REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie administracyjne, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy można dokonać ekshumacji?

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie przechowywania zwłok i szczątków, określa warunki, w jakich powinna być dokonywana ekshumacja. Jakie to warunki?

Rządowy projekt budżetu już gotowy

Rada Ministrów przygotowała projekt budżetu na 2012 r., przedłożony przez ministra finansów. Planowany deficyt ma osiągnąć poziom 35 mld zł.

Nowe możliwości przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe

Sejm 18 marca 2011 r. przyjął ustawę o działalności leczniczej. Ustawa, jeżeli wejdzie w życie, doprowadzi do gruntownej reformy w systemie ochrony zdrowia w zakresie funkcjonowania podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. Najistotniejsze zmiany obejmą samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, które w dominującej liczbie podlegają województwom, powiatom i gminom.

Prawne podsumowanie kwietnia 2011 r.

Niniejsze publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w kwietniu 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Gdzie załatwimy sprawy związane z dowodem osobistym?

Niedługo kończysz 18 lat i zastanawiasz się, gdzie złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego? A może musisz go wymienić? Gdzie tego dokonać? Jakie dokumenty należy mieć ze sobą?

Skarga na bezczynność organu bardziej skuteczna?

25 marca 2011 roku Sejm uchwalił zmiany w postępowaniu administracyjnym i sądowo-administracyjnym. Po ich wejściu w życie skarga na bezczynność organu administracji będzie bardziej skuteczna.

Nowe dowody osobiste od 2013 roku?

Dotychczas zakładano, że nowym dowodem osobistym, wyposażonym w chip, będzie można posługiwać się od 1 lipca 2011 roku. Jak się jednak okazuje termin ten ulegnie przesunięciu. Nowe dowody będą funkcjonować najprawdopodobniej od 1 stycznia 2013 roku.

Kto jest objęty Narodowym Spisem Powszechnym?

Od 1 kwietnia 2011 roku trwa narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Do 16 czerwca można spisać się samodzielnie drogą elektroniczną, natomiast 30 czerwca pracę zakończą rachmistrzowie i ankieterzy telefoniczni. Kto objęty jest spisem?

REKLAMA

Pracę rozpoczęli rachmistrzowie

8 kwietnia ruszył kolejny etap Narodowego Spisu Powszechnego 2011. Do pracy wyruszyli rachmistrzowie spisowi oraz ankieterzy telefoniczni. Jakie są zasady ich pracy?

Odpadami zajmą się gminy

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Za organizowanie odbioru odpadów będą odpowiedzialne samorządy.

Brak stanowiska innego organu

Art. 106 § 1 k.p.a. stanowi, że jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajęcia stanowiska przez inny organ (wyrażenie opinii lub zgody albo wyrażenia stanowiska w innej formie), decyzję wydaje się po zajęciu stanowiska przez ten organ.

Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Strefy ochrony uzdrowiskowej – nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, która na nowo definiuje strefy ochrony uzdrowiskowej na obszarze uzdrowiska lub obszarze ochrony uzdrowiskowej.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego

Od 11 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Nowe przepisy regulują m.in. skargę na przewlekłość postępowania, odmowę wszczęcia postępowania, doręczanie decyzji podmiotom zagranicznym, przekazanie sprawy przez organ niewłaściwy, uchylenie lub zmianę decyzji.

Jak sprawdzić czy rachmistrz nie jest oszustem?

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny. W każdej chwili można dokonać samospisu w Internecie, a 8 kwietnia pracę rozpoczęli rachmistrzowie i ankieterzy telefoniczni. Jak rozpoznać, że osoba, która przyjdzie do Twojego domu na pewno jest tym, za kogo się podaje?

Jak dokonywany jest spis powszechny?

1 kwietnia 2011 roku ruszył kolejny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. 8 kwietnia do pracy zabiorą się ankieterzy statystyczni oraz rachmistrzowie. W jaki sposób można dokonać spisu?

Czy na wszystkie pytania rachmistrza musimy odpowiedzieć?

Aby uniknąć wizyty rachmistrza lub przeprowadzania spisu drogą telefoniczną, możemy dokonać samospisu przez Internet. Od 8 kwietnia do 30 czerwca trwa jednak spis telefoniczny i wizyty rachmistrzów spisowych.

Spis powszechny przez Internet?

Spis powszechny będzie mógł zostać przeprowadzony także przez Internet. Od 1 kwietnia do 16 czerwca 2011 roku możemy dokonać tzw. samospisu.

