REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Ponad 2 tys. zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru, w tym jedna ranna osoba. To bilans ostatnich dwunastu godzin w straży pożarnej.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed upałami i burzami.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami o różnych stopniach. W których powiatach można się ich spodziewać?
Kalendarzowe i astronomiczne lato dopiero się rozpoczęło, a już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami w najbliższych dniach. W 10 województwach prawdopodobieństwo upałów wynosi 85 proc.
REKLAMA
Straż pożarna ma ręce pełne roboty. Tylko do godz. 8:00 strażacy w całym kraju odebrali ponad 900 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień budynków i ulic.
Czerwiec rozpoczął się burzowo. Jaka pogoda będzie w ciągu najbliższych dni?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu?
Lato 2024 roku może być ekstremalnie ciepłe. Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza – powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
REKLAMA
Czy po wyjątkowo ciepłej majówce czeka nas kolejny weekend z wysokimi temperaturami? Czy jest szansa na grilla? Sprawdźmy.
Czy tegoroczne lato będzie ciepłe? Na jakie temperatury trzeba się przygotować? IMiGW podał, że temperatury w miesiącach letnich powinny utrzymywać się powyżej norm wieloletnich.
Czy to już wiosna? Piątkowe popołudnie w Polsce będzie wyjątkowo ciepłe. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 17 st. C. To zasługa wiatru fenowego.
Zmiany klimatu są nieuniknione. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiła, że rok 2023 został uznany za najcieplejszy w historii pomiarów, ze średnią temperaturą globalną przewyższającą o 1,45±0,12°C poziom sprzed ery przemysłowej. Co to oznacza?
Podczas silnego wiatru, deszczu czy innego zjawiska meteorologicznego często pojawiają się informacje o alertach pierwszego, drugiego czy trzeciego stopnia. Co właściwie oznaczają?
Sztormy szalejące nad Bałtykiem i Morzem Północnym sprawiły, że nad Warszawę w ostatnich dobach napłynęło morskie powietrze bogate w sól. Chociaż samo zjawisko nie jest nowe, to zaskakująca była ilość aerozolu morskiego w odległości 300 km od linii brzegowej - powiedział PAP fizyk atmosfery prof. Krzysztof Markowicz.
Silny wiatr i możliwy brak prądu - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało już ostrzegające SMS-y. Utrudnienia moga być na terenie dziewięciu województw.
Od soboty znów będzie można cieszyć się złotą polską jesienią. Rekordowe temperatury padną na południu kraju, nawet do 21-22 stopni. Taka pogoda utrzyma się w kolejnych dniach.
W weekend (7-8 października 2023 r.) i na początku tygodnia czeka nas załamanie pogody, ale - jak tłumaczy rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski - wciąż będzie cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku.
Ostatni taki gorący dzień o tej porze roku był prawie 60 lat temu! We wtorek w Legnicy, w województwie dolnośląskim, termometry wskazały 29,2 stopnia Celsjusza - podał IMGW.
Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach.
W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
Upał to pojęcie meteorologiczne, które opisuje pogodę charakteryzującą się bardzo wysoką temperaturą powietrza w danym obszarze.
Wiatr to ruch powietrza na powierzchni Ziemi. Powstaje w wyniku różnicy temperatur i ciśnienia atmosferycznego, która powoduje przemieszczanie się powietrza z obszarów o wyższym ciśnieniu do obszarów o niższym ciśnieniu.
Burza to dynamiczne i gwałtowne zjawisko meteorologiczne, które występuje w wyniku nagłego uwolnienia energii atmosferycznej w postaci wyładowań elektrycznych, gwałtownych wiatrów, ulewnego deszczu, gradu oraz czasem silnego śniegu. Burze powstają w chmurach typu cumulonimbus, które są duże i gęste, mogą osiągać znaczne wysokości.
Kolejny dzień upałów w Polsce. Będzie aż 35 st.! Uważaj również na burze z gradem.
Ta sobota (red. 15.07.2023 r.) zapowiada się bardzo upalnie. Najcieplej będzie między godz. 15 a 18. Pamiętaj o nawodnieniu i nakryciu głowy. Dzieci oraz osoby starsze powinny zostać w domu!
Korek na Górczewskiej, kolejki przed basenem. Co się dzieje w upalny weekend w Warszawie?
Jaka jest optymalna temperatura dla człowieka? Jakie temperatury są zdecydowanie za wysokie? Jak działa nasz organizm gdy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza?
Zapowiada się piękny weekend. Termometry wskażą nawet 27 stopni Celsjusza. Wybierasz się nad morze? Sprawdź ile stopni będzie w poszczególnych kurortach w Polsce!
Jak przetrwać upał? Temperatury coraz wyższe i na ochłodzenie w najbliższym czasie nie ma szans. Upały są groźne szczególnie dla dzieci i osób starszych, ale nie tylko! Jak bezpiecznie przeczekać upalne dni?
Prognozy nie są optymistyczne. W nocy z czwartku na piątek powraca zima. Dla niemal całej Polski IMGW wydał ostrzeżenia przed niskimi temperaturami.
REKLAMA