REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie sądowe, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy notariuszem może zostać cudzoziemiec?

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że 6 krajów naruszyło obowiązujący w Unii zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, w zakresie dostępu cudzoziemców do zawodu notariusza. Być może i w Polsce będą konieczne zmiany w prawie.

Podpis elektroniczny - jak uzyskać?

Podpis elektroniczny, po spełnieniu pewnych warunków, traktowany jest na równi z podpisem złożonym własnoręcznie przez osobę, która się nim posługuje. Korzystanie z podpisu elektronicznego gwarantuje wygodę i szybkość dokonywania transakcji oraz zawierania umów. Odpowiedni podpis elektroniczny jest również dla osoby, która się nim posługuje oraz dla jej kontrahentów, gwarancją bezpieczeństwa. Jaki podpis elektroniczny uznaje się za bezpieczny? Poniżej przytaczamy opinię wydaną przez Ministerstwo Gospodarki.

Zmiany w Prawie prywatnym międzynarodowym

Prawo prywatne międzynarodowe to zbiór norm, które określają nam jakie przepisy stosować w przypadku kontaktów z zagranicą. Dotyczy sytuacji, gdy Polak żeni się z cudzoziemką, jak również wtedy, gdy kupujemy coś na zagranicznych serwisach aukcyjnych.

Czy jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności uzasadnia dyscyplinarkę?

Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia jest szczególnym sposobem rozwiązania stosunku pracy, którego skutek jest niemalże natychmiastowy. Pracownik z chwilą wręczenia takiego wypowiedzenia nie ma już prawa ani obowiązku świadczenia pracy, często sami pracodawcy decydują się na natychmiastowe odsunięcie pracownika od jego obowiązków. Czy jednak takie wypowiedzenie zawsze jest uzasadnione?

REKLAMA

Naruszenie zakazu konkurencji a wypowiedzenie umowy

W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Czy złamanie zakazu konkurencji może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę?

Czy podpis elektroniczny może zabezpieczać transakcje dokonywane przez spółki?

Ustawa o podpisie elektronicznym obowiązuje od dnia 16 sierpnia 2002 roku i z tym dniem bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu został zrównany z podpisem własnoręcznym w zakresie wywoływanych skutków prawnych.Czy podpis elektroniczny można stosować w przypadku stosunków między spółkami?

Odpowiedzialność posiłkowa za karę grzywny wymierzoną sprawcy przestępstwa skarbowego

Za grzywnę wymierzoną sprawcy przestępstwa skarbowego odpowiedzialność może ponosić również inna niż sprawca osoba lub jednostka organizacyjna. Od tej dodatkowej osoby będzie wówczas wyegzekwowana niezapłacona w terminie grzywna, której nie można ściągnąć od skazanego w drodze egzekucji. Ten rodzaj odpowiedzialności, typowy dla prawa karnego skarbowego, nazywa się odpowiedzialnością posiłkową.

Świadczenie usług przez zagranicznych prawników w Polsce

Rząd chce zmian w przepisach dotyczących świadczenia usług przez zagranicznych prawników na terenie Polski. Zmiany zakładają umożliwienie zagranicznym prawnikom świadczenie usług w formie spółki komandytowo-akcyjnej.

REKLAMA

Jak przebiega procedura wydania wyroku?

Wydanie wyroku w sprawie karnej poprzedza kilka proceduralnych czynności: zarządzenie przewodniczącego składu sędziowskiego o zamknięciu przewodu sądowego, głosy stron oraz następczo narady sędziowskiej. Dopiero po odbyciu narady sędziowskiej wyrok zostaje pisemnie sporządzony (jest to tzw. sentencja wyroku) i ogłoszony, a następczo zostanie przedstawione ustne uzasadnienie wyroku. Wyrok zawsze ogłaszany jest publicznie, natomiast ustne ogłoszenie wyroku może być wydane z wyłączeniem jawności (czyli nastąpić tylko w stosunku do stron), jeśli sprawa toczyła się z wyłączeniem jawności.

