REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odszkodowanie za złamanie na oblodzonym chodniku

Często się zdarza, że osoby które doznały uszczerbku na zdrowiu lub szkody materialne w związku z wypadkiem na śliskim chodniku, który był w nienależytym stanie, nie zdają sobie sprawy, że przysługuje im odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jak dochodzić odszkodowania za wypadek na oblodzonym, nieodśnieżonym chodniku?

Nielegalna blokada na kołach

Funkcjonariusze policji nie mają uprawnień, by w jakikolwiek sposób pomóc właścicielom samochodów bezprawnie unieruchomionych.

WOŚP - bezpieczeństwo podczas imprezy

W niedzielę 13 stycznia 2013 r. odbędzie się po raz dwudziesty pierwszy zbiórka pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Spadek przestępczości w Polsce

Spada liczba przestępstw kryminalnych. Częściej jednak ujawniane są przestępstwa gospodarcze. Wykrywalność sprawców przestępstw jest wysoka.

REKLAMA

Wszystko o kontrolach drogowych

Kontrole drogowe w 2013 roku to bardzo popularne zjawisko. Polscy kierowcy mogą być kontrolowani m.in. przez Inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, Strażników Straży Miejskiej i oczywiście przez Policjantów z drogówki. Poniżej prezentujemy najczęstsze powody kontroli i sposoby na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji kontroli.

Bezprawne zaniżanie kosztów naprawy samochodu przez firmy ubezpieczeniowe

Jednym z problemów, przed którymi stają poszkodowani w zdarzeniach komunikacyjnych, jest problem tzw. amortyzacji części zamiennych, określanego niekiedy również mianem merkantylnego ubytku wartości. W tej sytuacji większość kierowców decyduje się na przystanie na warunki zaproponowane przez towarzystwo ubezpieczeń. Są jednak i tacy, którzy nie godzą się na nieuczciwe warunki i będąc przekonani o słuszności swojej racji kierują sprawę na drogę postępowania sądowego.

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2013 roku?

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 31.12.2010 roku umożliwiła zwiększenie dopuszczalnej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Warto znać kodeks drogowy, ponieważ wraz ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkości wzrosły mandaty za wykroczenia drogowe. Poniżej przedstawiamy wykaz dopuszczalnych prędkości na drogach w 2013 roku.

Nowy sposób na uniknięcie mandatu

Gęsta sieć ponad 300 nowych fotoradarów, nieoznakowane pojazdy ITD oraz policji, kontrole prędkości, odcinkowe pomiary i fotoradary straży miejskiej to narzędzia różnych służb do walki z przekraczaniem prędkości. Jednak kierowcy również mają swoje sposoby, na uniknięcie mandatu. Nie wszystkie jednak są legalne i skuteczne.

REKLAMA

Prywatny wypadek autem służbowym? Co z odszkodowaniem?

Umowa pomiędzy właścicielem floty, a jej użytkownikiem szczegółowo określa zasady użytkowania pojazdów służbowych. Co się dzieje w sytuacji, kiedy następuje złamanie regulaminu korzystania z auta służbowego, a dodatkowo ma miejsce kolizja drogowa lub wypadek z udziałem auta służbowego? Kto w takich sytuacjach może liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela?

Sylwester w policyjnych statystykach

Sylwestrowe zabawy przebiegły spokojnie na terenie całego kraju a policjanci nie odnotowali poważniejszych zdarzeń i zbyt wielu incydentów z fajerwerkami.

Kto i jak poluje na kierowców?

Służby porządkowe otrzymują kolejne przywileje i narzędzia, dzięki którym mogą karać kierowców. Dyskusyjną kwestią jest to, czy chodzi im o podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach, czy chodzi o osiągnięcie zaplanowanych wpływów do budżetu. Poniżej przedstawiamy, kto dysponuje jakim arsenałem, w walce z kierowcami przekraczającymi prędkość.

CB radio - jaki model wybrać? Czy jego używanie jest legalne?

