REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy policja zatrzyma prawo jazdy?

Mandat i punkty karne, to nie jedyne konsekwencje naruszenia przepisów ruchu drogowego. Policjant, po ich stwierdzeniu, może również zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem? Kiedy tak się stanie?

Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Dokonując kontroli, policjant jest uprawniony do zatrzymania naszego dowodu rejestracyjnego. W jakich przypadkach jest to możliwe? Jakie dokumenty należy złożyć, aby odzyskać zatrzymany dowód?

Czy można uchylić mandat nałożony na pracodawcę

Na pracodawcę za wykroczenia przeciwko prawom pracownika mandaty może nakładać inspektor pracy. Czy w przypadki błędu przy nakładaniu mandatu może on uchylić mandat?

Jak wysokim mandatem może zostać ukarany pracodawca

Pracodawca może zostać ukarany przez inspektora pracy mandatem w przypadku popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Wysokość mandatu zależy od wielu czynników, zwłaszcza od tego czy jest to pierwsze wykroczenie pracodawcy.

REKLAMA

Ile mandatów może nałożyć na pracodawcę inspektor pracy

W przypadku stwierdzenia popełnienia więcej niż jednego wykroczenia, inspektor pracy może nałożyć tyle mandatów, ile czynów stwierdzono.

Czy pracodawca może nie przyjąć mandatu od inspektora pracy

Pracodawca, który popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika może zostać ukarany mandatem przez inspektora pracy. Pracodawca może odmówić przyjęcia mandatu, o czym powinien być powiadomiony przez inspektora. Odmawiając przyjęcia mandatu nie musi uzasadniać swojej decyzji.

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2011 r.

Zwiększenie dopuszczalnej prędkości na drogach w 2011 roku wprowadziła nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym . Niestety równocześnie zwiększyły się stawki mandatów za wykroczenia drogowe. Aby uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości sprawdź zmiany w kodeksie drogowym. Przeczytaj o zmianach w kodeksie drogowym na 2011 rok.

Zachowanie kierowcy podczas kontroli drogowej

Widząc policjanta machającego lizakiem lub dającego nam sygnały do zatrzymania, powinniśmy się do nich zastosować. Podczas kontroli drogowej powinniśmy także zachowywać się w określony sposób. Nie wszyscy wiedzą np., że nie wolno wysiadać z auta bez żądania tego przez policjanta.

REKLAMA

Na czym polega kontrola kierowcy

Kontrola kierowcy może zostać przeprowadzone przez uprawnione do tego organa takie jak: policja, straż miejska lub gminna, straż graniczna, straż leśna a nawet przez strażników parków. Jak powinna przebiegać kontrola kierowcy? Jakie uprawnienia ma policja?

Co grozi za posiadanie narkotyków?

Posiadanie narkotyków, nawet w niedużych ilościach, jest w Polsce czynem karalnym. Jaką karą zagrożone jest to przestępstwo? Czy można zrobić coś, by uchronić się przed karą?

Jaki mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym?

Choć powszechnie mówi się, że zakazane jest picie alkoholu w miejscach publicznych, należy pamiętać, że chodzi tu jedynie o miejsca ściśle określone w przepisach prawnych. Należy jednocześnie wziąć pod uwagę, iż złamanie ich stanowi wykroczenie, za które zostaniemy ukarani mandatem.

Strażak wlepi ci mandat


Projekt nowelizacji rozporządzenia MSWiA zakłada, że strażacy będą mieli więcej uprawnień do karania mandatami. Projekt został przygotowany przez Komendę Główną PSP.

Jaka kara za brak biletu?

Jazda autobusem bez biletu lub dokumentu uprawniającego do ulgowego przejazdu, grozi mandatem. W jakiej wysokości? Kiedy możemy nie uiścić opłaty?

Nagroda jubileuszowa dla policjantów

Policjantom przysługuje za określone lata służby nagroda jubileuszowa. Może ona wynieść nawet trzykrotność zarobków policjanta. Policjantowi przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości: po 20 latach służby — 75 %, po 25 latach służby — 100 %, po 30 latach służby — 150 %, po 35 latach służby — 200 %, po 40 latach służby — 300 % miesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym.

Przewóz osób zarezerwowany tylko dla taksówek

Tylko taksówkarze będą mogli zarabiać na przewozie osób. Kierowca, który nie posiada licencji, a pobierze opłatę za tego typu usługę, narazi się na karę nawet 15 tysięcy złotych. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o transporcie drogowym.

Straż miejska nie ma prawa używać fotoradarów

Przez lukę w nowym kodeksie wykroczeń, od nowego roku straż miejska nie może korzystać z przenośnych fotoradarów, ponieważ nie napisano rozporządzenia, które określałoby jak mają być oznakowane miejsca kontroli.