Jakie będą nowe regulacje dla sektora funduszy inwestycyjnych? - UCITS IV

W najbliższym czasie polski sektor funduszy inwestycyjnych czekają duże zmiany, które dotyczyć będą nie tylko funduszy i towarzystw, które nimi zarządzają, ale także inwestorów. Zmiany te wprowadza nowa Dyrektywa Parlamentu Europejskiego, tzw. UCITS IV, która jest kolejną, po Bazyeli II i MiFID inicjatywą regulacyjną ukierunkowaną na standaryzację procesów zarządzania ryzykiem w europejskich instytucjach finansowych.

Kiedy jest możliwe wznowienie przewodu sądowego?

Zamknięcie przewodu sądowego w postępowaniu karnym jest, co do zasady jednym z pierwszych kroków prowadzących do wydania wyroku, albowiem po nim następują głosy stron i narada sędziowska. Zgodnie z treścią przepisu art. 409 Kodeksu postępowania cywilnego istnieje możliwość sądowego wznowienia przewodu sądowego aż do ogłoszenia wyroku, co w praktyce oznacza, iż sąd powraca do prowadzenia postępowania sądowego (w tym dowodowego). Sąd decyduje o tym niezaskarżalnym postanowieniem. W myśl wskazanego przepisu sąd może również po zamknięciu przewodu sądowego udzielić stronom dodatkowego głosu.

Wniosek o ściganie przestępstwa

W Kodeksie karnym część przestępstw została określona przez ustawodawcę jako wnioskowe, co oznacza, iż ściganie tych przestępstw następuje na wniosek pokrzywdzonego (co wynika z charakteru wskazanych przestępstw). Złożenie wskazanego wniosku powoduje wszczęcie przez organy śledcze postępowania z urzędu, z tym, że istnieje możliwość cofnięcia wniosku o ściganie (z wyjątkiem przestępstwa gwałtu) za zgodą odpowiednio prokuratora lub sądu.

Czy niealimentacja jest przestępstwem?

Za uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego można pociągnąć do odpowiedzialności karnej na podstawie art. 209 Kodeksu karnego.

Skarga o wznowienie postępowania

Postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem można wznowić. Skarga o wznowienie postępowania musi składać się z określonych elementów.

W jakich przypadkach pozew lub wniosek wymaga szczególnej formy?

Są sytuacje, w których Twój pozew lub wniosek powinien być sporządzony na urzędowym formularzu, który możesz pobrać z sądu.

Skutki niestawiennictwa na rozprawie

Niestawiennictwo na rozprawie nie stanowi przeszkody do prowadzenia postępowania. Niekiedy jednak sąd może uznać obecność za konieczną

Sprzeciw od wyroku zaocznego

Sprzeciw i zarzuty składa się do sądu, który wydał orzeczenie, bez powoływania się na sąd wyższej instancji. Apelację składa się do sądu wyższej instancji, lecz za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżony wyrok.

Wnoszenie pozwu do sądu

Pozew to pismo rozpoczynające postępowanie cywilne procesowe. Skierowanie sprawy do sądu powinno być jednak ostatecznością. Najlepiej najpierw zaproponować pozwanemu dobrowolne spełnienie żądania.

Sądy administracyjne i wojskowe

Sądami administracyjnymi są sądy, których zadaniem jest sprawowanie kontroli nad działalnością administracji publicznej. Z punktu widzenia strony najważniejsze znaczenie ma orzekanie przez te sądy w wyniku wniesienia skargi.

Prokuratura w Polsce

Prokuraturę tworzą: Prokurator Generalny oraz podlegli mu prokuratorzy, w tym prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Zadaniem prokuratury jest strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw.

Co zrobić w sytuacji, gdy termin upłynął?

Wniesienie apelacji, zażalenia, wniosku o uzasadnienie wyroku, a także skargi na czynności komornika powinno być dokonywane w określonych terminach. Co zrobić, gdy taki termin upłynął?

Co zrobić, gdy przegrany nie chce wykonać wyroku?

Orzeczenie wydane w postępowaniu cywilnym powinno być wykonane. Jeżeli strona, która przegrała postępowanie, nie chce dobrowolnie zastosować się do treści orzeczenia, możesz wszcząć postępowanie egzekucyjne.

Co warto wiedzieć o wnoszeniu pozwu do sądu?