O co będą pytać rachmistrzowie?

8 kwietnia rozpoczęli pracę rachmistrzowie i ankieterzy statystyczni. Będą przeprowadzać spis powszechny do 30 czerwca 2011 roku. Od 1 kwietnia do 16 czerwca może dokonać spisu samodzielnie – przez Internet. Jakich pytań możemy się spodziewać?

Po co organizowany jest spis powszechny?

1 kwietnia 2011 roku ruszył pierwszy po akcesji Polski do Unii Europejskiej spis powszechny. Kto go przeprowadza? Po co jest organizowany?

Co zrobić w razie utraty dowodu rejestracyjnego?

W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego trzeba będzie udać się do właściwego Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o wydane duplikatu. Należy jednak przygotować odpowiednie dokumenty i złożyć oświadczenie.

Ustawa "żłobkowa" weszła w życie

Z dniem 4 kwietnia 2011 roku wchodzi w życie ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 - zwana potocznie "ustawą żłobkową"

Dokumenty niezbędne przy rejestracji samochodu

Aby samochód został dopuszczony do ruchu, niezbędne jest zarejestrowanie pojazdu. Przy rejestracji niezbędny jest szereg dokumentów. Jakich?

Jakie są skutki błędu w doręczeniu pisma?

Doręczanie pism w postępowaniu administracyjnym (jak i w każdym innym postępowaniu) jest czynnością istotną z tej przyczyny, iż od dnia ich doręczenia zaczynają biec terminy na podjęcie różnych działań. Jakie będą więc skutki błędu w doręczeniu pisma?

Urzędnik za błędną decyzję zapłaci dwunastokrotność swojego wynagrodzenia?

Ustawa o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa podpisał Prezydent. Wejdzie ona w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z treścią jej przepisów urzędnik za błędną decyzję zapłaci z własnej kieszeni.

Jak przebiega postępowanie w sprawie skargi kasacyjnej?

Skarga kasacyjna przysługuje od wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny. Skarga kasacyjna powinna spełniać wymogi formalne, przewidziane w ustawie. Jak przebiega postępowanie przed NSA?

Kiedy można zawiesić postępowanie administracyjne?

Postępowanie administracyjne może zostać zawieszone obligatoryjnie bądź fakultatywnie. W tym drugim przypadku, może nastąpić to wyłącznie na wniosek strony postępowania. Co warto wiedzieć o zawieszeniu postępowania administracyjnego?

Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?

Czasem zdarza się, że decyzja administracyjna dotknięta jest wadą. Wadą tak istotną, że stwierdza się jej nieważność. Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?

Jakie są przesłanki wznowienia postępowania?

Wznowienie postępowania należy do nadzwyczajnych środków zaskarżenia decyzji administracyjnych. Jakie przyczyny muszą wystąpić, aby postępowanie mogło zostać wznowione?

Jak wnieść skargę kasacyjną do NSA?

Jednym z zadań Naczelnego Sądu Administracyjnego jest rozpoznawanie środków odwoławczych od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Takim środkiem jest m.in. skarga kasacyjna. Jakie są zasady jej wnoszenia?

Czym jest postępowanie wyjaśniające?

Jedną z faz postępowania administracyjnego jest postępowanie wyjaśniające. Co do zasady, przeprowadzane jest przez organ, który bezpośrednio zajmuje się naszą sprawą. Na czym polega? Jakimi zasadami się rządzi?

Kiedy rozprawa zostanie odroczona?

Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje katalog przyczyn, które spowodują odroczenie rozprawy. Kiedy rozprawa zostanie przełożona na inny termin? Jakie konsekwencje mogą wyniknąć z niestawiennictwa strony na rozprawie?

Kiedy w postępowaniu administracyjnym powinna odbyć się rozprawa?

W postępowaniu wyjaśniającym, gdy zaistnieją przyczyny wskazane w kodeksie postępowania administracyjnego, może zostać przeprowadzona rozprawa. W jakim celu się ją przeprowadza? Kiedy w ogóle może mieć miejsce?

Kto nie może być świadkiem w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym mogą być brane pod uwagę różnego rodzaju dowody. Wśród nich szczególne miejsce zajmują zeznania świadków. Czy istnieją ograniczenia w kwestii dopuszczalności zeznań świadków?

Ile może wynosić opłata targowa?

Opłata targowa pobierana jest od osób dokonujących sprzedaży na targowiskach. Kto ustala jej wysokość? Jakie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o podatkach opłatach lokalnych w tej kwestii?

Jak ubiegać się o paszport?