Nadmierna rozbudowa sieci fotoradarów oraz floty nieoznakowanych radiowozów w Polsce sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup CB radia. Podpowiadamy, które modele tych urządzeń cieszą się największą popularnością oraz czy trzeba mieć na ich użytkowanie specjalne pozwolenie.

Świąteczny weekend na drogach

Świąteczny weekend za nami. Podczas trzech dni na drogach doszło do 153 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 191 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 455 nietrzeźwych kierujących. Te liczby są mniejsze od tych z zeszłego roku.

Jakie sposoby na unikanie mandatów mają kierowcy?

Jazda zgodnie z przepisami to najlepszy sposób na uniknięcie mandatów, jednak duża część kierowców twierdzi, że z różnych powodów trudno czasem przestrzegać wszystkich przepisów. Najpopularniejszym grzechem wśród kierowców jest przekraczanie prędkości. Tłumaczą to tak, że jej ograniczenia nie zawsze są konieczne w danym miejscu. Dyskusyjna także pozostaje kwestia fotoradarów, które nie podnoszą poziomu bezpieczeństwa na drogach. Polscy kierowcy słyną z zaradności i stosują różne triki, które pomagają im ustrzec się przed mandatami. Tyle tylko, że niekoniecznie są to sposoby skuteczne i legalne.

Kto ma prawo kontrolować i karać kierowców?

Nasi prawodawcy upoważniają kolejne służby do kontrolowania i karania kierowców. Obecnie nie tylko Policjanci, ale Inspektorzy transportu drogowego, Strażnicy miejscy, graniczni i celnicy mogą wykazywać się gorliwością w nakładaniu mandatów. Sprawdź kto i za co może wlepić ci mandat.

Bezpieczne zakupy w sieci

Policja apeluje, aby kupując w sieci zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności. W przypadku oszustwa powinniśmy niezwłocznie zadzwonić na Policję.

Za jakie wykroczenia kierowca może otrzymać 10 punktów karnych?

Aby kara za wykroczenie była bardziej dotkliwa, oprócz mandatu karnego kierowca otrzymuje określoną liczbę punktów karnych. Poniżej wymieniamy wykroczenia, za które możemy dostać aż 10 punktów karnych.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta na nieodśnieżonej drodze?

Właścicielowi auta uszkodzonego w wyniku złego stanu nawierzchni należy się odszkodowanie. A jak z punktu widzenia prawa wygląda sytuacja w przypadku zdarzenia drogowego na nieodśnieżonej drodze?

Podpowiadamy jak spędzić święta bez mandatu

Nieodzownym elementem świat jest odwiedzanie rodzin, a z tym wiąże się podróżowanie. Podpowiadamy jak jechać, aby nie dostać mandatu. Eksperci z serwisu Creandi.pl wzięli pod lupę główne szlaki komunikacyjne w Polsce.

Porwania rodzicielskie - co to takiego?

Czym jest porwanie rodzicielskie i czym różni się od zaginięcia? W jaki sposób w poszukiwaniach pomaga policja?

Odszkodowanie za błędy medyczne - nowe rozwiązanie dla pacjentów

W przypadku błędów medycznych zaistniałych po 01.01.2012 r. mamy możliwość skierowania sprawy do Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, Prezentujemy praktyczny poradnik, w jaki sposób dochodzić swoich praw w przypadku błędów lekarskich z uwzględnieniem nowych rozwiązań prawnych.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

Pesymistyczna wizja nadchodzącego egzaminu na prawo jazdy sprawia, że część osób decyduje się na dodatkowe szkolenie z jazdy samochodem we własnym zakresie. Nauka jazdy za kierownicą swojego bądź pożyczonego auta bez wymaganych uprawnień może zakończyć się bardzo źle. Czym ryzykuje taka osoba?

