REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie sądowe, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o roboty budowlane

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania projektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Ogólne wymagania dla budynków użyteczności publicznej

Budynki użyteczności publicznej jako budynki przeznaczone do użytku ogółu ludności, nie tylko powinny zachwycać wzniosłością i estetyką swej architektury, ale, co najważniejsze, powinny spełniać wymagania techniczne przewidziane w przepisach prawa budowlanego.

Kiedy można otrzymać nakaz rozbiórki budynku

Nakaz rozbiórki budynku może być wydany przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej w dwóch sytuacjach, a mianowicie: w przypadku zaistnienia samowoli budowlanej czy też odnośnie nieużytkowanego lub niewykończonego, nienadającego się do remontu, odbudowy obiektu budowlanego. Obie sytuacje zostaną osobno omówione w niniejszym artykule.

Ogrodzenie nieruchomości

Ogrodzenie nieruchomości, zgodnie z prawem budowlanym stanowi urządzenie techniczne związane z danym obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem poprzez wydzielenie danej nieruchomości od otoczenia. Przyjmuje się pogląd, iż jest samodzielnym obiektem budowlanym, nie związanym z żadnym innym obiektem budowlanym.

REKLAMA

Duże mieszkanie – problem z kredytem?

Duże mieszkania to dla większości Polaków rzecz nieosiągalna. Problem dotyczy mieszkań o powierzchni powyżej 300 mkw. oraz domów o powierzchni powyżej 600 mkw. Czasami można znaleźć nieruchomość o dużym rozmiarze w niższej cenie, ale przeważnie wymaga ona remontu. Co z kredytami na tak duże nieruchomości?

Roboty budowlane a remont

Dokładne rozgraniczenie zakresów poszczególnych rodzajów robót budowlanych jest uzasadnione odmiennymi rygorami, których spełnienia wymagają przepisy w zależności od rodzajów podejmowanych robót.

Projekt budowlany

Projekt budowlany jest podstawowym dokumentem dołączonym do wniosku o pozwolenie na budowę. Organ nadzoru architektoniczno-budowlanego zatwierdza jego treść w pozwoleniu na budowę i tym samym nadaje mu moc obowiązującą. Z racji swego znaczenia dla całego procesu budowlanego projekt budowlany jest dokumentem bardzo sformalizowanym.

Osiedle mieszkań bezczynszowych Czerwona Jarzębina

Czerwona Jarzębina to pierwsze osiedle mieszkań bezczynszowych. Deweloperem jest firma Dolcan. Osiedle Czerwona Jarzębina powstaje przy ul. Figara w Warszawie.

REKLAMA

W którym banku ominiesz ubezpieczenie pomostowe i obniżysz raty?

Jeśli chcesz płacić ratę niższą nawet o 300 zł, poszukaj banku, który zrezygnował z tzw. „pomostówki”. Doradcy finansowi wytropili pierwszą instytucję, która wycofała się z pobierania opłaty za ubezpieczenie pomostowe. Dokąd udać się po kredyt hipoteczny?

Siedziba firmy we własnym mieszkaniu - jaki podatek od nieruchomości?

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej są ponad 31 razy wyższe niż stawki dla zwykłych mieszkań. Jednak dotyczy to wyłącznie tych pomieszczeń, które faktycznie są wykorzystywane do prowadzenia firmy.

Barka Tumska we Wrocławiu

Barka Tumska to restauracja na Odrze we Wrocławiu. Po licznych przygotowaniach Barka jest już otwarta dla gości. Składa się z trzech poziomów o łącznej powierzchni 678 mkw.

Mieszkanie: poradnik dla wynajmującego

Zbliża się nowy rok akademicki, dlatego ruch na rynku wynajmu mieszkań wzrasta. Zanim wynajmiesz mieszkanie, przeczytaj porady eksperta serwisu otoDom.pl.

Kopalnia „Julia” zamieni się w centrum kultury i rozrywki

Kopalnia „Julia” w Wałbrzychu zamieni się w centrum kultury i rozrywki. Park Wielokulturowy będzie obejmował kluby muzyczne, restauracje, a także siedziby organizacji pozarządowych. Pierwszy etap inwestycji „Stara Kopalnia” zakończy się w 2012 r.

Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia": GALERIA

Pierwszy etap inwestycji Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" zakończy się w 2012 r. Wykonanie Parku Wielokulturowego współfinansuje Unia Europejska. Wykonawcą inwestycji jest firma Integer S.A. Obecnie w miejscu "Starej Kopalni" znajduje się Muzeum Przemysłu i Techniki. Poniżej galeria przedstawiająca projekt Parku.

Deweloperzy czekają na ożywienie na rynku nieruchomości

Po wakacyjnej stagnacji na rynku nieruchomości deweloperzy oczekują ożywienia. Okazją do zwiększenia liczby sprzedanych lokali są nadchodzące targi mieszkań.

Warszawa: inwestorzy chętnie budują na rynku komercyjnym

Polscy i zagraniczni inwestorzy chętnie budują nowe lokale biurowe na warszawskim rynku komercyjnym. Popyt na powierzchnie biurowe stale rośnie, co zachęca deweloperów do nowych projektów budowlanych.

Wzrosło zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami

Małe mieszkania znów są popularne. Średni metraż mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów to 68,6 mkw., podczas gdy potencjalni kupcy poszukują lokali o powierzchni ok. 51 mkw.

Henpol wykona budynek mieszkalny „Carré Arte” w Warszawie

Henpol z Lublina wykona budynek mieszkalny „Carré Arte” przy ul. Jana Kazimierza 49 w Warszawie. „Carré Arte” to jeden z etapów osiedla „Villa Arte”.

Inwestycja mieszkaniowa dewelopera Henpol na warszawskim Ursynowie

Deweloper Henpol wybuduje dwa wielorodzinne budynki mieszkalne. Inwestycja budowlana powstanie na warszawskim Ursynowie przy ulicach Kiedacza i Ciszewskiego.

Sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego – poradnik

Chcesz sprzedać swoje mieszkanie skutecznie i szybko? Zapoznaj się z informacjami, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Przeczytaj, jak zamieścić w sieci dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania i jak dobrze przygotować lokal do sprzedaży. Dowiedz się także, jak wygląda sytuacja na wtórnym rynku sprzedaży mieszkań.

Do którego banku udać się po kredyt hipoteczny w EUR? – ranking z sierpnia 2011

Osobom, które chcą płacić mniej za obsługę kredytu, eksperci radzą rozważyć tańszą opcję pożyczki – kredyt w euro. Które oferty są w tej chwili najbardziej atrakcyjne? Sprawdźmy, ile pieniędzy zainkasują od nas poszczególne instytucje.

Intensywny ruch na rynku najmu mieszkań

Wraz z końcem wakacji rozpoczyna się ruch na rynku najmu mieszkań. Studenci poszukują zazwyczaj najtańszych lokali do wynajęcia. Jak wygląda podaż ofert najmu mieszkań w stosunku do popytu? Przeczytaj raport Open Finance i Oferty.net.

Inwestycja Malta Nowa w Poznaniu: pierwszy etap budowy zakończy się w maju 2012 r.

Inwestycja Malta Nowa powstaje przy ul. Inflanckiej w Poznaniu. Kompleks mieszkalny będzie składał się z trzech budynków. Mieszkania w pierwszym budynku deweloper odda do użytku już w maju 2012 r.

Nowa inwestycja Layetana Developments Polska przy ulicy Rydygiera w Warszawie

Nowa inwestycja Layetana Developments Polska powstanie w Warszawie przy ulicy Rydygiera. Projekt nazywa się sPlace – smart living. Inwestycja będzie składać się z 66 apartamentów.

Warszawa: które dzielnice są najatrakcyjniejsze dla deweloperów?

Dla deweloperów najatrakcyjniejsze są te dzielnice Warszawy, w których rozbudowuje się infrastrukturę miejską. Przeczytaj, gdzie w Warszawie deweloperzy inwestują najczęściej.

Sytuacja na rynku pierwotnym

Sytuacja na rynku pierwotnym jest stabilna. Mieszkania sprzedają się z regularną częstotliwością, nowe inwestycje cieszą się dużą popularnością, a ceny są na rozsądnym poziomie.

Mieszkanie – kiedy zwrócą się wydatki na jego zakup?

