REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie uprawnienia ma Policja?

Policja nie jest naszym wrogiem. Jest to organ, który służy naszemu bezpieczeństwu i ma chronić nasze życie. To dzięki niej możemy czuć się w pewnym stopniu bezpieczni. Podpowiadamy, jakie ma wobec nas jako kierowców prawa.

Co to jest samochód uprzywilejowany i jakie ma prawa?


Samochód uprzywilejowany to taki, który ma większe prawa, niż przeciętny użytkownik dróg. Podpowiadamy, więc jakie to prawa i jak należy się zachować wobec takiego pojazdu.

Kto może nas zatrzymać do kontroli?

Kontrola drogowa kojarzy się nieodzownie z policją drogową. Jednak nie tylko policjanci mogą zatrzymać nas do kontroli. Może to zrobić także: inspektor transportu drogowego, żołnierz, leśnik czy strażnik miejski, gminny lub funkcjonariusz straży granicznej.

Szkolenie „Punkty karne”

Policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, obliguje ich do tego Kodeks Drogowy. Otrzymane i zewidencjonowane punkty karne usuwane są po upływie roku od dnia naruszenia.

REKLAMA

Gdzie obowiązuje zakaz palenia?

Nowa ustawa, która weszła w życie 15 listopada 2010 r. zakazuje palenia w restauracjach i barach. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie nie wolno już palić. Sprawdź gdzie jeszcze nie puścisz dymka.

Notatka urzędowa i jej znaczenie procesowe

Zgodnie z treścią przepisu art. 37 p. 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, notatkę urzędową sporządza się w odniesieniu do czynności co do których nie sporządza się protokołu, a także inne zdarzenia, które mają znaczenie dla postępowania. Notatka urzędowa może być odczytywana na rozprawie, a na okoliczność jej sporządzenia (oraz zawartej w niej treści) może być przesłuchiwana osoba, która sporządziła daną notatkę służbową.

Żółte Anioły – czyli pomoc drogowa przyszłości

Czy długie oczekiwanie na pomoc drogową irytuje Cie od dłuższego czasu? Czy wypadek, bądź kolizja muszą pokrzyżować Ci wakacyjne plany? Okazuje się, że nie, ale tylko pod warunkiem, że na horyzoncie pojawią się „żółte anioły”.

Czym polska drogówka różni sie od brytyjskiej?

Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane.

REKLAMA

Akcja Znicz: prawie 2 tys. nietrzeźwych kierowców

W czasie świątecznego weekendu Policja zatrzymała prawie 2 tys. pijanych kierowców, w 407 wypadkach zginęło 39 osób. To gorsze statystyki niż rok temu.

Jak dbać o światła? Poradnik.

Najczęściej przypominamy sobie o nich, gdy przestają świecić. I nie szukamy przyczyny takiego stanu rzeczy. A czasem naprawdę warto.

Czy można prowadzić samochód będąc na lekach przeciwbólowych?

Lekarstwa mogą wprowadzać organizm w stan podobny do tego po spożyciu alkoholu. Oprócz senności powodują zawroty głowy, zaburzenia równowagi, widzenia, a przede wszystkim senność i wydłużenie czasu reakcji.

Akcja znicz 2010

Już 1 listopada dzień Wszystkich Świętych. Należy spodziewać się dużych utrudnień w ruchu. Na terenie całej Polski będą przeprowadzone wzmożone działania policyjne. O nasze bezpieczeństwo w tych dniach zadba 15 tys. policjantów.

Nowy sposób na nietrzeźwych kierowców: alkoskaner

Od środy stołeczna policja ma nową broń w walce z nietrzeźwymi kierowcami. Jest nim alkoskaner.

Jak zachowywać się podczas kontroli drogowej?

Działania policji drogowej są ściśle unormowane odpowiednimi przepisami i instrukcjami. Niestety nie są one jednakowe w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Policjanci zmuszani do dawania mandatów zamiast pouczeń


Funkcjonariusze policji są rozliczani z liczby mandatów. Zbyt mała ich ilość rodzi podejrzenia o korupcję i prowokuje kontrolę ze strony biura spraw wewnętrznych.

Czy można jeździć z uszkodzoną tablicą rejestracyjną?


Jeżeli w jakikolwiek sposób tablica rejestracyjna naszego samochodu uległa usterce nie powinniśmy się specjalnie tym faktem zamartwiać. No chyba, że nie będziemy w stanie naprawić jej samodzielnie.

Wyjazd samochodem do Wielkiej Brytanii cz.I

Wielka Brytania to kraj o ogromnym potencjale gospodarczym. Ruch lewostronny obowiązujący na wyspie może utrudniać poruszanie się po jego terytorium nawet najlepszym kierowcom, przyzwyczajonym do systemu prawostronnego.

