REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podróż służbowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy

Przepisy nie mówią wprost, jaki moment należy uznać za początek podróży służbowej. W jaki sposób należy naliczyć diety z tytułu podróży służbowej w przypadku konieczności wyjazdu poza teren województwa – czy od momentu wyjazdu z miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, czy dopiero od chwili przekroczenia granicy województwa? Jak rozliczać czas pracy pracowników odbywających podróże służbowe?

Podstawowe zasady rozliczania delegacji

Pracownikowi delegowanemu przysługuje wynagrodzenie za pracę, diety oraz zwrot kosztów z tytułu przejazdów, noclegów. Jakie są podstawowe zasady rozliczania delegacji krajowej? Czy każdy delegowany pracownik otrzyma dietę?

Podróż służbowa - rozliczenie VAT

Pracodawcy wysyłający pracowników w podróż służbową często otrzymują od nich faktury, paragony lub bilety dokumentujące poniesione koszty. W wielu przypadkach takie dokumenty dają możliwość odliczenia VAT. Gdy podróż odbywa się za granicą, pracodawca może być zobowiązany do rozliczenia VAT od importu usług lub WNT. Przedstawiamy skutki podróży służbowych dla rozliczeń VAT.

Podróż służbowa a zadaniowy czas pracy

W kodeksie pracy brak jest wyraźnej regulacji, jak należy traktować podróż służbową w zadaniowym i ruchomym czasie pracy. Kwestię tę należy więc regulować w przepisach wewnątrzzakładowych.

REKLAMA

Wydatki na zakup usługi noclegowej w związku z odwołaną podróżą służbową – co z kosztami w CIT?

Pracodawca w związku z planowaną podróżą służbową pracownika poniósł wydatek na zakup usługi noclegowej, jednak ostatecznie z przyczyn osobistych pracownika do podróży nie doszło. W związku z zaistniałą sytuacją Pracodawca ma wątpliwości czy poniesiony wydatek może stanowić koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Rozliczenie podróży służbowej odbytej pojazdem pracownika

Pracodawca wskazał na poleceniu wyjazdu służbowego jako miejsce rozpoczęcia podróży służbowej miejscowość oddaloną od miejscowości, w której mieści się siedziba zakładu pracy, o 40 km. Podróż odbywa się pojazdem własnym pracownika.

Zasady wypłaty ryczałtu na dojazd środkami komunikacji miejskiej

Jeżeli pracownik jechał na szkolenie pociągiem, a w docelowej miejscowości nie korzystał z komunikacji miejskiej, to czy przysługuje mu ryczałt za dojazdy komunikacją miejską?

Jak prawidłowo opodatkować PIT diety w podróży służbowej?

Diety za czas podróży służbowej pracownika są wolne od podatku do określonej wysokości. Czy ewentualną różnicę pomiędzy zwracanymi środkami a przysługującą dietą należy opodatkować, czy też nie?

REKLAMA

Rozliczenie różnic kursowych zaistniałych podczas zagranicznej podróży służbowej

Konsekwencje podatkowe zwrotu pracownikowi różnicy wynikającej z zastosowania różnych kursów walut w momencie ponoszenia wydatku w trakcie podróży służbowej w stosunku do kursu przyjętego dla rozliczenia delegacji, wyjaśnia konsultant podatkowy z ECDDP Sp. z o.o.

Nocleg dla pracownika a przychód

Obowiązujące do końca I połowy 2015 roku stanowisko izb skarbowych jednolicie uznawało, że finansowanie kosztów noclegów pracowników nieznajdujących się w podróży służbowej należy kwalifikować jako przychód pracownika ze stosunku pracy. Stanowisko to uległo jednak diametralnej zmianie, wskutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 roku.

Jakie należności przysługują z tytułu podróży służbowej

Pracownik został wysłany na weekend w delegacje służbową za granicę. Czy w związku z tym przysługuje mu z tego tytułu dzień wolny od pracy?

Kilometrówka za jazdy lokalne bez PIT

Przedstawiciel handlowy, któremu pracodawca zwraca koszty przemieszczania się prywatnym samochodem w celach służbowych, nie ma przychodu w PIT. Także wtedy, gdy nie jest w podróży służbowej – wynika z przełomowego wyroku NSA z 15 kwietnia 2016 r.

