REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pomoc prawna, Sąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Z pozwem o obniżenie alimentów wystąpić łatwo, wygrać w sądzie – trudniej

Osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych może w pewnych sytuacjach domagać się zmiany wysokości ustalonych pierwotnie alimentów. Do takiego jednak postępowania należy się odpowiednio przygotować.

Jawność oświadczeń majątkowych sędziów

Oświadczenia majątkowe sędziów będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej sądu. Zmienią się także zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Duży problem dzieci oczekujących na adopcję

Sądy rodzinne opóźniają rozpoczęcie procedury adopcyjnej. Jest to związane z tym, że zwlekają z przesłaniem postanowień o pozbawieniu władzy rodzicielskiej do ośrodków adopcyjnych.

Jawne oświadczenia majątkowe sędziów

Sejm przyjął ustawę, która wprowadza: jawność oświadczeń majątkowych sędziów, zwiększa sędziowską odpowiedzialność dyscyplinarną oraz umożliwia obywatelom uzyskanie rekompensaty za przewlekłość postępowania.

REKLAMA

Zarząd majątkiem dziecka a zgoda sądu

Rodzice dziecka nie mogą dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu bez zezwolenia sądu opiekuńczego. Czym są czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu? Czy rodzice ponoszą odpowiedzialność względem małoletniego?

Czy warto sądzić się z ubezpieczycielem?

Problemy z uzyskaniem od ubezpieczyciela należnego odszkodowania wiodą wielu poszkodowanych na wokandę sądową. Czy warto przekazywać sprawę pod ocenę sądu? Czy są inne rozwiązania?

Wylewanie piwa czynem nieuczciwej konkurencji

Swego czasu bardzo głośną w mediach, również tych społecznościowych, była sprawa wylewania piwa marki Ciechan przez warszawską księgarnio-kawiarnię Wrzenie Świata w reakcji na – w jej ocenie – homofobiczne wypowiedzi właściciela browaru. W sprawie zapadł już nieprawomocny wyrok – Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Fundacja Instytut Reportażu, prowadząca lokal, dopuściła się czynu nieuczciwej konkurencji, który miał polegać na bezprawnym nakłanianiu osób trzecich do niedokonywania zakupu piwa Ciechan. Czy w ten sposób została ograniczona wolność słowa, jak podkreślają niektórzy?

Darmowa pomoc prawna - 1524 punkty od lutego 2016 r.

Rośnie zainteresowanie punktami, w których można uzyskać darmową pomoc prawną, W całym kraju od 1 lutego 2016 r. działają 1524 takie punkty.

REKLAMA

Zmiana wierzyciela a sprawa sądowa

Firma transportowa sprzedała swoją wierzytelność innemu podmiotowi. Jednak sprzedaż nastąpiła w trakcie postępowania sądowego. Czy w tym przypadku nabywca wierzytelności automatycznie staje się stroną w toczącym się procesie? Nie.

Podpisana faktura sposobem na tańsze i szybsze postępowanie sądowe

Jednym z najpoważniejszych zmartwień przedsiębiorców są nieuregulowane należności i opóźniający się z płatnością kontrahenci. W niektórych przypadkach konieczne jest występowanie ze swoimi roszczeniami na drogę sądową. Tu jednak przeszkodą mogą okazać się wysokie opłaty sądowe i przedłużające się postępowanie. W tym artykule przedstawiam kilka sposobów jak przedsiębiorca może obniżyć zarówno koszty ewentualnego pozwu, jak również przyspieszyć samo załatwienie sprawy.

Zmiany w wysokości opłat sądowych przy okazji noweli prawa bankowego

Ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy prawo bankowe i niektórych innych ustaw, która weszła w życie z dniem 27 listopada 2015 r., zmieniono m.in. ustawę prawo bankowe, uchylając m. in. artykuły 96-98 tego aktu.

Polska skarży rosyjski Gazprom!

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystosowało proces przeciwko rosyjkiemu Gazpromowi. Czego on dotyczy? Dlaczego będzie rozpatrywany przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie?

Nie było zmowy przetargowej przy zamówieniach drogowych w 2009 roku?

