REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policja, Kodeks karny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy żołnierz amerykański ma prawo do zwolnienia od akcyzy po sprzedaży uszkodzonego pojazdu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dokumenty od ubezpieczyciela nie są wystarczające do zachowania prawa do zwolnienia od podatku akcyzowego dla pojazdu uszkodzonego w wyniku wypadku drogowego przez żołnierza amerykańskiego. Wymagane jest odpowiednie zaświadczenie od policji.

Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

Kradzież od 800 zł będzie przestępstwem. Duże zmiany w kodeksie karnym od 1 października 2023 r. Wyższe kary i nowe typy przestępstw

Od 1 października 2023 r. zaczynają obowiązywać duże zmiany w kodeksie karnym. Nowe przepisy zaostrzają sankcje dla sprawców najcięższych przestępstw, wprowadzają elastyczny wymiar kar oraz zapewniają Polakom bezpieczeństwo.

REKLAMA

Rosną kary za przestępstwa. Czy ograniczą przestępczość?

Od października nastąpi kolejne zaostrzenie sankcji przewidzianych w Kodeksie karnym. Jak zaostrzenie kar wpłynie na poziom przestępczości?

Numery rejestracyjne służb. Od 2023 r. nowe zasady nadawania tablic

Jest nowe rozporządzenie i nowe zasady tworzenia numerów rejestracyjnych należących do służb. Czy to oznacza, że policja chce zmylić kierowców? To byłoby raczej niemożliwe. Auto nawet z nowym numerem będzie rzucać się w oczy. Tu chodzi o coś zupełnie innego.

Zaostrzone kar za przestępstwa już w październiku! Bezwzględne dożywocie, 10 lat za szantaż, przepadek auta i inne kary

Pierwsze z zaostrzonych kar za przestępstwa zaczną obowiązywać już w październiku 2023 r. Chodzi między innymi o karę bezwzględnego dożywocia, czyli dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości ubiegania się o wcześniejsze warunkowe zwolnienie. Pijani kierowcy będą tracić swoje samochody lub ich równowartość.

Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz?

Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz? To pytanie, które zadają sobie polscy kierowcy w obawie przed 5-tysięcznym mandatem za prędkość czy grzywną wynoszącą 1000 zł za wyprzedzanie. Oto co zdradza na drodze samochód policji bez znakowania.

REKLAMA

Wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Jak się zachować przed i w trakcie przesłuchania?

Koperta nadana z Komisariatu Policji lub Prokuratury z wezwaniem na przesłuchanie może być powodem zdenerwowania odbiorcy szczególnie, jeśli nie wie czego sprawa dotyczy. W takiej sytuacji, należy zachować „zimną krew”, przeczytać wezwanie ze zrozumieniem oraz skorzystać z pomocy profesjonalisty, żeby nie pogorszyć sytuacji i zrobić wszystko dla ochrony swoich praw. Poniżej 5 podpowiedzi, jak zachować się przed i w trakcie przesłuchania. 

W październiku zmiana przepisów. Tymczasem w sklepach coraz więcej kradzieży

Policja notuje coraz więcej kradzieży w sklepach. Wzrost liczby przestępstw rok do roku wynosi blisko 40 procent. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Czy można jeździć z napisem policja na samochodzie?

Czy można jeździć z napisem policja na samochodzie? To pytanie, które coraz częściej pojawia się w rzeczywistości medialnej. Poszukajmy zatem odpowiedzi na nie. O tą na szczęście nie trudno. Podstawa prawna jest bowiem łatwo dostępna.

Laserowy miernik prędkości. Policja dostała 10 inteligentnych urządzeń

Policjanci zbroją się. Właśnie odebrali dziesięć inteligentnych mierników TruCAM II. Ich nazwa niewiele mówi kierowcom? To bardzo źle. Bo urządzenie nie tylko mierzy prędkość. Kontroluje też pięć innych wykroczeń. Jedno zdjęcie i można stracić prawo jazdy.

Wdrożenie Konwencji stambulskiej i zmiany przepisów o ciężkim uszczerbku na zdrowiu. Co się zmieni?

Spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, stypizowane w przepisie art. 156 Kodeksu karnego jest jednym z poważniejszych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, zagrożone wysoką karą pozbawienia wolności. Z dniem 15 sierpnia 2023 roku brzmienie tego przepisu ulegnie zmianie, a także pojawi się także nowe przestępstwo, polegające na nakłanianiu innej osoby do spowodowania u niej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 

Dzień bezpiecznego kierowcy 2023. Drogówka znów rusza na łowy!

25 lipca obchodzimy imieniny Krzysztofa. To też dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców i dzień bezpiecznego kierowcy. Okazję tą postanowiła uczcić drogówka. Tego dnia spotkanie z nią może się jednak skończyć mandatem, punktami, a nawet utratą prawa jazdy...

