REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Zakaz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakaz ruchu ciężarówek w wakacje 2012

W czasie wakacji obowiązuje zakaz ruchu samochodów ciężarowych w piątki, soboty i niedziele. W jakich godzinach?

Areszt i prawa zatrzymanego w UK

Każdej osobie zatrzymanej przysługuje prawo do darmowej porady adwokata przed i podczas przesłuchania. Policja ma prawo zatrzymać podejrzanego na 24 godziny.

Wszystko o kumulacji punktów karnych

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego – nie pozostawia wątpliwości, kumulacja punktów karnych jest jak najbardziej możliwa i limitowana tylko ułańską fantazją kierowców.

Namierzanie Videoradarem - nie daj się zaskoczyć

Okazuje się, że jest szansa, by nie dać się namierzyć nieoznakowanemu pojazdowi policji z videoradarem i to w momencie kiedy stróże prawa ustawią się tuż za "naszym" zderzakiem.

REKLAMA

Odmowa przyjęcia mandatu w praktyce

Czy warto odmówić przyjęcia mandatu? Kiedy sprawa zostaje skierowana do sądu? Kto ponosi koszty postępowania?

Kiedy policjant odstąpi od wymierzenia mandatu?

Policjant nie zawsze jest zmuszony do ukarania kierowcy mandatem karnym. Może poprzestać jedynie na pouczeniu.

Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Uczestnictwo w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu powinno być piętnowane z uwagi na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Nie zawsze jednak (wbrew obiegowej opinii) mamy do czynienia czy to z pojazdem, czy jego prowadzeniem. Nie zawsze więc będziemy mieli do czynienia z odpowiedzialnością karną za tego typu zachowania.

Kryteria wsparcia finansowego policji przez samorząd

Gminy i powiaty mogą uczestniczyć w finansowaniu zadań policji na swoim terenie, zawierając odpowiednie porozumienia w tym zakresie.

REKLAMA

Odpowiedzialność karna w przypadku korupcji

Przyjęte przez ustawodawcę uregulowania mają na celu skuteczne zwalczanie korupcji poprzez zastosowanie sankcji karnej oraz pozbawienie sprawców owoców przestępstw. Mają również spełniać względy profilaktyczne.

Policyjne podsumowanie Świąt Wielkanocnych

236 wypadków, 21 osób zabitych i 298 rannych – to podsumowanie czterech świątecznych dni na polskich drogach.

Nowe uprawnienia dla weteranów działań poza granicami kraju

W dniu 30 marca weszły w życie przepisy ustawy o weteranach działań poza granicami kraju. Nowe przepisy przyznają weteranom prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej oraz pomocy socjalnej.

Pomoc w urzędach dla osób niesłyszących

Osoby niesłyszące oraz słabosłyszące będą miały ułatwiony dostęp w załatwianiu spraw urzędowych samodzielnie. W instytucjach publicznych zostaną wprowadzone udogodnienia w środkach komunikowania się.

Podjęcie i wykonywanie działalności detektywistycznej

Podjęcie i prowadzenie działalności detektywistycznej wiąże się z szeregiem wymogów formalnych, które muszą spełnić osoby zainteresowane świadczeniem takich usług. Ponadto kandydat na detektywa powinien posiadać odpowiednie predyspozycje psychofizyczne oraz dysponować wiedzą m.in. z zakresu prawa cywilnego, karnego i konstytucyjnego.

Czy po zmarłym policjancie przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Po śmierci policjanta, osobie która pokryła koszty pogrzebu przysługuje zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również po śmierci członka rodziny policjanta. Co do zasady zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł.

Jak powinno być oznaczone kąpielisko?

Na kąpielisku obowiązują zasady, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo osób tam wypoczywających. Jakie zasady i znaki obowiązują na kąpielisku?

Uprawnienia strażników miejskich wobec kierowców

Od pewnego czasu straż miejska zyskuje coraz więcej uprawnień policji. Kierowców najbardziej irytuje fakt, że najlepiej czują się jako drogówka i najchętniej wykorzystują właśnie te przywileje. Nie ma jednak co się dziwić, gdyż pieniądze które zyskają z takiej działalności, trafiają głównie do kasy miejskiej/gminnej.

Ilość pijanych kierowców znowu wzrasta

Pijani kierowcy są zmorą polskich dróg. Niestety policyjne statystyki są alarmujące.

Kiedy posiadanie narkotyków w Polsce jest przestępstwem?

Zgodnie z art.62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Czy posiadanie narkotyku zawsze będzie karane?

Kradzieże samochodów 2011

Mimo znacznego spadku kradzieży samochodów w ciągu ostatniej dekady policja alarmuje. W roku 2011 wskaźniki przestępczości związanej z kradzieżą samochodów poszły w górę. Prym wiodą uczniowie.

