REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy cudzoziemiec może przekroczyć granicę Polski?

Pomimo układu Schengen oraz wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, nie każdy cudzoziemiec może wjeżdżać na teren Polski bez żadnych ograniczeń.

Wójt też wydaje interpretacje

Wśród porzekadeł dotyczących podatków można znaleźć i taki, wedle którego podatek jest jak twoja matka: nigdy go nie rozumiesz, ale zawsze o nim pamiętasz. Niestety jest w nim sporo prawdy, bowiem pamiętać o podatkach trzeba a zrozumieć je często niełatwo.

Kiedy wojewoda wyda zezwolenie na pracę bez badania warunków specjalnych?

Wojewoda, jako podmiot wydający zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, na mocy przepisów prawa jest zobowiązany do badania pewnych warunków specjalnych, takich jak np. wysokość otrzymywanego przez cudzoziemca wynagrodzenia, czy sytuacja na lokalnym rynku pracy, zanim wyda takie zezwolenie.

Kiedy wojewoda uchyli wydane zezwolenie na pracę?

Wojewoda, jako podmiot uprawniony do wydawania zezwoleń na pracę, może wstrzymać ich wydanie, ale także uchylić raz wydane zezwolenie, w przypadku zaistnienia określonych prawem przesłanek.

REKLAMA

Majowy weekend na drogach

Do niedzieli doszło na polskich drogach do 365 wypadków w których zginęło 27 osób a 459 zostało rannych. Policjanci zatrzymali również aż 1806 nietrzeźwych kierowców.

Uprawnienia osoby fizycznej związane z naruszeniem jej dóbr osobistych artykułem prasowym

Często zdarza się, że dobra osobiste osoby fizycznej, chronione zapisami kodeksu cywilnego (dalej k.c.) zostają naruszone poprzez opublikowanie nierzetelnych, nieprawdziwych informacji w artykule prasowym.

Naruszenie dóbr osobistych osoby prawnej publikacją prasową

Cechą dóbr osobistych jest to, że prawa z nich wynikające (prawa osobiste) są prawami bezwzględnymi, skutecznymi erga omnes, to jest zarówno w stosunku do osób fizycznych jak i prawnych. Choć prawa te mają charakter niemajątkowy, ich naruszenie pociąga za sobą, niejednokrotnie skutki majątkowe. Szczególnie może to dotyczyć osób prawnych.

Znalezione rzeczy oddasz staroście

Projekt zmian kodeksu cywilnego przewiduje że osoba która odnalazła wartościowe rzeczy będzie zobowiązana oddać je staroście. Obecnie znaleźne wynosi 10 % od wartości rzeczy.

REKLAMA

Uprawnienia służb porządkowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje rozporządzenie do ustawy o organizacji imprez masowych, w którym określi uprawnienia i kwalifikacje służb porządkowych, w tym m.in. do przeszukania uczestników imprez i przeglądania ich bagażu.

Bezpłatne porady prawników - "Niebieski parasol"

W ramach akcji "Niebieski parasol" będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych udzielanych przez radców prawnych. Akcja potrwa od 19 do 23 kwietnia 2010 r. we wszystkich większych miastach Polski.

Uprawnienia i obowiązki służb porządkowych podczas imprez masowych

Od 1 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie uprawnień i obowiązków służb porządkowych podczas imprez masowych. Członkowie służb porządkowych mogą mieć kajdanki i miotacze gazu.

Zaostrzenie kodeksu karnego

Tragiczna śmierć funkcjonariusza Policji – mł. asp. Andrzeja Struja, na przystanku tramwajowym w Warszawie, wstrząsnęła całą Polską. Ponownie powróciły pytania czy funkcjonariusz Policji z racji niebezpieczeństwa na jakie się naraża, nie powinien być lepiej chroniony przez prawo? Prace nad projektem zmian w Kodeksie karnym odbyły się tempie ekspresowym.

Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym

Poruszanie się po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych, a więc przekraczających ich określone dopuszczalne parametry (np. naciski osi, masę pojazdu lub też jego wymiary) dla danego rodzaju drogi, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.

Zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej

Na organizatorze imprezy masowej ciążą obowiązki wynikające z przepisów Ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

Pozwolenie na broń

Ustawa z dnia 21 maja 1991r. o broni i amunicji, określa zasady wydawania i cofania pozwoleń na broń, nabywania, przechowywania, zbywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przywozu z zagranicy i wywozu za granicę broni i amunicji, jak również zasady posiadania broni i amunicji przez cudzoziemców oraz zasady funkcjonowania strzelnic.

Europejska karta broni palnej

To dokument, który pozwala legalnie przewozić broń palną przez osobę poruszającą się na terenie krajów Unii Europejskiej i świadczy o legalności posiadania broni.

Na czym polega kontrola osobista?

W razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary, Policja ma prawo dokonać kontroli osobistej a także przeglądać zawartość bagaży i sprawdzać ładunki w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego.

Dyrektor departamentu spoza sektora finansów publicznych?