Ubezpieczyciel wstrzymał wypłatę odszkodowania? Podpowiadamy co należy zrobić

Jedną z najpopularniejszych nieuczciwych praktyk stosowanych przez ubezpieczycieli jest wstrzymanie wypłaty odszkodowania. Najczęściej pojawiającymi się problemami są sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówił wypłacenia odszkodowania lub zwleka z zamknięciem sprawy. Jakie działania w takiej sytuacji może podjąć poszkodowany?

Aktualny taryfikator mandatów 2014 r.

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2014 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2014.

Aktualny taryfikator mandatów 2013/2014 r.

Przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów obowiązujących w 2014 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2014 r. Zobacz ile punktów karnych możesz otrzymać za wykroczenie drogowe.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2014 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2014 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2013/2014 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2014 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za określone wykroczenia drogowe. Od 2013 roku zmieniły się zasady redukcji punktów karnych, które zostały zastąpione zostaną kursem reedukacyjnym.

Będzie łatwiej o rekompensatę za mienie zabużańskie?

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie rekompensaty za mienie zabużańskie. Czy po wyroku TK będzie łatwiej o rekompensatę za mienie zabużańskie?

Nowe pomysły rządu, czyli wyższe mandaty i obowiązkowa wymiana opon na zimówki

Politycy z PO planują zmiany dotyczące wysokości mandatów drogowych. Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego ma już kilka pomysłów zmian w przepisach dla kierowców.

Co dzieje się z niezapłaconym mandatem?

Nawet najlepszym kierowcom zdarza się czasem otrzymać mandat za wykroczenia drogowe. Z różnych powodów odkładamy zapłacenie mandatu na później, a niekiedy całkiem o tym zapominamy. Poniżej wyjaśniamy, co się dzieje z niezapłaconym mandatem.

11 listopada 2012 r. w policyjnych statystykach

Policjanci komendy stołecznej wspierani przez funkcjonariuszy z innych komend wojewódzkich dbali o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy i osób manifestujących w Dzień Niepodległości.

Podsumowanie akcji "Znicz 2012"

W czasie trwającej w tym roku 5 dni akcji „Znicz”, na polskich drogach doszło do 428 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 557 zostało rannych. Funkcjonariusze, podczas kontroli drogowych, ujawnili 1837 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.

Fazy przemocy w rodzinie

Przemoc w rodzinie nie jest jednorazowym aktem. Jest to proces i ma tendencje do powtarzania się. Nie zatrzymana przemoc narasta.

Przeszukanie w procesie karnym

Przeszukanie jest instytucją prawa karnego, która wielokrotnie budzi emocje osób, które jej doświadczyły. Szczegółowe regulacje w tym temacie zawiera Kodeks postępowania karnego.

Akcja "Znicz 2012"

Trwająca w tym roku 5 dni akcja "Znicz 2012”, to czas wytężonej pracy policjantów Ruchu Drogowego. Będą oni czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy by zapalić światełko na grobach swoich bliskich, wyruszą w podróż – często bardzo daleką. Do kierowców, funkcjonariusze jak zawsze apelują o rozwagę i ostrożność w czasie jazdy, a także wzięcie odpowiedzialności za zdrowie i życie – swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Za opóźniony lot można uzyskać odszkodowanie

Jeżeli pasażerowie docierają do miejsca docelowego co najmniej trzy godziny po przewidzianej godzinie przylotu, mogą domagać się zryczałtowanego odszkodowania od przewoźnika lotniczego tak jak pasażerowie lotu odwołanego w ostatniej chwili. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy opóźnienie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności.

Odszkodowanie za słupy energetyczne

Urządzenia w postaci słupów elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągi, gazociągi itp. nie są własnością właściciela działki a przedsiębiorstwa przesyłowego, które korzysta z cudzego gruntu. Taki stan powinien zostać uregulowany umową ustanowienia służebności przesyłu.

Zmiany w postępowaniu karnym

Projekty Ministerstwa Sprawiedliwości zakładają m. in. możliwość reprezentowania oskarżonych przez radców prawnych oraz ograniczenie inicjatywy dowodowej sądu.