Dowód z radaru można zakwestionować

W postępowaniu o wykroczenie drogowe również obowiązuje zasada domniemania niewinności.

Gdzie zgłosić zgon?

Zgłoszenie zgonu jest obowiązkiem prawnym nie tylko członków rodziny. Kto, do jakiego urzędu i w jakim terminie jest zobowiązany do zgłoszenia zgonu?

Cofnięcie pozwolenia na broń

W Polsce utrudnione jest uzyskanie pozwolenie na broń. O wiele łatwiej jest jednak utracić już otrzymane pozwolenie. Jakie okoliczności będą upoważniały do odebrania pozwolenia na broń?

Rusza policyjna akcja „Bezpieczne Ferie 2012”

Od poniedziałku w województwach Dolnośląskim, Mazowieckim, Opolskim oraz Zachodniopomorskim rozpoczynają się ferie. Jak co roku policjanci drogówki wraz z inspektorami ITD, będą kontrolować stan techniczny autokarów oraz sprawdzać uprawnienia kierowców.

Jaka jest wysokość mandatów za granicą?

W większości państw europejskich, mandaty są przynajmniej dwa razy droższe niż w Polsce, poza tym policja jest bardzo skrupulatna i nie przepuści nam nawet drobnego przewinienia. W tabeli wysokość mandatów za granicą.

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w innych krajach?

Wybierając się samochodem poza granicę Polski warto przyjrzeć się wcześniej przepisom obowiązującym w odwiedzanym kraju.

Można jeździć szybciej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadza zmiany w przepisach. Od wejścia w życiu przepisu, będzie można przekraczać prędkość o maksymalnie 10 km/h bez ryzyka otrzymania mandatu.

W jakich sytuacjach prawo jazdy zostanie zatrzymane?

Policja może zatrzymać prawo jazdy m.in. w przypadku przekroczenia dozwolonej liczby punktów karnych, nieczytelności dokumenty, czy nietrzeźwości kierowcy. W zależności od sytuacji dokument zostanie przekazany staroście, prokuratorowi lub sądowi.

Nowy sposób na uchylenie się od mandatu

Do tej pory były różne metody na uniknięcie kary. Podważano zdjęcia na których nie było wyraźnie widać twarzy kierowcy lub takie, które były zrobione przez urządzenia nieprawidłowo oznakowane. Powodem do podważenia decyzji było również nieaktualne świadectwo legalizacji. Okazuje się jednak, że do listy może dojść następny punkt – legalizacja większości fotoradarów następuje niezgodnie z procedurą.

Warunki przyjęcia do służby w Policji

Obowiązuje nowelizacja przepisów ustawy o Policji w zakresie warunków jakie musi spełniać osoba pragnąca podjąć służbę w Policji oraz postępowania kwalifikacyjnego do tej formacji mundurowej. Zmiana została podyktowana m.in. dostosowaniem wymagań jakie ma spełniać kandydat do służby w Policji do wymagań stawianym kandydatom w innych służbach mundurowych.

Najciekawsze radiowozy świata

Już dawno minęły czasy kiedy Polska policja jeździła tylko Polonezami i starymi Passatami. Mimo, iż nasi policjanci jeżdżą już dobrze wyposażonymi Skodami Superb czy Oplami Insignia, to nadal daleko im do policji w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech.

300 nowych fotoradarów

Główny Inspektorat Transportu drogowego w pierwszej połowie listopada ogłosi przetarg na zakup 300 nowych fotoradarów.

Samochodem na narty do Polski

Oferta dla narciarzy na terenie Polski nie jest tak atrakcyjna jak u naszych sąsiadów, wyjazd samochodem na narty w polskie góry jest jednak o wiele mniej skomplikowany.

Testy sprawności fizycznej policjantów

Policjant jest obowiązany m.in. do utrzymywania sprawności fizycznej zapewniającej wykonywanie przez niego zadań służbowych, a ocenia się ją na podstawie wyników testu sprawności fizycznej policjantów. Od 15 kwietnia b.r. obowiązują nowe przepisy w sprawie zakresu oraz szczegółowych warunków, trybu przeprowadzania oraz zasad oceniania sprawności fizycznej policjantów.

Mandat karny - co warto o nim wiedzieć?

W sprawach o wykroczenia drogowe mandaty oprócz Policji może nakładać także inspekcja ruchu drogowego. W sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika mandaty nakłada inspektor pracy.

Kradzież auta flotowego a zobowiązania podatkowe

Kradzież auta firmowego może przysporzyć firmie sporo kłopotów. Pociąga za sobą również pewne problemy podatkowe. Jak rozliczyć kradzież auta flotowego?

Monitoring uchroni auto firmowe przed złodziejem?