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, ministrowie proponują poszerzenie kręgu osób uprawnionych do ubiegania się o wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

Działania Policji w sprawie ochrony własności intelektualnej

Straty jakie ponieśli pokrzywdzeni w 2009 r. sięgają aż 20 mln złotych. Byłyby one zdecydowanie większe gdyby policjanci pionów do zwalczania przestępczości gospodarczej nie zlikwidowali 607 miejsc nielegalnego kopiowania, sprzedawania i wypożyczania filmów, programów komputerowych, wydawnictw itp. Zlikwidowano także 958 miejsc, w których sprzedawano i produkowano podrobione towary o łącznej wartości 19 mln zł.

Czy ustawa o Policji jest zgodna z Konstytucją?

Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności niektórych przepisów ustawy o Policji z Konstytucją. Argumentując swoje zarzuty Zarząd powoływał się między innymi na naruszenie zasady równości i zakazu dyskryminacji, zbytnie ingerowanie w prawa policjanta oraz sferę jego prywatności.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu dla policjanta

Policjant, który w wyniku swojej służby zachoruje bądź dozna uszczerbku na zdrowiu będzie mógł domagać się odszkodowania na innych zasadach niż do tej pory. Rząd przygotował projekt założeń do ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków lub chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biurze Ochrony Rządu.

Spadek jakości przeprowadzanych szkoleń w Policji

Brak funduszy w polskiej policji powoduje, że skracane bądź też zupełnie odwoływane są kursy dla policjantów. Oznacza to, nie tylko, że kandydat na policjanta będzie gorzej przygotowany do odpowiedniego pełnienia swojej służby. To także pytanie czy wydatki poniesione przed rokiem na nowe motocykle i psy policyjne nie okazały się bezcelowe?

Rozszerzenie uprawnień Straży Miejskiej a uprawnienia Policji

Z dniem 24 grudnia 2009 roku weszła w życie znowelizowana Ustawa o strażach gminnych z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Nowelizacja ustawy zakłada między innymi rozszerzenie dotychczasowych uprawnień strażników, którzy obecnie mogą między innymi dokonywać kontroli osobistej i przeglądania bagaży osoby, korzystać z konia służbowego i paralizatora.

Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Kwestie związane z zasadami udzielania i cofania pozwolenia na broń, nabywania, zbywania oraz przechowywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przywozu z zagranicy oraz wywozu za granicę jak też zasady posiadania broni przez cudzoziemców i zasady funkcjonowania strzelnic reguluje ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji.

Kontrola ruchu drogowego przez Policję

Ze względu na stale zwiększająca się liczbę osób nabywających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz coraz większa ilość pojazdów wzrasta możliwość mimowolnego uczestniczenia w kontroli drogowej przeprowadzonej przez Policję bądź inne uprawnione do tego służby. Szczegółowy tryb postępowania podczas dokonywania kontroli oraz rodzaj służb uprawnionych do jej przeprowadzania, reguluje rozporządzenie MSWIA w sprawie kontroli ruchu drogowego. Jak zachować się podczas kontroli, jak ona powinna przebiegać oraz jakie osoba kontrolowana ma obowiązki – o tym przeczytacie w tym artykule.

Legitymowanie osób celem ustalenia tożsamości

Jednym z wielu uprawnień policji podczas wykonywania ustawowych zadań jest prawo legitymowania osób w celu ustalenia tożsamości. Legitymowania osób w tym celu dokonuje się w celu wykrywania, zapobiegania i rozpoznawania przestępstw lub wykroczeń.

Środki przymusu bezpośredniego stosowane przez Policję

W jakich przypadkach oraz w jakim zakresie policjanci wykonując swoje ustawowe uprawnienia mogą używać wobec osoby środków przymusu bezpośredniego, jakie to mogą być środki przymusu i czy mogą być używane wobec każdej osoby? Na takie pytania odpowiedzi poszukiwać można w obowiązujących przepisach.

Jak przebiega przeszukanie?

W celu zapobiegania, wykrywania i rozpoznawania przestępstw Policja ma prawo między innymi do przeszukiwania osób i pomieszczeń. Uprawnienia takie wynikają z treści art. 15 ust. 1 Ustawy o Policji. Ponieważ czynność ta zdecydowanie wkracza w podstawowe prawa i wolności osobiste obywateli a jednocześnie jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, wymaga ona precyzyjnego omówienia.

Policja powinna zapobiegać przemocy w rodzinie

Każdy, kto jest świadkiem lub biernym uczestnikiem przemocy w rodzinie ma obywatelski i moralny obowiązek zawiadomienia Policji. Nie reagowania na zachowania tego typu może spowodować, że będziemy współwinni przyszłej tragedii. Funkcjonariusze Policji mają obowiązek podjęcia takich działań, aby nie dochodziło do popełniania przestępstw, a w przypadku gdy zostało ono popełnione Policja powinna zatrzymać sprawcę.

Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?