Czy przysługuje dzień wolny od pracy z tytułu podróży służbowej

Pracownik został wysłany na weekend w delegacje służbową za granicę. Czy w związku z tym przysługuje mu z tego tytułu dzień wolny od pracy.

Ułatwienia w swobodnym przepływie pracowników

Rząd chce ułatwić pracownikom oraz członkom ich rodzin korzystanie z praw przysługujących w ramach swobodnego przepływu pracowników. Ponadto pracownicy i ich rodziny będą mogli korzystać z porad prawnych udzielanych przez Państwową Inspekcję Pracy.

Nieodpłatne korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych - przychód pracownika

Nieodpłatne korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych powoduje po stronie pracownika dodatkowy przychód w wysokości zależnej od pojemności samochodu.

Rozliczenie czasu pracy podczas podróży służbowej

Podróż służbowa oznacza wykonywanie zadania służbowego poza stałym miejscem pracy lub poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Jak rozliczać podróże służbowe w 2016 r.?

Podróże slużbowe - diety krajowe 2016

Diety za podróże służbowe krajowe w 2016 r. nie uległy zmianie w stosunku do ubiegłego roku. Dieta w czasie podróży krajowej wynosi co do zasady 30 zł za dobę podróży.

Ryczałt na dojazdy a zmiana środka transportu

Jeden z naszych pracowników w dojazdach miejscowych odbywanych w ramach podróży służbowej korzystał z komunikacji publicznej, mimo że w przepisach wewnętrznych istnieje zapis, że pracowni­cy w delegacjach krajowych powinni przemieszczać się wyłącznie taksówkami. Czy możemy odmó­wić pracownikowi wypłaty ryczałtu na dojazdy, jeżeli nie korzystał ze wskazanego przez nas środka transportu?

Zwrot kosztów biletu powrotnego z podróży służbowej połączonej z urlopem

Jeden z naszych pracowników udaje się w podróż służbową do Portugalii. Bezpośrednio po załatwie­niu spraw służbowych chce pozostać w tym kraju na urlopie. Czy w tej sytuacji przysługuje mu zwrot kosztów biletu powrotnego po zakończeniu urlopu?

Czy dietę obniża posiłek spożyty przez pracownika przed podróżą służbową?

Jeden z naszych pracowników wrócił z krajowej podróży służbowej. W rozliczeniu kosztów delegacji wskazał, że bezpośrednio przed wyjazdem spożył w domu śniadanie. Czy wysokość diety powinniśmy obniżyć o ten posiłek?

Jak rozliczyć obiadokolację w ramach podróży służbowej?

W jakiej wysokości należy pracownikowi będącemu w podróży służbowej ponad 8 godzin odliczyć z diety „zjedzoną" obiadokolację?

Czy nieskasowany bilet jest potwierdzeniem poniesienia wydatku?

Pracownik otrzymał zgodę pracodawcy na zwrot faktycznie poniesionych wydatków na przejazdy ko­munikacją miejską podczas kilkudniowej delegacji. Po powrocie przedstawił w rozliczeniu podróży służbowej bilety, ale nie wszystkie były skasowane. Czy na tej podstawie mamy zwrócić koszty jazd lokalnych?

Czy ryczałty na jazdy lokalne przysługują za dni wolne od pracy?

Pracownik był w prawie 2-tygodniowej delegacji - wyjazd w poniedziałek rano, powrót w kolej­nym tygodniu w środę po południu. W tym czasie - w celu zapewnienia minimalnego odpoczynku tygodniowego - niedziela była dla niego dniem wolnym od pracy. Czy w tej sytuacji ryczałt na jazdy lokalne powinniśmy wypłacić za każdy dzień trwania delegacji?

Czy za nocleg u rodziny pracownikowi przysługuje ryczałt?

Pracownik dojechał do miejscowości docelowej o godz. 2.00, co wynika z przedstawionego w rozli­czeniu biletu kolejowego. Nocował u swojej rodziny. Dopiero o godz. 9.00 podjął wykonywanie pracy. Czy przysługuje mu ryczałt noclegowy?

Jak rozliczyć wydatek poniesiony przez pracownika w delegacji bez dokumentów potwierdzających ten koszt?