Monitoring GPS jest przez niektórych fleet managerów lubiany ze względu na większą szansę na odzyskanie auta po kradzieży.

Monitoring pojazdów flotowych zgodnie z prawem

Należy m.in. sprawdzić, czy wolno pracodawcy zamontować GPS w samochodzie bez zgody jego użytkownika.

Kiedy snajper strzeli bez ostrzeżenia?

Dziś, aby policjant mógł użyć broni, musi zachować procedurę, którą przewidują przepisy prawne. Dotyczy ona, teoretycznie, również snajperów, co pozbawia ich głównej funkcji. Zaradzić temu mają zmiany, jakie szykuje w tej kwestii Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Co grozi za posiadanie nielegalnego GPS?

GPS, czyli Global Positioning System, to urządzenie, bez którego coraz więcej kierowców nie może wyobrazić sobie bliższej lub dalszej podróży. Niektórzy z nich korzystają z nielegalnego oprogramowania, ale, jak się okazuje, mogą to robić zupełnie bezkarnie.

Kiedy pseudokibicowi zostanie założony nadajnik?

Już wkrótce zostanie zniesiony obowiązek osobistego stawiennictwa pseudokibiców na komisariacie Policji. Ma on zostać zastąpiony dozorem elektronicznym. Pseudokibicowi zostanie założony nadajnik, który będzie zawiadamiał centrum monitoringu o miejscu jego przebywania w czasie meczu piłkarskiego.

Kiedy nie przyjąć mandatu?

Jeżeli Policja chce wystawić Ci mandat za wykroczenie drogowe, pamiętaj, że nie musisz go przyjąć. Nie zawsze jednak warto to robić, gdyż w takiej sytuacji nasza sprawa zostanie przekazana do sądu.

Czy w izbie wytrzeźwień można stosować przymus bezpośredni?

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma umożliwić lekarzom w izbie wytrzeźwień zastosowanie takich środków przymusu bezpośredniego jak przymusowe podanie leku czy izolacja. Ta kwestia pozostaje jednak nieuregulowana w odniesieniu do szpitali ogólnych – tam lekarze nadal nie mają zbyt wielu praw w tym zakresie.

Co grozi za potrącenie sarny?

Jeżeli w wyniku kolizji z dzikim zwierzęciem, niezbędne okaże się jego uśmiercenie, musimy wezwać odpowiednie służby. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi bowiem kara aresztu lub grzywna do nawet 5 tysięcy złotych.

Usuwanie pojazdów

Coraz częściej ujawniane są pojazdy pozostawione bez tablic rejestracyjnych, lub których stan wskazuje na to, że nie są używane czy też których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego. Może także zaistnieć sytuacja w której konieczne będzie usunięcie pojazdu utrudniającego prowadzenie akcji ratowniczej.

Czy mandat może zostać uchylony?

Za wykroczenie drogowe grozi mandat, ten fakt znany jest każdemu kierowcy. Co jednak zrobić, gdy zostaniemy ukarani mandatem, a uważamy, że nie popełniliśmy czynu zabronionego? Opcje są dwie – zależne od tego, czy mandat już przyjęliśmy czy jeszcze nie.

Zakaz wstępu na imprezę masową (art. 41b)

Sąd może orzec, a w przypadkach wskazanych w ustawie orzeka, zakaz wstępu na imprezę masową, jeżeli przy popełnieniu przestępstwa zachowanie sprawcy wskazuje, że jego udział w imprezach masowych zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.

Mandat na drodze wewnętrznej

Od kiedy pojawiły się znaki D-52 i D-53, oznaczające wjazd i wyjazd ze strefy ruchu, straż miejska i Policja mogą karać kierowców mandatami nawet na drogach osiedlowych. Kierowca może więc zostać ukarany za jazdę bez zapiętych pasów czy przekroczenie prędkości nawet na drodze wewnętrznej.

Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Gdy otrzymamy mandat za przekroczenie prędkości, zarejestrowane przez fotoradar, nie zawsze musimy go przyjmować. Mamy prawo odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru, gdy nie spełnia on określonych wymogów.

Wezwanie policji do kolizji

Każdemu kierowcy może zdarzyć się mniejsza lub większa kolizja na drodze. Stres z tym związany może spowodować, że nie będziemy wiedzieć, jak postępować. Warto więc, na wszelki wypadek, dowiedzieć się, co zrobić w takiej sytuacji i czy zawsze potrzebna jest Policja?

Co warto wiedzieć o mandatach karnych?

Popełnienie wykroczenia drogowego najczęściej kończy się otrzymaniem mandatu. Każdy kierowca powinien więc wiedzieć, kiedy może go otrzymać, a także to, że ma prawo odmówić jego przyjęcia.

REKLAMA