Prokuratura wystapiła o uchylenie wyroków uniewinniających dla 11 osób oskarżonych o zmowę przetargową w kontraktach drogowych z 2009 r. Oskarżeni to ówcześni szefowie takich firm jak Strabag Polska, Budimex-Dromex, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Eurovia Polska.

Kiedy sąd obowiązany jest odrzucić sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują takie sytuacje, gdy sąd obowiązany jest odrzucić sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty. Poniżej kilka przykładów.

Darmowa pomoc prawna 2016 - klasyfikacja wydatków

Dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej zostanie zapewniony od stycznia 2016 r. W jakim rozdziale powinno się klasyfikować wydatki związane z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej?

Jak sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty

Niewiele osób wie, co powinno zrobić z takim nakazem zapłaty, a najgorsza jest bierna postawa i uznanie sprawy za przegraną. Jak krok po kroku sporządzić i wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty?

Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym [WZÓR]

Jeżeli przedsiębiorca zamierza dochodzić od swojego dłużnika zaległych płatności to może również skorzystać z szybszego sposobu i złożyć pozew wraz z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty w odpowiednim trybie. Jak formułować petitum pozwu oraz wszelkie niezbędne informacje, o których należy pamiętać przy sporządzaniu pozwu?

Nowe przepisy dotyczące OC: rozprawy w sądach w całym kraju

Rozprawy z tytułu odszkodowań komunikacyjnych z polis OC będą odbywać się w całym kraju. Takie są założenia nowelizacji ustawy, którą w zeszłym tygodniu podpisał Prezydent Duda.

Darmowa pomoc prawna od 2016 r.

Od początku 2016 roku, na terenie całej Polski zacznie funkcjonować system darmowych porad prawnych.

Powołanie Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej

Minister Sprawiedliwości powołał Radę Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej. Sprawdź jakie będą ich kompetencje.

Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić

Po zawarciu ugody sądowej z Zawezwanym w systemie ratalnym, Wnioskodawca oczekuje spełnienia świadczenia zgodnie z treścią zawartej ugody, w konkretnie wskazanych terminach. Jednak bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy Zawezwany zawiera ugodę przed Sądem, a następnie ignoruje ją, nie wypełniając jej postanowień. Co w takiej sytuacji ma zrobić Wnioskodawca? Przede wszystkim zacząć działać, nie czekając na dobrą wolę Dłużnika.

Szybsze i prostsze postępowania przed WSA i NSA

Nowelizacja ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ma przyspieszyć i uprościć postępowania przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Nowa ustawa wejdzie w życie 15 sierpnia 2015 r.

Zawezwanie do próby ugodowej - szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń od kontrahentów

Zawezwanie do próby ugodowej jest postępowaniem pojednawczym pomiędzy stronami, a jego głównym celem jest zawarcie ugody sądowej, bez konieczności przeprowadzania procesu sądowego. Instytucję tę regulują odpowiednio przepisy art. 184-186 k.p.c.

Za niezapłaconą grzywnę wpis do rejestru długów

Od 1 lipca osoby, które nie zapłacą w terminie grzywien, nawiązek, kosztów sądowych i innych płatności zasądzonych przez sądy będą trafiały do Krajowego Rejestru Długów. W skali całej Polski do odzyskania jest ok. 300 mln zł.

Darmowa pomoc prawna od stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2015 r. będzie można bezpłatnie skorzystać z porad prawnych. Sejm 25 czerwca 2015 r. przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę zakładającą stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Darmowa pomoc prawna także dla osób młodych

Projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej m.in. dla osób niezamożnych, ludzi młodych - do 26 roku życia i seniorów został pozytywnie zaopiniowany przez sejmowe komisje.

Bezpłatna pomoc prawna - uwagi do ustawy

Szereg krytycznych uwag do planowanego systemu bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej zgłosili przedstawiciele organizacji społecznych na wtorkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji. Rozpoczęła ona prace nad rządowym projektem ustawy regulującej kwestie tej pomocy.

