REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Warto dobrze przygotować się do pracy urzędnika

Służba przygotowawcza jest integralnym elementem kultury organizacyjnej i systemu rozwoju zawodowego pracowników administracji publicznej. Doświadczenia z funkcjonowania tej zasady doskonale sprawdzają się w administracji samorządowej.

Mobbing

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Policja zaatakuje z powietrza

Policja rzuca do walki z piratami drogowymi swą nową broń. Jest to śmigłowiec W-3 „Sokół” wyposażony w videorejestrator, który z powietrza będzie obserwował sytuację na drodze.

Zastępstwo prawne starostwa

Zawarto umowę cywilnoprawną z kancelarią prawną w celu obsługi starostwa. W umowie jest zapis, że koszty zastępstwa poza wynagrodzeniem należą się obsługującej nas kancelarii. Po uregulowaniu należności przez dłużnika koszty zastępstwa procesowego księgowane są w budżecie i wprowadzane po stronie wydatków w planie budżetu w celu wypłacenia kancelarii. Czy istnieje możliwość wypłacania kosztów zastępstwa procesowego, pomijając budżet przez rachunek depozytowy?

REKLAMA

Osiedlowy chaos: śnieg, mandaty i zgrzytanie zębów

Zbyt mała ilość miejsc do parkowania na osiedlach powoduje chaos. Mieszkańcy zostawiają auta w niedozwolonych miejscach i są później karani mandatami, czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Wysokie kary za fałszywy alarm

Sprawcy fałszywych alarmów bombowych mogą trafić za kratki nawet na osiem lat. Odpowiedzialność karna dotyczy również sprawców nieletnich.

Formy zatrudniania nauczycieli

Dyrektor szkoły lub innej placówki oświatowej jest zobowiązany do zatrudniania nauczycieli w tej formie, jaka wynika z przepisów Karty Nauczyciela. Karta Nauczyciela zaś uzależnia formę zatrudnienia nauczycieli przede wszystkim od stopnia awansu zawodowego posiadanego przez kandydata do pracy na stanowisku nauczyciela.

Kierowcy kradną blokady na koła


Życie warszawy poinformowało o nasilającym się procederze kradzieży blokad zakładanych przez kontrolerów i strażników miejskich. Złodzieje blokad są bezkarni, ponieważ jeśli nawet uda się złapać złodzieja na gorącym uczynku, prokuratura umarza sprawę.

REKLAMA

Jakie sytuacje można uznać za wypadek przy pracy

Do nieszczęśliwych zdarzeń może dojść w każdym miejscu, czyli także na stanowisku pracy. Są jednak takie okoliczności, które nie kwalifikują się jako wypadek w pracy.

Obowiązki samorządu związane z okresem zimowym

Zima i związane z tą porą roku ujemne temperatury oraz opady śniegu to czas wytężonego wysiłku organizacyjnego i finansowego dla niektórych podmiotów wchodzących w skład sektora samorządowego. Dotyczy to zwłaszcza zarządców dróg i budynków komunalnych.

Konsekwencje wzrostu płacy minimalnej

Rada Ministrów zdecydowała o podniesieniu od 1 stycznia 2011 r. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od nowego roku wyniesie ono 1386 zł. Zmiana wysokości najniższej pensji pociągnie za sobą m.in. zmianę kwot innych świadczeń przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Wydanie wtórnika prawa jazdy

Czasem może zdarzyć się tak, że nasze prawo jazdy zostanie skradzione, zgubione lub ulegnie zniszczeniu. Czy trzeba wówczas wyrabiać nowy dokument? Nie. Wystarczy złożyć w urzędzie rejestrującym wniosek o wydanie tzw. wtórnika.

Zwrot dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policję

Istnieje szereg przypadków, które powodują, że w trakcie kontroli, Policjant zatrzyma nasz dowód rejestracyjny. Kiedy taka sytuacja będzie miała miejsce? Jak odzyskać zatrzymany dowód?

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy

Kodeks ruchu drogowego przewiduje kilka zdarzeń, które powodują, że policjant odbierze nam prawo jazdy. W jakich sytuacjach będzie to miało miejsce? Jakie formalności należy dopełnić, aby odzyskać utracone prawo jazdy?

Łagodne prawo dla piratów drogowych

Rząd przygotował projekt zmian w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z nim kierowcy utracą prawo jazdy dopiero po przekroczeniu 48 punktów karnych. Czy złagodzenie przepisów w tej materii przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa na drodze?

W jaki sposób małe firmy są narażone na przestępstwa w Sieci?

