REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pomoc społeczna, Renta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie świadczenia przysługują kombatantom?

Status kombatanta wiąże się z pewnego rodzaju uprawnieniami, takimi jak pierwszeństwo w dostępie do opieki zdrowotnej, czy socjalnej. Kombatanci mogą również otrzymywać pomoc finansową.

Jakie są uprawnienia polskich kombatantów mieszkających za granicą?

Z uprawnień kombatanckich mogą korzystać również Polacy zamieszkali za granicą, którzy posiadają obecnie obywatelstwo polskie bądź posiadali je w okresie prowadzonej działalności kombatanckiej lub doznawanych represji.

Jak uzyskać uprawnienia wdowy lub wdowca pozostałym po kombatancie?

Decyzje o przyznaniu uprawnień przysługujących wdowom lub wdowcom pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jak uzyskać uprawnienia osoby deportowanej do pracy przymusowej?

Decyzje o przyznaniu uprawnień do świadczenia pieniężnego dla osób deportowanych do pracy przymusowej wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanego wniosku osoby zainteresowanej

REKLAMA

Jak uzyskać uprawnienia ofiary represji?

Decyzję o przyznaniu uprawnień ofiary represji wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Jak uzyskać uprawnienia kombatanta?

Decyzję o przyznaniu uprawnień kombatanckich wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów I Osób Represjonowanych. Konieczne jest jednak złożenie stosownego wniosku.

Definicja kombatanta oraz działalności kombatanckiej

Status kombatanta jest nadawany na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Ustawa ta definiuje też działalność kombatancką.

Problemy konsumentów III wieku

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia w 2009 roku na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, starsi konsumenci są w dużym stopniu podatni na nieuczciwe praktyki rynkowe. Przedsiębiorcy, wykorzystując ich zaufanie, stosują zabiegi mające na celu wprowadzenie seniorów w błąd, co do rzeczywistych właściwości oferowanej usługi lub towaru np. oferują urządzenia, które miałyby leczyć wszystkie choroby.

REKLAMA

Definicja inwalidy wojennego

Inwalidą wojennym jest żołnierz, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w związku z działaniami wojennymi.

Czym są renty specjalne przyznawane przez Prezesa Rady Ministrów?

Prezes Rady Ministrów może w szczególnych wypadkach przyznać rentę na warunkach i w wysokości innej, niż przewiduje to prawo. O stałą pomoc finansową mogą ubiegać się także Polacy zamieszkali poza krajem.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku, prowadzi działalność w zakresie pomocy społecznej na rzecz osób starszych. Udziela im pomocy w celu przezwyciężania trudnej sytuacji życiowej, wynikającej ze starszego wieku.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku ATENA w Obornikach Śląskich

Uniwersytet Trzeciego Wieku ATENA prowadzi działalność, edukacyjną, kulturalną, twórczą oraz turystyczno-krajoznawczą dla osób starszych. Członkiem może być każdy obywatel RP w wieku emerytalnym.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce jest organizacją pozarządową, samorządną, o celach nie zarobkowych. Mottem działania UTW na rok 2010 jest ,,RAZEM MOŻNA WIĘCEJ I LEPIEJ”

Stowarzyszenie Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Inicjatywa utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrodziła się z potrzeby uczestnictwa w życiu społecznym inteligenckich środowisk miasta. Celem Stowarzyszenia jest podejmowanie i rozwijanie społecznych inicjatyw.

Inowrocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Inowrocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje naukę języków obcych, warsztaty informatyczne, a także szereg zajęć dodatkowych. Słuchaczem może zostać każdy kto chciałby zgłębić własną wiedzę.

Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Stowarzyszenie o nazwie Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ełku jest dobrowolnym, samorządnym, zrzeszeniem osób fizycznych, związanym na czas nieograniczony dla propagowania i realizacji aktywności życia osób starszych

Czym jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Uniwersytety Trzeciego Wieku są jedną z form aktywizacji ludzi starszych. Ośrodki takie stwarzają ludziom starszym realizację często młodzieńczych marzeń, które wcześniej z powodów zawodowych, osobistych, ekonomicznych czy też losowych nie mogli zrealizować.

Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia w Krakowie

Stowarzyszenie o nazwie "AKADEMIA PEŁNI ŻYCIA im Joanny Boehnert" jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem, mającym na celu rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających poprawie jakości życia ludzi w średnim i starszym wieku.

Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Polkowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku (PUTW) działa przy Dolnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach. Jest powołany do aktywizacji osób starszych w zakresie edukacji, kultury, turystyki i ochrony zdrowia.

Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku

Organizatorem Kursu pt. „Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku” jest Międzynarodowe Centrum Epigenetyki Wieku Podeszłego „EDEN” na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Kierownikiem Kursu jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz.

Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał na mocy uchwały Senatu Kolegium Karkonoskiego, jako jednostka dydaktyczna włączona w struktury Uczelni i został powołany zarządzeniem Rektora KK z dniem 1 października 2000 r.

Jakie są cele i formy działania Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku?

Cele i formy działania Federacji szczegółowo określa Statut Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Między innymi zrzesza on Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Jakie są cele i zadania Uniwersytetów Trzeciego Wieku?

Celem pierwszego UTW w Polsce utworzonego w wyniku współpracy i kontaktów naukowych profesor Haliny Szwarc z profesorem Pierrem Vellasem było włączenie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego, aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy, opracowanie metod edukacji i wdrożenie profilaktyki gerontologicznej oraz prowadzenie obserwacji i badań naukowych.

Jakie są cele i zadania Parlamentarnego Zespółu ds. Osób Starszych?

Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych został utworzony na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonaniu mandatu posła i senatora oraz art. 8 ust. 6 uchwały Sejmu Rzeczpospolitej z dnia 30 lipca 1992 r.- Regulaminu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Ogólnopolski związek Uniwersytetów Trzeciego Wieku pod nazwą Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku zrzesza Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które posiadają osobowość prawną i w zakresie zadań statutowych mają przewidzianą działalność edukacyjną i aktywizującą osoby starsze.

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Rawicki Uniwersytet Trzeciego Wieku ma formułę Stowarzyszenia, w którym obowiązuje zasada „non profit”. Działa na podstawie Statutu oraz w ramach obowiązującego porządku prawnego. Ponadto RUTW działa jako dobrowolne i samorządne stowarzyszenie osób starszych.

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku jest osobą prawną działającą w formie stowarzyszenia.

Nowe kontrakty socjalne w pomocy społecznej

Minister pracy i polityki społecznej podpisała rozporządzenie w sprawie nowego wzoru kontraktu socjalnego. Rozporządzenie ma wejść w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Jak uzyskać miejsce w domu pomocy społecznej?

Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Osoba, która chce otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej musi spełnić określone warunki.

Świadczenia z pomocy społecznej – wystarczy oświadczenie o dochodach

Według planów Ministerstwa Gospodarki do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej wystarczy złożenie oświadczenia, a nie jak dotychczas – zaświadczenia o dochodach.

Pojęcia związane z inwalidą wojskowym

Pojęcie inwalidy wojskowego, inwalidztwa pozostającego ze służbą bądź bez związku z nią, oraz przyczyny inwalidztwa wyjaśniają przepisy Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Jakie uprawnienia z zakresu ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej przysługują inwalidzie wojskowemu

Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z ww. uprawnień, jest książka inwalidy wojskowego wystawiona przez organ rentowy.

Jakie ulgi taryfowe przysługują inwalidzie wojskowemu

Na podstawie przepisów Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin inwalida wojskowy korzysta z takich samych ulg taryfowych z jakich korzysta inwalida wojenny.

Uprawnienia inwalidy wojskowego

Inwalidą wojskowym jest żołnierz niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego: w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju, lub w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej.

Uprawnienia rodzin zmarłych żołnierzy i inwalidów wojskowych

Członkami rodziny uprawnionymi do świadczeń są: dzieci, wnuki, rodzeństwo, małżonek i rodzice, jeżeli spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Uprawnienia rodzin poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennych

Jednym z uprawnień przysługującym rodzinie poległych żołnierzy i zmarłych inwalidów wojennym jest prawo do renty rodzinnej.

Prawo inwalidy wojskowego do renty inwalidzkiej

Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego: w czasie odbywania czynnej służby wojskowej w okresie pokoju, lub w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli inwalidztwo to jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej.