Zarówno zagadnienie pomocy jak i asysty przy przeprowadzaniu czynności reguluje rozporządzenie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Nie zarejestrujesz auta z kierownicą po prawej stronie

Od dawna toczy się spór czy przysłowiowego "anglika” czyli samochodu z kierownica po prawej stronie, będzie można zarejestrować czy też nie. Spekulacje ucina jednak Naczelny Sąd Administracyjny zakazując rejestracji auta z kierownicą położonej po prawej stronie.

Koniec tolerowania sprawców przemocy w domu

Sprawca przemocy w domu spędza sen z powiek nie jednej rodzinie. Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z własnego mieszkania.

Kodeks pracy - tekst jednolity

Kodeks pracy - tekst jednolity ustawy. Wersja uwzględniająca zmiany od 7 kwietnia 2023 roku, dotyczące m.in. przepisów o pracy zdalnej.

Dopuszczalne prędkości w Polsce

Przepisy kodeksu drogowego wyraźnie wskazują, z jaką prędkością mogą poruszać się pojazdy w danych godzinach na danej drodze. Jaka jest dopuszczalna prędkość na polskich drogach? Jaka kara grozi za jej przekroczenie?

Rodzaje i wzory umów

Umowa oznacza zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, ustalające ich wzajemne prawa lub obowiązki. W świetle zasady swobody umów, obowiązującej w polskim prawie od 1990 roku, strony mogą w ramach swobody umów, nie przekraczając pewnych granic, umówić się o wszystko, co prawo uznaje za podlegające jego uregulowaniom.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (stan prawny na 27 października 2020 r.)

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera przepisy dotyczące opodatkowania rzeczy i praw otrzymanych zarówno w drodze umowy i jak i dziedziczenia (a także m.in. zapisów i zachowku) - w tym również kwestię zwolnień od podatku (m.in. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny). Tekst ujednolicony, stan prawny na 27 października 2020 r.

Zakres obowiązków zastępcy wójta a wysokość jego wynagrodzenia

Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń.

Nieletnia w ciąży

W ciężkim położeniu znajdują się dziewczyny, które urodziły swoje dziecko przed ukończeniem 18 roku życia. Nieletnia matka nie ma bowiem praw do dziecka. Dopiero uzyskanie pełnoletności pozwala jej skutecznie wstąpić w prawa rodzica. Do czasu uzyskania pełnej zdolności do czynności prawnych pieczę nad dzieckiem sąd przekaże w ręce opiekuna.

Oświadczenie notarialne nie będzie obowiązkowe

Osoby niewidome nie będą musiały składać oświadczenia woli na piśmie - informuje "Rzeczpospolita".

Zmiany w kodeksie karnym

Do Marszałka Sejmu wpłynął rządowy projekt zmian w kodeksie karnym. Prace nad nimi trwają już w Sejmie.

Odwołanie ministra

Ministrowie ponoszą odpowiedzialność polityczną przed Sejmem i przed premierem. Narzędziem kontroli jest wotum nieufności.

Władza wykonawcza

Trójpodział władzy to jeden z filarów współczesnego demokratycznego państwa prawa. Koncepcja ta zakłada istnienie trzech autonomicznych władz w państwie. Wyróżnia się trzy rodzaje władz- władzę ustawodawczą, władzę wykonawczą, władzę sądowniczą.

Dziś mija 70 rocznicza wybuch II wojny światowej

O godzinie 4.45 dnia 1 września 1939 roku rozpoczął się największy konflikt zbrojny w dziejach świata - II wojna światowa. Pochłonęła miliony istnień ludzkich.

Strażnicy gminni uzyskają nowe uprawnienia

O utworzeniu lub likwidacji straży gminnej będzie decydować rada gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego komendanta Policji i powiadomieniu wojewody. Jeżeli opinia z Policji nie dotrze w ciągu 14 dni, radni będą mogli rozstrzygać sami.

Udostępnianie notatki policyjnej z wypadku komunikacyjnego

Uzyskanie przez uczestników wypadków komunikacyjnych danych osobowych sprawców oraz informacji o zakładach ubezpieczeń, z którymi zawarli umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej często okazuje się trudne.

Organizacja i przeprowadzanie imprez masowych - nowe regulacje

Organem wydającym zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia takiej imprezy.

Zgubienie dowodu osobistego

Zagubienie dowodu osobistego to niemały problem. Jak wiadomo jest on dokumentem niezbędnym do załatwienia podstawowych spraw w urzędach czy bankach, dla złodzieja jest też szansą na wzięcie kredytu czy towarów na raty, za które oczywiście będziemy płacić my.

51 Ogólnopolski Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego

Katedra Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego już po raz piąty będzie organizatorem Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego.

Wybór prawa

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej mamy coraz częściej do czynienia z transakcjami międzynarodowymi. Przy dochodzeniu roszczeń z umów między podmiotami z różnych państw powstaje problem prawo, którego z państw należy stosować. Strony mogą rozwiązać ten problem stosując odpowiednie klauzule umowne.

Wybór sądu

Strony mogą w drodze umowy wybrać sąd, który będzie rozpatrywał ich sprawy. Nie mają jednak w tym względzie zupełnej dowolności. Pewne ograniczenia wprowadza bowiem kodeks postępowania cywilnego.

REKLAMA