REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie przepisy drogowe obowiązują we Włoszech?

We Włoszech przejazd autostradami jest płatny, mandaty są bardzo wysokie, a zebranie 20 punktów karnych skutkuje możliwością zabrania prawa jazdy. Dura lex, sed lex – najlepiej tę łacińską sentencję, stosowaną przez Rzymian, wziąć sobie głęboko do serca podczas wycieczki objazdowej po tym kraju.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwecji?

Do monarchii położonej w sercu Skandynawii możemy dostać się promem. Przed wjazdem na szwedzkie autostrady zapoznajmy się z przepisami drogowymi obowiązującymi w tym kraju.

Z trzema promilami za kierownicą

Kierowca Mercedesa miał trzy promile alkoholu we krwi kiedy został zbadany alkomatem przez interweniujący patrol Policji. Ledwo mógł trafić kluczykiem do stacyjki samochodu.

Nocny patrol policyjnego śmigłowca nad Świniarami

Policja odbyła nocny patrol nad Świniarami. Jest to kolejne działanie w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

REKLAMA

Dlaczego uciekał przed policją?

Uciekający przed policją kierowca Seata został zatrzymany w Świebodzinie. Był pijany, uderzył w garaż, uciekał przed policją.

Motocyklista zatrzymany po pościgu

Świętokrzyska drogówka zatrzymała 25-letniego motocyklistę, który nie zatrzymał się do kontroli. Nie miał jednak uprawnień, aby kierować motocyklem, mimo to znacząco przekroczył prędkość.

Igrał ze śmiercią

Motocyklista stracił 16 punktów karnych i musi zapłacić 1000 złotych mandatu za swoją jazdę. Zatrzymała go gorzowska policja za jazdę na jednym kole, brawurowe wyprzedzanie i jazdę z prędkością aż 188 km/h.

Nietrzeźwy kierowca w oku monitoringu

34-letni kierowca miał ponad 2 promile alkoholu we krwi. Kierowcę dostawczego samochodu w Lublinie zarejestrowała kamera monitoringu.

REKLAMA

Pirat drogowy zatrzymany

Policja zatrzymała pirata drogowego, grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności i wysoki mandat. Pod Świebodzinem gnał niemiecki kierowca, brawurowo wyprzedzał inne auta, a jego popisy zarejestrowała policyjna kamera.

Zatrzymany po pościgu

Grajewscy policjanci zatrzymali Litwina, który podróżował skradzionym w Niemczech pojazdem. Odpowie za paserstwo.

O krok od tragedii

W Prudniku złamanie przepisów drogowych mogło skończyć się tragicznie, kiedy kierowca Fiata skręcił na stację LPG, wymuszając pierwszeństwo. Nie udzielił go motocykliście jadącemu z przeciwnego kierunku, więc ten uderzył w auto.

Uzbierał 205 punktów karnych

Kierowca Mini Coopera nie zatrzymał się, kiedy drogówka w Dąbrowie Górniczej chciała go skontrolować. Kierowca doprowadził do kolizji, o mały włos nie potrącając policjanta. Dodatkowo, na przednim siedzeniu, jechała jego 3-letnia córka.

Ucieczka z promilami

Lubartowscy policjanci ruszyli w pościg za Nissanem, który pędził osiedlowymi uliczkami jak szalony. Przed radiowozem uciekał, gdyż - jak się okazało - był pijany.

Pijany zasnął na światłach

Pijany kierowca Volkswagena zasnął na światłach na ul. Grójeckiej. Zwrócił na niego uwagę pełniący dyżur operator kamery monitoringu miejskiego. Pojazd zatrzymał się na czerwonym świetle i nie ruszał, gdy nastąpiła zmiana świateł. Kierowca jednak nie zasłabł - był pijany.

Wypadek na skrzyżowaniu

Na skrzyżowaniu w Zielonej Górze zderzyły się dwa auta, do szpitala trafił ranny 15-latek.

Pędził z prędkością 201 km/h

Motocyklista po drodze krajowej nr 6 pędził z prędkością 201 km/h, wyprzedzając nieoznakowany radiowóz szczecińskiej drogówki. 24-letni kierowca miał pecha, trafiając na policję, która włączyła videorejestrator i natychmiast zatrzymała motocyklistę.

Demon szybkości

Komenda Główna Milicji Obywatelskiej zleciła reżyserowi L. Jankowskiemu realizację filmu "Demon szybkości". Obraz powstał w 1967 roku, przedstawia jazdę młodych kierowców, którzy popisują się za kółkiem, jeżdżąc z dużą dozą brawury, a małą - wyobraźni.

Pirat drogowy w oku policyjnej kamery

Litewscy kierowcy tirów stają się plagą polskich dróg. W Białymstoku policja zatrzymała 37-letniego kierowcę, który wyprzedzał inną ciężarówkę, nie zważając na znaki i przepisy.