Książka inwalidy wojennego/wojskowego

Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z uprawnień, jest książka inwalidy wojennego (wojskowego) wystawiona przez organ rentowy.

Kiedy wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Osoby uprawnione do renty, w świetle przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, mają prawo do wcześniejszej emerytury. Muszą jednak spełnić określone warunki m.in. kryterium wieku oraz mieć udokumentowany okres składkowy i nieskładkowy.

Co to jest szkoda na osobie?

Przez szkodę rozumie się każdy uszczerbek, który doznaje poszkodowany, wbrew swej woli na dobrach prawnie chronionych. Uszczerbek majątkowy da się co do zasady wykazać metoda rachunkową, natomiast krzywda nie ma charakteru mierzalnego. Krzywda spowodowana szkodą ma wymiar subiektywny a tym samym trudnym do oszacowania

Świadczenia pielęgnacyjne otrzyma mniej osób

Mniej osób otrzyma świadczenie pielęgnacyjne. Projektowane zmiany mają zapobiegać jego pobieraniu przez osoby, które w rzeczywistości nie zajmują się opieką nad osobą niepełnosprawną.

Jaki jest wiek emerytalny kobiet w Polsce

W większości państw europejskich występuje wyraźna tendencja zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W polskim systemie prawnym tak nie jest, ponieważ wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat, a mężczyzn 65.

Przekroczone kryterium dochodowe – czy otrzymam zasiłek

Nie w każdej sytuacji przekroczenie kwoty uprawniającej do otrzymania zasiłku rodzinnego powoduje odmowę przyznania świadczenia. Przy obliczaniu dochodu rodziny bierze się pod uwagę dochód utracony, a w przypadku osób pobierających wcześniej świadczenie również to, czy przekroczona kwota nie przekracza 68 złotych.

Czy mama studenta otrzyma zasiłek rodzinny

Ośrodki pomocy społecznej odmawiają wypłacania zasiłku rodzinnego w momencie, gdy dziecko rozpoczyna naukę na wyższej uczelni. Czy takie działanie jest uzasadnione?

Kto ponosi koszty pobytu w domach pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej (DPS-y) zajmują się pomocą osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Decydując się na umieszczenie osoby najbliższej w takiej instytucji należy pamiętać, że jest to odpłatne. Koszty utrzymania ponosi mieszkaniec domu, jego rodzina i gmina.

PFRON potrzebuje 1 mld zł na programy celowe dla niepełnosprawnych

W sytuacji wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i dopłat do tego zatrudnienia z PFRON, potrzebuje on około 1 mld zł na kontynuację dotychczasowych zadań - tworzenie nowych programów celowych dla niepełnosprawnych, wsparcie organizacji pozarządowych oraz samorządów.

Pracownik socjalny nie zawsze pomoże krzywdzonemu dziecku

Pracownik socjalny nie odbierze dziecka krzywdzącym go rodzicom, jeżeli do interwencji dojdzie poza godzinami jego pracy.

Preferencyjne pożyczki dla pracodawców

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli szkodę w wyniku powodzi lub osunięć ziemi wywołanych opadami atmosferycznymi, jakie miały miejsce w 2010 r., mogą otrzymać pożyczkę w wysokości poniesionej szkody, nie więcej niż 50 000 zł. Pożyczka może być udzielona przedsiębiorcy, który w dniu powodzi zatrudniał nie więcej niż 50 pracowników. Prawidłowo wykorzystana i rozliczona pożyczka może zostać umorzona w całości lub w 75 proc.

Przemoc domowa pod większą kontrolą

Państwo stara się zapewnić pomoc ofiarom przemocy w rodzinie i w związku z tym Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia zespołu monitorującego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jego zadaniem będzie monitorowanie realizacji krajowego programu przeciwdziałającego przemocy oraz opracowywanie standardów udzielanie pomocy ofiarom.

Jak zostać pracownikiem socjalnym

Pracownik socjalny jest zawodem zaufania publicznego w związku z tym osoby wykonujące ten zawód powinny charakteryzować się wysokimi kwalifikacjami etycznymi oraz profesjonalnym przygotowaniem. Wymagane jest, aby uzyskały specjalizację i zdały odpowiedni egzamin.

REKLAMA