Renta wyrównawcza dla żony i dzieci może być zwolniona z podatku PIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację dotyczącą zwolnienia z opodatkowania renty wyrównawczej dla żony i dzieci, które to świadczenie zostało zasądzone przez Sąd i dodatkowo wynikało z podpisanych ugód pozasądowych i sądowych. Dyrektor KIS potwierdził, że takie świadczenia powinny być objęte zwolnieniem przedmiotowym zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Margines błędu pomiaru prędkości. Czy można dostać mandat za 1 km/h za dużo?

Margines błędu pomiaru prędkości? Czasami 1 km/h więcej może zadecydować o wyższym mandacie i większej ilości punktów karnych. Jednocześnie policyjna suszarka myli się nawet o 3 km/h. RPO reaguje w sprawie, a MSWiA mówi, że nic robić nie trzeba. Kto ma rację?

Patostreaming. Co czeka patostreamerów

Osiem lat więzienia ma grozić za patostreaming, a dziesięć – jeśli patostreamer będzie działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. To założenia projektu nowelizacji Kodeksu karnego, który złożyła do Sejmu Suwerenna Polska.

Drogówka. Policyjna akcja „Prędkość” w całej Polsce

„Prędkość” to kryptonim ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych,  które trwają w całej Polsce w piątek 19 maja. Policjanci drogówki tego dnia będą kontrolować prędkość samochodów jeszcze częściej niż zwykle.

Uprawnienia policji. Rząd przygotowuje zmiany

Uprawnienia policji mają ulec zmianie. Rząd rozpoczął prace legislacyjne nad nowym rozporządzeniem. Dostosuje ono regulacje dotyczące uprawnień policjantów do znowelizowanej ustawy o Policji.

Podwyżki wynagrodzeń w Policji - dodatek kontrterrorystyczny

Dla kogo podwyżki w Policji od kwietnia 2023 r.? Czym jest dodatek kontrterrorystyczny? W jakiej wysokości dodatek kontrterrorystyczny? Co się zmienia i czy dla każdego?

Lanckorona ma swój posterunek policji

Nowy posterunek policji został otwarty w Lanckoronie w powiecie wadowickim. Mieści się on w zaadaptowanych pomieszczeniach budynku należącego do miejscowego urzędu gminy. Będzie tam służyć ośmiu policjantów.

Drogówka: Cztery i pół tysiąca policjantów każdego dnia majówki skontroluje kierowców

Cztery i pół tysiąca policjantów drogówki wyjedzie na drogi każdego dnia długiego weekendu majowego. Wśród nich będą policyjne grupy SPEED – ich głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze.

Złe warunki pracy w policji? Skarga policyjnych stażystów

To już kolejna sprawa związana z zatrudnieniem w policji, która znalazła się u Rzecznika Praw Obywatelskich. Tym razem skarżą się policyjni stażyści z Warszawy. Czy rzeczywiście w policji dochodzi do nadużyć prawa pracy? Co z nadgodzinami policjantów? Czy policjanci mają dostęp do WC? Czy policjanci mają odpowiedni sprzęt ochronny? Poniżej najważniejsze problemy.

Zmiany w przepisach o mianowaniu na oficera policji

Rząd zmienia przepisy o mianowaniu na oficera policji.

Podwyżki dla kadry kierowniczej policji. Co z szeregowymi policjantami?

Kadra kierownicza w policji dostanie kolejne podwyżki - dowiedział się reporter RMF FM. Dodatki służbowe zostaną podwyższone wszystkim komendantom, a także wszystkim naczelnikom. 

Zasady przyjęcia do policji [rozporządzenie z 22 marca 2023 r.]

Od 31 marca 2023 r. obowiązuje rozporządzenie z dnia 22 marca 2023 r. nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji.

Nowe zasady przy przyjęciu do policji

Od dnia 31 marca 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Jakie zaszły zmiany? Poniżej wykaz najważniejszych zagadnień. Z perspektywy czasu widać, że nowe regulacje nie przyniosły wiele dobrego w praktyce, wciąż są ogromne braki kadrowe w Policji.

Work life balance w policji - co na to Komendant Główny Policji

Policjanci skarżą się do RPO, że w dużych miastach są braki kadrowe, a mniejszych jednostkach brak wakatów, co powoduje, że raporty policjantów o przeniesienie do jednostki bliżej miejsca zamieszkania są zwykle negatywnie rozpatrywane. Policjanci są zmęczeni dojazdami, nie mają zapewnionego dobowego odpoczynku a ich praca jest przez to mało efektywna. Jak wygląda work life banace w policji - co odpowie na pismo Komendant Główny Policji? To się okaże.

