REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie sądowe, Komornik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komornicy nie będą już zajmować zasiłków

Komornik Sądowy nie może zajmować zasiłków przyznawanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Taka kontrowersyjna praktyka miała miejsce wcześniej, ale wprowadzenie zmian w prawie powinno jej zapobiec.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – cz. 1

Prowadzenie egzekucji z wynagrodzenia za pracę należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika. Oznacza to, że właściwy jest komornik wg miejsca zamieszkania dłużnika.

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Wyroki Sądowe, a także inne orzeczenia Sądu (postanowienia, ugody, nakazy zapłaty) wykonywane i egzekwowane są przez komorników sądowych tj. komorników działających przy określonym sądzie rejonowym. Powyższe odróżnić należy od egzekucji administracyjnej prowadzonej np. przez komorników skarbowych, którzy mają za zadanie egzekwować np. podatki i opłaty.

Czy wierzyciel ma prawo wyboru komornika?

Wyroki Sądowe, a także inne orzeczenia Sądu (postanowienia, ugody, nakazy zapłaty) egzekwowane są przez komorników sądowych tj. komorników działających przy określonym sądzie rejonowym. W określonych sytuacjach wierzyciel może dokonać samodzielnego wyboru komornika.

REKLAMA

Nabycie nieruchomości zajętej przez komornika

Niedawno nabyłem na rynku wtórnym lokal mieszkalny za kwotę 400.000,00 zł. Jak się szybko okazało, osoba sprzedająca przedmiotowe mieszkanie nie poinformowała mnie, że Komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne z w/w lokalu, zaś w niedługim czasie planowana jest jego licytacja. Czy Komornik może nadal prowadzić egzekucję z mojego już mieszkania, czy może powinien ją umorzyć? Póki co Komornik odmawia umorzenia egzekucji z przedmiotowego mieszkania.

Kupno nieruchomości na licytacji komorniczej a eksmisja dłużnika

Zamierzam kupić mieszkanie (nieruchomość) na licytacji przeprowadzonej przez Komornika. Chciałby uzyskać odpowiedź, czy na takie nabycie nieruchomości tj. na licytacji komorniczej, potrzebna jest zgoda mojej żony. Ponadto nie wiem, jak będzie wyglądała kwestia eksmisji osób mieszkających w lokalu, który zamierza kupić.

Wyłączenia spod egzekucji ruchomości rolnika

Prowadzę gospodarstwo rolne i mam spore długi. Obawiam się, że niedługo wierzyciele skierują sprawy do Sądu, a następnie do Komornika. Nie wiem co się stanie, gdy zjawi się u mnie Komornik i zajmie dorobek całego mojego życia, a zwłaszcza przedmioty służące mi do prowadzenie mojego gospodarstwa.

Wyłączenia spod egzekucji ruchomości

Kilka dni temu zjawił się u mnie Komornik Sądowy, przeszukał dokładnie całe moje mieszkanie - dom, a ponieważ nic szczególnie cennego nie znalazł, dokonał zajęcia licznych ruchomości znajdujących się w mieszkaniu m. in. biżuterii, telewizora, pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowej, łóżek, pościeli, a nawet węgla przeznaczonego do ogrzania zimą domu. Czy postępowanie Komornika było prawidłowe?

REKLAMA

Powództwo przeciwegzekucyjne a spłacony dług

Kilka lat temu miałem duże problemy finansowe, ostatecznie wierzyciele wystąpili przeciwko mnie na drogę sądową, a następnie cześć z nich skierowała sprawy do Komornika. Egzekucje były w pełni skuteczne, jednakże obecnie jeden z wierzycieli, który nie prowadził sprawy u Komornika, a któremu spłaciłem cały dług z pominięciem Komornika, ponownie domaga się spłaty tego samego długu.

Warunki przeprowadzenia dowodu na odległość

Od 23 marca 2010 r. obowiązuje rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które reguluje sposób przeprowadzenia dowodów na odległość w postępowaniu cywilnym.

Protokół elektroniczny wkrótce pojawi się w sądach

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Gdy zmiany wejdą w życie w postępowaniu przed sądem pojawi się protokół elektroniczny.

Małoletni w sądach będą obsługiwani poza kolejnością

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić zmiany w prawie, aby sprawy małoletnich którzy padli ofiarami przestępstw były rozpatrywane poza kolejnością.

Sądy działają coraz lepiej

Statystyki pokazują że sądy w 2009 r. działały lepiej i sprawniej niż w poprzednim roku. W 2009 r. w sądach powszechnych załatwiono (merytorycznie lub formalnie) 12 080 tys. spraw. Natomiast w roku 2008 r. było ich (11 155 tys.) co oznacza wzrost o 924 tys. tj. o 8,2%.

Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?

Zarówno zagadnienie pomocy jak i asysty przy przeprowadzaniu czynności reguluje rozporządzenie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Uzyskanie wyroku sądowego to dopiero połowa dochodzenia roszczenia. Po zakończeniu postępowania sądowego należy przeprowadzić egzekucję komorniczą. Aby tego dokonać należy posiadać tytuł wykonawczy.

