REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie cywilne, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wnioskować o elastyczną organizację pracy?

Czym jest elastyczna organizacja pracy? Kto może wnioskować o taki tryb? Co należy uwzględnić we wniosku do pracodawcy?

Z czego wynika tak duży przyrost upadłości konsumenckich w 2023 r.? [KOMENTARZ]

Jakie są przyczyny wzrostu liczby upadłości konsumenckich w 2023? Czy to będzie rekordowy rok pod względem liczby ogłoszonych upadłości?

Zasiedzenie udziału w nieruchomości. Czy podlega opodatkowaniu?

W artykule omawia się interpretację podatkową dotyczącą zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia udziału w nieruchomości przez zasiedzenie. Pytający, będący współwłaścicielem ułamkowej części nieruchomości, zwrócił się do fiskusa w celu uzyskania jasności w tej sprawie. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że w tym przypadku przysługuje zwolnienie z podatku, a podstawą jest art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jednakże, artykuł podkreśla konieczność aktualizacji danych w księgach wieczystych, aby uniknąć nieścisłości w zapisach dotyczących właścicieli nieruchomości.

Workation nie dla każdego. Jakie problemy prawne pracodawców i pracowników?

Workation, czyli połączenie pracy zdalnej z możliwością podróżowania i korzystania z wakacji, zyskało w ostatnich latach sporą popularność. Taka forma pracy nie jest jednak dla każdego. Choć z pozoru atrakcyjna, ma też ciemną stronę, a problemy czasem przewyższają korzyści. Co powinni wziąć pod uwagę pracodawcy i pracownicy przed podjęciem decyzji o workation?

REKLAMA

Być kobietą w Polsce. Sprawa pani Joanny z Krakowa

Być kobietą w Polsce nie jest łatwo. Przekonała się o tym pani Joanna z Krakowa, która szukając pomocy stała się ofiarą systemu. W szpitalu, do którego trafiła, bo fizycznie i psychicznie poczuła się źle, zamiast pomocy, spotkało ją przesłuchanie i rewizja ze strony policji. Funkcjonariusze zabrali jej także laptop i telefon. Dlaczego? Bo zażyła tabletkę poronną. Kto zawinił? Kto przekroczył swoje kompetencje? Czy ludzka godność jeszcze się liczy? 

Czy bezrobotnych dotyczy limit umów na czas określony, jeśli wykonują roboty publiczne?

Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony. Jak to wygląda w sytuacji osób bezrobotnych? Czy umowa, którą podpisują wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony? 

Wymiana dowodu osobistego. Kiedy trzeba to zrobić?

Dowód osobisty to obowiązkowy dokument każdego pełnoletniego obywatela mieszkającego w Polsce. Ile ważny jest dowód osobisty? Kiedy trzeba go wymienić? Jak to zrobić? Ile trzeba czekać?

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów BHP?

Nieprzestrzeganie przepisów BHP – jakie kary grożą? Kto ponosi odpowiedzialność – pracodawca czy pracownik? Kary za łamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa mają uzmysłowić niewłaściwe postępowanie, a także zniechęcić innych do podobnego postępowania. Jak to wygląda w praktyce? 

REKLAMA

Aborcja

Aborcja to zamierzona procedura lub działanie mające na celu zakończenie ciąży przed jej naturalnym urodzeniem. 

Antykoncepcja awaryjna, środki poronne, aborcja. Do czego ma prawo kobieta w Polsce?

Prawa kobiet w Polsce. Do czego ma prawo w Polsce kobieta, którą zawiodła antykoncepcja? Gdzie może się zgłosić, jeśli zaszła w nieplanowaną ciążę? I co najważniejsze, czy według polskiego prawa, za usunięcie ciąży może coś grozić? 

Przerwy na karmienie piersią - wszystko, co trzeba wiedzieć

Przerwy na karmienie piersią – czy pracodawca może się nie zgodzić? Co powinien zawierać wniosek o przerwy na karmienie? Jak długo można korzystać z tego przywileju? Czy pracodawca ma prawo wymagać zaświadczenia od lekarza? 

To pracownicy nie chcą umów o pracę?

Coraz więcej pracowników jest zainteresowanych elastyczną formą zatrudnienia. Do tej pory dominująca, tradycyjna umowa o pracę często ustępuje miejsca np. umowie-zleceniu czy kontraktom B2B, czyli samozatrudnieniu. Coraz częściej wynika to z potrzeb pracownika. Co wpływa na taką decyzję? 