Pozew wnoszony do sądu powinien składać się z określonych elementów. Nie należy również zapominać o takich kwestiach jak oznaczenie wartości przedmiotu sporu w sprawach majątkowych.

Co warto wiedzieć o postępowaniu cywilnym?

Postępowanie cywilne dotyczy postępowania sądowego w sprawach z zakresu prawa cywilnego (np. sprawy dot. umów, odszkodowań), rodzinnego (sprawy małżeńskie, między rodzicami a dziećmi), opiekuńczego (kwestie opieki, kurateli), prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz innych kategorii spraw, do których z mocy ustawy stosuje się regulacje dotyczące tego postępowania (np. sprawy z zakresu ochrony zdrowia psychicznego, dotyczące aktów stanu cywilnego).

Co to jest Trybunał Sprawiedliwości i Sąd Pierwszej Instancji?

Trybunał Sprawiedliwości i Sąd Pierwszej Instancji to sądy międzynarodowe, działające w ramach Unii Europejskiej, których zadaniem jest czuwanie nad poszanowaniem i odpowiednim stosowaniem prawa unijnego.

Co to jest mediacja?

Mediacja, w odróżnieniu od postępowania pojednawczego, które ma miejsce wyłącznie przed wniesieniem pozwu lub wniosku do sądu, może być przeprowadzona także w trakcie postępowania. Jak jest przeprowadzana i jak wygląda?

Co to jest Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Europejski Trybunał Praw Człowieka to przykład europejskiego sądu międzynarodowego. Został on utworzony na mocy Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, w celu zapewnienia przestrzegania zobowiązań dotyczących ochrony praw człowieka i obywatela wynikających z tejże Konwencji.

Jaka jest istota majątkowych praw autorskich? - odpłatność

W istocie majątkowych praw autorskich zawiera się przede wszystkim ich odpłatność. Ta ich cecha w sposób pośredni umożliwia ochronę praw twórców. Poniżej ekspert, podając pomocne przykłady, wyjaśnia to zagadnienie.

Jak przenosić autorskie prawa majątkowe?

Prawa autorskie, jako prawa o charakterze majątkowym, mogą być przenoszone na inne osoby. Przejście majątkowych praw autorskich może przebiegać różnymi drogami. Poniżej ekspert opisuje prawną regulację tego zagadnienia.

Dziecko ma prawo do wypowiedzi w ważnych dla niego sprawach

Masz prawo do wyrażenia swojego zdania w ważnych sprawach, które ciebie dotyczą (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 12).

Czym jest wniosek o działanie z urzędu?

Zgodnie z treścią przepisu art. 9 § 1 Kodeksu postępowania karnego organy procesowe prowadzą postępowanie i dokonują czynności z urzędu, chyba że ustawa uzależnia je od wniosku określonej osoby, instytucji lub organu albo od zezwolenia władzy. Zasada ta dotyczy nie tylko postępowania przygotowawczego, ale również niektórych czynności sądowych. Ustawodawca przewidział jednak w art. 9 § 2 Kodeksu postępowania karnego możliwość, iż strony i inne osoby bezpośrednio zainteresowane mogą składać wnioski o dokonanie również tych czynności, które organ może lub ma obowiązek podejmować z urzędu. Są to właśnie tzw. wnioski o działanie (przez dany organ) z urzędu.

Kto ma obowiązek zgłosić niewłaściwe zachowanie nieletniego?

Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu czynu karalnego przez nieletniego, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję.

Ustawa "żłobkowa" weszła w życie

Z dniem 4 kwietnia 2011 roku wchodzi w życie ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 - zwana potocznie "ustawą żłobkową"

Prawa i obowiązki właścicieli zwierząt

Prawa i obowiązki właścicieli zwierząt. Każdy właściciel psa powinien wiedzieć jakie obowiązki wynikają z jego posiadania, jak wygląda kwestia odpowiedzialności za zachowanie pupila, jego ubezpieczenia, oraz jak można podróżować z psem, lub kotem w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

Czym jest darowizna na wypadek śmierci?

Senatorowie podjęli kolejną inicjatywę uchwalenia ustawy o darowiźnie na wypadek śmierci. Co wniesie ta instytucja do polskiego prawa? Co zyska darczyńca, a co obdarowany?