Wniosek o wszczęcie egzekucji

W bardzo niewielu przypadkach komornik wszczyna postępowanie egzekucyjne z urzędu. Co do zasady potrzebny jest do tego wniosek wierzyciela. To bowiem wierzyciel decyduje o tym czy chce dochodzić swoich roszczeń od wierzyciela czy też nie.

Kto dokonuje opisu i oszacowania zajętej rzeczy?

Opisu i oszacowania może dokonać komornik o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Oszacowanie powinno być ujęte w protokole zajęcia ruchomości. Komornik powinien opisać wartość każdej zajętej rzeczy indywidualnie gdyż taka jest zasada.

Jak można zostać komornikiem?

Komornik sądowy jest organem władzy publicznej, posiadającym własne kompetencje. Działa od przy sądzie rejonowym, ale nie jest organem władzy sądowniczej, gdyż nie sprawuje wymiaru sprawiedliwości w rozumieniu art. 175 ust.1 Konstytucji. Istnieje jednak organizacyjne i funkcjonalne powiązanie komorników z władzą sądowniczą

Czy muszę mieć pełnomocnika w postępowaniu egzekucyjnym

Komornik wszczął w mojej sprawie postępowanie egzekucyjne. Ma wyrok sądu przeciwko mnie. Przed sądem nie miałam adwokata. Broniłam się sama. Czy do reprezentowania przed komornikiem potrzebny mi jest prawnik?

Organ egzekucyjny

Organ państwa, upoważniony do wykonywania tytułów wykonawczych za pomocą środków przymusu państwowego. Organami egzekucyjnymi w Polsce są sądy rejonowe i komornicy.

Organ egzekucyjny

Organ państwa, upoważniony do wykonywania tytułów wykonawczych za pomocą środków przymusu państwowego. Organami egzekucyjnymi w Polsce są sądy rejonowe i komornicy.

Komornik

Komornik jest organem egzekucyjnym.

Komornik

Komornik jest organem egzekucyjnym.

Czynność egzekucyjna

Czynność formalna organów egzekucyjnych podjęta w toczącej się egzekucji w oparciu o władcze uprawnienia przyznane tym organom do stosowania środków przymusu w celu zapewnienia wierzycielowi zaspokojenia i zmierzająca do tego celu.

Czynność egzekucyjna

Czynność formalna organów egzekucyjnych podjęta w toczącej się egzekucji w oparciu o władcze uprawnienia przyznane tym organom do stosowania środków przymusu w celu zapewnienia wierzycielowi zaspokojenia i zmierzająca do tego celu.

Skarga na czynności komornika

Ważna rolę w zapewnieniu ochrony interesów wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz prawidłowego przebiegu egzekucji odgrywa skarga na czynności komornika.

Uprawnienia i obowiązki komornika

Komornik to funkcjonariusz publiczny prowadząc egzekucję. Do zadań komornika należy wykonywanie orzeczeń sądowych, poszukiwanie majątku dłużnika czy zabezpieczanie spadku.

Nadzór nad komornikiem i jego odpowiedzialność

Organami egzekucyjnymi według polskiego prawa są sądy rejonowe oraz komornicy. Sądy nie tylko dokonują pewnych czynności w egzekucji ale również sprawują nadzór nad komornikami.

Wybór komornika

Właściwość rzeczową i miejscową komornika (tj., który komornik prowadzi daną sprawę) określają przepisy kpc i ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Egzekucja czynności zastępowalnych

Egzekucja czynności zastępowalnych zmierza do zaspokojenia wierzyciela przez wymuszenie na dłużniku określonego zachowania się. Czynność zastępowalna to taka czynność, którą za dłużnika może wykonać inna osoba.

Egzekucja obowiązku wydania ruchomości

Egzekucja świadczeń niepieniężnych ma na celu uzyskanie od dłużnika określonego zachowania się bądź uzyskanie od niego oznaczonej rzeczy. Przedmiotem tego typu egzekucji jest ruchomość (rzecz).

Eksmisja

Przez eksmisję należy rozumieć przymusowe opróżnienie z osób i rzeczy lokalu służącego dłużnikowi do celów mieszkalnych. Przepisy nie przewidują eksmisji „na bruk” nawet w przypadku, gdy dłużnikowi nie przydzielono żadnego lokalu socjalnego.

Podmioty postępowania egzekucyjnego

Podmiotami postępowania egzekucyjnego są podmioty uprawnione do dokonywania czynności postępowania egzekucyjnego i dzielą się na organy procesowe i organy egzekucyjne, uczestników postępowania

Adwokat z urzędu w postępowaniu karnym

Jednym z podstawowych praw oskarżonego w procesie karnym jest prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Każdy ma możliwość ustanowienia adwokata na własną rękę i korzystania z jego pomocy we wszystkich stadiach procesu karnego. Istnieją jednak szczególne wypadki, kiedy sąd powinien wyznaczyć oskarżonemu obrońcę z urzędu, w przeciwnym razie wydane w sprawie orzeczenie będzie wadliwe.

Adresy Kancelarii Komorniczych

Przedstawiamy adresy Kancelarii Komorniczych z poszczególnych Izb Komorniczych

REKLAMA