Fundacje rodzinne i obligacje oszczędnościowe. Przeoczono pewien problem...

Fundacje rodzinne nie są uprawnione do nabywania obligacji oszczędnościowych. Czy w trakcie prowadzenia procesu legislacyjnego doszło do przeoczenia? I jakie mogą być tego konsekwencje? 

Nowe stawki opłat za nadanie i utrzymanie numeru EIPA. Co musisz wiedzieć?

Nowe stawki opłat za nadanie indywidualnego kodu identyfikacyjnego (numeru EIPA), uznawanie kodu oraz ich utrzymanie w systemie teleinformatycznym wprowadza rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jest to istotna informacja dla wszystkich podmiotów, które korzystają z tych usług.

Kaucja

Kaucja to suma pieniędzy lub wartościowych przedmiotów, które są deponowane lub płatne jako zabezpieczenie w przypadku wypożyczenia lub najmu przedmiotu, nieruchomości lub usługi. Kaucja ma na celu zapewnienie rekompensaty dla właściciela lub dostawcy usługi w przypadku szkody, utraty, zaległości lub innych sytuacji, które mogą wyniknąć z umowy.

Gdzie w wakacje mogą pracować nastolatki? Nie wszędzie

Małoletni w Polsce mogą wykonywać prace sezonowe, jednak są to ściśle określone branże i zajęcia. Zatrudnienie młodocianych wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Gdzie nie mogą pracować nastolatki? Jakie mają ograniczenia godzinowe? Co z badaniami lekarskimi?

List intencyjny

List intencyjny to forma pisemnej deklaracji lub oświadczenia, w której osoba wyraża swoje zamiary, plany, zainteresowanie współpracą lub podjęciem określonych działań wobec innej osoby lub instytucji. 

Czy od darowizny od siostry płaci się podatek?

Poruszamy temat zwolnienia z podatku darowizny pieniężnej od siostry, pochodzącej z majątku wspólnego jej małżeństwa. Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, jeśli zgłoszenie nabycia darowizny zostanie złożone w terminie do 6 miesięcy od jej dokonania i spełnione zostaną określone warunki, darowizna będzie w całości zwolniona z podatku. Istotnym elementem jest również uzyskanie zgody małżonka darczyńcy, co powinno zostać potwierdzone w pisemnym oświadczeniu. Zapraszamy do lektury, aby uzyskać pełną informację na ten temat.

Mandat karny

Mandat karny to forma sankcji administracyjnej stosowana w Polsce, która ma charakter grzywny nałożonej przez uprawnione organy (np. Policję, Straż Miejską, Inspekcję Transportu Drogowego) za popełnienie określonych wykroczeń.

Pracodawcy wreszcie pozbędą się pracowników-widmo? Wraca tzw. fikcja doręczenia

Fikcja doręczenia. Jedną z najważniejszych zmian, po zakończeniu zagrożenia epidemicznego, na którą czekali pracodawcy, jest przywrócenie tzw. fikcji doręczenia. Firmy będą mogły się pozbyć z list zatrudnionych pracowników widmo, którzy już od dawna nie świadczą pracy, ale skuteczne dostarczenie im wypowiedzeń było niemożliwe przez ostatnie trzy lata. 

Czy posiłki dla pracowników mogą być odliczane od podatku VAT? Interpretacja Dyrektora KIS

W nowej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że podatek VAT od posiłków nabywanych dla pracowników, dla których przepisy Kodeksu pracy zobowiązują do zapewnienia tych posiłków, może być odliczony. Jednakże, ta sama zasada nie dotyczy posiłków nabywanych dla pozostałych pracowników, w tym więźniów i pracowników tymczasowych.

O czym myśli polski pacjent w kolejce do lekarza?

O czym myśli polski pacjent w kolejce do lekarza? Z badania opinii „Telemedycyna oczami Polaków” przeprowadzonego przez SW Research, a zleconego przez Erecept.pl, wynika, że co drugi Polak obawia się o swoje zdrowie, kiedy musi poczekać na wizytę stacjonarną u lekarza POZ. Na co skarżą się pacjenci? Co należy zmienić w publicznej ochronie zdrowia? 