214 km/h na krajowej trójce

Pędzące 214 km/h BMW zostało zatrzymane przez polkowicką policję. Przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50%, gdyż o 114 km/h. 23-letni kierowca otrzymał mandat w wysokości 500 złotych i dziesięć punktów.

Czujne oko policyjnej kamery

Kierowca litewskiego tira otrzymał mandat w wysokości tysiąca złotych! Był zaskoczony pościgiem i tłumaczył, że przecież wszyscy jeżdżą w ten sposób.

Sami swoi po warszawsku

Nowe mieszkanie wraz z miejscem parkingowym to marzenie wielu osób. Nie jest ono jednak gwarancją spokoju i bezpieczeństwa, o czym może zapewnić mieszkaniec Białołęki, opowiadając swoją historię...

Bądź widoczny na drodze w ferie

W ferie ruch na drodze gwałtownie wzrasta, przybywa nie tylko pojazdów, ale i pieszych. Często łamią oni przepisy, a przez warunki pogodowe i zmrok, słabo widocznych. Zadbaj o własne bezpieczeństwo i bądź widoczny. Apeluje o to także policja, polecając zaopatrzyć się np. w odblaskowe kamizelki.

Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów


Mianowanie lub powołanie na stanowisko służbowe w Policji jest uzależnione od wielu czynników m.in. od uzyskania określonych kwalifikacji zawodowych.

Przepisy drogowe na Cyprze

Cypr to wyspa położona na Morzu Śródziemnym, która rozciąga się na skrzyżowaniu szlaków Azji, Europy i Afryki. Podzielona jest na strefy wpływów – grecką i turecką. W części południowej (greckiej), zdominowanej przez turystów z całego świata, obowiązuje lewostronny ruch drogowy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Danii?

W ojczyźnie najsławniejszego twórcy baśni, Hansa Christiana Andersena, warto znać przepisy drogowe, które są respektowane przez tamtejsze władze. Przedstawiamy najważniejsze przepisy skandynawskiego królestwa.

Przepisy drogowe w Finlandii

Finlandia to państwo o umiarkowanym chłodnym klimacie, w którym zachodzi zjawisko nocy i dnia polarnego. Kraj, w którym przeważają lasy i jeziora, jest doskonały do zwiedzania go samochodem. Poznajmy podstawowe przepisy drogowe kraju św. Mikołaja.

Jak przewozić samochodem duże przedmioty? Czy ładunek może wystawać z bagażnika?

Kodeks drogowy dokładnie reguluję sprawę przewożenia przedmiotów, które nie mieszczą się w przestrzeni bagażowej. W przypadku osobówek dozwolone jest, żeby wystawały one z bagażnika, czy przez boczną szybę. Trzeba jednak wiedzieć jak ładunek oznaczyć – inaczej policja opowie nam o tym za słoną opłatą.

Jak powinna wyglądać kontrola drogowa? Co może policjant, co kierowca?


Prędzej czy później każdego kierowcę czeka spotkanie z policjantem z drogówki. Niekoniecznie może to być spowodowane złamaniem przepisów. Policja może nas zatrzymać chociażby do rutynowej kontroli. Jak zachowywać się po zatrzymaniu, co może policjant, a co kierowca?

Administracja zespolona

Administracja zespolona jest składnikiem rządowej administracji terenowej. W jej skład wchodzą wszystkie organy administracji państwowej, które w sposób bezpośredni podlegają wojewodzie.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Finlandii?

Do Helsinek możemy dostać się promem bezpośrednio z Gdyni bądź przejechać krajami bałtyckimi trasą krajoznawczą. Bez względu na wybór trasy – u celu naszej podróży będziemy musieli poruszać się w ciężkich warunkach atmosferycznych. Podczas podróżowania po fińskich drogach duże zagrożenie stanowią łosie i renifery, które tarasują drogi w rejonach lasów. Nie zawsze ostrzegają przed stosowne znaki.

Jaka kara za brak OC?

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje podwyższenia kary za brak wykupionego ubezpieczenia OC. Kara miałaby wynieść 2772 zł.

Jak zmienił się taryfikator mandatów?

Nowy taryfikator obowiązuje od 20 stycznia 2011 toku. Przewiduje on kary nie tylko dla kierowców samochodu osobowego, którzy przewożą więcej pasażerów niż limit wskazany w dowodzie rejestracyjnym, ale również dla kierowców autokarów, którzy zabierają więcej pasażerów niż jest miejsc siedzących.

Jak odzyskać auto, które zostało odholowane na policyjny parking?

Łamanie zakazu parkowania i zostawianie auta gdzie popadnie może się zakończyć jego odholowaniem. Oczywiście - to nie koniec świata, ale uprzedzamy - odzyskanie samochodu będzie oznaczało spory wydatek i godziny spędzone w urzędach.

Pigułka gwałtu - jakie prawa ma ofiara przestępstwa?