Coraz częściej prasa donosi o przypadkach przestępstw internetowych, których ofiarami padają znane firmy oraz osoby publiczne. Coraz częściej jednak ofiarami cyberprzestępców padają małe i średnie przedsiębiorstwa. Cenna jest więc wiedza, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed działaniami cyber- i typosquatterów.

Jak parkowac w lesie? Ekspert radzi

Wjeżdżanie do lasu czy parkowanie na poboczach w letnie dni bywa niebezpieczne. Nie dość, że grozi mandatem czy zapaleniem się samochodu, to jeszcze uzyskanie odszkodowania może być znacznie utrudnione.

Dlaczego warto mieć ważne badania techniczne? Poradnik

W przypadku zatrzymania przez policję samochodu bez ważnych badań technicznych może skończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Choć nie musi.

Kolizja ze zwierzęciem- odszkodowanie


Zderzenie ze zwierzęciem leśnym czy gospodarczym może być bardzo groźne. W przypadku poszkodowanych pasażerów lub kierowcy pojazdu, polisa NNW wypłaci należne odszkodowanie. Trudniej jest uzyskać kompensatę za uszkodzony samochód.

Jak ubiegać się o promesę koncesji?

Przedsiębiorca, który otrzymał promesę może mieć dużą pewność, że uzyska również koncesję. Jednak już samo ubieganie się o promesę koncesji pozwoli przedsiębiorcy rozpoznać jakie ma szansę na koncesję. Czy warto zatem ubiegać się o promesę koncesji?

Co gdy liczba koncesji jest ograniczona?

Przetarg w postępowaniu koncesyjnym pomoże dokonać wyboru przedsiębiorcy lub też przedsiębiorców spośród tych, którzy najlepiej odpowiadają warunkom podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesjonowaniem.

Jakie są uniwersalne zasady ubiegania się o koncesję?

W przypadku postępowania o udzielenie koncesji z pewnością konieczna będzie znajomość przepisów szczegółowych ustaw, które określają zakres i warunki wykonywania działalności gospodarczej podlegającej koncesjonowaniu. Jednak wspólne, uniwersale zasady określone zostały w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Jaka działalność objęta jest monopolem państwa?

Podjęcie niektórych rodzajów działalności gospodarczej nie jest możliwe bez uzyskania koncesji. Koncesjonowanie przez państwo działalności gospodarczej czynione jest w imię ochrony dziedzin szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej oraz dla bezpieczeństwa obywateli. Wymóg uzyskania koncesji w znacznym stopniu ogranicza swobodę gospodarczą. W jakim przypadku konieczne jest uzyskanie koncesji?

Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek obrotu bezgotówkowego?

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w określonych przypadkach przewidują obowiązek dokonywania przez przedsiębiorcę płatności za pośrednictwem rachunku bankowego. Kiedy taka forma rozliczeń jest obowiązkowa?

Kto może prowadzić bingo pieniężne?

Grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Jednym z rodzajów gry losowej jest gra bingo pieniężne.

Ekspert radzi: Jak ustrzec się przed zakupem kradzionego samochodu?

Kupując używany samochód istnieje ryzyko, że pojazd jest kradziony. Jak sprawdzić pochodzenie samochodu? Czy istnieje sposób gwarantujący, że kupiony samochód nie pochodzi z kradzieży?

Jakie są skutki odmowy przyjęcia mandatu?

Zostałem ukarany mandatem. Moim zdaniem niesłusznie. Policjant poinformował mnie, że jeżeli nie przyjmę mandatu to skieruje sprawę do sądu. Czy zawsze odmawiając przyjęcia mandatu sprawa trafia do sądu?

Metoda na liścia sposobem na fotoradar?

Zakrywanie tablic rejestracyjnych stało się sposobem na oszukanie fotoradarów. Czy tzw. metoda na liścia rzeczywiście pozwala uniknąć mandatu?

Czy po zderzeniu ze zwierzęciem należy nam się odszkodowanie? Poradnik eksperta

Tylko w nielicznych przypadkach możemy liczyć na odszkodowanie po zderzeniu ze zwierzęciem. Zazwyczaj trzeba będzie pokryć likwidację szkody z polisy AC.

Parking depozytowy – dlaczego nie warto aby nasz samochód tam trafił?

Właśnie wchodzą w życie przepisy umożliwiające nawet przepadek samochodu, którego zbyt długo nie odbierzemy z depozytu.

Co robić po kradzieży prawa jazdy?

Może prowadzić do popełnienia wykroczenia, jakim jest jazda bez dokumentu, który do tego uprawnia. Choć wydaje się to oczywiste, wcale nierzadko kierowcy dają się na to złapać.