Wysokość mandatu zależy od indywidualnej oceny policjanta


Błąd pracowników kancelarii premiera Donalda Tuska i Centrum Legislacyjnego Rządu spowodował, że taryfikator mandatów nie funkcjonuje. W wyniku niedopatrzenia policjant może wystawić nam mandat w dowolnej wysokości.

„Krokodyle” będą kontrolować wszystkich


Od 31 grudnia 2010 roku Inspekcja Transportu Drogowego ma nowe uprawnienia. Inspektorzy będą mogli zatrzymywać do kontroli samochody osobowe i motocykle.

Policja zaatakuje z powietrza

Policja rzuca do walki z piratami drogowymi swą nową broń. Jest to śmigłowiec W-3 „Sokół” wyposażony w videorejestrator, który z powietrza będzie obserwował sytuację na drodze.

Straż miejska zadzwoni do kierowcy przed odholowaniem auta?

Świeżo upieczony radny Warszawy Śródmieście chce zrewolucjonizować walkę z nieprzepisowym parkowaniem. Proponuje, aby Straż miejska dzwoniła do właściciela auta i ostrzegać przed odholowaniem, pisze "Gazeta Wyborcza".

Osiedlowy chaos: śnieg, mandaty i zgrzytanie zębów

Zbyt mała ilość miejsc do parkowania na osiedlach powoduje chaos. Mieszkańcy zostawiają auta w niedozwolonych miejscach i są później karani mandatami, czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Wysokie kary za fałszywy alarm

Sprawcy fałszywych alarmów bombowych mogą trafić za kratki nawet na osiem lat. Odpowiedzialność karna dotyczy również sprawców nieletnich.

Młody kierowca szybciej niż 50 km/h nie pojedzie

Senat wprowadził poprawkę do nowej ustawy o kierujących pojazdami. Młodzi kierowcy będą musieli przestrzegać specjalnych ograniczeń prędkości i mieć naklejony tzw. "zielony listek".

140 km/h po autostradzie bez mandatu? - zmiany w Prawie drogowym

Poruszanie się z prędkością 140 km/h po autostradzie w Polsce i to zgodnie z prawem, będzie możliwe już od dnia 31 grudnia 2010 r., kiedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 225, poz. 1466, dalej „nowelizacja”).

Kierowcy kradną blokady na koła


Życie warszawy poinformowało o nasilającym się procederze kradzieży blokad zakładanych przez kontrolerów i strażników miejskich. Złodzieje blokad są bezkarni, ponieważ jeśli nawet uda się złapać złodzieja na gorącym uczynku, prokuratura umarza sprawę.

Zepsuty kasownik i nieskasowany bilet – kto za to odpowiada?

Za stan kasowników w środkach transportu publicznego odpowiadają przewoźnicy. Zrzucenie odpowiedzialności na pasażera jest niedopuszczalne. Co więc z mandatami za nieskasowany bilet?

Zagraniczne mandaty zapłacimy w Polsce

Ministrowie transportu krajów członkowskich Unii Europejskiej uzgodnili nowy system wymiany danych, który umożliwi identyfikację kierowców, którzy złamali prawo na terenie całej Unii. Ma to ograniczyć poczucie bezkarności i zmniejszyć liczbę wypadków.

Wydanie wtórnika prawa jazdy

Czasem może zdarzyć się tak, że nasze prawo jazdy zostanie skradzione, zgubione lub ulegnie zniszczeniu. Czy trzeba wówczas wyrabiać nowy dokument? Nie. Wystarczy złożyć w urzędzie rejestrującym wniosek o wydanie tzw. wtórnika.

Zwrot dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policję

Istnieje szereg przypadków, które powodują, że w trakcie kontroli, Policjant zatrzyma nasz dowód rejestracyjny. Kiedy taka sytuacja będzie miała miejsce? Jak odzyskać zatrzymany dowód?

Zwrot zatrzymanego prawa jazdy

Kodeks ruchu drogowego przewiduje kilka zdarzeń, które powodują, że policjant odbierze nam prawo jazdy. W jakich sytuacjach będzie to miało miejsce? Jakie formalności należy dopełnić, aby odzyskać utracone prawo jazdy?

Łagodne prawo dla piratów drogowych

Rząd przygotował projekt zmian w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z nim kierowcy utracą prawo jazdy dopiero po przekroczeniu 48 punktów karnych. Czy złagodzenie przepisów w tej materii przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa na drodze?

Jak parkowac w lesie? Ekspert radzi

Wjeżdżanie do lasu czy parkowanie na poboczach w letnie dni bywa niebezpieczne. Nie dość, że grozi mandatem czy zapaleniem się samochodu, to jeszcze uzyskanie odszkodowania może być znacznie utrudnione.

Dlaczego warto mieć ważne badania techniczne? Poradnik

W przypadku zatrzymania przez policję samochodu bez ważnych badań technicznych może skończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Choć nie musi.