Seminarium i piknik w ITS

W dniu 29 września br. w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego zorganizowano seminarium połączone z piknikiem rodzinnym. Celem weekendowej imprezy było przybliżenie działalności Instytutu, szczególnie w zakresie psychologicznych badań kierowców, nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skierowanego do najmłodszych uczestników.

Odszkodowanie za wypadek autokarowy

Doniesienia medialne na temat wypadków autokarowych niestety powtarzają się regularnie każdego roku. Bardzo rzadko podawane są jednak także konkretne informacje na temat świadczeń odszkodowawczych przysługujących poszkodowanym pasażerom. Warto znać swoje prawa w tym zakresie zwłaszcza, że popularność tego typu wycieczek rośnie z roku na rok.

Środki przymusu bezpośredniego do zmiany

Przed użyciem broni będzie obowiązek wcześniejszego okrzyku identyfikującego formację np. Policja. Przekazany do konsultacji projekt zakłada także m.in., że nie wolno używać środków przymusu bezpośredniego, z wyjątkiem siły fizycznej w postaci technik obezwładniających, wobec kobiet o widocznej ciąży.

Odszkodowanie za dyskryminację w zatrudnieniu

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest równe traktowanie pracowników oraz osób ubiegających się o zatrudnienie. Naruszenie tego obowiązku sankcjonują przepisy kodeksu pracy, przyznając osobom poszkodowanym uprawnienie do żądania wypłaty odszkodowania za dyskryminację w zatrudnieniu.

Kiedy warto nie przyjąć mandatu?

W 2011 roku policjanci ruchu drogowego nałożyli na kierowców 2 642 141 mandatów karnych. Każdemu kierowcy przysługuje prawo do odmówienia przyjęcia takiego mandatu, ale nie wszyscy z niego korzystają. Kiedy warto nie przyjąć mandatu i z jakimi konsekwencjami się to wiąże?

Emerytury mundurowe 2013

Zgodnie z nowelizacją emerytur mundurowych wchodzącą w życie 1 stycznia 2013 r. funkcjonariusze przejdą na emeryturę w wieku 55 lat po 25 latach służby.

Odszkodowanie za niezgodne z prawem zwolnienie z pracy

Do tej pory odszkodowanie z tytułu bezprawnego zwolnienia z pracy zaspokajało wszystkie roszczenia pracowników z tego tytułu. Czy coś się zmieniło?

Czy można legalnie używać antyradaru?

Jednym z wielu sposobów na uniknięcie mandatu jest korzystanie z antyradarów, chociaż jest to w naszym kraju zabronione. Jakiś czas temu pojawiła się legalna alternatywa tego typu rozwiązań – aplikacje mobilne. Ile kosztują i czym różnią się od zwykłych antyradarów?

Co grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2010 r. przez ExxonMobil, aż połowa badanych stwierdziła, że nie umiałaby przeprowadzić reanimacji. Kierowcy boją się też o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za spowodowanie ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. Co grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Czy Polacy boją się udzielać pierwszej pomocy ofiarom wypadków?

Obowiązkiem każdego kandydata na kierowcę jest odbycie kursu udzielania pierwszej pomocy. Jednak gdy przychodzi do wykazania się swoją wiedzą w prawdziwym życiu już nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać. Nie każdy też takiej pomocy chce udzielać. A to najczęściej właśnie od osób postronnych zależy życie ofiary wypadku.

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby - jak i kiedy?

Podstawą do żądania odszkodowania za śmierć bliskiej osoby jest już sama utrata członka rodziny, cierpienie wywołane tą szkodą, utrata oparcia i kontaktu. Wysokość zadośćuczynienia jest ustalana na podstawie kilku kryteriów.

Czy ubezpieczenia chronią rowerzystów?

Świadomość ubezpieczeń wśród rowerzystów jest niska. Według ekspertów polisy mogą zapobiec dotkliwym skutkom wypłaty odszkodowań.

REKLAMA