Kto przekraczał limit e-recept? To nie lekarze POZ

Blisko 100 proc. tych, którzy chcieli przekroczyć limit e-recept, prowadzi biznes receptowy przez internet; nie są to lekarze podstawowej opieki zdrowotnej – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rowerzyści bezkarni? Niekoniecznie! Policjanci w niecałe 4 godziny zatrzymali 9 rowerowych piratów drogowych

Śląska drogówka kontroluje rowerzystów. W ciągu niecałych 4 godzin zatrzymano aż 9 cyklistów, którzy rażąco naruszyli przepisy ruchu drogowego - poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu.

Odpoczynek

Odpoczynek to stan, w którym organizm, umysł lub system przechodzi do stanu spoczynku, relaksacji lub inaktywności po okresie pracy, stresu, wysiłku lub aktywności. Celem odpoczynku jest odzyskanie sił, regeneracja i odnowienie energii. Prawo do odpoczynku jest jednym z podstawowych praw człowieka i pracownika.

Dziecko

Według Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) 20 listopada 1989 r., "dziecko" to osoba poniżej 18 roku życia, chyba że dorosłość jest osiągana wcześniej zgodnie z prawem obowiązującym daną osobę. To jest najczęściej przyjmowana międzynarodowa definicja dziecka.

Badania okresowe

Badania okresowe są to badania medyczne wykonywane regularnie, zgodnie z określonym harmonogramem, w celu monitorowania stanu zdrowia i wczesnego wykrywania ewentualnych problemów zdrowotnych.

Lekarz rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept!

E-recepty. W dwa dni 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej niż 80 pacjentów w ciągu tylko 10 godzin swojej pracy. Większość to pracownicy tzw. receptomatów. Rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obecnie na ogłoszenie upadłości czeka się około 4 miesiące. Dramatycznie brakuje sędziów

Brakuje sędziów. Na koniec pierwszego kwartału br. w 30 sądach rejonowych, zajmujących się sprawami upadłościowymi, orzekało ponad 220 sędziów, czyli tylu co na koniec zeszłego roku. Spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych jest bardzo dużo, a od szybkiego ich procesowania zależy bezpieczeństwo i pewność obrotu gospodarczego. Czy ustawodawca ma sposób na to, by usprawnić procedurę?

Zamieszanie wokół zapisów w ustawie o ratownikach medycznych. O co chodzi?

Uprawnienia zawodowe ratownika. Osoby, które 22 czerwca br. realizowały kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego, po uzyskaniu tytułu licencjata, mogą wykonywać zawód na podstawie dyplomu ukończenia studiów w okresie dwóch lat od wejścia w życie ustawy, bez dokumentu "Prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego" oraz wpisu do rejestru – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Kto jest autorem publikacji tworzonych przy pomocy sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja a autorstwo. O ile samo korzystanie ze sztucznej inteligencji na przykład do tworzenia tekstów nie jest nielegalne, o tyle wątpliwości budzi już przypisywanie sobie ich autorstwa przez osobę, która napisała prompt. Zdaniem naukowców konieczne jest stworzenie regulacji. Pierwszą taką próbę podejmuje Unia Europejska.

Wakacje 2023. Kuratorzy sprawdzają organizatorów wypoczynku

Wakacje 2023. Kuratorzy zatwierdzili dotąd ok. 21 tys. zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie skorzysta z nich ok. 879 tys. uczniów – dowiedziała się PAP w MEiN.

Nowelizacja Kpc usprawni postępowania cywilne

Postępowania cywilne mają być sprawniejsze. Taki jest cel nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, której zasadnicza część weszła w życie 1 lipca. Nowe przepisy mają m.in. zmniejszyć obciążenie sądów okręgowych, wzmocnić pozycję konsumentów w postępowaniach z ich udziałem i przyśpieszyć prowadzenie spraw cywilnych.

Jakie uprawnienia ma pracownik zatrudniony na niepełny etat?

Niepełny wymiar etatu a uprawnienia pracownicze. Jakie są różnice między zatrudnieniem na cały a niepełny etat? 

L4 w pierwszym miesiącu pracy. Co z wynagrodzeniem chorobowym?

L4 w pierwszym miesiącu pracy – czy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy? W przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby pracując pełny miesiąc kalendarzowy. Jak to wygląda w praktyce? 

Dlaczego konsumenci kupują podróbki?