Pracownik wyjeżdżający w zagraniczną podróż służbową miał opłacony przez pracodawcę przelot. Nie ponosił dodatkowych kosztów przejazdów lokalnych (strona zagraniczna zapewniała przejazdy na miejscu). Po powrocie pracownik nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających wydat­ki, stwierdzając, że nie musi. W oświadczeniu nie wskazał także powodów, dla których tych dokumen­tów nie ma. Czy w takiej sytuacji powinniśmy wypłacić pracownikowi świadczenia związane z podróżą służbową?

Czy pracownik może swobodnie zmieniać środek transportu w delegacji?

Pracownik otrzymał polecenie wyjazdu w podróż służbową z określeniem środka transportu - PKP TLK II kl. w obie strony. Po powrocie złożył pisemne oświadczenie, w którym wskazał, że nie może przedstawić w rozliczeniu biletów na przejazd, gdyż pojechał swoim prywatnym samochodem. Czy powinniśmy w tym przypadku dokonać rozliczenia według zasad przypisanych dla rozliczania prze­jazdu samochodem niebędącym własnością pracodawcy?

Zasady wliczania czasu podróży służbowej do czasu pracy pracownika

W czasie podróży służbowej czas przejazdu pracownika do miejsca delegowania i z powrotem nie jest z reguły czasem pracy i dlatego za taki czas nie przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie. Elementem wpływającym na rozliczenie tej podróży służbowej w kontekście czasu pracy, jest charakter zleconej pracownikowi pracy.

Oddelegowanie pracownicze – kiedy podróż służbowa a kiedy oddelegowanie?

Szeroką kategorię transferów pracowniczych zasadniczo podzielić można na podróże służbowe i oddelegowania. Wytycznie granicy pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest dla pracodawcy rzeczą z pewnością istotną, gdyż ma bezpośredni wpływ zarówno na przysługujące pracownikowi uprawnienia jak i na jego obowiązki natury podatkowo-ubezpieczeniowej.

Pracodawca opłaca hotel pracownikowi na delegacji - to nie jest przychód w PIT

Nocleg pracownika w hotelu, opłacony przez pracodawcę, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu – uznał 17 września 2015 r. sąd administracyjny w Poznaniu. Sędziowie uznali, że pracownik śpi w hotelu ze względu na obowiązki służbowe a nie dlatego, że lubi.

Polisa od pracodawcy chroniąca pracownika podczas zagranicznej delegacji bez PIT

Firma, która opłaca polisę chroniącą pracownika w trakcie zagranicznego wyjazdu służbowego, nie musi rozpoznawać uzyskanego przez ubezpieczonego przychodu. Pod warunkiem wszakże, że polisa nie skutkuje przysporzeniem majątkowym dla pracownika.

Rachunek za podróż służbową

Do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty (rachunki) potwierdzające poszczegól­ne wydatki; nie dotyczy to diet oraz wydatków obję­tych ryczałtami.

Czy pracownik może swobodnie zmieniać środek transportu w delegacji?

Pracownik otrzymał polecenie wyjazdu w podróż służbową z określeniem środka transportu - PKP TLK II kl. w obie strony. Po powrocie złożył pisemne oświadczenie, w którym wskazał, że nie może przedstawić w rozliczeniu biletów na przejazd, gdyż pojechał swoim prywatnym samochodem. Czy powinniśmy w tym przypadku dokonać rozliczenia według zasad przypisanych dla rozliczania prze­jazdu samochodem niebędącym własnością pracodawcy?

Czy podróżą służbową są przejazdy po miejscowości rozpoczęcia delegacji?

W poleceniu wyjazdu służbowego jako środek lokomocji określiliśmy PKP, jednak odjazd pociągu następuje bardzo wcześnie rano (4.40). Po powrocie z delegacji pracownik dołączył do rozliczenia rachunek za przejazd taksówką z domu do dworca kolejowego, wskazując, że nie miał możliwości dojechania do dworca komunikacją miejską o tak wczesnej porze. Sprawdziliśmy to i z rozkładu jazdy autobusów miejskich wynika, że jest taka możliwość, tyle że pracownik byłby na dworcu 35 minut przed odjazdem pociągu, a spod domu musiałby wyjechać o godz. 3.45. Czy możemy uznać ten wyda­tek w kosztach delegacji i wypłacić pracownikowi zwrot kosztów przejazdu taksówką?

