REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie sądowe, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprzedaż nieruchomości z pośrednikiem czy bez

Sprzedaż mieszkania nie jest prosta. Niektóre osoby decydują się na skorzystanie z pośrednika, aby załatwił wszystkie sprawy, a inne starają się sprzedać nieruchomość samodzielnie. Co kieruje obiema grupami? Jakie są główne powodu nie korzystania z usług agencji pośrednictwa? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Ceny mieszkań wzrosną

Doradcy Home Broker spodziewają się w najbliższych 12 miesiącach przeciętnego wzrostu cen mieszkań w największych miastach o 2,2%. W porównaniu z sierpniem ich wrześniowe prognozy są o wiele bardziej pesymistyczne.

Fundusze ETF nie zrobiły furory

Debiut pierwszego ETF na warszawskiej giełdzie nie wypada zbyt okazale. Obroty w początkowej fazie sesji wynoszą ok. 450 sztuk. Z kolei w Japonii, pierwszy raz od 2007 r., zwolniło tempo spadku cen ziemi.

Sposób na uniknięcie VAT 2011 przy zakupie apartamentu - opinia prawna

Po podwyżce VAT w 2011 ceny apartamentów znacznie wzrosną. Aby obejść nowe zapisy, można kupić dwa mniejsze mieszkania i połączyć je w jedno, aby otrzymać lokal o preferowanym metrażu. Co o takim rozwiązaniu sądzą prawnicy? Dowiesz się poniżej.

REKLAMA

Zakup apartamentu: jak uniknąć podwyżki VAT

Wzrost VAT od przyszłego roku znacznie podwyższy ceny apartamentów. Jeśli marzy Ci się własny apartament, czy możesz jakoś uniknąć danej podwyżki? Tak! Rozwiązaniem może być zakup dwóch mniejszych, odrębnych lokali i połączenie ich w jeden.

Recesja w USA już dawno za nami

Aktywność na amerykańskim rynku nieruchomości pozostawała we wrześniu bardzo niska i nie widać oznak szybkiej poprawy. Dobrą wiadomością jest ostateczne obwieszczenie przez NBER zakończenia w połowie 2009 r. recesji w Stanach Zjednoczonych.

Pomysły na inwestowanie w nieruchomości – cz. II

Nieruchomości powinny być elementem portfela inwestycyjnego. Poniżej dowiesz się czy warto inwestować w grunty rolne i jakie ryzyko czeka na Ciebie przy inwestowaniu w budowane mieszkania.

Pomysły na inwestowanie w nieruchomości – cz. I

Masz nadmiar gotówki, który chcesz zainwestować? Zakup mieszkania na wynajem bądź kupno nieruchomości wakacyjnej mogą być dla Ciebie ciekawymi propozycjami. Sprawdź czy takie rozwiązania się opłacają i jakie ryzyko się z nimi wiąże.

REKLAMA

Rynki czekają na nowe dane gospodarcze

Publikowane w tym tygodniu dane gospodarcze mają szanse nadać bardziej zdecydowany kierunek rynkom finansowym. Z kolei brytyjscy agenci nieruchomościowi mają rekordową liczbę mieszkań do sprzedania.

Dzień Trzech Wiedźm sprzyja stabilizacji

Dzisiejsze wygasanie wrześniowej serii instrumentów pochodnych sprzyja utrzymaniu stabilizacji na warszawskiej giełdzie. Ponadto sierpień przyniósł przyspieszenie wzrostu funduszu płac w Polsce, ale za wcześnie jest by mówić o trwałej tendencji w tym względzie.

Umowa najmu: na co zwrócić uwagę

Chcesz wynająć komuś mieszkanie bądź sam poszukujesz lokum? Sprawdź na jakie zapisy powinieneś zwrócić uwagę w umowie najmu, aby właściwie zabezpieczyć swoje interesy.

Banki przejmują coraz więcej domów w USA

Wzrost zmienności na rynkach akcji byłby niekorzystnym znakiem dla koniunktury w średnim terminie. Dodatkowo w sierpniu nasilał się problem z liczbą domów przejmowanych przez banki od dłużników.

Jak kupić na kredyt mieszkanie obciążone hipotecznie

Szukając ofert mieszkań na rynku wtórnym kupujący z reguły omijają lokale z “historią”, czyli np. obciążone hipoteką. Czy słusznie?

Gdzie można kupić nowe mieszkanie za pół ceny

Ceny mieszkań mogą przerazić niejednego. Jeśli jednak dobrze się poszuka, to nawet na rynkach pierwotnych dużych miast można znaleźć 2-pokojowe mieszkania w granicach 200-250 tys. zł. Gdzie można znaleźć takie lokale i co decyduje o tak niskiej cenie?