Kolizja ze zwierzęciem- odszkodowanie


Zderzenie ze zwierzęciem leśnym czy gospodarczym może być bardzo groźne. W przypadku poszkodowanych pasażerów lub kierowcy pojazdu, polisa NNW wypłaci należne odszkodowanie. Trudniej jest uzyskać kompensatę za uszkodzony samochód.

Ekspert radzi: Jak ustrzec się przed zakupem kradzionego samochodu?

Kupując używany samochód istnieje ryzyko, że pojazd jest kradziony. Jak sprawdzić pochodzenie samochodu? Czy istnieje sposób gwarantujący, że kupiony samochód nie pochodzi z kradzieży?

Jakie są skutki odmowy przyjęcia mandatu?

Zostałem ukarany mandatem. Moim zdaniem niesłusznie. Policjant poinformował mnie, że jeżeli nie przyjmę mandatu to skieruje sprawę do sądu. Czy zawsze odmawiając przyjęcia mandatu sprawa trafia do sądu?

Metoda na liścia sposobem na fotoradar?

Zakrywanie tablic rejestracyjnych stało się sposobem na oszukanie fotoradarów. Czy tzw. metoda na liścia rzeczywiście pozwala uniknąć mandatu?

Czy po zderzeniu ze zwierzęciem należy nam się odszkodowanie? Poradnik eksperta

Tylko w nielicznych przypadkach możemy liczyć na odszkodowanie po zderzeniu ze zwierzęciem. Zazwyczaj trzeba będzie pokryć likwidację szkody z polisy AC.

Parking depozytowy – dlaczego nie warto aby nasz samochód tam trafił?

Właśnie wchodzą w życie przepisy umożliwiające nawet przepadek samochodu, którego zbyt długo nie odbierzemy z depozytu.

Co robić po kradzieży prawa jazdy?

Może prowadzić do popełnienia wykroczenia, jakim jest jazda bez dokumentu, który do tego uprawnia. Choć wydaje się to oczywiste, wcale nierzadko kierowcy dają się na to złapać.

W jakiej odległości od okna może być parking?

Odległość parkingów dla samochodów osobowych od okien budynków mieszkalnych, a więc domów i bloków jest ściśle określona w przepisach.

Unia Europejska weźmie się za piratów drogowych

Popełniłeś przestępstwo drogowe u naszych zachodnich lub południowych sąsiadów? Możesz mieć poważne kłopoty. Wysocy rangą policjanci drogówki z całej Europy wezwali bowiem UE, by ta przyjęła przepisy, które pozwolą na karanie kierowców za wykroczenia popełnione za granicą.

Masz punkty? Lepiej szybko się ich pozbądź!

Masz punkty karne i chcesz się ich pozbyć? Lepiej zrób to teraz, gdyż w 2011 r. będzie trudniej. W nowym roku wejdzie bowiem w życie nowy kurs reedukacyjny dla kierowców, którym nazbierało się dużo punktów karnych.

Śladami sommelierów: Zachowice

Etnoturystyka w Polsce od kilku lat zatacza coraz większe kręgi. Ponadto coraz więcej winnic odznacza się produkcją wina najlepszej jakości. Dodatkowo obserwujemy, że spora rzesza nowych winnic pojawia się na enologicznej mapie Polski. Kiedyś specjalnie musieliśmy wyprawiać się samochodami na południe Europy – do Węgier, Grecji czy Włoch, aby podróżować po winnicach. Dziś ten stan rzeczy powoli zaczyna się zmieniać.

Jak sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?

Liczbę punktów karnych można sprawdzić zgłaszając się na komendę policji właściwej dla miejsca naszego zameldowania. Policja prowadzi ewidencję kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego.

Na czym polega pierwsza pomoc?

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdej osoby, która znajduje się w pobliżu wypadku. Podpowiadamy, do czego jesteśmy zobowiązani w rozumieniu prawa, a czego nie powinniśmy robić.

Konsekwencje ucieczki z miejsca wypadku

W 2009 roku w Polsce doszło do 44 196 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 4572 osoby. Dużą część tych wypadków spowodowali nietrzeźwi kierowcy. Część z nich uciekła z miejsca zdarzenia nie udzielając poszkodowanym pierwszej pomocy.

Koniec z atrapami fotoradarów, na autostradzie pojedziemy szybciej


Podpisana prze Prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy dotyczącej Prawa o ruchu drogowym pozwala na zwiększenie dozwolonej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia 2011 roku.

Taryfikator policyjny: za co grozi nam mandat? Poradnik

Na drodze publicznej ruchu strzegą Policjanci i straż miejska lub gminna. Jeśli popełnimy wykroczenie drogowe, zostaniemy ukarani mandatem wg obowiązującego taryfikatora. Podpowiadamy, co nam grozi za dane wykroczenia.

Jakie uprawnienia ma Straż Miejska?

Straż miejska lub gminna, podobnie jak Policja, jest umundurowaną służbą, mającą na celu pilnowanie przestrzegania przepisów. Podpowiadamy, czego możemy się spodziewać przy kontroli straży miejskiej.

REKLAMA