Co przysługuje pracownikowi z tytułu podróży służbowej?

Pracownikowi, z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonych przez pracodawcę, przysłu­gują diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, dojaz­dów środkami komunikacji miejscowej, noclegów, innych niezbędnych udokumentowanych wydat­ków (określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb). W czasie podróży krajowej dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia.

Uprawnienia pracownika w przypadku oddelegowania

Oddelegowanie polega na skierowaniu kogoś do wykonania zadania służbo­wego, zwykle poza stałym miejscem pracy. W polskich przepisach prawa pracy nie występuje rozróżnienie oddelegowania i podróży służbowej (tzw. delegacji). Przy oddelegowaniu instrukcji i pole­ceń co do sposobu wykonywania umówionej pracy z reguły udziela pracownikowi inna osoba niż pra­codawca. Ona też rozlicza efekty pracy pracownika.

Czy koszty delegacji pracownika można wykazać na fakturze VAT

Wykonuję zawód radcy prawnego we własnej kancelarii. Przyjąłem zlecenie na zastępstwo prawne w sądzie, który jest znacznie oddalony od siedziby zleceniodawcy (innego radcy prawnego). W zawartej umowie dopuściliśmy możliwość wykonania czynności nią objętych przez mojego aplikanta, którego zatrudniam na umowę o pracę. W takim przypadku to ja jestem zobowiązany pokryć koszty jego delegacji. Czy mogę te koszty udokumentować notą obciążeniową, nie uwzględniając ich tym samym w fakturze, którą wystawię za tę usługę?

Zapewnienie noclegów przedstawicielom handlowym (pracownikom mobilnym) w miejscu świadczenia pracy a PIT

Orzecznictwo sądów administracyjnych pozwala bronić tezę, że świadczenia na rzecz pracowników mobilnych (przedstawicieli handlowych) obejmujące zapewnienie noclegu na obszarze stanowiącym miejsce świadczenia pracy pracownika nie podlegają opodatkowaniu PIT. Takie świadczenie nie jest bowiem przychodem pracownika. Dlatego pracodawca jako płatnik nie jest obciążony obowiązkami związanymi z obliczeniem, pobraniem i odprowadzeniem od wartości takich świadczeń kwoty podatku.

Polityka podróży służbowych - sposób na oszczędzanie

W ostatnim czasie obserwuje się w Polsce wzrost liczby podróży służbowych krajowych jak i zagranicznych. Koszty delegacji niezmiennie stanowią główny czynnik przesądzający o planowaniu przez pracodawców podróży służbowych. Sposobem na oszczędzanie jest wprowadzenie do firmy polityki podróży służbowych ułatwiającej zarządzanie delegacjami i kontrolę nad budżetem.

Kiedy pracodawca ma ograniczoną możliwość wydania polecenia wyjazdu służbowego

Wyjazd służbowy jest realizacją polecenia wydanego pracownikowi, które co do zasady pracownik powinien zrealizować. Odmowa wyjazdu stanowi w zdecydowanej większości przypadków ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika. Niekiedy jednak pracodawca jest ograniczony w swoich uprawnieniach w zakresie wydania polecenia wyjazdu służbowego.

Wyżywienie w trakcie podróży służbowej - rozliczenie PIT

Bezpłatne wyżywienie w podróży służbowej to żaden przychód dla pracownika – twierdzą sądy i eksperci. Urzędy nadal jednak żądają daniny od nadwyżki ponad limity zwolnienia z PIT. To kolejna odsłona wojny o nieodpłatne świadczenia. Podatnicy nieustannie analizują skutki ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. I wyciągają kolejne wnioski. Tym razem – w kwestii zwrotu wydatków na wyżywienie w trakcie podróży służbowej.

Miejsce wykonywania pracy a dieta z tytułu podróży służbowej

Miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę ma duże znaczenie w przypadku podróży służbowej. Jeśli miejscem pracy zgodnie z umową jest województwo, pracownik nie otrzyma diety na pokrycie kosztów związanych z wyjazdami służbowymi na terenie tego obszaru.