Operatorzy fotoradarów to "sztab wyrafinowanych oszustów"


Były oficer radiolokacji złożył skargę do rzecznika praw obywatelskich. Uważa, że fotoradary wystawiane przy drogach błędnie mierzą prędkość samochodów.

Szybciej na autostradach

Senat przyjął w piątek (22 października) projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Limit dozwolonej prędkości na autostradach zostanie zwiększony do 140 km/h.

Senat RP: na autostradach pojedziemy szybciej, straż miejska nas nie ruszy


Prędkość maksymalna na autostradach wyniesie 140 km/h, Straż Miejska nie otrzymała większych uprawnień, zaś mandat z fotoradaru będzie nam groził przez 180 dni od momentu zrobienia przez urządzenie zdjęcia.

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Mimo, iż podróż samochodem do Grecji – kolebki europejskiej myśli i architektury może trwać nawet kilka dni to podczas niej będziemy mieli okazję pozwiedzać mniej znane bałkańskie kraje, które dla wielu ludzi pozostają jeszcze nieodkryte.

140 km/h na autostradzie i mniej fotoradarów


Podwyższenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości do 140 km/h, o 10 km/h więcej niż obecnie, proponuje w nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym Senat RP. Prędkość maksymalna, do 120 km/h, miałaby wzrosnąć też na dwujezdniowych drogach ekspresowych.

Jak przygotować się do wyjazdu do Pragi? Cz.I

Do Czech możemy się wybrać samolotem i w mgnieniu oka dostać się z nad Wisły nad Wełtawę. Inną możliwością jest przejazd pociągiem z czeskiego Cieszyna prosto do stolicy, która była niegdyś areną I etapu wojny trzydziestoletniej.

Które Państwa najbardziej rygorystycznie egzekwują przepisy drogowe?

Są Państwa w Europie, które bardziej rygorystycznie podchodzą do respektowania przepisów – szczególnie w odniesieniu do obcokrajowców. Na ich terytorium możemy zostać ukarani mandatem za niezapięte pasy tudzież brudną szybę. Lepiej dostosowywać się do ich zwyczajów i przepisów, które często mogą się nam wydawać zupełnie absurdalne.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Serbii?

Podróżując po Bałkanach na pewno odwiedzimy Serbię – państwo, które nie tak dawno zostało odłączone od Czarnogóry i dziś jest już niezależnym organizmem politycznym. Warto znać obowiązujące tam przepisy drogowe zanim przekroczymy granicę tego kraju.

Kiedy włączyć halogeny bez ryzyka otrzymania mandatu?

Wielu kierowców uważa, że w nocy przednie światła przeciwmgielne pomagają oświetlić pobocze, zauważyć dziury w drogach czy nieoświetlonych rowerzystów. Niewielu wie, kiedy można z nich korzystać zgodnie z prawem.

Jak przygotować się do wyjazdu do Kazachstanu?

Kazachstan to państwo, w którym panują trudne warunki atmosferyczne. Z powodu srogiej zimy, niewystarczającej ilości znaków drogowych oraz rozległych, niezamieszkałych przestrzeni, lepiej unikać podróżowania po Kazachstanie w zimie.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Hiszpanii?

Do słonecznej ojczyzny flamenco i mrożącej krew w żyłach korridy możemy się wybrać różnymi środkami transportu. Jeśli siedzi w nas zamiłowanie do przygód i jesteśmy nastawieni na zwiedzanie to powinniśmy pojechać tam naszym samochodem.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie?

Republika Bośni i Hercegowiny została proklamowana w 1992 roku. Ten kraj powstały na gruzach byłej Jugosławii charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu. Cały kraj w 2/3 stanowi Bośnia a Hercegowina zajmuje 1/3 reszty powierzchni państwa.

Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych

Stabilność zatrudnienia, a w niektórych służbach również uprawnienia emerytalne, są pokusą dla chętnych do pracy w formacjach mundurowych. W celu podjęcia służby każdy kandydat musi poddać się postępowaniu kwalifikacyjnemu. Ma ono na celu ustalenie, czy spełnia on określone przez przepisy warunki umożliwiające przyjęcie do danej służby, jak również pozwala określić jego predyspozycje.

Kiedy samochód może zostać odholowany?

Samochody, których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego albo utrudniających prowadzenie akcji ratowniczej mogą zostać usunięte przez upoważnione do tego organy.

Jakie uprawnienia ma pojazd uprzywilejowany?

Zarówno w dużych jak i małych miastach z ruchu drogowego korzystają pojazdy uprzywilejowane. Niestety nie wszyscy wiedzą, jakie pojazd uprzywilejowany ma uprawnienia a tym samym, jakie na pozostałych kierowcach ciążą obowiązki.