Unia Europejska weźmie się za piratów drogowych

Popełniłeś przestępstwo drogowe u naszych zachodnich lub południowych sąsiadów? Możesz mieć poważne kłopoty. Wysocy rangą policjanci drogówki z całej Europy wezwali bowiem UE, by ta przyjęła przepisy, które pozwolą na karanie kierowców za wykroczenia popełnione za granicą.

Jaka reklama gier jest zakazana?

Musisz wiedzieć, że w przypadku reklamy gier ustawodawca wprowadził szereg ograniczeń. Zakazy dotyczą zarówno nadawania reklam, promocji jak i informowania o sponsorowaniu przez podmiot prowadzący działalność w zakresie gier.

Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego

Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego

Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego

Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem ( cz.1)

Od 2005 r. , po wejściu Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, gminy muszą  wspierać powstawanie systemu selektywnej zbiórki „elektrośmieci”.

Na czym polega pierwsza pomoc?

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdej osoby, która znajduje się w pobliżu wypadku. Podpowiadamy, do czego jesteśmy zobowiązani w rozumieniu prawa, a czego nie powinniśmy robić.

Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego

Samorządowi pracownicy mianowani korzystają ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Trudniej jest ich zwolnić niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Czy przedsiębiorca może swobodnie ustalać ceny za usługi transportowe?

Co do zasady przedsiębiorca może swobodnie kształtować ceny swoich usług. Jednak w przypadku działalności taksówkarzy i firm świadczących usługi przewozowe transportu zbiorowego rada gminy może ustalić ceny urzędowe.

Jak określić ceny urzędowe na produkty lecznicze?

Co do zasady strony mają swobodę w kształtowaniu cen towarów i usług w umowie sprzedaży. Ustawa o cenach przewiduje jednak pewne wyjątki, kiedy swoboda ta może zostać ograniczona. Jednym z tych wyjątków jest określenie cen urzędowych na produkty lecznicze i wyroby medyczne.

Jakie są konsekwencje nieokreślenia ceny w umowie sprzedaży?

Nieodzownym warunkiem umowy sprzedaży jest podanie ceny. Nie musi to być konkretna kwota. Kodeks cywilny dopuszcza możliwość wskazania podstaw do jej ustalenia. A jakie są konsekwencje nieokreślenia w umowie sprzedaży ceny?

Jak określić cenę w umowie sprzedaży?

Nie ulega wątpliwości, że dla zawarcia umowy sprzedaży konieczne jest uzgodnienie przez strony ceny, przy czym, nie zawsze cena wyrażona musi być konkretną kwotą pieniędzy. Jak zatem można określić cenę?

Jak wygląda oferta sprzedaży w świetle prawa?

Zgodnie z art. 543 Kodeksu cywilnego wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Oferent jest związany ofertą.

Taryfikator policyjny: za co grozi nam mandat? Poradnik

Na drodze publicznej ruchu strzegą Policjanci i straż miejska lub gminna. Jeśli popełnimy wykroczenie drogowe, zostaniemy ukarani mandatem wg obowiązującego taryfikatora. Podpowiadamy, co nam grozi za dane wykroczenia.

Jakie uprawnienia ma Straż Miejska?

Straż miejska lub gminna, podobnie jak Policja, jest umundurowaną służbą, mającą na celu pilnowanie przestrzegania przepisów. Podpowiadamy, czego możemy się spodziewać przy kontroli straży miejskiej.

Jakie uprawnienia ma Policja?

Policja nie jest naszym wrogiem. Jest to organ, który służy naszemu bezpieczeństwu i ma chronić nasze życie. To dzięki niej możemy czuć się w pewnym stopniu bezpieczni. Podpowiadamy, jakie ma wobec nas jako kierowców prawa.

Co to jest samochód uprzywilejowany i jakie ma prawa?


Samochód uprzywilejowany to taki, który ma większe prawa, niż przeciętny użytkownik dróg. Podpowiadamy, więc jakie to prawa i jak należy się zachować wobec takiego pojazdu.

Kto może nas zatrzymać do kontroli?

Kontrola drogowa kojarzy się nieodzownie z policją drogową. Jednak nie tylko policjanci mogą zatrzymać nas do kontroli. Może to zrobić także: inspektor transportu drogowego, żołnierz, leśnik czy strażnik miejski, gminny lub funkcjonariusz straży granicznej.

Zachowanie porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej

Sprawne i zgodne z prawem przeprowadzenie głosowania wymaga między innymi zachowania porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej, gdzie należy wyborcom zapewnić możliwość realizacji ich praw. Temu służą stosowne uregulowania zawarte w ordynacji wyborczej.

REKLAMA