Uczelnie MSWiA. Będzie akademia policyjna i akademia pożarnictwa

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie stanie się Akademią Policji, a Szkoła Główna Służby Pożarniczej – Akademią Pożarnictwa. Powstanie Wyższa Szkoła Straży Granicznej. Rząd przyjął w środę projekt ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez szefa MSWiA. 

Uwaga kierowco - "Łapki na kierownicę". Wzmożone kontrole policji do końca marca

 "Łapki na kierownicę" to akcja policyjna, która ma na celu zwrócić uwagę na zagrożenie, jakie niesie prowadzenie auta i jednoczesne przeglądanie treści z telefonu komórkowego, bądź rozmawianie z telefonem w ręku. Jaka grozi kara za prowadzenie auta z telefonem w ręku?

W środę kolejna akcja NURD. Będzie więcej policji na drogach

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego (NURD) – to nazwa ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych, jakie drogówka przeprowadzi w środę 22 marca. Funkcjonariusze będą kontrolować, czy kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściach.

Podwyżki dla pracowników cywilnych policji

W ostatnim czasie policjantom udało się uzyskać podwyżki, co spowodowało, że w marcu 2023 r. nie było tak masowych odejść na emeryturę mundurowych jak się tego spodziewano. Niestety sytuacja pracowników cywilnych zatrudnionych w policji również nie jest najlepsza – ich płace są bardzo niskie, a ścieżka kariery zawodowej nie jest uregulowana. Czy będą wreszcie podwyżki dla pracowników cywilnych policji?

Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Obydwaj mają problem

Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Teraz konsekwencje poniosą obydwaj. Grozić im może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Pracownicy cywilni policji z wieloletnim stażem zarabiają mniej niż nowo przyjęci

Pracownicy cywilni skarżą się na niskie płace; wskazują że osoby przyjmowane do Policji mają wyższe wynagrodzenie niż te z wieloletnim stażem. Nie ma też szczegółowych regulacji ustawowych dotyczących ich statusu.

Badanie policjantów na obecność alkoholu czy narkotyków

W ostatnim czasie głośno się mówi o badaniu pracowników na obecność alkoholu w organizmie jak i środków psychotropowych. Przeprowadzanie takich badań jest od 2023 r. legalne! Okazuje się, że w ostatnim czasie uregulowano również badania policjantów na zawartość w organizmie alkoholu lub obecność podobnie działającego środka. Jak przeprowadza się badania? Jakie konsekwencje mogą ponieść policjanci?

Gwarancje procesowe dla nieletnich i ostrzejsze kary za przestępstwa związane z pedofilią

Gwarancje procesowe dla podejrzanych lub oskarżonych poniżej 18. roku życia – jak teraz będą nazywani nieletni – to cel nowelizacji przepisów karnych, jaką Sejm przyjął 9 marca. Umożliwia ona udział w rozprawie dot. osoby poniżej 18 roku życia jego rodziców lub asystenta rodziny. Zaostrza także kary za produkcję pornografii dziecięcej i inne przestępstwa związane z pedofilią.

Świadczenie pieniężne dla rodzin poległych mundurowych z poparciem Senatu

Świadczenie pieniężne dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie to przedmiot ustawy, którą Senat jednogłośnie przyjął 8 marca. Miesięczne świadczenie przysługiwać będzie małżonkom, dzieciom i rodzicom poległych funkcjonariuszy i żołnierzy.

Prewencyjna kontrola trzeźwości pracowników. Jak przeprowadzić?

Prewencyjna kontrola trzeźwości pracowników. 21 lutego 2023 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dopuszczająca przeprowadzanie kontroli trzeźwości pracownika przez pracodawcę. Kontrolę taką pracodawca może przeprowadzić przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, jeśli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.

Ponad 61 tysięcy „Niebieskich Kart” w 2022 r. Policja zwalcza przemoc domową

Ponad 61 tysięcy formularzy „Niebieska Karta” w ubiegłym roku wypełnili policjanci. Policja podaje dane dotyczące przemocy domowej. Ile osób zostało dotkniętych przemocą? Policja przypomina, że ofiary przemocy mogą uzyskać pomoc, a sprawca powinien ponieść odpowiedzialność.

Ponad 61 tysięcy „Niebieskich Kart” w 2022 r. Policja zwalcza przemoc domową

Ponad 61 tysięcy formularzy „Niebieska Karta” w ubiegłym roku wypełnili policjanci. Policja podaje dane dotyczące przemocy domowej. Ile osób zostało dotkniętych przemocą? Policja przypomina, że ofiary przemocy mogą uzyskać pomoc, a sprawca powinien ponieść odpowiedzialność.