Podróbki. 13% Europejczyków, deklaruje, że celowo kupiło podrobione produkty w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To znacznie więcej niż w poprzednich falach badaniach – w 2020 roku było to tylko 5%. 14% Polaków świadomie kupiło podrobiony towar, gdzie średnia europejska wynosi 13%. 

Czy można zmusić pracownika do pracy zdalnej? Co w sytuacji, gdy nie ma warunków?

Brak warunków do pracy zdalnej. Coraz częściej pracujemy w trybie pracy zdalnej. Co zrobić w sytuacji, gdy nie ma się odpowiednio dostosowanego miejsca do wykonywania pracy z domu? Jak zgłosić pracodawcy brak warunków do pracy zdalnej? 

Jak wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem?

Powrót do nazwiska noszonego przed ślubem. Kto może to zrobić? Co trzeba przygotować? Ile kosztuje?

Czy zagrożenie zdrowia uzasadnia opuszczenie stanowiska pracy?

Zagrożenie zdrowia i życia – czy pracownik może opuścić miejsce pracy? Staranne i sumienne wykonywanie pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracownik ma pełne prawo opuścić stanowisko pracy. Kiedy pracownik może powstrzymać się od wykonywania pracy? Co grozi za bezzasadną odmowę wykonywania pracy? 

Miejsca postojowe w halach garażowych a świadectwo charakterystyki energetycznej. Będą grzywny?

Od niedawna można otrzymać grzywnę za brak posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Notariusze wymagają okazania go np. przy transakcji sprzedaży miejsca parkingowego w wielostanowiskowej hali garażowej. Jednak kłopot w tym, że podmioty uprawnione do wystawiania dokumentów odmawiają ich przygotowania.

TSUE. Co warto wiedzieć o Trybunale Sprawiedliwości UE?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) odgrywa kluczową rolę w zakresie wymiaru sprawiedliwości na poziomie europejskim. Jako główny organ sądowy Unii Europejskiej, TSUE ma za zadanie interpretować prawo UE i zapewniać jego jednolite stosowanie we wszystkich państwach członkowskich. Oto podstawowe informacje na temat TSUE, jego kompetencji oraz wpływu na Polskę.

Logopedzi i dietetycy wykreśleni z ustawy o niektórych zawodach medycznych

Logopedzi i dietetycy. Projekt ustawy o 17 zawodach medycznych już bez logopedów i dietetyków – tak zdecydowali członkowie sejmowej Komisji Zdrowia. Czy to zakończy spory? Niekoniecznie – w środowisku medycznym wciąż słychać różnicę zdań. 

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Prace w Sejmie

Kluby opowiedziały się za dalszym procedowaniem projektu ustawy, zakładającego wdrożenie nowego modelu pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów w wyniku zaistnienia zdarzeń medycznych. Koło Konfederacja złożyło wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Drugi paszport - kiedy jest potrzebny? Jak można go uzyskać?

Drugi paszport. Kiedy można ubiegać się o drugi paszport? Kto go może uzyskać? Jak długo czeka się na drugi paszport i ile kosztuje? 

Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Co gwarantuje?

Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami – kogo dokładnie dotyczy? Przepisy zawarte w regulacji mają na celu stworzyć osobom ze szczególnymi potrzebami, czyli osobom z niepełnosprawnościami, seniorom – warunki do bardziej samodzielnego oraz komfortowego korzystania z budynków, a także usług administracji publicznej i innych podmiotów publicznych. Jak to wygląda w praktyce? 

Kiedy po wyrejestrowaniu z ZUS ustaje prawo do świadczeń?

Wyrejestrowanie z ZUS a ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Kiedy ustaje prawo do świadczeń? Co zrobić, aby nadal być objętym ubezpieczeniem? 

Fiskus sprawdza podatników w social mediach

Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej - podaje Prawo.pl.

II Ogólnopolski Moot Court z Prawa i Postępowania Karnego

Konkurs jest doskonałą okazją, aby przećwiczyć w praktyce umiejętności konstruowania argumentów, pisania pism procesowych oraz pracy w zespole. 

Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

Karta Nauczyciela - tekst jednolity. Najnowszy tekst już w Dzienniku Ustaw!

Ukazał się tekst jednolity ustawy - Karta Nauczyciela. Opublikowany został właśnie w Dzienniku Ustaw - rok 2023 poz. 984. Zobacz najnowszy tekst ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela!

REKLAMA