Atrapy fotoradarów znikną z polskich dróg

Fotoradary spędzają sen z oczu polskim kierowcom, zwłaszcza że nie wiadomo kiedy można się ich na drodze spodziewać. Na odcinku 100 km może pojawić się ich nawet kilkanaście. Nie wszystkie jednak fotoradarami są w rzeczywistości, co najmniej połowa z nich to atrapy.

Zakaz sprzedaży dopalaczy

Na terenie Polski nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy - zakłada nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą w piątek uchwalił Sejm.

Uprawnienia policjantów do wykonywania obowiązków poza granicami kraju

Nowelizacja ustawy o Policji zakłada, że do zadań polskich policjantów należy współdziałanie z policjami innych państw oraz ich organizacjami międzynarodowymi, a także z organami i instytucjami Unii Europejskiej. Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim na celu ochronę porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zwalczanie terroryzmu i przestępczości transgranicznej.

Punkty karne a utrata prawa jazdy


Pozyskanie prawa jazdy nie jest łatwe. Najpierw trzeba ukończyć drogi kurs, a następnie zdać trudny egzamin. Dokument ten można też szybko stracić. Jak do tego nie dopuścić?

Fotoradary nie dla straży miejskiej

Zgodnie z twierdzeniem Stowarzyszenia Bezprawiu i Korupcji Stop, straż miejska nie jest uprawniona do korzystania z radarów. Z takim wnioskiem zgadza się również Główny Urząd Miar.

Mandat za wyrzucone baterie

Za wyrzucenie baterii lub akumulatora do śmietnika Inspekcja Ochrony Środowiska może nałożyć mandat karny w wysokości 500 zł.

Cofnięcie pozwolenia na broń

Warunkowe umorzenie postępowania karnego nie jest formą skazania ani odmianą warunkowego skazania dlatego, jak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, nie stanowi przesłanki upoważniającej do cofnięcia pozwolenia na broń.

Kiedy nieletni trafia do policyjnej izby dziecka

Młody człowiek, który niszczy ławkę w parku lub zakłóca porządek publiczny może być zatrzymany i umieszczony w policyjnej izbie dziecka. O zatrzymaniu niezwłocznie zawiadamia się rodziców.

Ministerstwo Sprawiedliwości przeciwko dopalaczom

Zgodnie ze złożoną deklaracją Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się dzisiaj z Komendantem Głównym Policji – gen. insp. Andrzejem Matejukiem. Spotkanie było poświęcone działaniom podejmowanym w celu skutecznej walki z dopalaczami.

Straż miejska nie ukarze za niewskazanie sprawcy

W postanowieniu z dnia 29 czerwca 2010 r. Sąd Najwyższy wskazał, że straż miejska nie może kierować do sądu wniosku o ukaranie właściciela pojazdu za niewskazanie sprawcy wykroczenia któremu powierzył samochód, a wszelkie sprawy w tym zakresie powinna przekazywać policji.

Jak obronić się przed przemocą na drodze?

Korki, nieprzewidziane sytuacje, zmęczenie i irytacja często prowadzą do przemocy. Oto kilka porad, jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy zostaniemy zaatakowani przez innego kierowcę.

Jak jeździć drogami wewnętrznymi (osiedlowymi itp.)?


Drogi wewnętrzne (osiedlowe, prywatne itd.) są miejscem, gdzie bardzo często dochodzi do wielu wypadków.

Czym jest "Niebieska Karta"?

„Niebieska Karta” jest dokumentem służbowym wypełnianym przez funkcjonariusza policji w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie. "Niebieska Karta" służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą. Jest także dowodem w sprawach sądowych.

Jak ratować ofiary wypadków?


Życie osób, poszkodowanych w wypadku drogowym zależy w dużym stopniu od tego, czy i w jaki sposób zostanie im udzielona pierwsza pomoc. Nie chodzi tu o resuscytację, ponieważ wymaga ona bardzo specjalistycznej wiedzy. Chodzi o zachowanie na miejscu wypadku.

Złodzieje samochodów: jakie są ich ulubione sposoby?

Złodzieje mają wypracowane i opanowane do perfekcji różne techniki okradania podróżujących kierowców. Oto opis kilku sytuacji, które są najczęściej przez nich wykorzystywane.

Fotoradary tylko w niebezpiecznych miejscach

Fotoradary przestaną być dla gmin żyłami złota. Jak wynika z nowelizacji prawa o ruchu drogowym będą stawiane jedynie w tych miejscach, gdzie jest niebezpiecznie.

Jak zachować spokój po kolizji?

Kolizja to stres i wielkie nerwy. A kluczem do poprawnego zachowania w takiej sytuacji spokój. Oto kilka porad, jak opanować stres po stłuczce.

Jak się zachować podczas wypadku drogowego z ofiarami?

Konsekwencje uczestnictwa w wypadku drogowym z ofiarami są zdecydowanie poważniejsze niż w przypadku kolizji.

REKLAMA