Tabletka gwałtu to szereg substancji chemicznych, które w połączeniu z alkoholem powodują senność, nieprzytomność, wymazują tzw. pamięć wsteczną, wskutek czego ofiara nie pamięta co działo się z nią w momencie zdarzenia. Zgodnie z Kodeksem karnym sprawcy przestępstwa zgwałcenia grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Jak działają bramki kontrolujące prędkość? Czy jest sposób, aby uniknąć mandatu?

Bramki kontrolujące szybkość pojazdów z początkiem lata roku 2011 zadebiutują jako nowa broń policji przeciwko piratom drogowym. Jak działają takie bramki? Czy można je oszukać antyradarem? Jak ustrzec się przed mandatem?

Bałagan w przepisach pomaga piratom drogowym

Brak odpowiednich rozporządzeń wiąże ręce straży miejskiej i Inspekcji Transportu Drogowego, jak donosi Dziennik Gazeta Prawna. Instytucje te nie mogą karać łamiących przepisy, bo nowa ustawa wciąż pozostaje martwa.

Mniej rent w służbach mundurowych

Rząd pracuje nad reformą systemu emerytalnego służb mundurowych. Zmianie ma ulec nie tylko wiek emerytalny, ale także zasady przyznawania renty.

Ograniczenie prędkości w nocy dla młodych kierowców

Przepisy drogowe surowiej będą traktowały młodych kierowców. Łatwiej będzie im stracić prawo jazdy. Ograniczenie do 50 km/h w terenie zabudowanym będzie obowiązywało ich także w nocy.

Czy przy kolizji zawsze jest badana trzeźwość kierowców?

Badanie alkomatem nie jest koniecznym elementem badania przyczyn wypadku.

Kiedy mogę zostać zatrzymany?

Zatrzymanie podejrzanego jest uprawnieniem, które organy ścigania uzyskały już w konstytucji. Zatrzymać można zawsze - jednak tylko na określony przepisami czas

Kiedy śledztwo a kiedy dochodzenie?

W przypadku popełnienia przestępstwa w zależności od jego rodzaju, a ściślej od zagrożenia sankcją karną wszczęte będzie z urzędu, bądź na wniosek pokrzywdzonego śledztwo (przez prokuratora) lub dochodzenie(przez Policję)

Tymczasowe aresztowanie

Ukradłem radio z samochodu. Policja mnie wykryła. Byłem już na komisariacie i składałem zeznania. Czy jak policja ustali, że popełniłem przestępstwo to pójdę do aresztu.  

Procedurę Niebieskiej Karty uruchomi lekarz

Specjalny druk „Niebieską Kartę” wypełnia dzielnicowy lub pracownik socjalny. Po zmianach takie uprawnienie będzie przysługiwało także lekarzowi.

Policja otrzymała 12 nowoczesnych radiowozów

Policjanci z Warmii i Mazur otrzymali do swojej dyspozycji 12 nieoznakowanych radiowozów marki Skoda Superb z napędem 4x4. Oprócz tego w ręce policji trafił supernowoczesny Ambulans Monitoringu Wizyjnego.

Jak fotoradary mierzą prędkość?

Zgodnie nowelizacją kodeksu drogowego dopuszczalna prędkość na autostradach została zwiększona do 140 km/h. Na dwujezdniowej drodze ekspresowej można podróżować 120 km/h zaś na pozostałych drogach ekspresowych 100 km/h. Zmienił się również sposób mierzenia prędkości przez fotoradary.

Jakie uprawnienia posiada Inspekcja Transportu Drogowego?

Czy Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) może wystawiać mandaty? Czym uprawnienia Inspekcji różnią się od tych delegowanych straży miejskiej i policji? Kto może kontrolować kierowców i jak odbywa się kontrola? Sprawdź uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego.

Sprawdź jak zmienił się taryfikator mandatów

Od końca roku obowiązuje nowy taryfikator za przekroczenie dozwolonej prędkości. Nowy taryfikator uniemożliwia policjantom nakładanie mandatów według własnego uznania. Nowy taryfikator precyzyjniej określa wysokość kar pieniężnych, jakimi mogą zostać ukarani sprawcy za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Czy policja może mierzyć prędkość z helikoptera?

Policja uzyskała nowy sposób ścigania kierowców, którzy łamią przepisy kodeksu drogowego. Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym daje możliwość skutecznego ścigania piratów drogowych za pomocą rejestratorów zamieszczonych na pokładzie helikoptera.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Każdy kierowca, łamiący przepisy na drodze, musi liczyć się z tym, że zostanie ukarany mandatem oraz punktami karnymi, wpisywanymi do ewidencji. Kto prowadzi ewidencję punktów karnych? Gdzie się udać, by sprawdzić ich liczbę? Kiedy punkty karne są kasowane?

Kiedy prawo jazdy może być cofnięte?

Punkty karne to zmora każdego kierowcy. Przekroczenie limitu wiąże się bowiem z nieciekawymi konsekwencjami, z których tą ostateczną jest cofnięcie prawa jazdy. Kiedy tak się stanie? Czy cofnięte uprawnienia można przywrócić?

REKLAMA