Europejski portal ułatwia dostęp do wymiaru sprawiedliwości

Europejski portal e-Sprawiedliwość jest dużym ułatwieniem dla obywateli, przedsiębiorców, prawników w zakresie uzyskania informacji prawnych np. wyszukanie przepisu, sądu, prawnika. Ponadto przedsiębiorcom ma ułatwić sprawdzenie kondycji kontrahenta. Portal dostępny jest w 23 językach.

Bezpłatna pomoc prawna dla cudzoziemców

Od 2016 r. cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie ochrony międzynarodowej, który otrzyma negatywną decyzję, będzie miał prawo do bezpłatnej pomocy prawnej - zakłada projekt nowelizacji, którym w najbliższych dniach zajmie się rząd.

Ponad 1 mld złotych w ciągu dziesięciu lat na darmową pomoc prawną

System ma objąć trzy elementy: nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatną informację prawną oraz edukację prawną. 1 stycznia 2016 roku ma rozpocząć się realizacja pierwszego z nich - resort sprawiedliwości przewiduje, że w całym kraju powstanie ponad 1,5 tys. punktów świadczących pomoc prawną.

Dla kogo pełnomocnik z urzędu w sprawach cywilnych?

Przyznanie profesjonalnego pełnomocnika z urzędu następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Jednakże nie wszyscy, którzy wystąpią z takim wnioskiem otrzymają pomoc prawną z urzędu.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (23-28 lutego 2015 r.)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. W opracowaniu można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. W tym roku „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” odbywać się będzie w dniach od 23 lutego do 28 lutego.

System darmowej pomocy prawnej musi być jednolity

Tworzony system bezpłatnych porad prawnych należy zintegrować z pomocą udzielaną już obecnie obywatelom przez instytucje państwowe i pozarządowe - ocenił dr Jan Winczorek z Katedry Socjologii Prawa UW. Dodał, że system - aby był skuteczny - musi być jednolity.

Kasa fiskalna u prawnika, lekarza i mechanika

Od 1 stycznia 2015 roku kasa fiskalna powinna być także u prawnika, lekarza, mechanika, kosmetyczki oraz w firmie prowadzącej działalność gastronomiczną. Przedsiębiorcy mają czas do 1 marca na dostosowanie się do przepisów wprowadzających obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

Kasa fiskalna dla prawnika potrzebna od zaraz

Usługi świadczone przez prawników, z wyłączeniem usług notarialnych, jak również usługi świadczone przez doradców podatkowych, już od 1 stycznia 2015 roku, zostały objęte obowiązkiem zaewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych i to bez względu na osiągany obrót.

Nieodpłatna pomoc i informacja prawna

Nieodpłatna pomoc i informacja prawna to przedmiot projektu ustawy, nad którym pracowało Ministerstwo Sprawiedliwości. W dniu 12 grudnia 2014 roku ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej została skierowania do uzgodnień i konsultacji.

Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty?

Europejski Nakaz Zapłaty stanowi ułatwienie w rozwiązywaniu sporów między obywatelami i przedsiębiorcami w Unii Europejskiej. Ma za zadanie przyspieszenie i ograniczenie kosztów dochodzenia bezspornych roszczeń pieniężnych. Pozew o wydanie ENZ składa się przy użyciu specjalnego formularza.

Jak można wycofać się z mediacji?

Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązywania sporów. W mediacjach zawsze bierze udział neutralny mediator, który pomaga stronom dojść do porozumienia. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego mediacja jest dobrowolna. W związku z tym każda ze stron może w dowolnym momencie wycofać się z mediacji, jeżeli nie chce brać udziału w dalszych mediacjach bądź nie dostrzega żadnych szans na zawarcie ugody.

MS przygotowało projekt ustawy o biegłych sądowych

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o biegłych sądowych, która ma na celu uregulowaniu zasad powoływania, odwoływania i funkcjonowania biegłych. Nowe regulacje mają usprawnić postępowanie sądowe i przygotowawcze.