Formy zatrudniania nauczycieli

Oznakowanie pojazdów straży gminnych - nadchodzące zmiany

Minister Infrastruktury doszedł do wniosku, iż warto ujednolicić system oznakowania pojazdów straży gminnych/miejskich. Wszystko po to, by system wizualizacji i identyfikacji pojazdów straży stał się spójny i jednolity.

Świadectwo pracy i wstępne badania lekarskie - nowe przepisy

21 marca wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która nakłada na pracodawców nowe obowiązki dotyczące wydawania świadectw pracy. Zmieniają się także zasady kierowania na wstępne badania lekarskie pracowników ponownie przyjmowanych do pracy.

Co to jest Sąd Najwyższy i czym się zajmuje?

Sąd Najwyższy zajmuje szczytowe miejsce w strukturze polskiego sądownictwa. Zasiadać w nim mogą jedynie sędziowie o największym stopniu doświadczenia oraz najwyższym poziomie wiedzy prawnej. Jest to niezbędne w celu prawidłowego realizowania poszczególnych kompetencji, które zostały mu przyznane.

Czym jest pierwszeństwo w kontekście prawa własności przemysłowej?

Zasada swobody prowadzenia działalności gospodarczej umożliwia aktywność przedsiębiorców w bardzo wielu dziedzinach. Istnieją jednak prawne ograniczenia i zasady, których przedsiębiorcy są zobowiązani przestrzegać. Tak jest między innymi w przypadku prowadzenia działalności, do której wykorzystuje się prawnie chronione wynalazki, wzory użytkowe albo przemysłowe, czy tez układy scalone.

Patent na wynalazek – czym jest i w jaki sposób można go uzyskać?

Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej pozwala na jej wykonywanie, co do zasady, bez ograniczeń. Możliwe są jedynie ograniczenia wynikające z przepisów prawnych, np. konieczność uzyskania koncesji na obrót paliwami. Oprócz tego istnieje szereg zasad dotyczących już samego funkcjonowania przedsiębiorcy w obrocie, co też może zostać uznane za swoiste ograniczenie. Jednym z nich jest działalność gospodarcza z wykorzystaniem wynalazku, na który ma być udzielony patent. Warto zapoznać się z licznymi zasadami ich dotyczącymi.

Czy osoba prawna może skorzystać z pomocy prawnej z urzędu?

Wraz z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego osoby fizyczne uzyskały prawo do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu.

Osoba prawna

Osoby prawne to jednostki organizacyjne, które na równi z osobami fizycznymi są podmiotami stosunków cywilnoprawnych. Osobą prawną jest również Skarb Państwa.

Osoba fizyczna

Osoba fizyczna to prawne określenie człowieka, jako podmiotu stosunku cywilnoprawnego. Osoby fizyczne posiadają zdolność prawną, a także po spełnieniu określonych warunków zdolność do czynności prawnych.

Pozew

Pozew jest to pismo procesowe, prowadzące do wszczęcia postępowania sądowego. W treści pozwu zawarte jest skonkretyzowane żądanie powoda, domagającego się ochrony prawnej.

Ruchomość

Kodeks cywilny nie zawiera definicji ruchomości, a doktrynalna definicja rzeczy ruchomych jest zbudowana w sposób negatywny. Ruchomościami są te rzeczy, które nie są nieruchomościami.

Przedawnienie

Główne skutki przedawnienia określa art. 117 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Pozew grupowy

Od 19 lipca 2010 r. w ramach postępowania cywilnego możliwe jest dochodzenie roszczeń grupowo. W imieniu grupy powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

Naczelny Sąd Administracyjny

Naczelny Sąd Administracyjny to sąd państwowy, sprawujący kontrolę nad działalnością administracji publicznej. Kontrola ta oznacza m.in. rozpatrywanie skarg na decyzje administracyjne.

List żelazny

To specjalny dokument, przyrzekający oskarżonemu pozostawanie na wolności do czasu prawomocnego zakończenia procedury karnej. W zamian za list żelazny oskarżony zobowiązuje się odpowiadać w procesie z tzw. „wolnej stopy”.

REKLAMA