Wydatki związane z zakupem mieszkania zwrócą się po kilku latach spłacania kredytu. Zakup nieruchomości jest bardziej opłacalny niż wynajem, co wynika ze wzrostu opłat związanych z najmem nieruchomości.

Cięcie ratingu Japonii

Agencja Moody’s zdecydowała się obniżyć rating Japonii do poziomu Aa3 z poziomu Aa2. W Kraju Kwitnącej Wiśni od dwóch lat rośnie dług publiczny, deficyt budżetowy jest wysoki, a sytuację komplikuje dodatkowo stan polityki, nie sprzyjający wprowadzeniu koniecznych reform.

Kredyt hipoteczny z rodziną – czy warto?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego z rodziną często wiąże się z większą zdolnością kredytową i większą szansą na oczekiwaną kwotę kredytu. Sprawdź, czy warto skorzystać z pomocy rodziny przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego.

Czym jest standard deweloperski?

Standard deweloperski to stan, w którym deweloper oddaje nowe mieszkanie do użytku. Pojęcie „standardu deweloperskiego” nie jest uregulowane prawnie, dlatego deweloperzy interpretują je różnie, w zależności od inwestycji.

Niższe ceny mieszkań w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

Eksperci Home Broker liczą, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ceny nieruchomości spadną. Jak rynek kapitałowy i gospodarka wpływają na sytuację na rynku mieszkaniowym?

„Rodzina na Swoim”: rynek pierwotny i wtórny

Program „Rodzina na Swoim” zmieni się na początku września 2011 r. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynkach pierwotnym i wtórnym po nowelizacji ustawy regulującej „Rodzinę na Swoim”?

Rynek pierwotny: czy to dobry czas na zakup mieszkania?

Na rynku pierwotnym można zauważyć wzrost średnich stawek cenowych lokali przeznaczonych do sprzedaży. Czy deweloperzy nadal będą zachęcać do kupna nieruchomości promocjami?

Decyzje podejmowane przez organy wspólnoty mieszkaniowej

Zarówno zarząd wspólnoty mieszkaniowej – jako organ wykonawczy oraz zebranie właścicieli lokali – jako organ uchwałodawczy – kierują sprawami wspólnoty mieszkaniowej, podejmują decyzje i czynności istotne dla funkcjonowania wspólnoty. Natomiast wszelkie uchwały właścicieli lokali są podejmowane w drodze zebrania lub indywidualnego zbierania głosów przez zarząd.

Cel działalności budowlanej

Istotnym celem wykonywania działalności budowlanej w ramach realizacji usług budowlanych jest dokonanie ulepszenia obiektu budowlanego poprzez jego modernizację przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę.

Istota umowy o wykonawstwo częściowe usług budowlanych

W ramach umowy o wykonawstwo częściowe usług budowlanych wykonawca zleca część określony prac budowlanych do realizacji podwykonawcom w zakresie wykonania robót wykończeniowych, usług remontowych, montażowych, czy instalacyjnych. Usługi budowlane są wykonywane na podstawie projektu obiektu budowlanego stworzonego przez wykonawcę.

Umowy zawierane w ramach realizacji usług budowlanych

Na rynku usług budowlanych zawierane są różne rodzaje umów budowlanych. W ramach realizacji usług budowlanych – strony mogą zawrzeć umowę o roboty budowlane, umowę o podwykonawczą w zakresie realizacji usług budowlanych, umowę o wykonawstwo częściowe usług budowlanych, umowę o wykonawstwo usług budowlanych, umowa o realizację inwestycji budowlanych.

Odpowiedzialność solidarna w zakresie realizacji usług budowlanych


Zarówno inwestor, jak i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność wobec podwykonawcy w zakresie realizacji usług budowlanych. Inwestor i wykonawca w wyniku zawarcia umowy z podwykonawcą – ponoszą przede wszystkim odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia z tytułu wykonania robót budowlanych przez podwykonawcę.

Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej w umowie o roboty budowlane

Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej może być zawarte przez strony w umowie o roboty budowlane. Zabezpieczenie w postaci kaucji gwarancyjnej ma istotne znaczeni e dla należytego wykonania umowy przy realizacji robót budowlanych. Gwarancja może mieć różną postać, tj. w formie pieniężnej, gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, w postaci poręczeń, weksli, papierów wartościowych. Najczęstszą formą zabezpieczeń stosowaną na rynku inwestycji budowlanych jest gwarancja, która jest udzielana przez banki lub instytucje ubezpieczeniowe

Roszczenia z tytułu nienależnego wykonania umowy o roboty budowlane


Nienależyte wykonanie umowy przez
wykonawcę może być przyczyną odstąpienia od umowy o roboty budowlane przez zamawiającego. W tym zakresie obowiązuje trzyletni okres przedawnienia roszczeń, który zależy od wysokości szkody.

Zakres odpowiedzialności wykonawcy za roboty budowlane

Na wykonawcy spoczywa wiele obowiązków podczas wykonywania robót budowlanych. Przed rozpoczęciem robót wykonawca zobowiązany jest dokonać szczegółowej oceny otrzymanej uprzednio od inwestora analizy projektowej. Ponadto wykonawca ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie robót budowlanych we wskazanym terminie.

Gwarancja wykonania usług budowlanych


W umowie o wykonanie usług budowlanych należy zawrzeć postanowienia dotyczące gwarancji wykonania usług budowlanych, a przy tym należy określić wysokość, termin obowiązywania gwarancji. Kaucja gwarancyjna ma na celu zabezpieczenie wykonania umowy.

Umowa o roboty budowlane zawarta między wykonawcą a inwestorem

Umowa o roboty budowlane stanowi wzajemne zobowiązania stron, w wyniku których inwestor zobowiązany jest do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót, przekazania prawidłowo sporządzonego projektu budowlanego oraz do odebrania obiektu i ostatecznie zapłacenia umówionego wynagrodzenia. Natomiast wykonawca zobowiązany jest do wykonania umówionego obiektu w określonym w umowie terminie.

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólnoty mieszkaniowej

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólną wspólnoty mieszkaniowej stanowi podstawę działania zarządcy w zakresie zarządzania nieruchomością. Strony tej umowy winny przede wszystkim zawrzeć w niej dane osobowe zarządcy nieruchomości, jego numer licencji zawodowej oraz zakres jego praw i obowiązków. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie pisemnej.

Zabezpieczenie danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej

Czy zarządzanie nieruchomością wymaga licencji zawodowej?


Do zarządzania nieruchomością we wspólnocie mieszkaniowej zarządza zobowiązany jest posiadać licencje zawodową, którą nadaje minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Obowiązkowe ubezpieczenia wspólnoty mieszkaniowej w 2011 roku

Wspólnota mieszkaniowa podlega ubezpieczeniom zarówno obowiązkowym, jak i dobrowolnym. Wspólnota zatrudniająca pracowników jest także zobowiązana dokonywać wpłat na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Czynności wykonywane w ramach zarządu nieruchomością wspólnoty


Właściciele lokali powinni zawrzeć
umowę ustanawiającą odrębną własność lokali, w której określą sposób zarządu nieruchomością wspólną. Wszelkie czynności zarządu nieruchomością wspólnoty mogą być powierzone zarówno zarządcy – jako osobie fizycznej lub osobie prawnej, jak i osobie spoza grona właścicieli lokalu.

Uchwały podejmowane przez wspólnotę mieszkaniową


Uchwała wspólnoty mieszkaniowej zapada większością głosów właścicieli lokali. Głosy są liczone według wielkości lokali. Ponadto w umowie lub uchwale wspólnoty właściciele mogą postanowić, że w określonej sprawie na każdego właściciela lokalu przypada jeden głos. Wszystkie uchwały mogą być zaskarżona do sądu przez właścicieli lokali.

Formy działania zarządu nieruchomością wspólną

Zarząd może działać zarówno w małej, jak i w dużej wspólnocie mieszkaniowej. Zarząd ma prawo zwoływać zebrania właścicieli w określonym czasie w celu rozstrzygnięcia istotnych spraw wspólnoty mieszkaniowej. Decyzje właścicieli w sprawach wspólnoty mieszkaniowej podejmowane są w formie uchwały. Umowa lub uchwała właścicieli określająca sposób zarządzania nieruchomością wspólną musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, a następnie wpisana do księgi wieczystej.

REKLAMA