WIG wciąż ma szanse zyskiwać

Wrześniowy indeks ZEW w Niemczech zapowiada przesilenie w tamtejszej gospodarce. Z kolei w Polsce, pozostając powyżej 44,1 tys. pkt WIG daje sobie szanse na dalszy ruch w górę.

Ceny mieszkań i domów VIII 2010

Wakacyjny zastój na rynku znajduje odzwierciedlenie zarówno w zmianach cen jak i podaży. W sierpniu w porównaniu z lipcem o 15% zwiększyła się liczba dostępnych ofert, natomiast ceny w 15 analizowanych miastach spadły średnio o 0,4%.

Dobra passa na giełdzie dobiega końca?

Duże obroty z chwilą dotarcia WIG do tegorocznego szczytu sugerują, że na tym poziomie może dojść do poważniejszych rozstrzygnięć dotyczących średnioterminowej koniunktury na warszawskiej giełdzie. Z kolei spadek WIG poniżej 44,1 tys. pkt skłaniałby do obaw, że potencjał zwyżkowy się wyczerpuje.

Zakup mieszkania: uważaj na prawo dożywocia

Jeśli kupujesz mieszkanie, upewnij się, czy nie jest ono obciążone tzw. prawem dożywocia. Inaczej może się okazać, iż będziesz miał dodatkowego lokatora na utrzymaniu. Czym jest umowa dożywocia; gdzie można sprawdzić czy nieruchomość jest nią obciążona i jak się zabezpieczyć przed kupnem mieszkania z dodatkowym domownikiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Będzie nowy szczyt na GPW?

Przekroczenie przez WIG tegorocznej górki byłoby korzystnym sygnałem, ale jednocześnie warto pamiętać, że nie musi to w krótkim terminie prowadzić do kontynuacji ruchu w górę. Póki co bardzo duże obroty w początkach poniedziałkowej sesji to w dużej mierze pochodna handlu akcjami PKO BP i BZ WBK.

Mieszkania dla studentów: trendy w 2010 r.

Ostatnie tygodnie lata to dla studentów tradycyjnie okres poszukiwań odpowiedniego lokum do wynajęcia. Serwis internetowy otoDom.pl przyjrzał się tegorocznym trendom na rynku wynajmu.

Kupowanie apartamentów w kurortach pod wynajem – czy się opłaca?

Czy kupowanie apartamentów w kurortach pod wynajem się opłaca? Okazuje się, że zakup apartamentu w nadmorskim kurorcie bądź też w górach może być świetną inwestycją. Coraz więcej firm deweloperskich zachęca osoby dysponujące wolną gotówką do inwestycji w mieszkania w atrakcyjnych regionach Polski, po to, żeby wynajmować je później turystom.

Sytuacja deweloperów nie poprawiła się

Opublikowane wyniki finansowe deweloperów za II kw. 2010 r. ujawniają problemy, z jakim się borykają. Chodzi tu m.in. o kłopoty z poprawianiem marży brutto ze sprzedaży, co związane jest z ograniczoną liczbą sprzedanych notarialnie mieszkań.

Stopy procentowe w Chinach pójdą w górę?

Pojawiają się spekulacje, że chińskie władze przygotowują się do podwyżki stóp procentowych — gdyby do niej doszło rynki finansowe otrzymałyby negatywny impuls.

Rynki wschodzące w centrum uwagi

W tym tygodniu doszło do kolejnej znaczącej zmiany nastrojów wśród amerykańskich inwestorów, co potwierdza niepewność na rynkach. Jednocześnie optymistyczne prognozy dla rynków wschodzących można traktować jako odzwierciedlenie bardzo pozytywnego bieżącego nastawienia do nich.

Zakup mieszkania czy najem - co się bardziej opłaca

Chcesz kupić własne M? Czy jest to jednak dobre posunięcie? Może się zdarzyć, że zakup mieszkania na kredyt wcale nie będzie tańszy od najmu. Wszystko zależy od miasta oraz warunków oferty kredytowej.

Pogorszenie nastrojów w Europie

Trwa słabość euro względem franka szwajcarskiego, co przekłada się na presję na wzrost CHF/PLN. Ponadto wciąż brakuje wyraźnych sygnałów zakończenia średnioterminowych trendów bocznych na rynkach akcji.

Inwestorzy ostrożni

Inwestorzy na świecie pozostają wrażliwi na wszelkie informacje o pogorszeniu koniunktury gospodarczej w globalnej gospodarce. Z kolei w Australii podwyżki stóp procentowych wyraźnie schłodziły tamtejszy rynek nieruchomości.