Rozliczenie delegacji krajowej

Podróż służbowa pracownika łączy się z koniecznością pokrycia kosztów delegacji przez pracodawcę. Ile wynoszą diety w podróży krajowej? Jak rozliczać noclegi i przejazdy? Poniżej przedstawiamy rozliczenie delegacji krajowej.

Ewidencja podróży służbowej na koncie Pozostałe koszty rodzajowe

Koszty podróży służbowej ujmuje się na koncie „409 – Pozostałe koszty rodzajowe”. Służy ono w szczególności do ewidencji zwrotu wydatków za używanie samochodów prywatnych pracowników do zadań służbowych, kosztów krajowych i zagranicznych podróży służbowych, kosztów ubezpieczeń majątkowych i osobowych, odpraw z tytułu wypadków przy pracy oraz innych kosztów niezaliczanych do kosztów działalności finansowej i pozostałych kosztów operacyjnych.

Polisa ubezpieczeniowa ani karta paliwowa nie zwiększają podatku dochodowego pracownika

Oddelegowany do podróży służbowej pracownik nie zapłaci podatku dochodowego od polisy ubezpieczeniowej, którą wykupił mu pracodawca. Na wysokość podatku pracownika nie wpłynie też używanie karty paliwowej przyznanej na czas podróży służbowej. Fiskus każe natomiast zapłacić podatek od wykupionego w hotelu śniadania, nawet w przypadku gdy pracownik go nie zjadł.

Jak wyliczyć dietę z tytułu podróży służbowej

Uprzejmie proszę o opinię prawną w zakresie sposobu naliczania diet z tytułu zagranicznej podróży służbowej. Zależy mi na rozstrzygnięciu czy przekroczenie granicy powoduje przerwanie biegu podróży krajowej, wobec czego za odcinek krajowy powinno naliczyć się dietę w wysokości wynikającej wyłącznie z czasu od rozpoczęcia podróży do momentu przekroczenia granicy kraju? Czy też czas podróży krajowej powinno się liczyć łącznie z odcinkiem powrotnym podróży? Czy może jeszcze inaczej?

Ustalenie miejsca pracy budowlańca

Ustalenie miejsca pracy budowlańca ma duże znaczenie z punktu widzenia rozliczeń z tytułu podróży służbowej. Jak w umowie o pracę z pracownikiem budowlanym należy określić miejsce wykonywania pracy, gdy pracownik świadczy pracę w różnych miejscach? Czy każdy wyjazd traktuje się jak podróż służbową?

IFK poleca: Koszty noclegu przychodem ze stosunku pracy

Z informacji, jakie napływają do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że organy podatkowe prezentują niekorzystne dla podatników stanowisko dotyczące skutków podatkowych finansowania przez pracodawcę kosztów noclegu tzw. pracownika mobilnego, związanego z wyjazdem służbowym, nie będącym podróżą służbową. W indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego Minister Finansów uznaje, że wartość świadczenia (noclegu) poniesionego w związku z wykonaniem zleconych przez pracodawcę obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę stanowić będzie przychód ze stosunku pracy.

IFK poleca: Rozliczenie należności za delegacje

Pracodawca może wykazać rozliczenie należności za podróże służbowe pracowników na liście płac lub w odrębnym dokumencie. Przepisy nie nakazują bowiem sporządzania tego rozliczenia na ustalonym formularzu. Jeżeli jednak świadczenie za delegację nie jest zwolnione ze składek ZUS i podatku, należy je wykazać na liście płac jako nieodpłatne przysporzenie.

PIT oraz ZUS od kilometrówki i ryczałtu za jazdy lokalne i zamiejscowe

Przedstawiamy zasady rozliczania podatku i składek ZUS od kilometrówki i ryczałtu za jazdy lokalne i zamiejscowe.

Jak obniżyć dietę o bezpłatne posiłki w delegacji

Zasada obniżania diety o bezpłatne posiłki różni się w zależności od rodzaju podróży służbowej. W podróży krajowej zapewnione śniadanie obniża dietę o 25%, obiad o 50%, a kolacja o 25%. W podróży zagranicznej to odpowiednio 15%, 30% i 30%.

REKLAMA