Współuczestnictwo formalne

Jedną z podstawowych cech procesu cywilnego jest jego dwustronność. Oznacza to, że spór sądowy toczy się między dwiema stronami: powodem i pozwanym. Zdarza się jednak, że w charakterze jednej strony może (niekiedy musi) występować więcej niż jeden podmiot. Sytuację taką określa się mianem współuczestnictwa. Czym jest współuczestnictwo formalne?

Kierowcy nie chcą płacić mandatów od Straży Miejskiej

Coraz więcej osób unika płacenia mandatów od Straży Miejskiej, przez co ich sprawy kierowane są do sądów. Skąd takie podejście do problemu u polskich kierowców?

Firmy dotknięte embargiem rosyjskim otrzymają 500 mln zł pomocy

Przedsiębiorcy, którzy stracili dochody na embargu rosyjskim mogą liczyć na pomoc finansową. Otrzymają dopłaty do wynagrodzeń pracowników i szkoleń oraz opłacenie składek do ZUS. W sumie otrzymają 500 mln zł pomocy.

Zakaz orzekania ponad żądanie w postępowaniu cywilnym

Zakaz orzekania ponad żądanie został uregulowany w Kodeksie postępowania cywilnego. Zakaz orzekania ponad żądanie oznacza, że to strona sporu sądowego ma kluczowy wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie sądu. To bowiem jej żądania (a w przypadku pozwanego – zarzuty) wytyczają ramy orzekania, poza które sąd nie powinien wychodzić.

Nagrywanie spraw cywilnych

Nagrywanie spraw cywilnych, sporządzanie protokołu elektronicznego, ustne uzasadnianie wyroków oraz doręczanie ich za pomocą systemu teleinformatycznego to tylko niektóre ze sposobów na usprawnienie procesów cywilnych. 27 października 2014 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która zakłada przyspieszenie postępowań przed sądami cywilnymi.

Weszły w życie zmiany w postępowaniu cywilnym

27 października wchodzi w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany mają usprawnić dalszą informatyzację procesów cywilnych. Celem nowelizacji jest przede wszystkim przyspieszenie postępowania cywilnego.

Wykonywanie w Polsce orzeczeń z państw członkowskich Unii Europejskiej

Wykonywanie w Polsce orzeczeń z państw członkowskich Unii Europejskiej bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności to jedno z głównych założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Projekt dotyczący wykonywania w Polsce orzeczeń został 14 października 2014 roku przyjęty przez Radę Ministrów.

Portal Informacyjny jako ułatwienie dostępu do spraw sądowych

Portal Informacyjny, rewolucyjne rozwiązania Ministerstwa Sprawiedliwości, stanowi istotne ułatwienie dostępu do spraw sądowych. Kto i na jakich zasadach może korzystać z Portalu Informacyjnego?

W czym pomoże konsul?

Mało kto zdaje sobie sprawę czym poza wydawaniem paszportów, zajmują się urzędy konsularne. Urząd konsularny może pomóc nam w wielu trudnych sytuacjach, należy tylko wiedzieć jakie posiada uprawnienia na terytorium państwa goszczącego. Warto posiadać taką wiedzę, zwłaszcza gdy jedziemy do państwa obcego w którym nikt z bliskich na nas nie czeka. Przed wyjazdem dobrze jest także zapisać sobie numer telefonu alarmowego do konsulatu.

Skład sądu w procesie kościelnym

Pisma kierowane do stron postępowania nierzadko zawierają określenie osobowego składu sądu, który będzie prowadził ich proces. Różni się on znacznie od sądów powszechnych, gdyż w składzie sądu znajdują się zarówno osoby świeckie, jak i duchowne.

Zasady składania odpowiedzi na pozew i pism przygotowawczych

Niezwykle palącym problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań. Oczywiście, celem nadrzędnym jest dążenie do ustalenia prawdy i wydanie prawidłowego rozstrzygnięcia. Nie sposób jednak mówić o prawidłowości i efektywności postępowań sądowych jeśli nie są one prowadzone sprawnie i szybko. Aby nie przedłużać postępowania strony powinny stosować się do terminów i zasad dotyczących składania odpowiedzi na pozew i pism przygotowawczych.

REKLAMA