Rodzina na Swoim wkrótce bez rynku wtórnego

Ministerstwo Infrastruktury wykreśliło z programu „Rodzina na Swoim” rynek wtórny. Oznacza to, że od 1 lipca 2011 r. nie będzie można zaciągać kredytów z dopłatą na używane mieszkania. Dlaczego resort zdecydował się podjąć taką decyzję i jak wpłynie ona na rynek nieruchomości?

Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Umowa o roboty budowlane powinna być zawarta na piśmie, choć brak formy pisemnej nie oznacza, że umowa stron jest nieważna. Każda umowa o roboty budowlane powinna zawierać także określone postanowienia, które zapewnią stronom sprawną realizację zawartej umowy.

Mieszkanie czy dom: gdzie warto wynająć pokój

Niedługo rozpoczyna się rok akademicki, a ty wciąż szukasz lokum? Jeśli chcesz wynajmować pokój, zwracaj uwagę na oferty wynajmu mieszkania, a nie domu. Jeżeli jednak masz znajomego, z którym zamierzasz dzielić pomieszczenie, tańszym rozwiązaniem będzie wynajęcie domu.

Jakie są prawa i obowiązki stron umowy o roboty budowlane?

Umowy o roboty budowlane zawierane są w przypadku wykonywania prac o większych rozmiarach takich jak budowa, a także prac polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. W przypadku tzw. robót wykończeniowych strony mogą zawrzeć umowę o dzieło. Jakie obowiązki ciążą na stronach umowy o roboty budowlane?

Nastroje inwestorów w USA: niedźwiedzie przeważają

Zwyżkom na amerykańskim parkiecie z minionego tygodnia towarzyszyły umiarkowane obroty, co zmniejsza pozytywną wymowę ruchu w górę. Ponadto przełom sierpnia i września przyniósł znaczące pogorszenie nastrojów amerykańskich inwestorów.

Gdzie można znaleźć tanie mieszkania do wynajęcia

Jesteś studentem i szukasz mieszkania do wynajęcia? Sprawdzaj oferty na obrzeżach miasta! Mieszkania w tych okolicach są o wiele tańsze, co oznacza, że możesz zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie.

Dobre wiadomości w strefie euro

Ożywienie w gospodarce strefy euro jest kontynuowane, ale trzeba pamiętać, że pozytywne tendencje zaznaczyły się w niej później niż w innych częściach świata. Z kolei rekordowo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA sprzyja zainteresowaniu ich refinansowaniem.

Fundusze nieruchomości - wyniki w sierpniu 2010

W sierpniu na prowadzenie wybił się fundusz BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej, który zarobił ponad 4%, gdy większość podmiotów traciła. Należy jednak zauważyć, iż w skali tego roku wszystkie fundusze nieruchomości wychodzą na plus.

Rynek nieruchomości w USA wciąż w dołku

Załamanie na amerykańskim rynku nieruchomości trwa, co potwierdziły lipcowe wydatki budowlane, więc gospodarka z tej sfery nie może liczyć na wsparcie. Jednakże dobre dane o wzroście PKB na świecie w II kwartale neutralizują wpływ obaw o spowolnienie gospodarcze.

Jakie mieszkania są najbardziej rozchwytywane

Polacy chętniej kupują mieszkania niewymagające odnowienia czy przebudowy, do których można wprowadzić się od zaraz. Wyjątkiem jest Łódź, gdzie mieszkania do remontu uważane są za intratną inwestycję, co przekłada się na ich dwukrotnie większą sprzedaż niż średnio w największych miastach.

Na amerykańskiej giełdzie nastroje wciąż pesymistyczne

Brak reakcji amerykańskiej giełdy na dobre wiadomości gospodarcze jest wyrazem jej słabości i podtrzymuje obawy o przyszłą koniunkturę na rynku akcji. Z kolei wysokim odczytom wskaźnika PMI dla Polski sprzyja wciąż niska baza porównawcza z 2009 r.

Jakie drobne kłamsta zawierają ogłoszenia sprzedaży mieszkań

Zawyżony metraż, upiększony opis okolicy lub zaniżony czas przejazdu do centrum – to tylko nieliczne przykłady nieprawdziwych informacji, które można znaleźć w ofertach sprzedaży. Sprzedający mieszkania chcą w ten sposób podnieść atrakcyjność lokali. Dlatego przed zakupem mieszkania należy wszystkie dane dokładnie sprawdzić.