Ponad 61 tysięcy „Niebieskich Kart” w 2022 r. Policja zwalcza przemoc domową

Ponad 61 tysięcy formularzy „Niebieska Karta” w ubiegłym roku wypełnili policjanci. Policja podaje dane dotyczące przemocy domowej. Ile osób zostało dotkniętych przemocą? Policja przypomina, że ofiary przemocy mogą uzyskać pomoc, a sprawca powinien ponieść odpowiedzialność.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Poległych Policjantach 7 marca

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Poległych Policjantach obchodzony jest 7 marca. Tego dnia urzędnicy INTERPOL na całym świecie minutą ciszy oddają hołd tym, którzy działając w ochronie życia i zdrowia obywateli, zginęli w czasie służby. Obchody w Polsce obejmują m.in. złożenie kwiatów pod obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” .

Legitymowanie obywateli tylko gdy jest podstawa. Policja nie zgadza się z RPO

Legitymowanie obywateli przez Policję jest możliwe tylko wtedy, gdy istnieje ustawowa przyczyna uzasadniająca takie wkroczenie w autonomię informacyjną jednostki – taki pogląd wyraził rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek w wystąpieniu skierowanym w styczniu do Komendy Głównej Policji. Policja nie zgadza się z tezą, że każde legitymowanie uczestników legalnie odbywającego się zgromadzenia, którzy nie popełnili przestępstwa lub wykroczenia, stanowi naruszenie konstytucyjnej wolności zgromadzeń i autonomii informacyjnej jednostki – wynika z odpowiedzi KGP na pismo rzecznika.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Jakie zmiany w 2023 r.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie czeka w 2023 r. poważna zmiana. Osoby dotknięte przemocą otrzymają nowe narzędzia obrony. Policja i – w niektórych przypadkach – Żandarmeria Wojskowa uzyskają nowe uprawnienia. Na czym polegają zmiany przepisów antyprzemocowych? Kiedy nowe regulacje wejdą w życie?

Dodatek antyemerytalny dla wojska i służb już od 1 marca

Dodatek antyemerytalny dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb przysługujący po 15 latach służby będzie wypłacany już od 1 marca. Tego dnia weszła w życie ustawa wprowadzająca to świadczenie. Dodatek motywacyjny po 25 latach służby otrzymają również funkcjonariusze służb specjalnych, Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Marszałkowskiej.

Granice policyjnej prowokacji

Prowokacja policyjna ma służyć wykrywaniu przestępstw, a nie ich wywoływaniu i wikłaniu w nie ludzi tak, by dali się sprowokować do ich popełnienia. John DeLorean, amerykański inżynier i wynalazca, założyciel koncernu samochodowego, który zasłynął w filmie „Powrót do przyszłości”, padł ofiarą prowokacji podobnej do tych, do których dochodziło w Polsce z udziałem „agenta Tomka”. DeLorean po 3 latach procesu został uniewinniony, ale jego firma DMC zdążyła w tym czasie ogłosić upadłość i zaprzestać działalności.

Dodatek antyemerytalny dla wojska i służb od 1 marca

Dodatek antyemerytalny dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb przysługujący po 15 latach służby zacznie funkcjonować już od początku marca 2023. Wtedy wejdzie w życie ustawa wprowadzająca to świadczenie, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 21 lutego. Dodatek motywacyjny po 25 latach służby otrzymają również funkcjonariusze służb specjalnych, Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Marszałkowskiej.

Niechronieni uczestnicy ruchu pod opieką Policji

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to kryptonim akcji, w trakcie której policja będzie zwracać uwagę na bezpieczeństwo pieszych i kierujących rowerami. Policjanci ruchu drogowego przeprowadzają ją w piątek 17 lutego.

Najlepszy komisariat w powiecie poznańskim wybrany. Policjanci z Buku dostaną 30 tysięcy

Najlepszy komisariat w powiecie poznańskim został wyłoniony w konkursie. Jest nim komisariat w Buku. Dwa kolejne miejsca zajęły jednostki policji w Pobiedziskach i Murowanej Goślinie.  

Miesięcznica smoleńska a prawo do kontrmanifestacji - RPO pisze do policji

Miesięcznica smoleńska a prawo do kontrmanifestacji. Konstytucyjna wolność zgromadzeń publicznych obejmuje prawo organizowania kontrmanifestacji i publicznego prezentowania poglądów przeciwnych innemu zgromadzeniu w tym samym miejscu i czasie, a pokojowe manifestowanie poglądów uczestników kontrmanifestacji nie powinno być podstawą interwencji Policji. Potwierdza to orzecznictwo sądów.

REKLAMA