam, gdzie panuje duże bezrobocie. Niestety często wcale nie mija się to z prawdą i wtedy osoby poszukujące pracy tracą nadzieję, że ją zdobędą, jeśli nie będą miały jakiegoś poparcia ze strony innych.

Jak uzasadnić chęć ubiegania się o określoną pracę?

W odpowiedzi na ofertę zatrudnienia jaką proponuje pracodawca, kandydat zazwyczaj powinien wystosować list motywacyjny, w którym wyjaśni pracodawcy dlaczego chce pracować właśnie w tej firmie i na tym stanowisku. Jak najlepiej umotywować swoją chęć aplikacji na konkretne stanowisko pracy?

Jak i gdzie szukać pracy?

Czy w ogóle jest jakaś praca? Gdzie jej szuka? Jak szukać? Jak wyprzedzić konkurentów? Jak przekonać pracodawcę do siebie? Takie i inne pytania nurtują niemal codziennie wiele osób poszukujących pracy. Czy są na nie odpowiedzi?

Czym jest Assessment Center?

Assessment Center jest jedną z metod selekcji osób, które posiadają wymagane kompetencje lub dysponują odpowiednim potencjałem. Assessment Center zwykle przeprowadza się przy rekrutacji do dużych firm i raczej na specjalistyczne lub kierownicze stanowiska.

Funkcje Assessment Center w przedsiębiorstwach

Zorganizowanie oraz przeprowadzenie sesji Assessment Center jest dość kosztownym przedsięwzięciem dla przedsiębiorstwa. Jednak coraz więcej firm korzysta z tej metody rekrutacji.

Podnosimy kwalifikacje zawodowe

Rynek pracy stawia z roku na rok większe wymagania. Coraz częściej przestaje się liczyć samo doświadczenie, a w grę wchodzą także dodatkowe umiejętności. Dlatego też o swój rozwój powinny zadbać nie tylko osoby szukające pracy, ale również te, które ją posiadają.

Czy list motywacyjny jest zawsze wymagany?

List motywacyjny pełni funkcję marketingową - jego głównym zadaniem jest przekonanie przyszłego pracodawcy, że to właśnie my jesteśmy najbardziej odpowiednią osobą na proponowane stanowisko. Ale czy zawsze jest wymagany?

REKLAMA