Choć podróżowanie po Unii Europejskiej możliwe jest wyłącznie z ważnym dowodem osobistym, paszport jest niezbędnym dokumentem, aby móc wyjechać poza jej granice. Jakich formalności należy dopełnić, aby go uzyskać?

Jaki obszar może być uznany za uzdrowisko?

Status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej stwarza podstawy prawno – organizacyjne do prowadzenia na danym obszarze lecznictwa uzdrowiskowego oraz działalności wypoczynkowej i turystycznej.

Jak przywrócić termin w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym wyróżniamy dwa główne rodzaje terminów: wynikające z ustawy (a te znów dzielimy na instrukcyjne i zawite) oraz wyznaczone przez organ zajmujący się naszą sprawą. Dlaczego zachowanie terminu jest tak istotne i co zrobić, aby utracony termin przywrócić?

Czym jest fikcja doręczenia w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym zawiadomienia i wezwania są stronom doręczane przez organy administracyjne. Choć, co do zasady, powinny zostać doręczone do rąk własnych adresata, w postępowaniu administracyjnym istnieje również fikcja doręczenia. Czym jest i z jakimi skutkami się wiąże?

Jak doręcza się pisma w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym zawiadomienia i wezwania są stronom doręczane przez stosowne organy. Kto je doręcza? Jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Siła portali społecznościowych w gminie

Konsultacje, opinie, wymiana poglądów na temat gminy lub jej włodarzy to tylko kilka z możliwości, jakie dają portale społecznościowe. Ale jest to także miejsce, które buduje relacje i wspólnotę między mieszkańcami.

Zmiany w przyznawaniu gminnych lokali

Lokale gminne tylko dla najuboższych, ograniczona pomoc w formie dodatków mieszkaniowych – to zmiany jakie proponuje Ministerstwo Infrastruktury.

Oddawanie mienia ruchomego jednostki samorządowej w najem, dzierżawę lub użytkowanie

Czy gminna jednostka budżetowa może wypożyczać sprzęt multimedialny (laptop, rzutnik itp.) swoim pracownikom do celów prywatnych? Jak postąpić w przypadku, gdy wypożyczony sprzęt ulegnie uszkodzeniu?

Jak należy zachowywać się w sądzie?

W sądzie musi zostać zachowana powaga oraz odpowiedni szacunek dla sędziego z racji wykonywanego przez niego urzędu, co stanowi warunek skutecznego i właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dla wydania sprawiedliwego wyroku niezbędne jest ustalenie okoliczności zgodnych z prawdą i rzeczywistym przebiegiem zdarzeń, stąd konieczność dostarczenia odpowiednich dowodów oraz obowiązek mówienia prawdy ciążący na wszystkich uczestnikach postępowania.

Czy zawsze należy wykonać orzeczenie sądu administracyjnego?

Prawo do drogi sądowej oznacza, że Twoja sprawa powinna być ostatecznie rozstrzygnięta przez sąd. Wiąże się z tym automatycznie obowiązek wykonania prawomocnego orzeczenia sądu i zastosowania się do zawartych w nim poleceń

Czy mogę uniknąć poniesienia kosztów sądowych?

Istnieją pewne rodzaje spraw prowadzonych przed sądami administracyjnymi, w których Ty, jako skarżący, jesteś zwolniony od wszelkich kosztów sądowych, co oznacza, że całe postępowanie jest dla Ciebie bezpłatne.

Co to są koszty sądowe?

Sąd ma prawo nie podejmować żadnych działań w Twojej sprawie jeśli skarga czy zażalenie nie zostaną przez Ciebie opłacone w sposób wskazany w ustawie (por. art. 220 p.s.a.).

Kiedy i czy mam obowiązek stawienia się w sądzie administracyjnym?

Musisz stawić się w sądzie zawsze wtedy, gdy wynika to wprost z wezwania, jakie otrzymałeś. Poza tym wypadkiem, Twoja obecność na kolejnych rozprawach nie jest obowiązkowa. Musisz jednak pamiętać, że nieobecność w sądzie nie powoduje zatrzymania procesu. Rozprawa, na której Cię nie ma, odbędzie się pomimo Twojej nieobecności (por. art. 107 p.s.a.).

Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu?

Dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania i rozstrzygnięcia sprawy w rozsądnym terminie konieczne jest ustalenie ram czasowych, w których strony postępowania mogą dokonywać określonych czynności. W związku z tym dopuszczalność szeregu czynności dokonywanych przez strony postępowania jest ograniczona określonym terminem.

REKLAMA