Mieszkania od deweloperów o 1 pokój za duże

Z danych za I półrocze 2010 r. wynika, że nowe mieszkania, oferowane przez deweloperów, były średnio o 16,6 m kw. za duże w porównaniu do średniej powierzchni preferowanej przez kupujących. W uproszczeniu można przyjąć, że lokale posiadały o jeden pokój za dużo w stosunku do potrzeb klientów.

W USA sytuacja wciąż nie wygląda za dobrze

Ekonomiści oczekują dziś korekty danych o PKB USA w II kwartale do 1,4% z podawanych miesiąc temu 2,5%. Redukują też prognozy na kolejne kwartały. Ponadto już tylko 21% analityków oczekuje wzrostu cen domów w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Tymczasem rosną ceny domów w Kanadzie.

Słabe wyniki polskich deweloperów

Sprzedaż nowych domów w USA niespodziewanie spadła w lipcu aż o 12,4% w stosunku do czerwca, osiągając roczny poziom 276 tys., najniższy w historii. A co ciekawego u nas? Po wynikach notowanych na GPW deweloperów widać, że rynek mieszkaniowy nie wyszedł jeszcze z dołka. Słabe rezultaty za I półrocze pokazali m.in. liderzy: J.W. Construction i Dom Development.

Koszty utrzymania mieszkania najwyższe w Polsce i Słowacji

Polska jest jednym z najdroższych krajów pod względem kosztów utrzymania domu. Na mieszkanie przeciętna rodzina przeznacza blisko 800 zł miesięcznie, czyli aż 15,8% domowego budżetu. Gorzej mają jedynie Słowacy, gdzie obywatele bardzo dużo wydają m.in. na nośniki energii. Z kolei w Finlandii, na Cyprze czy Hiszpanii koszt utrzymania domu jest trzy, a nawet cztery razy niższy niż w Polsce.

Ile czasu zajmuje sprzedaż mieszkania

47 dni - tyle czasu średnio upływa od wystawienia oferty sprzedaży mieszkania 2-pokojowego do podpisania umowy przedwstępnej. W przypadku kawalerek trwa to blisko dwa razy dłużej. Dodatkowo dwóch pokoi szuka ponad połowa osób zainteresowanych kupnem własnego M.

Czy rynek nieruchomości spowoduje recesję w USA

Nie zmieniły się stopy procentowe na Węgrzech i główna z nich nadal wynosi 5,25%. Dziś stóp nie ruszy zapewne także nasza RPP (główna stopa w Polsce wynosi 3,5%). Co jeszcze? W ocenach ekspertów fatalna sytuacja na rynku nieruchomości w USA może wpędzić tamtejszą gospodarkę w ponowną recesję.

Euro traci, a Chiny przeprowadzają stress-testy

Łączony wskaźnik PMI dla przemysłu i usług w strefie euro spadł w sierpniu do 56,1 pkt., z 56,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Warto wspomnieć, iż prognozowano odczyt na poziomie 56,3 pkt. Ponadto jutro w USA pojawią się dane o liczbie sprzedanych w lipcu domów na rynku wtórnym. Rynek oczekuje dużo gorszego odczytu niż poprzednim razem (4,75 mln wobec 5,37 mln w czerwcu).

Ceny mieszkań stabilizują się

Eksperci Home Broker oczekują stabilizacji średniego poziomu cen mieszkań w ujęciu realnym w najbliższych 12 miesiącach. Ich zdaniem w ujęciu nominalnym, ceny mogą podnieść się o 2,8%.

Bez uregulowanego podatku od spadków i darowizn nie sprzedasz nieruchomości

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera wiele nieprzyjemnych z punktu widzenia podatników przepisów (głównie dot. momentu powstania obowiązku podatkowego) - uniemożliwia również w niektórych sytuacjach dokonania czynności w formie aktu notarialnego.

Czy w Norwegii tworzy się bańka na rynku nieruchomości

Ekonomiści oczekują, że inflacja bazowa liczona przez NBP obniży się w lipcu do 1,3%, kontynuując trend obserwowany od początku roku. Z kolei w USA wartość nieruchomości komercyjnych spadła w czerwcu o 4% w stosunku do maja i był to regres największy od niemal roku – wynika z indeksu Moody’s/REAL Commercial Property Price.

Obligacje skarbowe opłacalne... w USA i Niemczech

Niemieckie obligacje 30-letnie były wyceniane wczoraj po raz pierwszy z rentownością poniżej 3%. To oznacza, że są one rekordowo drogie. Tymczasem roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju spadła w lipcu z 14,3% do 10,3%, nieco więcej niż oczekiwano, ale ekonomiści nie wiążą z tym większych zagrożeń.

REKLAMA